Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Teplovzdušné rozvody od krbových kamen

Rozhodl jsem se pro druhý zdroj vytápění na pevná paliva a to pro krbová kamna, nechtěl jsem stavět krb a krbová kamna se mě líbí, máme je i na chalupě. Od těchto kamen chci rozvádět teplý vzduch  teplovzdušným rozvodem do místností.

Protože jsem v kontaktu s jedním známým, který staví na Plzeňsku dřevostavby – domky KADOM a ve většině těchto domů je jako hlavní zdroj vytápění krbová kanadská kamna s teplovzdušnými rozvody teplého vzduchu do místností pomocí ventilátoru.

 

Byl jsem se na tyto rozvody od kamen podívat a mohl jsem si ověřit, jak takové vytápění od těchto kamen funguje. Kanadská krbová kamna mají velký regulovatelný výkon  ale jsou také dost drahá. Rozhodl jsem se pro českou značku kamen - Rumburská krbová kamna od  ABX, kamna Bergen syenit s kamenným obkladem, která se mě velice líbí, mají terciální spalování a požadovaný výkon pro vytopení prostorů, které potřebuji a to 4 - 14 kW. 

 

Začal jsem tedy pracovat na rozvodech. Nakoupil  jsem si plechové čtyřhranné potrubí o průměru 50 x 150 mm, spojky, ventilační hlavice, kolínka. Zboží jsem si objednal na internetu od firmy Brokar, která měla teplovzdušné rozvody akci a  desky Promasil. V kamenném krámu mě to vycházelo dráž.

 

První jsem udělal přívod venkovního vzduchu, který povede v EPS pod podlahou a uzavíratelný vývod – talířový ventil je ve zdi pod kamny a to v místě, kde kamna nasávají vzduch z místnosti. Svařil jsem si z L profilu rám na nasávací zvon, který bude umístěn nad kamny. Tento nasávací zvon jsem vyzdil z izolačních desek  Promasil  o tl. 4 cm. Tyto desky jsou na stejném principu jako desky Silca na vyzdívání krbů, jen mě cenově vyšly na půlku. Zevnitř jsem dal dvě vrstvy horkovzdušné izolační tkaninu s al vrstvnou - nevím název ale používá to Plzeňská firma EBK Erhard - vyrábí příslušenství ke krbům a používají tyto materiály a izolace a lze tam koupit levně zbytky, tyto materiály již neobsahují azbest.

 

V horní části je nasávací zvon přepažen. V tomto horním přepažení jsou 2 nasávací průduchy, přes které jde stoupající teplý vzduch přes filtr do ventilátoru. Ventilátor s filtrem je umístěn v horní oddělené části, stejně jako u krbu. Ventilátor, který jsem koupil se může dát do automatického režimu a nebo do manuálního na zapnutí vypínače, na který jsem ho napojil abych ho mohl v případě potřeby zapnout a hnát teplý vzduch do dalších místností, kde jsou otevíratelné ventilační hlavice umístěné ve zdi.  Teplovzdušné čtyřhranné potrubí jsem koupil ploché aby mohlo být vedení v podlaze. Toto potrubí jsem ještě izoloval výše uvedenou izolační tkaninou s al vrstvou a připevnil hliníkovou lepící páskou. U nasávacího zvonu jsem udělal otvor pro větší dvířka abych mohl manipulovat s kouřovodem. Tyto dvířka budou také z izolační desky  izolované těsnící šňůrou pro krbová dvířka.

 

Nasávací zvon jsem vymazal lepidlem s perlinkou a natáhl omítku ale rozhodl jsem se, že ho stejně jako stěny kolem krbových kamen obložím přírodním kamenným obkladem. V  blízkosti kamen je krytá zásuvka, tak aby šel zde napojit  krbový vysavač a zaroveň se v případě výměny kamen mohou dát i kamna teplovzdušná na palety, která se mě velmi líbí ale cena někde kolem 80 tisíc. K tomuto zapojení by sloužil i přívod vzduchu z venku ke kamnům, kde by se případná teplovzdušná peletová kamna napojila přes redukci, stejně jako do komína. Kouřovod od krbových kamen je schovám v nasávacím zvonu a je k němu přístup přes revizní dvířka. Tento kouřovod je ještě pro zesílení účinku topení vybaven výměníkem na kouřovodu, který je uvnitř tohoto nasávacího zvonu. V horní části nasávacího zvonu je zabudován teplovzdušný ventilátor, který je dohromady s fitrem, tato část je izolována od teplého vzduchu od krbu a je zde nutné nechat větrací otvory. Je zde také přístup k ventylátoru přes dvířka.

