Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rozhodnutí stavět

Zdravím všechny svépomocníky, vše začalo v říjnu 2017, kdy nám moji rodiče darovali parcelu vedle nich. Tak jsme se na to hned vrhli.

Sehnali jsme projektanta, se kterým řešíme projekt právě od října a teprve teď se vše doladilo k dokonalosti a snad bysme měli mít už příští týden projekt. (Hurááá!)

Projekt nás vyjde na 60.300,- a zahrnuje architektonickou studii, dokumentaci pro vydání společného územního rozhodnutí a stavebního povolení (ohlášení stavby), PENB.

Pozemek máme obdélníkový 1964 m2. Vybrali jsme patrový obdélníkový dům, který bude situovaný napříč (štíty budou do stran). Budeme stavět z Ytongu bez zateplení. Na parcele nemáme přípojky, takže mě čeká pěkné vyběhávání na úřadech. 

V říjnu nám byli změřit radon a nyní budeme řešit plot - pletivo s podhrabovými deskami máme toho 100 m. Tak snad všechno oběhávání s ohláškou stavby půjde jako po másle a budeme moct v létě začít. Už se moc těšíme.

Martina

 

Náklady

Název položky Cena
měření radonu 2 800 Kč
darovací smlouva 11 374 Kč
Celkem 14 174 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

23 komentáře

 • Odkaz Komentáře krtek čtvrtek, 01 březen 2018 11:05 napsal(a) krtek

  Pane Lukmane ohledně těch hodnot normotvůrců ty nám nařizuje EU z hlediska energetiky... Bohužel to zateplování se má údajně tuším, že od r. 2021 zpřísnit a novostavby budou muset splňovat PENB A - tuším že... Ale to už se stavařina vyjímá z tzv udržitelného rozvoje, protože pokud to nastane tak budou stavět jen bohatí a já budu bez práce :))) Navíc každá stavba by měla být rentabilní a u pasivních domů si tím nejsem jist...Nápadně to připomíná aféru u vozidel VW tzv dieselgate, ale ruku na srdce kdo ty blbosti EU neobchází. Dle konzultací s projektanty se to možná v následujícíh letech zmírní to nařízení, takže nechme se překvapit. Přeji autorům málo starostí s výstavbou a hodně pozitivních výsledků :))) Omluva za dlouhou diskuzi ...

 • Odkaz Komentáře Lukman čtvrtek, 01 březen 2018 10:44 napsal(a) Lukman

  Pane Krtku,
  děkuji za Vaší myšlenku ohledně zdění z tradičních materiálů vs nový způsob stavění (resp. zateplování). Něco na tom jistě bude.
  Co se týče dodatečného zateplování - před 20lety se lidé snažili zateplením 60mm EPS srazit náklady na vytápění. Normotvůrci postupem času nasadily hodnoty, o kterých si myslí, že jsou "akorát" v poměru náklady na výstavbu / cena za vytápění. Když nyní postavíte stavbu, jaké jsou náklady na výstavu / úspora ve vytápění? Přece když by se tímto postupem zateplovalo víc a víc (300, 400mm tep. izolantu), jsou tyto investice neúměrné oproti úsporám. Někde nějaký strop musí být (nemluvě o ceně za kotvící prvky). Z mého hlediska jsou tyto hodnoty na své nejoptimálnější hladině, pokud se chce šetřit na nákladech bydlení, musí se hledat jiných cest.

  Těším se na další informace od autorů ohledně navrhované stavby. L.

 • Odkaz Komentáře krtek čtvrtek, 01 březen 2018 10:27 napsal(a) krtek

  Pane Lukmane ta myšlenka úspor je velmi prostá... Nyní se zamyslím následovně porobetony a cihelné tvárnice střepy tu jsou již desetiletí (cihly staletí) jsou změřeny probádány a jedná se tradiční způsob výstavby, kde vímce z historie co to dělá. Pokud na tom jsou standardní omítky vápenocementové opět vím, že to funguje a po čase se opět oživý nějakým nátěrem a takřa jsou bez závažnějších poruch. Vemu-li si však z praxe zateplovák z polystyrenu, tak co nám dělá, omítka po čase začne kolikrát mechovatět (není vápenná složka omítek - zásadíte prostředí, které znemožní výskyt mechů - kyselé prostředí), takže opět co s tím, v praxi jsem viděl, že díky špatně provedenému svodu zateklo i pod vrstvu polystyrenu a nadělalo to paseku jak v interiéru tak v exteriéru (což se může stát obecně u všeho, ale přece jen čím jednodušší řešení zdi tím jednodušší opravy). Před dvaceti lety se u novostaveb i rekonstrukcí zateplovalo polystyrenem cca tl. 60 mm a nyní se přichází na to, že to bylo málo a opět se dodatečně "přitepluje", takže co bude se zateplováky dále. Jsou to jen myšlenkové pochody, proč nezateplovat za každou počáteční cenu...

