Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Vytyčení laviček, výkopové práce a betonování základových pasů

Na vytyčení laviček přijela paní geodetka s pomocníkem. Na přístroji si nastavila nulu dle projektové dokumentace a vyhodila mi rohy domu. Potom mi sprejem označila místa, kde mám zatlouct střešní latě na vytyčení laviček. Jelikož je na pozemku převýšení na 10m šířky asi 1,5 až 2 metry, tak z horní strany  lavičky vycházeli něco málo nad zem, ale na spodní straně jsem musel lavičky zatloukat z žebříku - cca 2m vysoké lavičky. Byl jsem asi v polovině zatloukání latí do země, když začalo hodně pršet, vydrželi jsem to asi 15 minut, když začalo pršet ještě víc, tak jsem se schovali do boudy na nářadí, cely mokří. Chvilku jsme čekali a rozhodli jsme se, že budeme pokračovat odpoledne až se vyjasní. Odpoledne pršet přestalo, tak jsem se dal zpátky do zatloukání a zavolal geodetce, že už neprší a že můžeme pokračovat v díle. Práce byla za 2 hodiny hotová, a mohli jsme se spokojeně rozejít.

Výkopové práce prováděl jeden známý s pásovým bagrem. Před příjezdem bagru jsem vyznačil asi metr od hranice domu sprejem místo, kde se bude provádět skrývka ornice.

Mezitím co bagr dělal skrývku pomoci svahovky, jsem ustanovil nivelační přístroj podle kterého jsem prováděl kontrolu hloubky výkopů. Z horní strany pozemku byla skrývka hluboká cca 50cm, byla tam krásná hlína a na spodní straně zhruba 30cm.

Pomocí laviček jsme si natáhli zednické provázky, tam kde se nám skřížily jsme pomocí olovnice vynesli rohy na zem. Zatloukly tam 200-vky hřebíky natáhly provázek a podle něj vyznačili základové pasy. Výkopy byly celkem hluboké a široké, takže byly hodně hlíny a bagrista musel asi 3x přesouvat hlínu pomocí svahovky na místo, kde mu nebude zavazet. Díky tomu, že jsme měli ve výkopových pasech schodky, které byly odstupňované vždycky o 25cm níž a v různých vzdálenostech, které jsem muse vždycky značit podle projektu. Každý schodek jsme kontrolovali pomocí niveláku.

Tím jsme nabrali celkem velkou časovou ztrátu, takže jsme nestihly vybagrovat základové pasy za jeden den, ale dodělalo se to den další asi za 2,5 hodiny.

Po odjetí bagru jsem vyčistil pasy, začistil schodky, které jsem pracně bagrovali. Dovezl se zemnící pásek se zemnícím drátem a svorkami. Někdo říká, že musel zemnící pásek rovnat na pozemku a pak to dát až do výkopu. Nám to šlo hezky odvalovat v pasech a za hodinku to bylo rozkoulané, pak jsem připojili pomocí spojek zemnící dráty, které jsme vyvedli nad pasy.

Potom nás čekalo zašalování schodků, které v pasech máme. Na to padlo pár střešních latí a OSB desek, které jsme ještě zapřeli pomocí nastříhaných roxorů (cca 30cm), které jsme zatloukli za OSB desky a do hlínu do bocích výkopu. Nachystali jsme si prostupy pro odpad vodu a elektriku, pomocí KG trubek. Ty jsem obalily z každé strany igelitem, zalepily páskou, aby tam nenatekl beton a pomocí roxorů zajistily, aby nám navyplavaly nahoru.

Betonování základových pasů

Beton byl objednaný na sobotní ráno 7:30. Sraz na pozemku byl na 7:00, kde jsem byl já, brácha, otec, tchán, a 2 kamarádi. Před příjezdem jsem ještě prošel bednění a zastříkal pěnu, kde byly menší mezery a čekaly jsem na beton. Ten přijel asi 7:50 s tím, že se řidič byl na pozemku 2x dívat, jelikož je to hodně z kopce, tak mi řekl kde mám co vysypat recyklátem ať hezky sjede. Bohužel se mu nějak nedařilo sjet a zkoušel to asi půl hodiny. Napřed z jedné strany, pak z druhé, pak na couvačku, tak nebo tak prostě se tam nedostal, poslední pokus vypadal nadějně, kde se bohužel zasekl patkou a asfaltovou cestu a zůstal tam stát. Takže nám nezbylo nic jiného než zapojit hadice a vylít základové pasy pomocí hadic. Takže tzv. pádlování nás neminulo, ještě, že nás tam pár bylo, takže se to dalo, jen bylo neúprosné horko, takže z nás lilo jako z konve :-)

Měli jsem objednáno 17 kubíků betonu s tím, že zbytek dopočítáme. Dopočetli jsem tedy dalších 7 kubíků, které nám vyšly tak, že zbylo něco málo přes ¼ kubíku, to jsem vyklopily kousek pod vjezd aby tam napříště hezky mohl sjet mix hezky až k domu. Po mírném zavadnutí betonu jsem ještě napíchaly roxory co půl metru, nechali jsme je trčet cca 80-90 cm, tak aby nám to vyšlo na 3 – 4 řady ZB.

Toho dne jsem toho měli všichni dost. Ještě na večer jsem zašel na stavbu a beton hezky zalil, když bylo takové horko a zalévaly jsme ještě další týden. Další den, jsem ještě zkopal trochu nájezd na pozemek a seříznul jeden keř, tak aby tam zbylo více místo pro manipulování mixů s betonem.

 

Náklady

Název položky Cena
Vytyčení laviček 4 800 Kč
Bagr 4 500 Kč
Drenážní trubice 1 500 Kč
Vápno 99 Kč
OSB desky, latě 2 750 Kč
Zemnící pásek + drát 2 359 Kč
Beton + pumpa 58 000 Kč
Celkem 74 008 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Mikul

Ondřej

Věk: 29
Koníčky: Sport - především fotbal a jízda na kole
Zaměstnání: Měřící technik

Martina

Věk: 29
Koníčky: Kolo, běh,..
Zaměstnání: Mateřská :-)

Detaily domu

Kraj: Zlínský
Velikost pozemku: 1 200 m2
Zastavěná plocha domu: 120 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 388 408 Kč

Související články

Z Jungle na Stavebni pozemek za 1 rok

Z Jungle na Stavebni pozemek za 1 rok
Ahoj všem, chtěl bych se podělit o svůj příběh z pralesa pozemek na rodinný dům. Přesně před rokem jsem si pořídil pozemek, nebo spíš kus jungle se záměrem jednou zde postavit…

Skrývka + základové pasy

Skrývka + základové pasy
Ahoj všem, už je to nějaký ten pátek, co jsme napsali poslední článek o projektu. Za tu dobu se mnohé změnilo. Zejména také to, že jsme do toho praštili a nyní…

Kopání základů + Betonáž

Kopání základů + Betonáž
Kopání základů začalo ráno do hloubky 100cm na 50 cm šířky. Jedná se o základ cca 90 bm. ( obvod, plus příčka v garáži, vchod, a středová stěna) 

Mohlo by Vás zajímat

Sádrokarton a perlinka

Sádrokarton a perlinka
Již to bude tři měsíce od kopání základů a jsou udělané sádrokartony. Sehnat sádrokartonáře proběhlo jak jinak než známí mají známého a ten má...

Příprava na štuky a SDK

Příprava na štuky a SDK
Jelikož zima byla velice mírná, jestli vůbec nějaká byla, chtěl jsem se vrhnout na štuky koncem února. Do té doby bylo potřeba pár dodělávek.

Diskuzní fórum