Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Teplovzdušné rozvody od krbových kamen

Rozhodl jsem se pro druhý zdroj vytápění na pevná paliva a to pro krbová kamna, nechtěl jsem stavět krb a krbová kamna se mě líbí, máme je i na chalupě. Od těchto kamen chci rozvádět teplý vzduch  teplovzdušným rozvodem do místností.

Protože jsem v kontaktu s jedním známým, který staví na Plzeňsku dřevostavby – domky KADOM a ve většině těchto domů je jako hlavní zdroj vytápění krbová kamna většinou kanadská, od těchto vedou rozvody teplého vzduchu do místností pomocí ventilátoru.

 

Byl jsem se na tyto rozvody od kamen podívat a mohl jsem si ověřit, jak takové vytápění od těchto kamen funguje. Kanadská krbová kamna mají velký výkon  ale jsou také hodně drahá a ne moc vzhledná. Rozhodl jsem se pro česká tradiční Rumburská krbová kamna od  ABX Bergen s kamenným obkladem, která se mě velice líbí, mají terciální spalování a požadovaný výkon pro vytopení prostorů, které potřebuji a to 14 až 15 KW.  Prostor kamen chci obložit žulovou dlažbou.

 

Začal jsem tedy pracovat na rozvodech. Nakoupil  jsem si plechové čtyřhranné potrubí o průměru 50 x 150 mm, spojky, ventilační hlavice, kolínka. Zboží jsem si objednal na internetu od firmy Brokar, která měla teplovzdušné rozvody akci a  desky Promasil. V kamenném krámu, co jsem se ptal tady v Plzni je to o dost dražší.

 

První jsem udělal přívod venkovního vzduchu, který povede v EPS pod podlahou a uzavíratelný vývod – talířový ventil bude ve zdi pod kamny a to v místě, kde kamna nasávají vzduch z místnosti. Svařil jsem si z L profilu rám na nasávací zvon, který bude umístěn nad kamny. Tento nasávací zvon jsem vyzdil z izolačních desek  Promasil  o tl. 4 cm. Tyto desky jsou na stejném principu jako desky Silca na vyzdívání krbů, jen mě cenově vyšly na půlku. Zevnitř jsem dal horkovzudšnou tkaninu s al vrstvnou - nevím název ale používá to Plzeňská firma EBK Erhard - vyrábí příslušenství ke krbům a používají tyto materiály a izolace a lze tam koupit levně zbytky, tyto materiály již neobsahují azbest.

 

V horní části je nasávací zvon přepažen. V tomto horním přepažení jsou 2 nasávací průduchy, přes které jde stoupající teplý vzduch přes filtr do ventilátoru. Ventilátor s filtrem je umístěn v horní oddělené části, stejně jako u krbu. Ventilátor, který jsem koupil se může dát do automatického režimu a nebo do manuálního na zapnutí vypínače, na který jsem ho napojil abych ho mohl v případě potřeby zapnout a hnát teplý vzduch do dalších místností, kde jsou otevíratelné ventilační hlavice umístěné ve zdi.  Teplovzdušné čtyřhranné potrubí jsem koupil ploché aby mohlo jít v podlaze. Toto potrubí jsem ještě izoloval izolační tkaninou s al vrstvou, kterou jsem již popsal v předešlém odstavci a připevnil hliníkovou lepící páskou. U nasávacího zvonu jsem udělal otvor pro větší dvířka abych mohl manipulovat s kouřovodem. Tyto dvířka budou také z izolační desky  izolované těsnící šňůrou pro krbová dvířka.

