Rozhovor: Jak to vidí projektant rodinných domů

Autor: Tereza Malinová (119 příspěvků)
6. 11. 2017
1 komentář
Příspěvek stavebníka
Pokud jste se rozhodli, že si postavíte dům, měli byste si rozhodně přečíst tento rozhovor. Jan Korejtko se ve stavebnictví pohybuje přes deset let a v současné chvíli působí jako konzultant ve společnosti G-Servis, jež se specializuje na projekty rodinných domů. Během prvního live streamu v historii Svépomocí.cz jsme probrali stavbu svépomocí, jaké domy jsou pro stavbu vlastníma rukama ideální, jak postupovat při výběru projektu nebo na které činnosti si dát jako svépomocný stavebník pozor.

Honzo, poraď svépomocníkům, kteří se právě rozhodli, že si postaví dům. Mají se obrátit na projektanta nebo architekta?  Jaký je v tom vlastně rozdíl? „V zásadě mají dvě možnosti, záleží na tom, jak jsou nároční. Pokud chtějí něco nového, mají čas, finance nebo je jejich pozemek atypický, je vhodné zajít za architektem. Když už ale ví, co přesně chtějí stavět, je lepší zajít rovnou za projektantem. Nejprve se tedy podívat do vod internetu, vyhledat si renomovanou firmu zabývající se typovými projekty, a pak již jen filtrovat podle svých požadavků, dispozic, velikosti domu a rozpočtu.“ Jaký je tvůj pohled na svépomocníky, kteří se rozhodnou, že budou větší nebo menší část stavby domu realizovat svépomocí? „Já těmto lidem fandím. Jsem jeden z nich, také jsem se při stavbě snažil dělat některé věci svépomocí. Ale je to velká řehole. Dlouho to trvá, zabere to dost času, nejen samotnou prací, ale zjišťováním informací, postupů a návodů.“ Jak by mohl vypadat ideální dům, vhodný pro stavbu svépomocí? „Ideální dům pro stavbu svépomocí by měl být co nejjednodušší. Je nejlepší ho brát jako takové LEGO. Velcí svépomocníci se musí smířit s tím, že na některé činnosti je lepší si najmout odborníka. Ne kvůli tomu, že by to sami nezvládli, ale proto, že nemají mechanizaci, nemají nástroje a podle mě nedává smysl, snažit se za každou cenu udělat si všechno sám.“ Na 25 projektů rodinných domů nejvhodnějších pro stavbu svépomocí se podívejte zde. Které činnosti by měli svépomocníci raději přenechat odborníkům? „V detailech hrubé stavby lze vše provést svépomocí.  Vyvaroval bych se ale staticky komplikovaným záležitostem, jako je například železobeton. Snažil bych se stavět systémově z prvků, které jsou prefabrikovány.“

Rozhovor: Jak to vidí projektant rodinných domů

Pokud to zjednodušíš na tři prvky, jenž by se měl svépomocník vyvarovat? „Neměl by mít žádnou jinou železobetonovou monolitickou konstrukci než základovou desku. Střecha by měla být šikmá, lze říci, že čím strmější, tím lehčí na provedení. A měl by se vyvarovat „nádorům“ na domech, jako jsou výklenky, balkony atd.“ Stáhněte si seznam 70 nezbytných věcí na stavbu domu svépomocí. Liší se požadavky na projektování od lidí, kteří budou stavět svépomocí od lidí, kteří zadají stavbu stavební firmě? Co nejčastěji musíš rozmlouvat svépomocníkům? „Ano, liší se jejich požadavky. Svépomocníci přicházejí daleko informovanější. Což ale někdy může být problém.  Lidé mají až příliš informací a přicházejí za námi, aby si je utřídili. Zákazníci, kteří staví dodavatelsky, se k tomu takto nestaví. Nezajímá je samotná náročnost stavby. Svépomocníkům se snažím rozmlouvat právě ty atypické konstrukční materiály, které nejsou extra prověřeny. Atypické materiály mohou pak svépomocníkům stavbu komplikovat. Již jenom tím, že si vyberou materiály, které nejsou skladem. Mohou na ně pak dlouho čekat.“

Reklama
Rozhovor: Jak to vidí projektant rodinných domů

Jaké změny lze udělat během stavby v původním projektu, který jsme zadávali při žádosti o stavební povolení? „Na to se neodpovídá jednoduše. Nedoporučuji zasahovat do statických konstrukcí, nosných a obvodových stěn a stropů. Měl by zůstat rovněž rozměr a výška domu a také způsob technologie vytápění. Ale pokud si někdo chce přidat pár zásuvek, nebo místo koupelny si udělat spíž , popřípadě místo vany dát sprchový kout, tak to je v pořádku.  Navíc to lze doložit ke kolaudaci výkresem změny stavby před dokončením.“ Co přesun nenosné příčky? „Někdo si tím může způsobit problémy, někdo nemusí. Mohou tam být jisté návaznosti jako například vedení, instalace atd. Je nutné se před tím aktem zamyslet.“ Z praxe víme, že se kopírují projekty rodinných domů. Ušetří lidé peníze překreslením existujícího projektu? „Kradení projektů rodinných domů je běžná praxe. Pokud se to však neděje systémově, což se nám také již stalo, nejde to uhlídat. Pokud jde tedy o jednotlivce, tak se s tím nedá moc dělat. Ukradené projekty pak vidíte v podobě postavených domů. Lidé si často myslí, že tím ušetří, na první pohled se to může zdát. Ale překreslený projekt nebude nikdy tak detailně propracovaný, jak jej nabízí daná firma. Hůře se pak podle něj bude stavět,“ upozorňuje Jan Korejtko ze společnosti G-Servis.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová
Tereza Malinová (119 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací