Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Základová spára

Ahoj milí stavebníci, v našem prvním článku bych se s vámi chtěl podělit o naše zkušenosti s přípravou základové spáry a vytvořením prostupů na instalace.

Na pozemku jsme měli přivedenu vodu z místního veřejného vodovodu a elektřinu, která se nachází v kapli hned vedle pozemku.

Stavět jsme začali na jaře roku 2017, přesněji řečeno, v dubnu přijel bagr a provedl skrývku a později také vyhloubil rýhu na základovou spáru. V květnu jsme již dokončovali prostupy na instalace.

Spáru jsme začistili, i když vzhledem k výrazně kamenitému podloží byl tento úkol poměrně náročný. Okraje spár se hodně drolily a ztrácely tak svůj tvar. Během začišťování nám do spáry několikrát napršelo, ale ani to nás neodradilo spáru nakonec úspěšně připravit pro betonáž základových pasů.

Položili jsme zemnicí pásek, který jsme spojili sponami, potřeli tekutým asfaltem a v rozích domu vyvedli pomocí zemnicích tyčí a zemnicích drátů ven ze základů.

Vzhledem k tomu, že se náš pozemek nachází na silně pro spodní vodu nepropustném skalním masivu tvořeném břidlicí, jsme na již kamenité podloží nasypali vrstvu šterku a zemnicí pásek položili na šterkové podloží. Pásek je z horní strany zalitý v betonu, ze spodu leží na štěrku.

Poté jsme vytvořili bednění kolem prostupů a vyznačili si pomocí laserového nivelačního přístroje do spár značkovacím sprejem výšku pasů. Výšku jsme přitom odečítali od nulového bodu, který nám naměřil a vyznačil geodet.

Pracovali jsme urputně, a to někdy i v noci, za což jsme si od svých sousedů vysloužili přezdívku Permoníci :-).

 

Náklady

Název položky Cena
Bagrování 18 000 Kč
Nářadí (základní, laser...) 10 000 Kč
Zemnicí železa 5 000 Kč
Štěrk 500 Kč
OSB desky, roxory na zapření 2 000 Kč
Montážní pěna 500 Kč
Kopoflexové trubky, vodovodní průchodka 2 000 Kč
Značkovací sprej 150 Kč
Celkem 38 150 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Tomáš a Lucka

Tomáš

Věk: 36
Koníčky: Hudba, sport, jazyky
Zaměstnání: Jazykový lektor a překladatel

Lucka

Věk: 28
Koníčky: Hudba, cestování, filmy
Zaměstnání: Grafička

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 1 372 m2
Zastavěná plocha domu: 122,8 m2
Podlahová plocha domu: 173,8 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 38 150 Kč

Související články

Hurá do stavby

Hurá do stavby
Po zdánlivě nekonečném stavebním řízení plným nesmyslných argumentů ze strany souseda, kdy už jsme přemýšleli o tom, že si koupíme starší dům a budeme ho celý život rekostruovat, se karty…

Zemní práce a základové pásy

Zemní práce a základové pásy
Ahoj všem, dne 11.10. jsme získali stavební povolení, to je o cca měsíc dřív, než jsme čekali a navíc jsme měli před sebou týdenní dovolenou v Krkonoších, takže jsme chtěli stihnout…

Základové pásy

Základové pásy
Opět jsme pozvali bagristu, ten náš osvědčený tak narychlo nemohl, tak poslal kolegu a ten už nebyl tak samostatný a v nestřeženém okamžiku nám jednu stranu pásu udělal jednou tolik…

Mohlo by Vás zajímat

VIDEO: Jak se vyrábí cihla

VIDEO: Jak se vyrábí cihla
Podle ankety na Svépomocí.cz i z různých dotazníků víme, že většina svépomocných stavebníků volí jako materiál pro svůj dům cihlové zdivo. Vzali jsme kamery a vyrazili natáčet do moravských Novosedel, abychom…

Ztracené bednění

Ztracené bednění
Zhruba po týdnu, kdy sněžilo, pršelo a tak podobně, jsme se konečně mohli zase vrátit na stavbu a pokračovat se ztraceným bedněním.

VIDEO: Naše vize o bydlení, aneb jak to bude vypadat.

VIDEO: Naše vize o bydlení, aneb jak to bude vypadat.
Už od začátku co jsme s manželkou spolu, jsme chtěli bydlení ve vlastním domečku. Začali jsme tedy hledat na internetu v různých katalozích i v našem okolí dům našich snů.…

Diskuzní fórum