 

Nasávací zvon jsem vymazal lepidlem s perlinkou a natáhl omítku ale rozhodl jsem se, že ho stejně jako stěny kolem krbových kamen obložím přírodním kamenným obkladem. V  blízkosti kamen bude dodělaná krytá dvojzásuvka, tak aby šel zde napojit  krbový vysavač a zaroveň prostor bude připraven i pro možné osazení  interiérových teplovzdušných kamen na pelety. K tomuto zapojení by sloužil i přívod vzduchu z venku ke kamnům, kde by se případná teplovzdušná peletová kamna napojila přes redukci, stejně jako do komína. Kouřovod od krbových kamen je schovám v nasávacím zvonu a je k němu přístup přes revizní dvířka. Tento kouřovod je ještě pro zesílení účinku topení vybaven výměníkem na kouřovodu, který je uvnitř tohoto nasávacího zvonu. V horní části nasávacího zvonu je zabudován teplovzdušný ventylátor, který je dohromady s fitrem, tato část je izolována od teplého vzduchu od krbu a je zde nutné nechat větrací otvory. Je zde také přístup k ventylátoru přes dvířka.

 

Krbová kamna ABX Bergen fungují dobře a jsou obložené kamenným obkladem, takže ventylátor, který mám nastavený, že se spustí při teplotě vzduchu nad 60°C běží ještě delší dobu po vyhasnutí kamen. Zhoršenou prašnost jsem nezaregistroval, jsem alergig a nemám problém, musí se počítat že krb a krbová kamna vytváří celkově prach a bordel od dřeva v interiéru. Bez zapnutého ventylátoru tzv. samotíží to od krbových kamen nefunguje, to by jste museli mít krb.

 

Náklady:

Čtyřhranné potrubí v celkové délce cca. 15 m  a spojky, talířové ventily, přechody, kolínka, stahovací spojky, hlíníkové flexo potrubí, ventilátor 400/m 3 za hod., filtr pro krbový ventilátor, izolační desky Promasil, lepidlo na izolační desky, L profil, izolační pásy s AL tkaninou, hlíníkové lepící pásky a další rzn. doplňky  -  22 000,- Kč
Nejlevnější z toho byly samotné čtyřhranné potrubní kanály.

 

V ceně nejsou krbová kamna ABX Bergen cca. za 22 000,-, obložení kolem kamen a pod kamny žulovou dlažbou - která už je zakoupená, kouřovod, dvířka atd., krytá dvojzásuvka

 

 

Náklady

Název položky Cena
materiál 22 000 Kč
kamna 22 000 Kč
Celkem 44 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

24 komentáře

 • Odkaz Komentáře dany pátek, 03 červenec 2015 09:35 napsal(a) dany

  ak by vam to nevadilo, mozte mi napisat mail na
  insania(zav1nac)post.sk
  ja vam potom odpoviem z mojej gmailovej adresy, nechcem ju tu uvadzat koli spamom a pod )

  dakujem velmi pekne,

 • Odkaz Komentáře dany pátek, 03 červenec 2015 09:32 napsal(a) dany

  Dakujem za info, dost ste mi pomohli.

  Ja som chcel Jotul, lebo je to kvalita a mam to rad, konkretne F400 a vyssie rady maju externy privod vzduchu, ale jotulky su iba salave. nie su teplovzdusne (nasavaju studeny vzduch zo spodu a hore vypustaju teply) takze neviem ci by sa jotulky hodili na teplovzdusne rozvody, nasi ich maju konkretne F3 a kuria jak blazen)

  Vy mate salave, alebo teplovzdusne?
  ABX TRIM maju externy privod vzduchu, ale neviem ci su salave alebo teplovzdusne, salave su nieco ako infrapanel a teplovzdusne dokazu vykurit ,,aj za roh miestnosti´´ )
  bohuzial tie jotulky su strasne drahe F400 stoja 1800eur, ale to CB spalovanie je pecka ak je suche drevo a dobry komin tak krasne spaluju drevoplyn.

