Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rozhodnutí stavět a koupě pozemku

Zdravím všechny stavebníky. V zimě 2016 jsme si začali pohrávat s myšlenkou, že bychom si postavili dům. Oba jsme strávili dětství ve městě, avšak přítelkyně se ve svých 12 letech se svými rodiči přestěhovala do rodinného domu na vesnici. Když tedy přišla řeč na naše budoucí bydlení, kde jsme zvažovali finanční možnosti, klady a zápory jednotlivých variant, rozhodli jsme se, že si postavíme dům.

Vyzkoušeli jsme si společné bydlení v panelovém domě v bytě 1+1, následně v 2+kk s terasou a zahrádkou a jenom nás to utvrdilo v tom, že chceme bydlet ve vlastním rodinném domě.

Ani jeden z nás nevěděl co nás čeká. Věděli jsme, že nebudeme moci stavět, když nebudeme mít na čem. Nejsme jedni z těch šťastlivců, kteří mají v rodině pozemek, který by nám někdo daroval.

Měli jsme mezi sebou domluveno, že nepřesáhneme cenu pozemku 600 000,- Kč. Limitem 600 000,- jsme zúžili možnost výběru - nebude to v okolních obcích našeho bydliště, jelikož se v těchto lokalitách pohybovali ceny mimo náš rozpočet. Aktuální ceny na trhu nemovitostí nám moc nehrály do karet, ale i přesto jsme vytrvale prohledávali inzerci, navštěvovali pozemky, které se nám zamlouvaly a byly cenově přijatelné. Buď se nám pozemek při osobní návštěvě nelíbil, nebo nám přišlo, že kolem je moc rušivých elementů (rušná část obce, frekventovaná silnice, koleje, výrobní objekty).

Ze začátku jsme měli vysněnou představu o tom, jak by měl pozemek vypadat a kolik by měl stát. Bohužel se tato kombinace neslučovala. Museli jsme začít dělat kompromisy.

Nakonec jsme našli stavební pozemek v malé obci Kaňovice u Frýdku-Místku o velikosti 1152m2. Na pozemku nejsou vybudovaný žádné inženýrské sítě, ale jsou v dosahu, nebo na pozemku! Že by to byla trefa do černého? Po osobní prohlídce jsme si řekli, že by stál za to, rovinatý, oplocen a zastavěn RD ze 3 stran, dobrá dostupnost za prací, hospoda cca 100m daleko :), autobusová zastávka hned před domem za cestou. Tento pozemek jsme na inzerci našli několikrát a měli jsme takové tušení, že je v tom nějaký háček kvůli prodejní ceně, která byla na tuto lokalitu a možnosti velmi nízká (ostatní pozemky v lokalitě cenově cca 1 200 000,- Kč). Tento svou cenovkou 354 000,- Kč vzbuzoval podezření. Jako první jsme si všimli, že se nemáme jak na pozemek dostat, jedině přes pozemek sousedů - z cesty nepřístupný.

První zastávka - katastrální úřad. Tam nás hned čekalo vysvětlení nízké ceny - na pozemku vázne zástavní právo! Na obci nás pan starosta naopak uklidnil ohledně sjezdu na pozemek - plánují během letošního roku (dnes již vím, že to bude až příští rok) výstavbu chodníku a počítají se sníženým sjezdem na pozemek. Jen si máme potom přijít s povolením sjezdu a dovolí nám dát na obecní pozemek věcné břemeno jízdy a chůze.

Kontaktovali jsme makléře, abychom zjistili, jak by probíhal prodej a co se zástavním právem.

Ten nám vysvětlil, že se jedná o běžnou praxi a že v kupní smlouvě bude ošetřen výmaz zastavního práva a nebraní to v prodeji. Na otázku: "Proč je ten pozemek tak levný?" jsme obdržel jasnou odpověď - zájemci byli skeptičtí kvůli zástavnímu právu a většině vadila také silnice před pozemkem a je delší dobu v nabídce.

Souběžně s tímto jsem si nechal zaslat vyjádření od poskytovatelů IS (CETIN, SmVaK, ČEZ) a zaplatil jsem si i výpis z katastru nemovitosti abych viděl jak vysokým dluhem je pozemek zatížen.
Jenom pro zajímavost - CETIN a SmVaK byly do druhého dne, na ČEZ jsem čekal celý měsíc, s tím, že místo jednoduchého vyjádření mi přišla rovnou smlouva.

