Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rozhodnutí stavět

Zdravím všechny svépomocníky! Hned na začátku bych chtěl říci, že jste všichni moc odvážní a máte můj velký obdiv a respekt.

Zvažoval jsem, zda sem vůbec psát, neboť naše stavba zřejmě nebude příliš svépomocná. Já "ajťák" s omezenými časovými možnostmi a manželka je na mateřské "dovolené". Navíc o stavbě nevíme vůbec nic kromě toho, že se u toho člověk dost nadře. Přesto všechno nás stejně čeká stavba.

Vrátím se na chvilku na začátek, abych přiblížil, jak jsme do toho spadli. Narodila se nám krásná dcerka. Jak roste, začíná nám být náš pěkný a vcelku prostorný byt v Praze malý.  Vše je tu hodně nahňácané a spousta lidí na malém prostoru je nebezpečný koktejl. Určitě to spousta z vás zná. Úkol byl tedy jasný: najít rodinný dům, ideálně novostavbu, někde podél D8 směrem zpět na sever Čech, abychom byli blíž rodinám. Jenže se rychle ukázalo, že novostavby buď nejsou nebo jsou, ale dost předražené. Když už jsme našli něco za rozumné peníze byla to řadovka - takže trochu z bláta do louže. Pak jsme to našli. Starý dům po rekonstrukci, pozemek 1900m2, a tak nějak jsme si ho zamilovali. Tedy, až do naší návštěvy. Cena dost vysoká na to, že by si vyžádal ještě vysoké investice - nic pro nás.

Manželka mi po prohlídce říká, že by se tedy chtěla už zajet podívat na vzorový dům od RD Rýmařov. Docela dost jsme o nich uvažovali už dříve, a tak jsme se vypravili je navštívit. Zase to byla láska na první pohled. Jenže pak začli jobovky.

"Když se do 14 dnů rozhodnete a budete mít alespoň rezervaci pozemku, můžete bydlet v Q1/2019"

Uf, tak tedy dobře. Navštívili jsme banku, abychom věděli jaké máme možnosti. Vypadá to pozitivně. Začali jsme proto hledat pozemek. Zadání bylo jasné: nějaká klidnější lokalita, klidně vesnice, musí však mít alespoň školku, obchůdek a nějakou restauraci/hospodu. Doktor, škola apod. musí být v rozumné dojezdové vzdálenosti. Rozloha 800-2000m2 a pozemek musí být zasíťovaný alespoň voda, kanalizace a elektřina.

Našli jsme super pozemky v obci, kterou docela dobře známe. Bohužel se ukázalo, že už byly rezervované a ty, co se potenciálně mohly uvolnit, sousedily s fotbalovým hřištěm a to je velké NE NE z mé strany. Vytipovali jsme si pár dalších pozemků.  Všechny jsme je na jeden zátah objeli. U některých jsme ani nezastavovali.  

Nakonec vyhrál velmi zajímavý pozemek ve tvaru trojúhelníku o rozloze 1872m2, který sousedí jen s jedním dalším pozemkem, který byl prodaný nedávno a pomalu tam začínají budoucí sousedé připravovat stavbu.

Jediná vada na kráse je, že v obci není ČOV (ač je ve fázi projektu), a tak budeme muset řešit vlastní ČOV. Dříve jsem to vnímal jako echt opruz ale poté, co jsem si o tom zjistil více, se mi to dokonce líbí a chci to. Hlavně se mi líbí znovu využitelnost vody pro závlahu.

Tak, v pozemku máme jasno. Teď je potřeba si ujasnit, co bychom chtěli od RD Rýmařov. Znovu jsme si prošli vzorový dům, abychom si ujasnili, co dům v základu obsahuje a co tam budeme chtít navíc. Nakonec se ukázalo, že u domu, který jsme si vybrali, není zrovna moc dořešeno jak vlastně úplně standardní provedení má vypadat. Vlastně  jsme byli nuceni si  přát dům tak, jak stojí a leží ten vzorový - což ruku na srdce jsme si stejně přáli ;). Výsledná kalkulace 4 255 000Kč za dům bez kuchyně, ČOV, plotu, příjezdové cesty, záchytu dešťové vody, posudků, vedlejších projektů, příjezdové cesty, .... no, abych to zkrátil, ve výsledku úplně mimo náš rozpočet. Stále jsem ale přesvědčen, že jinak jsou dobrá firma a staví kvalitní domy. Jen staví vícero spíše menších a levnějších domů a tyhle dražší staví tak málo, že to holt nemají asi tolik vychytané.

Abych vás už nenapínal, tak to dopadlo tak, že pozemek skutečně kupujeme. Zadáme si projekt - zřejmě jednomu projektantovi, kterého zde doporučilo už několik z vás a budeme stavět. Svépomocí asi opravdu jen minimálně ale i tak doufám, že se nám podaří alespoň trochu vrátit, co jsme z tohoto webu načerpali.

Pro zajímavost přikládám obrázky vlastní architektonické studie, kterou jsem vytvořil za pár desítek hodin ve SketchUp, který mohu jedině doporučit. Pomůže vám si spoustu věcí lépe představit a není třeba se toho bát.  Když jsem před týdnem začínal, neuměl jsem v tom nakreslit ani čtverec ;).

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

10 komentáře

 • Odkaz Komentáře 5CH středa, 08 listopad 2017 12:38 napsal(a) 5CH

  to ArnieX:
  " Přípravu ale asi u všech oken kromě severu." Nechal bych si to spočítat projektantem/energetickým auditorem. VPC má celkově slušnou energegetickou kapacitu a lecos vychladí sám. Do střechy se třeba používá izolace z celulózy, která brání přehřívání.
  Na jih je to nutné určitě.

 • Odkaz Komentáře ArnieX středa, 08 listopad 2017 12:38 napsal(a) ArnieX

  Díky, jsem rád že se líbí. Co do dveří a tak už je irelevantní, máme už návrh od projektanta a ten je celý jinak ;), po víkendu se podělím.

 • Odkaz Komentáře 5CH středa, 08 listopad 2017 12:30 napsal(a) 5CH

  to ArnieX:
  "Je možné sice použít zvukově izolační dveře "
  Problém je, že se vzduchotechnika řeší zpravidla tak, že do pokojů a ložnic se vede přívod čerstvého vzduchu a odpadní se odebírá z WC, koupelny, kuchyně. Když budete mít zvukově izolační dveře, tak je budete muset buď říznout a efekt za ty peníze bude mizerný, nebo každou místnost budete odvětrávat zvlášť. S větším hlukem bude celkově větší problém, když hlavní chodba a schody jsou zároveň spojené s obývákem s kuchyní. ještě by mě zajímalo, jak je to s WC, zda může být takto řešené. Správně musí být WC odděleno od obývacího pokoje dvěma dveřmi, což tu není splněno a možná jen pro koladuaci budete muset mít dveře které se v reálu nikdy nezavřou, nebo poté i vysadí. Nějaké zasouvací do nosné zdi asi mimo rozpočet. Jinak vážně hezký blog!

 • Odkaz Komentáře ArnieX úterý, 17 říjen 2017 12:49 napsal(a) ArnieX

  Ještě jsem zapoměl odpovědět na to stínění, samozřejmě počítáme s předokenními žaluziemi alespoň z jihozápadní strany. Přípravu ale asi u všech oken kromě severu.

 • Odkaz Komentáře ArnieX úterý, 17 říjen 2017 12:46 napsal(a) ArnieX

  FVE nechceme ale rozhodně myslíme na budoucnost a chceme tam mít prostupy a přípravu. Krb si neodpustíme, ač je to vcelku velká položka a moc se nevyužije, nicméně bude to stát na vesnici, levný zdroj dřeva z místních zdrojů a pravděpodobně méně stabilní rozvodná síť, pak je vhodné mít alternativu a také se nám líbí pohled do plamene ;). Jinak já jsem takový trochu prepper a jsem rád připravený na nenadálé události, v našem podnebním pásu nehrozí zrovna značné přírodní katastrofy takže největší "přírodní" katastrofou může být déle trvající blackout a na něj je dobré být připravený. Jinak ano energetickou náročnost bude řešit projektant, jinak nevím zda chceme čerpat NZÚ, mám takový pocit že si pak diktují až příliš a já si chci ponechat právo rozhodovat o tom jaká tam budou okna, jaká izolace a já nevím co. Nicméně to vše bude ještě na diskuzi s projektantem, dáme na jeho doporučení.

 • Odkaz Komentáře Ewans úterý, 17 říjen 2017 12:34 napsal(a) Ewans

  Máte pravdu,od roku 18 jsou to veřejné budovy,spletl jsem se..Skoro pasiv 16-19kwh/m2 tam je myslím ta nižší dotace 320 tis.? Jakyý může mít sú nároky? Je uplně jedno jakou energetickou třídu stavíte,ostatně to bude stejně řešit projektant...Tak ať se daří,přemýšlíte racionálně,žádný nesmysly tam nemáte(až na krb) takže by to mělo jít v pohodě Jo a nezapomeňte již v projektu na stínění a fve..

 • Odkaz Komentáře ArnieX úterý, 17 říjen 2017 09:48 napsal(a) ArnieX

  1, To není pravda, dle směrnice EU je povinnost od roku 2020 stavět téměř nulové domy, nic nehovoří o tom že od 2018 je povinnost stavět pasivní, nicméně pomalu jsme už došli k tomu že budem stavět skoro pasiv, aby měl vypočtenou hodnotu třeba 16-19kW/m2, reálně jí pak třeba zlepšíme, důvod je že od sousedů víme, že SÚ v místě jsou docela střelci a jakmile je to PASIV tak začínají mít šílené nároky i když se staví bez NZÚ.
  2, Schody takhle dopadly protože jsem prd architekt ;), a tak nějak už jsem nevěděl kam s nima :D, interiér a koneckonců i exteriér necháme na projektantovi, ten bude snad schopný to vymyslet mnohem lépe, než mě vůbec dokázalo napadnout.
  3, Rozhodně ano, já už i uvažuji o tom že základovou desku a následně hrubou stavbu budu realizovat svépomocí s pomocí zkušeného zedníka a popřípadě dalších pomocníků/amatérů.

 • Odkaz Komentáře Ewans pondělí, 16 říjen 2017 23:50 napsal(a) Ewans

  1.počítejte s výstavbou do pasivu-vyplatí se to když tak plánujete od začátku a od roku 18 už to jinak nepujde
  2.schody v obáváku silně nedoporučuju-velmi to ruší..je to dnes blbá móda.
  3.Realizace-velmi se mi osvědčilo najímání řemeslníků na jednostlivé etapy.

 • Odkaz Komentáře ArnieX středa, 09 srpen 2017 14:49 napsal(a) ArnieX

  Díky. U nás jde o to že moc kamarádů v tomhle směru nemáme a pozemek máme 50km od bydliště. Bude lepší nějaká lokální stavební firma a já si to budu hlídat a řídit. Svépomocí se chystám stavět plot, stavební boudu, něco si vykopat, vydláždit cestu a chodníček atd., ve finalizační fázi si třeba vymaluju a položím nějaké z podlah. No a třeba mě to chytne a přiložím ruku k dílu více než mám teď v plánu. Jinak ten otevřený koncept má samozřejmě i zmíněné nevýhody. Je možné sice použít zvukově izolační dveře u pokojů a ložnice, což asi není zadarmo, bude to ale dost možná nezbytné. Každopádně třeba nám to celé shodí ze stolu projektant s tím, že to za peníze co si můžeme dovolit nepostavíme. Každopádně teď aktuálně se hýbe pozemek, do 2 měsíců snad bude náš, to sem zase napíšu, ukrojí nám to část rozpočtu. No a hned jak budem mít podepsanou kupní smlouvu a bude se blížit čerpání hypo tak už se potkáme s projektantem aby se ideálně dalo na jaře 2018 kopnout.

 • Odkaz Komentáře George středa, 09 srpen 2017 14:38 napsal(a) George

  Taky jsem ajtak a barak jsem postavil po vikendech a kamaradech, takze bych se toho nebal :) Zajimave reseny barak, ten obyvak by mohl vypadat paradne, ale bal bych se ze se bude hrozne sirit hluk do pokoju nahore, deti asi nepodekujou nebo vy detem :D

ArnieX

Martin Doubek

Věk: 28
Koníčky: Rodina, pes, IT, Apple, DIY
Zaměstnání: IT Designer

Andrea Doubková

Věk: 26
Zaměstnání: Mateřská "dovolená"

Detaily domu

Kraj: Ústecký
Velikost pozemku: 1 872 m2
Zastavěná plocha domu: 138 m2
Podlahová plocha domu: 172 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 5 300 000 Kč
Celkem prostavěno: 781 700

Související články

POZEMEK - tak to konečně začalo

POZEMEK - tak to konečně začalo
Pět let jsem sháněl pozemek ke stavbě či dům v rekonstrukci. Vždy to bylo za hodně peněz, ve špatném stavu a nebo bez zahrady či u hlavní silnice, což jsem…

Studie a projektová dokumentace moderního domu

Studie a projektová dokumentace moderního domu
V předchozím článku jsem popsal shánění pozemku a hned, jak byla rezervačka podepsaná, začal architekt se studií. Tímto bych chtěl moc poděkovat p. Stoklasovi - našemu architektovi za vynikajicí spolupráci.…

Z čeho stavět levně a kvalitně?

Z čeho stavět levně a kvalitně?
Zdravím vás, jsme mladá rodina, která má za sebou již jednu stavbu rodiného domku, bungalovu. Tento domek, ve kterém nyní bydlíme, 150m2 je postaven z Ytongu. Cena domu k nastěhování…

Mohlo by Vás zajímat

Na začátek pozemek...

Na začátek pozemek...
Bydlíme v bytě, ve kterém je vlastníkem má tchýně. To jenom tak pro představu na úvod. :-) Ale abych nepředbíhal, už když jsme se s manželkou poznali, plánovali jsme společné…

Diskuzní fórum