  Ja by som to chcel tak ze miestnost kde by boli kachle (obyvacka-kuchyna cca 40m2) by vykurovali kachle salavo, prebytocny zohriaty vzduch by sa hromadil v sopuchu, (obostavanie kachiel ako som prilozil odkaz na stranku v jednom z mojich prispevkov) a odtial by sa pomocou ventilatora rozvadzal po cca 4 izbach, ak by boli jotulky F400 tak to vykuri mozno aj cely barak s kupelnami. :)
  chcem mat bungalov s malym podkrovim kadial budu vedene rozvody tepleho vzduchu.
  Krby ani krbove vlozky nemam rad ano ja, maju slabu ucinnost cca 50 percent, a kachle, hlavne liatinove su podla mna najkrajsie

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš pátek, 03 červenec 2015 09:16 napsal(a) Luboš Dolejš

  Ohledně doplnění článku, pokouším se o to ale mám problém s administrací této stránky, nefunguje to jak má, musím to vyřešit se správcem sítě, děkuji s pozdravem Luboš Dolejš

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš pátek, 03 červenec 2015 09:06 napsal(a) Luboš Dolejš

  Pokud je možnost na kamna napojit externí přívod vzduchu a z kamen rozvod teplého vzduchu jako to je u krbu, tak je to samozřejmě nejúčinnější. Takové připojení je např. u kanadských krbových kamen. V cenové relaci kolem 20 tis jsem nic takového nenašel aby kamna měla i velký výkon do vzduchu. Krb jsem nechtěl, jsem zvyklí na kamna a podle mě mají kamna i větší účinnost topení. Vadilo mě jen, že to vytopí jen tu místnost a do ostatních se teplo od kamen dostává málo, proto jsem to udělal tak aby přebytečné teplo ventilátor bez problémů odvedl do jiných místností jako u krbu, tedy u mě do místností v patře. U krbu je výhřev místností účinnější, když to jde rovnou z krbové vložky. U mě je odváděný vzduch dost teplý ale ne tak horký aby jste neudržel ruku u ventilační hlavice. Jinak to mám udělané i výškově tak, že když bych to chtěl v budoucnu změnit na krbovou vložku od ABX, tak to jde bez velkých zásahů předělat a spodek dozdít. Tato kamna jsou vlastně krbová vložka od ABX na noze a obložená kamennými deskami. S kamny jsem spokojen, jako taková hoří dobře a mají tah, dřevo tam vydrží dlouho. Polovinu špalků co jsem chtěl rozštípat jsem nakonec stopil v těchto kamnech. Shoří tam bez problémů, když jsou kamna roztopená i velký špalek o délce 50 cm. Když není topná sezóna tak mám kotel vypnutý a když je večer zima, tak zatopím jen v kamnech a ovlažím barák. V topné sezóně jedu jak na plynový kondenzační kotel tak i zároveň při větší zimě topím v kamnech. U plynového kotle mám jen ekvitermní čidlo ven a v místnostech mám ty lepší digitální termostatické hlavice na radiátorech, nemám termostat. Při vytápění kamna + kotel v místnostech, kde to kamna vytopí na požadovanou teplotu se uzavře radiátor a kotel tak vytápí pouze místnost kam se teplo od kamen tolik nedostane a jede na nejmenší teplotní rozsah. Zatím protopím tak 6 m3 dřeva a plyn i s ohřevem vody za 16 tis. Nemám ale ještě fasádu!.

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš středa, 01 červenec 2015 13:59 napsal(a) Luboš Dolejš

  Ještě k te dygestoři, stalo se nam to jednou ale to byly asi spatne povetrnostni podmínky, pak se nam to uz nestalo a kominik me poradil ze se to obcas muze stat ze to pretoci tah komina a at radeji pri vareni otevrem ventylacku, tak to tak delame a mame klid.

 • Odkaz Komentáře dany středa, 01 červenec 2015 13:58 napsal(a) dany

  Aj ked je externy privod vzduchu priamo napojeny na kachle?
  No dakujem, velmi dobra informacia, citam na forach o vzduchotesnoti budov a priklanam sa nedobrovolne k recirkulacnym digestorom s aktivnym uhlim...
  Varime denne a celkom dost, takze som automaticky uvazoval o digestore s kominom, ale zase tie straty, radsej poriadnu striesku nad sporakom ktora to bude filtrovat.