 

Krbová kamna ABX Bergen fungují dobře a jsou obložené kamenným obkladem. Ventilátor mám nastavený tak, že se spustí při teplotě vzduchu ve zvonu nad 60°C běží ještě delší dobu po vyhasnutí kamen. Vzduch ve zvonu se na tuto teplotu ohřeje za chvíli i díky teplovzdušnému výměníku na kouřovodu. Zhoršenou prašnost jsem nezaregistroval, jsem alergig a nemám problém, musí se počítat, že krb a krbová kamna vytváří celkově prach a bordel od dřeva v interiéru. Bez zapnutého ventilátoru tzv. samotíží to od krbových kamen funguje do prvních dvou místností ale pomalu. Jinak krbová kamna mám již cca 2 topné sezóny vyzkoušené a fungují celkem dobře. U kamen po tom co se rozhoří uberu výkon o 60% a musím zapnout ventylátor aby byl horký vzduch od kamen odsáván do ostatních místností nebo musím otevřít všude dveře. I tak se nedostanu pod teplotu v místnosti, kde jsou kamna níž než je 25°C, nechci zase příliž kamna škrtit. Výhoda těchto kamen je velký přikládací prostor, vejdou se sem polena 50 cm dlouhá a v rozehřátých kamnech stopím i celá nerozštípaná polena. Další výhoda je kamenný obklad, který hřeje i po tom  co se v kamnech již netopí. Výhoda je také příznivá cena. Nevýhoda je, že jsou příliž silná i přesto, že jsme počítali výkon kamen na vytápěný prostor, stačili by s nižším výkonem. Také  při otevýrání velkých prosklených dvířek i přes veškerou opatrnost se někdy stane, že foukne trochu kouře dovnítř, nestává se to ale moc často ale musí se otvírat dvířka hodně pomalu. Tah komína je dobrý, průměr 200 mm. V kamnech topím jen, když jsou celodenní mrazy, jinak topím v domě plynovým kotlem.

 Líbí se mě také, že kamna můžete bez nějakých stavebních úprav vyměnit za jiná.

Náklady:

krbová kamna

ostatní materiál (čtyřhranné potrubí v celkové délce cca. 15 m  a spojky, talířové ventily, přechody, kolínka, stahovací spojky, hlíníkové flexo potrubí, ventilátor, filtr pro krbový ventilátor, izolační desky Promasil, lepidlo na izolační desky, L profil, izolační pásy s AL tkaninou, hlíníkové lepící pásky a další rzn. doplňky, krbová kamna ABX Bergen syenit, obložení kolem kamen přírodním kamenem - pásky křemene a pod kamny - dlažba lítý kámen, kouřovod, výměník na kouřovod,dvířka atd.)

 topivo - při celodenním topení v kamnech spálím 0,14 m3 měkkého dřeva nebo 20 kg dřevěných tvrdých briket.

 

 

Náklady

Název položky Cena
krbová kamna 22 000 Kč
ostatní materiál, teplovzdušné rozvody 16 396 Kč
Celkem 38 396 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

27 komentáře

 • Odkaz Komentáře dany úterý, 03 leden 2017 14:08 napsal(a) dany

  Dakujem Velmi pekne za doplnujuce info,
  buhuzial zivot je nevyspytatelny a namiesto stavby rodinneho domu som nakoniec kupil byt☺
  Ale ak by som predsa len nakoniec staval, budem sa inspirovat.

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš úterý, 03 leden 2017 13:26 napsal(a) Luboš Dolejš

  Ještě jeden poznatek ke kamnům co mám, spočítal jsem, že při celodenním topení stopím 0,14 m3 skládaného dřeva. Při každodením a celodenním topení by to bylo měsíčně 4m3 skládaného dřeva. Reálně spotřebují za sezonu cca. 5 m3 skládaného dřeva.

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš úterý, 03 leden 2017 13:01 napsal(a) Luboš Dolejš

  Omlouvám se, že nemám čas odpovídat na komentáře. Jen k teplovzdušným rozvodům, mohu uvést, že fungují dobře a vytopím zbytek domu s tím, že v hlavní místnosti u kamen mám kolem 25 C, teplotu u kamen snižuji také tím, že otvirám dveře do chodby se schodištěm. Celé je to hlavně o kamnech. Já kuli nedostatku peněz zvolil kamna levnější, dražší kamna budou určitě lepší, osvědčené jsou ty kanadské. Dle mého názoru kamna od 40 tis víš, s jinými kamny kromě těch co mám a kanadských nemám zkušenost. Budu rád, když se zde někdo podělí o zkušenost s jinými kamny, které fungují na teplovzdušný rozvod.