 • Odkaz Komentáře Lukman čtvrtek, 01 březen 2018 10:10 napsal(a) Lukman

  Pane Krtku,
  zajímala by mě ta Vaše myšlenka - "úspora na začátku výstavby a následně po 30ti letech v dlouhodobém užívání" - pokud mám obvodovou stěnu shodných tepelněizolačních vlastností (Ytong / střep+izolace), na jakou úsporu narážíte? (případné poruchy?)
  Cena za materiál je velmi ošemetná - někde se Vám může podařit sehnat Ytong levněji jak porotherm + izolace a není o čem diskutovat. Tato situace může být i obráceně a většinou lidí sáhnou samozřejmě po tom, co je levnější (ikdyž v projektu bylo to a to zdivo, z hlediska finančního během stavby bylo použito jiného systémového řešení).
  Ovšem jak zmiňujete, stěna je jenom jeden z faktorů z celkové tepelné obálky budovy. Ušetřím na zdivu (pro pasivní U=0,18, Lambda (nepočítám vrstvy omítek) dosahuje záhadných 0,179), ale pak musím splnit i ostatní podmínky - dodání dražších oken, jelikož jsem si "rezervu" vybral na stěně / více izolace na střeše oproti "mírnějšímu" návrhu s lepší tep. izolací na stěně). Víte co tím myslím (opět velmi zjednodušeno). Pokud se majitelé snaží i o nějakou zelenou úsporám či podobným programům....

 • Odkaz Komentáře krtek čtvrtek, 01 březen 2018 09:54 napsal(a) krtek

  Pane Lukamane já souhlasím do jisté míry, chápu, že na stavbě se spoří na největších hmotách materiálu, ale taky berte v potaz tepelnou techniku a úspora na začátku výstavby a následně po 30ti letech v dlouhodobém užívání zase bude jinde, ale to se dostávám do filozofických myšlenek. Milion lidí a milion řešení. Pokud chcete opravdu zjistit cenu jednotlivých řešení nechte si ty skladby nacenit od rozpočtářů a uvidíte rozdíly... Navíc výrobci dělají různé akce, takže nyní ceny jsou zase jinde navíc kor když se spousta věcí dá sehnat přes známé bez dph, ale to zabíháme do tzv šedé zóny ekonomiky ČR, která tu je... Navíc návrh na míru by měl spíše určovat projektant v závislosti na investorovi na druhu topení a vstupujících energiích a pokud je objekt i vysoký tak v závislosti na statice a dále musí být splněn PENB (průkaz energetické náročnosti) Takže pardon do jisté míry si to může určit stavebník a do jisté projektant. Pokud si stavba dělá následně co chce nese si i za to zodpovědnost....Děkuji za názor a beru také v potaz Vaše myšlenky, určitě jsou přínosné...

 • Odkaz Komentáře Lukman čtvrtek, 01 březen 2018 09:33 napsal(a) Lukman

  Dobrý den pane Krtku,
  jen jsem se chtěl zeptat majitelů článku, zda-li nešli do systému Ytong bezhlavě a zvážili všechny možné varianty. Dotaz ohledně ceny je jeden z mnoha při výběru z čeho stavět (pro většinu lidí je to ten nejdůležitější faktor). Jen jsem chtěl naznačit, že za komfort se vždy musí připlatit (přece jenom práce s Ytongem je "lehčí", než s keramickým střepem - např. snadné tvarování (řezání) či "absence" zateplovacího systému).
  Pokud bychom se chtěli dostat se zateplovacím systémem z kamenné vaty (např. Isover fassil) na stejné hodnoty, jaké dává Ytong (U=0,18), stačí nám keramický střep tl. 300 mm a 140 mm vaty - při aktuálních cenách na dek.cz je i při započítání lepidla a kotev (8/m2) cena menší, než za pouhou Lambdu (nemluvě pak o levnějším polystyrenu). Jak jsem již zmínil, pokud neprobíhá stavba svépomocí, musí se započítat práce dělníků a tím se stavba jistojistě oproti Ytongu prodraží.
  Ohledně cihel s výplní z tepelného izolantu - stejný problém jako s Lambdou. Tento systém nám odbourává nutnost použít kontaktního zateplení, avšak za jakou cenu - výrobce nedá nic zadarmo, vše má spočítané a zde opět platí pravidlo - méně práce za víc peněz.
  K tomu, co jsem velmi zjednodušil (spíše znepřesnil, za to se omlouvám) ohledně "lepidla + perlinky + omítky" - i sebepečlivější dělník nedokáže vystřihnout naprosto rovnou stěnu (aby se nám do fasády neprokreslila vazba cihel). Jen jsem chtěl naznačit, že je nutné po vyzdění vytvořit rovná plochy pro následnou aplikaci fasádní omítky. Při použití Lambdy se samozřejmě jedná např. o vápenocementovou omítku (do které bych stějně radši umístil perlinku z důvodu zabránění případného popraskání omítky) + pen. nátěr + finální fasádní omítka. U systému ETICS se jedná o cihlu / lepidlo / izolace / stěrka + perlinka + stěrka / omítka. V mém nepřesném označení jsem chybně srovnal "stěrky s perlinkou a omítkou" s "vápcem. omítkou + pen. nátěrem + omítkou".

