Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Teplovzdušné rozvody od krbových kamen

Rozhodl jsem se pro druhý zdroj vytápění na pevná paliva a to pro krbová kamna, nechtěl jsem stavět krb a krbová kamna se mě líbí, máme je i na chalupě. Od těchto kamen chci rozvádět teplý vzduch  teplovzdušným rozvodem do místností.

Protože jsem v kontaktu s jedním známým, který staví na Plzeňsku dřevostavby – domky KADOM a ve většině těchto domů je jako hlavní zdroj vytápění krbová kamna většinou kanadská, od těchto vedou rozvody teplého vzduchu do místností pomocí ventilátoru.

 

Byl jsem se na tyto rozvody od kamen podívat a mohl jsem si ověřit, jak takové vytápění od těchto kamen funguje. Kanadská krbová kamna mají velký výkon  ale jsou také hodně drahá a ne moc vzhledná. Rozhodl jsem se pro česká tradiční Rumburská krbová kamna od  ABX Bergen s kamenným obkladem, která se mě velice líbí, mají terciální spalování a požadovaný výkon pro vytopení prostorů, které potřebuji a to 14 až 15 KW.  Prostor kamen chci obložit žulovou dlažbou.

 

Začal jsem tedy pracovat na rozvodech. Nakoupil  jsem si plechové čtyřhranné potrubí o průměru 50 x 150 mm, spojky, ventilační hlavice, kolínka. Zboží jsem si objednal na internetu od firmy Brokar, která měla teplovzdušné rozvody akci a  desky Promasil. V kamenném krámu, co jsem se ptal tady v Plzni je to o dost dražší.

 

První jsem udělal přívod venkovního vzduchu, který povede v EPS pod podlahou a uzavíratelný vývod – talířový ventil bude ve zdi pod kamny a to v místě, kde kamna nasávají vzduch z místnosti. Svařil jsem si z L profilu rám na nasávací zvon, který bude umístěn nad kamny. Tento nasávací zvon jsem vyzdil z izolačních desek  Promasil  o tl. 4 cm. Tyto desky jsou na stejném principu jako desky Silca na vyzdívání krbů, jen mě cenově vyšly na půlku.

 

V horní části je nasávací zvon přepažen. V tomto horním přepažení jsou 2 nasávací průduchy, přes které jde stoupající teplý vzduch přes filtr do ventilátoru. Ventilátor s filtrem je umístěn v horní oddělené části, stejně jako u krbu. Ventilátor, který jsem koupil se může dát do automatického režimu a nebo do manuálního na zapnutí vypínače, na který jsem ho napojil abych ho mohl v případě potřeby zapnout a hnát teplý vzduch do dalších místností, kde jsou otevíratelné ventilační hlavice umístěné ve zdi.  Teplovzdušné čtyřhranné potrubí jsem koupil ploché aby mohlo jít v podlaze. Toto potrubí jsem ještě izoloval izolačním hliníkovým pásem PE-PET o tloušce 1 cm a připevnil hliníkovou lepící páskou. U nasávacího zvonu jsem udělal otvor pro větší dvířka abych mohl manipulovat s kouřovodem. Tyto dvířka budou také z izolační desky  izolované těsnící šňůrou pro krbová dvířka.

 

Nasávací zvon jsem vymazal lepidlem s perlinkou a natáhl na něj omítku jako na okolní stěny. V  blízkosti kamen bude dodělaná krytá dvojzásuvka, tak aby šel zde napojit  krbový vysavač a zaroveň prostor bude připraven i pro možné osazení  interiérových teplovzdušných kamen na pelety. K tomuto zapojení by sloužil i přívod vzduchu z venku ke kamnům, kde by se případná teplovzdušná peletová kamna napojila přes redukci, stejně jako do komína.

 

Náklady:

Čtyřhranné potrubí v celkové délce cca. 15 m  a spojky, talířové ventily, přechody, kolínka, stahovací spojky, hlíníkové flexo potrubí, ventilátor 400/m 3 za hod., filtr pro krbový ventilátor, izolační desky Promasil, lepidlo na izolační desky, L profil, izolační pásy PE-PET, hlíníkové lepící pásky a další rzn. doplňky  -  22 000,- Kč
Nejlevnější z toho byly samotné čtyřhranné potrubní kanály.