 • Odkaz Komentáře dany pátek, 03 červenec 2015 09:35 napsal(a) dany

  ak by vam to nevadilo, mozte mi napisat mail na
  insania(zav1nac)post.sk
  ja vam potom odpoviem z mojej gmailovej adresy, nechcem ju tu uvadzat koli spamom a pod )

  dakujem velmi pekne,

 • Odkaz Komentáře dany pátek, 03 červenec 2015 09:32 napsal(a) dany

  Dakujem za info, dost ste mi pomohli.

  Ja som chcel Jotul, lebo je to kvalita a mam to rad, konkretne F400 a vyssie rady maju externy privod vzduchu, ale jotulky su iba salave. nie su teplovzdusne (nasavaju studeny vzduch zo spodu a hore vypustaju teply) takze neviem ci by sa jotulky hodili na teplovzdusne rozvody, nasi ich maju konkretne F3 a kuria jak blazen)

  Vy mate salave, alebo teplovzdusne?
  ABX TRIM maju externy privod vzduchu, ale neviem ci su salave alebo teplovzdusne, salave su nieco ako infrapanel a teplovzdusne dokazu vykurit ,,aj za roh miestnosti´´ )
  bohuzial tie jotulky su strasne drahe F400 stoja 1800eur, ale to CB spalovanie je pecka ak je suche drevo a dobry komin tak krasne spaluju drevoplyn.

  Ja by som to chcel tak ze miestnost kde by boli kachle (obyvacka-kuchyna cca 40m2) by vykurovali kachle salavo, prebytocny zohriaty vzduch by sa hromadil v sopuchu, (obostavanie kachiel ako som prilozil odkaz na stranku v jednom z mojich prispevkov) a odtial by sa pomocou ventilatora rozvadzal po cca 4 izbach, ak by boli jotulky F400 tak to vykuri mozno aj cely barak s kupelnami. :)
  chcem mat bungalov s malym podkrovim kadial budu vedene rozvody tepleho vzduchu.
  Krby ani krbove vlozky nemam rad ano ja, maju slabu ucinnost cca 50 percent, a kachle, hlavne liatinove su podla mna najkrajsie

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš pátek, 03 červenec 2015 09:16 napsal(a) Luboš Dolejš

  Ohledně doplnění článku, pokouším se o to ale mám problém s administrací této stránky, nefunguje to jak má, musím to vyřešit se správcem sítě, děkuji s pozdravem Luboš Dolejš

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš pátek, 03 červenec 2015 09:06 napsal(a) Luboš Dolejš

  Pokud je možnost na kamna napojit externí přívod vzduchu a z kamen rozvod teplého vzduchu jako to je u krbu, tak je to samozřejmě nejúčinnější. Takové připojení je např. u kanadských krbových kamen. V cenové relaci kolem 20 tis jsem nic takového nenašel aby kamna měla i velký výkon do vzduchu. Krb jsem nechtěl, jsem zvyklí na kamna a podle mě mají kamna i větší účinnost topení. Vadilo mě jen, že to vytopí jen tu místnost a do ostatních se teplo od kamen dostává málo, proto jsem to udělal tak aby přebytečné teplo ventilátor bez problémů odvedl do jiných místností jako u krbu, tedy u mě do místností v patře. U krbu je výhřev místností účinnější, když to jde rovnou z krbové vložky. U mě je odváděný vzduch dost teplý ale ne tak horký aby jste neudržel ruku u ventilační hlavice. Jinak to mám udělané i výškově tak, že když bych to chtěl v budoucnu změnit na krbovou vložku od ABX, tak to jde bez velkých zásahů předělat a spodek dozdít. Tato kamna jsou vlastně krbová vložka od ABX na noze a obložená kamennými deskami. S kamny jsem spokojen, jako taková hoří dobře a mají tah, dřevo tam vydrží dlouho. Polovinu špalků co jsem chtěl rozštípat jsem nakonec stopil v těchto kamnech. Shoří tam bez problémů, když jsou kamna roztopená i velký špalek o délce 50 cm. Když není topná sezóna tak mám kotel vypnutý a když je večer zima, tak zatopím jen v kamnech a ovlažím barák. V topné sezóně jedu jak na plynový kondenzační kotel tak i zároveň při větší zimě topím v kamnech. U plynového kotle mám jen ekvitermní čidlo ven a v místnostech mám ty lepší digitální termostatické hlavice na radiátorech, nemám termostat. Při vytápění kamna + kotel v místnostech, kde to kamna vytopí na požadovanou teplotu se uzavře radiátor a kotel tak vytápí pouze místnost kam se teplo od kamen tolik nedostane a jede na nejmenší teplotní rozsah. Zatím protopím tak 6 m3 dřeva a plyn i s ohřevem vody za 16 tis. Nemám ale ještě fasádu!.

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš středa, 01 červenec 2015 13:59 napsal(a) Luboš Dolejš

  Ještě k te dygestoři, stalo se nam to jednou ale to byly asi spatne povetrnostni podmínky, pak se nam to uz nestalo a kominik me poradil ze se to obcas muze stat ze to pretoci tah komina a at radeji pri vareni otevrem ventylacku, tak to tak delame a mame klid.

 • Odkaz Komentáře dany středa, 01 červenec 2015 13:58 napsal(a) dany

  Aj ked je externy privod vzduchu priamo napojeny na kachle?
  No dakujem, velmi dobra informacia, citam na forach o vzduchotesnoti budov a priklanam sa nedobrovolne k recirkulacnym digestorom s aktivnym uhlim...
  Varime denne a celkom dost, takze som automaticky uvazoval o digestore s kominom, ale zase tie straty, radsej poriadnu striesku nad sporakom ktora to bude filtrovat.

  Dakujem

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš středa, 01 červenec 2015 13:50 napsal(a) Luboš Dolejš

  Tak když mate společný obyvak s kuchyní a kamna budete mit v obýváku predpokladam a budete mit ucinnou digestor, tak vam pretoci tah komina i presto ze mate privod vzduchu ke kamnum, proto musim jeste v kuchyni priotevrit ventylacku aby si to bralo i vzduch odtud, neboť tah digestore je tak velký ze nestaci ani externi privod vzduchu

Luboš Dolejš

Luboš

Věk: 40
Koníčky: rekreačně většinu sportů, cestování, stavba
Zaměstnání: Policie ČR

Detaily domu

Kraj: Plzeňský
Velikost pozemku: 700 m2
Zastavěná plocha domu: 113 m2
Podlahová plocha domu: 164,5 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 1.8 00. 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 535 498 Kč

Související články

Nové, výjimečně propracované krbové vložky od firmy BeF Home

Nové, výjimečně propracované krbové vložky od firmy BeF Home
Dnes se každý moderní dům neobejde bez vlastního krbu, který zútulní každý prostor a dotváří rodinné teplo domova. Navíc toto praktické řešení spojuje estetiku s ekologickou stránkou vytápění dřevem. 

Kontrola krbových kamen před sezónou. Čtyři body pro bezstarostnou zimu.

Kontrola krbových kamen před sezónou. Čtyři body pro bezstarostnou zimu.
Podzim je tu a s ním i příprava na topnou sezónu. Krbová kamna, krbové vložky i peletová kamna si v tomto období jistě zaslouží chvilku pozornosti. Spolu s odborníky z…

Opravdový krb hotový za půl hodiny? Snadno, s moderními a výkonnými krbovými stavebnicemi

Opravdový krb hotový za půl hodiny? Snadno, s moderními a výkonnými krbovými stavebnicemi
Klasický krb, který je pevnou součástí domu, má přeci jen něco do sebe. Není to jen stylový doplněk interiéru, výhodou oproti krbovým kamnům je i větší schopnost akumulace tepla. Krb příjemně…

Diskuzní fórum

  • Beton z polska Opavsko
  • Nové info:nakonec beru beton ze staříče(nettoholding). C 12/15 do základových pásů 1450...
  • Autor Libor 4 | 19. říj 2017 21:09
  • Klimatizace
  • Proč zde dosud nikdo nezmínil chlazení kapilárními rohožemi? Nedělají průvan a náklady...
  • Autor fedak | 19. říj 2017 14:20
  • Reklamace na cenu za omitky?
  • Zkuste to reklamovat. Pokud to máte na papíře, tak by to neměl být problém. V případě, že...
  • Autor Lubos77 | 19. říj 2017 14:07