  Neberte prosím tento komentář nějak útočně a autorům se omlouvám za odběhnutí od tématu článku.

 • Odkaz Komentáře inter071 čtvrtek, 01 březen 2018 08:53 napsal(a) inter071

  děkuji, chceme stavět do 130 m2, plyn, radiatory, bungalov. jedni říkají cihla a zatelit jiní něco jiného. máme v tom už chaos. Můžete když tak na mujprogram@gmail.com, at tady nezabíráme autorum místo :D díky

 • Odkaz Komentáře krtek čtvrtek, 01 březen 2018 08:13 napsal(a) krtek

  Zdravím Inter 071 tahle rada se odvíjí i od toho čím budete vytápět a co chcete za třídu energetické náročnosti, ale obecně u Novostavby spadjící do Bčka nízkoenergetické nedporučuji zateplovat a pokud použijete běžný kotel na dřevo nebo plyn, tak zdivo z tvárnic z cihelného střepu doporučuji do hodnoty U=0,20 W/m2.K. (čím menší U tím lepší izolační schopnost, ale dražší tvárnice). Dnes to jsou od porothermu vatované tvárnice nebo i běžné, ale větší tl. nebo obdobně dělá i Heluz .... Nechci tu lobovat ani za jednoho výrobce ....

 • Odkaz Komentáře vita_k čtvrtek, 01 březen 2018 08:08 napsal(a) vita_k

  Tady zase někdo půjde cestou vpc a polystyren, samozřejmě s rekuperací :
  http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/priprava-stavby/5552-cesta-k-rozhodnuti-stavet-pasivni-dum.html#comment14796

 • Odkaz Komentáře inter071 čtvrtek, 01 březen 2018 07:57 napsal(a) inter071

  pane krtek chci se zeptat jake zdivo doporucujete. chceme cihlu. zadne lepidlo. zateplovat nebo ne

Martina

Celkem prostavěno: 14 174 Kč

Související články

Příběh stavebníka: projekt připravoval přes dva roky

Příběh stavebníka: projekt připravoval přes dva roky
Michal je projektant rodinných domů a také svépomocný stavební, který nás pozval na návštěvu svého bungalovu, jenž staví se svou ženou. Možná proto, že je z oboru, mu projektování jeho domu…

Jak to bylo s pozemkem

Jak to bylo s pozemkem
Tak tedy, vážení stavitelé, souputníci začínající, pokročilí z oblasti stavitelské, prostě všici! Na počátku všeho bylo slovo. To slovo byla výpověď z podnájmu :) Člověk by se hroutil, ale někteří se…

Kdy to vlastně začalo? LP2008

Kdy to vlastně začalo? LP2008
Na počátku všeho byl náhodný kup pozemku v nedaleké dědině, asi 8 km od našeho města. Pozemek byl k mání za 350 tis a nám se to tenkrát jevilo jako…

Mohlo by Vás zajímat

Zpětně výkopy, základy deska

Zpětně výkopy, základy deska
Až po základovou desku jsem si vše zajistil svépomocí. Bagrista vykopal rýhy. Jelikož jsme měli výkopy odstupńované, nemohli jsme to vylít naráz, ale museli jsme to vždycky zašalovat a po…

VIDEO: Výběr vhodné omítky do interiéru

VIDEO: Výběr vhodné omítky do interiéru
Do interiéru se často používají sádrové nebo vápenocementové omítky, v některých případech také omítky vápenné či hliněné. Do našeho vzorového domu v rámci projektu Svépomocí ŽIVĚ jsme si vybrali ty sádrové, a…

Dokončená fasáda s chytrým přístřeškem

Dokončená fasáda s chytrým přístřeškem
Po čase se s Vámi chci opět podělit o výsledek mé stavební práce.

Diskuzní fórum

  • Obvodové zdivo
  • Tak já z 44 T profi stavím, a musím namítnout, že by vata vypadávala při drážkování pro...
  • Autor lto | 22. čen 2018 13:22
  • stříkaná PUR izolace v podkroví
  • Dobrý den, rád bych se zeptal na zkušenosti se stříkanou PUR izolací. Mám v plánu zateplení...
  • Autor Salmos | 22. čen 2018 12:55
  • Půjčka od státu
  • Dobrý den, chtěl jsme se zeptat , nevíte někdo víc o půjčce od státu , která se teď...
  • Autor Roman&Lenka | 22. čen 2018 12:29