  Dakujem

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš středa, 01 červenec 2015 13:50 napsal(a) Luboš Dolejš

  Tak když mate společný obyvak s kuchyní a kamna budete mit v obýváku predpokladam a budete mit ucinnou digestor, tak vam pretoci tah komina i presto ze mate privod vzduchu ke kamnum, proto musim jeste v kuchyni priotevrit ventylacku aby si to bralo i vzduch odtud, neboť tah digestore je tak velký ze nestaci ani externi privod vzduchu

 • Odkaz Komentáře dany středa, 01 červenec 2015 12:25 napsal(a) dany

  nerozumiem to s tym digestorom.
  Asi je zapojeny do nejakeho komina, cize nerecirkulu.
  A ked varis a chces zaput digestor tak musis otvorit oknu aby mal odkial tahat vzduch. Ak bude zaonuty digestor a okno zatvorene, ma to nejaky vplyv na vykon kachiel???

 • Odkaz Komentáře dany středa, 01 červenec 2015 12:22 napsal(a) dany

  ahoj, dakujem za info, v galerii je 93 fotiek ale zobrazuje sa iba 24.
  samozrejme ta chapem ze nemas cas.
  Mne to az tak neponahla, ale urcite je viaceru ludi zvedavych, ako si to cele zhotovil. Pockame :)

 • Odkaz Komentáře Luboš Dolejš středa, 01 červenec 2015 12:00 napsal(a) Luboš Dolejš

  Omlouvám se ale nemám při rodině, zaměstnání a dodělávání na baráku čas psát články a nemám nikoho schopného kdo by mě to psal. Vzhledem k dotazům k těmto rozvodům jsem doplnil článek a fotky, které jsou ale různě proházené, nejde mě to v editaci mazat. Ventilátor mám s filtrem, kupoval jsem nový a kvalitní a silnější a stál cca. 6 tis, na tom nechce šetřit, rozvody mám pozink 5 x 15 cm, izolaci jsem použil horkoodolnou tkaninu, kterou mají pouze ve firmě EBK Erhard v Plzni, jinde jsem ji neobjevil. Kamna mám ABX Bergen Sienit za 23 tis, nutný je mít přívod vzduchu a pozor na digestoř ve stejné místnosti, musím otvírat v kuchyni okno navíc.

Luboš Dolejš

Luboš

Koníčky: rekreačně většinu sportů, cestování, stavba
Zaměstnání: Policie ČR

Detaily domu

Kraj: Plzeňský
Velikost pozemku: 700 m2
Zastavěná plocha domu: 113 m2
Podlahová plocha domu: 164,5 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 1.8 00. 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 111 600 Kč

Související články

Časová a finanční náročnost post-hrubé fáze stavby pasivního RD

Časová a finanční náročnost post-hrubé fáze stavby pasivního RD
Tak jsme se postupně přehoupli do další fáze našeho domu - finalizace, a tak je pomalu čas udělat rekapitulaci ceny, času i jednotlivých kroků od hrubé stavby do teď.

Hrubá stavba hotová

Hrubá stavba hotová
Zdravím všechny stavaře - svépomocníky. Po náročném podzimu jsme předminulý týden dokončili i poslední vnitřní příčku na našem domečku.

Příčky, vata a instalace

Příčky, vata a instalace
V průběhu pokrývky střechy jsme samozřejmě nezaháleli a pustili se do příček. Hydroizolaci jsme rovnou natavili po celé ploše domu. Je to mnohem rychlejší a jednodušší než tavení úzkých pruhů…

Diskuzní fórum

  • Lyra Plus
  • Nejblíže mé představě o budoucím domě je dům nejčastěji nazývaný Lyra Plus. Tak bych se...
  • Autor JR | 26. říj 2016 12:09