Po konzultaci s kamarádem, jekož otec je makléř potvrdil, že zástavní právo není nutně překážka, jen si musíme dát pozor, co podepisujeme. Podle vyjádření poskytelovatelů IS je možné pozemek připojit k sítí NN, voda je na pozemku, dokonce už i s odbočením od vodovodního řádu a CETIN je také na pozemku. Super, jdeme do toho! Následovalo podepsání rezervační smlouvy, zaplacení zálohy 30 000,- Kč. Následně smlouva o budoucí kupní smlouvě a zároveň smlouva o uložení a úschově finančních prostředků - což pro nás znamenalo bezpečný převod financí advokátem až po splnění podmínek smlouvy - tedy hlavně zrušení zastavního práva. Následně jsme vyřešili financování - 250 000,- Kč šlo přímo na účet věřitele, 74 000,- Kč do advokátní úschovy. Poté se podepsala kupní smlouva a podala se žádost na katastr nemovitostí.

Po 5-ti měsících čekání jsme se úspěšně stali majiteli pozemku.

Pokud jste dočetli až sem tak Vám děkuji za přečtení a trpělivost a v dalším článku se zaměřím na přípojku elektřiny a projekt RD.

 

Náklady

Název položky Cena
Pozemek 354 000 Kč
Daň z nabytí nemovitosti 14 160 Kč
Celkem 368 160 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

2 komentáře

  • Odkaz Komentáře Tomáš a Katka pondělí, 16 říjen 2017 17:21 napsal(a) Tomáš a Katka

    Zdravím, ano máte pravdu, jedním z našich původních kritérií bylo nebydlet u frekventované silinice. Ale jak píši v článku, museli jsme dělat kompromisy. Víme, že to nebude jako na samotě u lesa, ale já osobně jsem bydlel nad frekventovanou křižovatkou ve F-M a přítelkyně v Ostravě nad kolejemi. Jsme zvyklí na okolní hluk. Bavili jsme se o tom se sousedy, abychom zjistili jak vnímají hluk od silnice, a ti nám řekli, že už to ani nevnímají, je to o zvyku. I my si zvykneme :)

  • Odkaz Komentáře Woohpex pondělí, 16 říjen 2017 16:56 napsal(a) Woohpex

    Nazdárek, celkem se divím, že jste do toho pozemku šli, jelikož jedním z vašich kritérií bylo nebydlet u frekventované silnice. To místo znám a provoz tam je dost veliký. To byl asi další z důvodů té ceny. Ale tak snad víte co děláte :)

Tomáš a Katka

Tomáš

Věk: 23
Koníčky: IT, technologie, auta
Zaměstnání: IT specialista

Katka

Věk: 24
Zaměstnání: Operátor

Detaily domu

Kraj: Moravskoslezský
Velikost pozemku: 1 152 m2
Zastavěná plocha domu: 167 m2
Podlahová plocha domu: 139 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: neuvedeno
Celkem prostavěno: 380 660 Kč

Související články

Pozemek a stavební povolení

Pozemek a stavební povolení
Po více jak půlročním hledání se nám poštěstilo a pozemek, na který jsme se už předtím byli dívat, byl na prodej. Patřil bohužel mezi ty dražší ( 2 100 Kč/m2), ale…

Hledání pozemku

Hledání pozemku
Zdravím všechny stavebníky, hlavně ty svépomocí. Jelikož jsme oba vyrůstali nebo žili v domku, tak volba byla jasná a také pro rodinu chceme mít vlastní a je to i splnění…

A máme pozemek!

A máme pozemek!
A máme pozemek! Svůj předchozí článek jsem ukončil hledáním pozemku a na to bych teď rád navázal. Koncem roku 2016 jsme se přítelkyní shodli, na představě našeho pozemku. Začátkem 2017 to…

Mohlo by Vás zajímat

Výběr pozemku

Výběr pozemku
Krásný den všem, zima je moc dlouhá, pracovat se pořádně nedá, pokusím se tedy i já popsat naši cestu k vysněnému bydlení.

Nejlíp si to stejně uděláme sami

Nejlíp si to stejně uděláme sami
I my jsme nejprve byli ti, kteří si chtěli nechat domeček postavit na klíč, ale... První schůzka v pořádku, druhá schůzka v pořádku až nám jednou přišla cenová nabídka, která…

Diskuzní fórum