 

V ceně nejsou krbová kamna ABX Bergen cca. za 22 000,-, obložení kolem kamen a pod kamny žulovou dlažbou - která už je zakoupená, kouřovod, dvířka atd., krytá dvojzásuvka

 

 

Náklady

Název položky Cena
materiál 22 000 Kč
kamna 22 000 Kč
Celkem44 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

11 komentáře

 • Odkaz Komentáře Martina Řehůřková středa, 17 červenec 2013 08:25 napsal(a) Martina Řehůřková

  Dobrý den, stavíme novostavbu a moc se nám líbí Vaše řešení rozvodů teplého vzduchu. Oslovili jsme proto krbaře, aby nám udělal cenovou nabídku, ale ten nás odradil od tohoto řešení, prý proto, že se zvýší prašnost (nazval to hrobem pro alergiky) a taky utrpí naše akustická pohoda, protože rozvody fungují jako zvukovody. Máte už zkušenost s tímto negativem při topení? Předem děkuji za odpověď

 • Odkaz Komentáře Jan Jirkovský sobota, 23 únor 2013 13:33 napsal(a) Jan Jirkovský

  Ahoj Luboši, o něčem podobném taky uvažuju, tak jsem se chtěl zeptat jestli už máš rozvody odskoušené a jak ti to funguje? Díky.

 • Odkaz Komentáře Martin Jirous pondělí, 12 listopad 2012 23:57 napsal(a) Martin Jirous

  Tipy k instalaci rozvodu teplého vzduchu z krbu: http://www.kominyvorel.cz/krby-rozvod-tepleho-vzduchu.php

 • Odkaz Komentáře 2010-004_Lubos-Dolejs sobota, 22 říjen 2011 18:04 napsal(a) 2010-004_Lubos-Dolejs

  Zdravím Stando, kontakt na mě je 608010797. Teď jsem dodělával podlahy a tyto rozvody co tady popisuji vedou v podlahovém EPS. Změnil jsem izolaci, použil jsem nějakou azbestovou tkaninu s hliníkovou folií nevím přesně teď název a tloušťka je cca. 5 mm, vydrží teploty přes 1000°C, sehnal jsem odřezky od firmy EBK Erhard v Plzni, které z této tkaniny vyrábí zástěny a různé obložení krbu. Ještě lze použít také keramický papír ale to co jsem použil já je s folií AL a odráží to zpět teplo, takže to dobře izoluje. Ze strany jsem to ještě obložil proužky protipožárního sádrokartonu, tak aby se i přes izolaci, rozvody nedotýkaly EPS. Chtěl jsem mít jistotu, že mě pak něco nechytne:) Pak až budu mít čas tak doplním článek a fotky.

 • Odkaz Komentáře Standa úterý, 18 říjen 2011 08:44 napsal(a) Standa

  Zdravim te Lubosi.Nevim jestli se k tobe tato zprava dostane jelikoz tu nikdo uz dlouho nebyl.Chtel jsem ti podekovat za inspiraci k teplovzdusnym rozvodum z krbovych kamen.Zaroven jsem te chtel pozadat ,jestli by jsi mi poradil z par drobnostmi.Nejspis se do toho vrhnu jeste v listopadu.Mohl by jsi mi na tebe prosim napsat mail nebo nejaky kontakt pro rychlou pomoc kdybych si nekde nevedel rady?Predem ti dekuji.Standa

 • Odkaz Komentáře 2010-004_Lubos-Dolejs pondělí, 18 duben 2011 21:36 napsal(a) 2010-004_Lubos-Dolejs

  Jsem rád, že jsem mohl posloužit.Nu taky od toho jsem dáváme fotky a články aby nám a ostatním začínajím stavitelům to pomohlo. Tak přeju úspěšné stavění ahoj.

 • Odkaz Komentáře Milan pondělí, 18 duben 2011 20:24 napsal(a) Milan

  Čao, tak potrubí jsem obalil 15mm izolací pe-pet jak jsi uváděl,mělo by to snad být v caiku, něco jsem taky ještě početl,teď už mám připravenou podlahu na vylití anhydridem, ještě jsem od tebe okopíroval komín tak snad to nevadí, díky za inspiraci a rady, Čao

 • Odkaz Komentáře 2010-004_Lubos-Dolejs čtvrtek, 14 duben 2011 19:32 napsal(a) 2010-004_Lubos-Dolejs

  Ještě si dovolím přispět k tomuto tématu,volal jsem známému co dělá tyto rozvody od kamen a bylo mě řečeno, že na těchto rozvodech které berou teplý vzduch od krbovek lze udržet ruka, není to tak horké jako od krbu. Za druhé mě doporučil abych izolaci ponechal a nedával k tomu na dotyk podlahový EPS a v místě rozvodu to celé zalil betonem. Jenom beton přímo na tyto plechové rozvody bez izolace je špatný kuli velké tepelné ztrátě. Zaizolovat tyto rozvody, které vedou v podlaze je celkem problém, protože v podlaze už většinou není dost místa na nějakou objemější izolaci. Vedou-li roury stropem coš montují z 90%, tak tam je to jednoduší v tom, že už se koupí flexi roury s izolací, ale ve stropě zase více hrozí, že může dojít k požáru, v betonu ne. Ještě ale dál k tomuto budu schánět informace, dokud nemám hotovou podlahu.

 • Odkaz Komentáře 2010-004_Lubos-Dolejs čtvrtek, 14 duben 2011 16:26 napsal(a) 2010-004_Lubos-Dolejs

  Ještě k té izolaci nechci poradit špatně. Rozmýšlím se jestli tam tu izolaci nechám než udělám podlahy nebo ji sundám. Bylo mě řečeno, že to vydrží ale nechci riskovat, že se ta izolace bude tavit. Nebyla drahá a ještě by šla využít jinde, tak se ještě někde poradím než budu dělat podlahy a ponechám jako izolant, kdyžtak jen ty odřezky z desek, které jsou 100%. Budu rád za případné poznatky a názory, děkuji s pozdravem Luboš

 • Odkaz Komentáře Lubos čtvrtek, 14 duben 2011 15:47 napsal(a) Lubos

  Ahoj když si to zadáš do vyhledávače izoláční pás PE PET, tak to najdeš. Já jsem to koupil v Plzni v železářství M.A.T.. Je to izolace určena za radiátory a má stupeň hořlavosti B2, takže by to mělo vydržet. Samozřejmě jsem to dával hliníkovou stranou na potrubí a dával jsem 2 vrstvy o tl. 5mm obě hliníkovou stranou k potrubí. Nahoře až budu dělat podlahy, tak to ještě obložim odřezky z cetris,farmacel desek, které stejně použiju na suchou podlahu v patře a tyto desky jsou žáruvzdorné.

Luboš Dolejš

Luboš

Věk: 2015
Koníčky: rekreačně většinu sportů, cestování, stavba
Zaměstnání: Policie ČR

Detaily domu

Kraj: Plzeňský
Velikost pozemku: 700 m2
Zastavěná plocha domu: 113 m2
Podlahová plocha domu: 164,5 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 1.8 00. 000 Kč

Související články

Vybíráme plynový kotel – 8 otázek a odpovědí, které Vás budou zajímat

Vybíráme plynový kotel – 8 otázek a odpovědí, které Vás budou zajímat
Jelikož se sešlo mnoho otázek od vás svépomocných stavebníků, jak a podle čeho vybrat ten správný plynový kotel, oslovili jsme specialistu a dodavatele systémového řešení pro vytápění a ohřev teplé…

Pokračování stavby

Pokračování stavby
Zdravím všechny stavebníky. Čas se nám trochu posunul a já přináším informace o stavbě.

Topení - rozvody, radiátory

Topení - rozvody, radiátory
Do rozvodů topení se topenář spolu s Pavlem vrhli hned po dokončení hrubých omítek v patře, kde rozvěsili radiátory. Pavel vysekal dřážky pro přívody k radiátorům a topenář udělal rozvody…

Diskuzní fórum

  • Bungalov EKO 84 - rozpočet
  • Takový dotaz, co to je vlastně podle vás "lepší materiál" - třeba jaký jste použil systém...
  • Autor Jiřín | 25. kvě 2015 14:41
  • Vejdu se do rozpočtu?
  • Situace s pozemkem se ještě několikrát změnila. Ten, který jsme uvažovali prvně nakonec...
  • Autor Speeder | 25. kvě 2015 12:18
Reklama