Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Základová spára

Ahoj milí stavebníci, v našem prvním článku bych se s vámi chtěl podělit o naše zkušenosti s přípravou základové spáry a vytvořením prostupů na instalace.

Na pozemku jsme měli přivedenu vodu z místního veřejného vodovodu a elektřinu, která se nachází v kapli hned vedle pozemku.

Stavět jsme začali na jaře roku 2017, přesněji řečeno, v dubnu přijel bagr a provedl skrývku a později také vyhloubil rýhu na základovou spáru. V květnu jsme již dokončovali prostupy na instalace.

Spáru jsme začistili, i když vzhledem k výrazně kamenitému podloží byl tento úkol poměrně náročný. Okraje spár se hodně drolily a ztrácely tak svůj tvar. Během začišťování nám do spáry několikrát napršelo, ale ani to nás neodradilo spáru nakonec úspěšně připravit pro betonáž základových pasů.

Položili jsme zemnicí pásek, který jsme spojili sponami, potřeli tekutým asfaltem a v rozích domu vyvedli pomocí zemnicích tyčí a zemnicích drátů ven ze základů.

Vzhledem k tomu, že se náš pozemek nachází na silně pro spodní vodu nepropustném skalním masivu tvořeném břidlicí, jsme na již kamenité podloží nasypali vrstvu šterku a zemnicí pásek položili na šterkové podloží. Pásek je z horní strany zalitý v betonu, ze spodu leží na štěrku.

Poté jsme vytvořili bednění kolem prostupů a vyznačili si pomocí laserového nivelačního přístroje do spár značkovacím sprejem výšku pasů. Výšku jsme přitom odečítali od nulového bodu, který nám naměřil a vyznačil geodet.

Pracovali jsme urputně, a to někdy i v noci, za což jsme si od svých sousedů vysloužili přezdívku Permoníci :-).

 

Náklady

Název položky Cena
Bagrování 18 000 Kč
Nářadí (základní, laser...) 10 000 Kč
Zemnicí železa 5 000 Kč
Štěrk 500 Kč
OSB desky, roxory na zapření 2 000 Kč
Montážní pěna 500 Kč
Kopoflexové trubky, vodovodní průchodka 2 000 Kč
Značkovací sprej 150 Kč
Celkem 38 150 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Tomáš a Lucka

Tomáš

Věk: 36
Koníčky: Hudba, sport, jazyky
Zaměstnání: Jazykový lektor a překladatel

Lucka

Věk: 28
Koníčky: Hudba, cestování, filmy
Zaměstnání: Grafička

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 1 372 m2
Zastavěná plocha domu: 122,8 m2
Podlahová plocha domu: 173,8 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 38 150 Kč

Související články

Lezeme ze země

Lezeme ze země
Jak to vymyslet, abychom měli podkladní beton co nejrovnější... Myšlenka, která mi v hlavě hlodala poměrně dlouhou dobu. Vyrovnání podle šňůrky jsem zavrhl, sprejem čáru na boky jsem taky zavrhl (protože…

Betonování základových pásů

Betonování základových pásů
Dalším krokem k našemu vysněnému domku bylo zalití základové spáry betonem. Protože jsem pomáhal na několika stavbách, kde se betonovalo postupně za pomoci míchačky a party kamarádů, zvolil jsem cestu…

Základové pásy - prostupy a příprava na lití

Základové pásy - prostupy a příprava na lití
Ahoj všem, zase pokračujeme, jako každé volné odpoledne malými krůčky směrem k cíli. Po vykopání a uzemnění pásů přišly na řadu prostupy. 

Mohlo by Vás zajímat

Díl 5. Materiály na stavbu pasivního domu

Díl 5. Materiály na stavbu pasivního domu
Hlavním cílem projektu je dokázat, že z jednovrstvého cihelného zdiva lze postavit klasickým způsobem pasivní dům, jež splňuje všechny parametry kladené na tento typ stavění a navíc zajišťuje optimální vnitřní…

Příčky, rozvody, omítky, podlaha...už to jak dům pomalu vypadá!

Příčky, rozvody, omítky, podlaha...už to jak dům pomalu vypadá!
Konečně bylo počasí jako na jaře a mohlo se začít doopravdy něco dělat! Původně jsme chtěli zdít příčky sami, jenže úspora času by se vážně hodila a od mého bratra…

Úplné začátky

Úplné začátky
1.4.2006 - Zhruba v dubnu 2006 jsem se rozhodl,že je potřeba nějak rozumně investovat penízekteré vydělávám. Nejlepší a nejrozumnější zhodnocenípeněz mi přišla výstavba domu.

Komentáře

Diskuzní fórum