Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rozhodnutí stavět

Zdravím všechny svépomocníky! Hned na začátku bych chtěl říci, že jste všichni moc odvážní a máte můj velký obdiv a respekt.

Zvažoval jsem, zda sem vůbec psát, neboť naše stavba zřejmě nebude příliš svépomocná. Já "ajťák" s omezenými časovými možnostmi a manželka je na mateřské "dovolené". Navíc o stavbě nevíme vůbec nic kromě toho, že se u toho člověk dost nadře. Přesto všechno nás stejně čeká stavba.

Vrátím se na chvilku na začátek, abych přiblížil, jak jsme do toho spadli. Narodila se nám krásná dcerka. Jak roste, začíná nám být náš pěkný a vcelku prostorný byt v Praze malý.  Vše je tu hodně nahňácané a spousta lidí na malém prostoru je nebezpečný koktejl. Určitě to spousta z vás zná. Úkol byl tedy jasný: najít rodinný dům, ideálně novostavbu, někde podél D8 směrem zpět na sever Čech, abychom byli blíž rodinám. Jenže se rychle ukázalo, že novostavby buď nejsou nebo jsou, ale dost předražené. Když už jsme našli něco za rozumné peníze byla to řadovka - takže trochu z bláta do louže. Pak jsme to našli. Starý dům po rekonstrukci, pozemek 1900m2, a tak nějak jsme si ho zamilovali. Tedy, až do naší návštěvy. Cena dost vysoká na to, že by si vyžádal ještě vysoké investice - nic pro nás.

Manželka mi po prohlídce říká, že by se tedy chtěla už zajet podívat na vzorový dům od RD Rýmařov. Docela dost jsme o nich uvažovali už dříve, a tak jsme se vypravili je navštívit. Zase to byla láska na první pohled. Jenže pak začli jobovky.

"Když se do 14 dnů rozhodnete a budete mít alespoň rezervaci pozemku, můžete bydlet v Q1/2019"

Uf, tak tedy dobře. Navštívili jsme banku, abychom věděli jaké máme možnosti. Vypadá to pozitivně. Začali jsme proto hledat pozemek. Zadání bylo jasné: nějaká klidnější lokalita, klidně vesnice, musí však mít alespoň školku, obchůdek a nějakou restauraci/hospodu. Doktor, škola apod. musí být v rozumné dojezdové vzdálenosti. Rozloha 800-2000m2 a pozemek musí být zasíťovaný alespoň voda, kanalizace a elektřina.

Našli jsme super pozemky v obci, kterou docela dobře známe. Bohužel se ukázalo, že už byly rezervované a ty, co se potenciálně mohly uvolnit, sousedily s fotbalovým hřištěm a to je velké NE NE z mé strany. Vytipovali jsme si pár dalších pozemků.  Všechny jsme je na jeden zátah objeli. U některých jsme ani nezastavovali.  

Nakonec vyhrál velmi zajímavý pozemek ve tvaru trojúhelníku o rozloze 1872m2, který sousedí jen s jedním dalším pozemkem, který byl prodaný nedávno a pomalu tam začínají budoucí sousedé připravovat stavbu.

Jediná vada na kráse je, že v obci není ČOV (ač je ve fázi projektu), a tak budeme muset řešit vlastní ČOV. Dříve jsem to vnímal jako echt opruz ale poté, co jsem si o tom zjistil více, se mi to dokonce líbí a chci to. Hlavně se mi líbí znovu využitelnost vody pro závlahu.

Tak, v pozemku máme jasno. Teď je potřeba si ujasnit, co bychom chtěli od RD Rýmařov. Znovu jsme si prošli vzorový dům, abychom si ujasnili, co dům v základu obsahuje a co tam budeme chtít navíc. Nakonec se ukázalo, že u domu, který jsme si vybrali, není zrovna moc dořešeno jak vlastně úplně standardní provedení má vypadat. Vlastně  jsme byli nuceni si  přát dům tak, jak stojí a leží ten vzorový - což ruku na srdce jsme si stejně přáli ;). Výsledná kalkulace 4 255 000Kč za dům bez kuchyně, ČOV, plotu, příjezdové cesty, záchytu dešťové vody, posudků, vedlejších projektů, příjezdové cesty, .... no, abych to zkrátil, ve výsledku úplně mimo náš rozpočet. Stále jsem ale přesvědčen, že jinak jsou dobrá firma a staví kvalitní domy. Jen staví vícero spíše menších a levnějších domů a tyhle dražší staví tak málo, že to holt nemají asi tolik vychytané.

Abych vás už nenapínal, tak to dopadlo tak, že pozemek skutečně kupujeme. Zadáme si projekt - zřejmě jednomu projektantovi, kterého zde doporučilo už několik z vás a budeme stavět. Svépomocí asi opravdu jen minimálně ale i tak doufám, že se nám podaří alespoň trochu vrátit, co jsme z tohoto webu načerpali.

Pro zajímavost přikládám obrázky vlastní architektonické studie, kterou jsem vytvořil za pár desítek hodin ve SketchUp, který mohu jedině doporučit. Pomůže vám si spoustu věcí lépe představit a není třeba se toho bát.  Když jsem před týdnem začínal, neuměl jsem v tom nakreslit ani čtverec ;).

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

2 komentáře

  • Odkaz Komentáře ArnieX středa, 09 srpen 2017 14:49 napsal(a) ArnieX

    Díky. U nás jde o to že moc kamarádů v tomhle směru nemáme a pozemek máme 50km od bydliště. Bude lepší nějaká lokální stavební firma a já si to budu hlídat a řídit. Svépomocí se chystám stavět plot, stavební boudu, něco si vykopat, vydláždit cestu a chodníček atd., ve finalizační fázi si třeba vymaluju a položím nějaké z podlah. No a třeba mě to chytne a přiložím ruku k dílu více než mám teď v plánu. Jinak ten otevřený koncept má samozřejmě i zmíněné nevýhody. Je možné sice použít zvukově izolační dveře u pokojů a ložnice, což asi není zadarmo, bude to ale dost možná nezbytné. Každopádně třeba nám to celé shodí ze stolu projektant s tím, že to za peníze co si můžeme dovolit nepostavíme. Každopádně teď aktuálně se hýbe pozemek, do 2 měsíců snad bude náš, to sem zase napíšu, ukrojí nám to část rozpočtu. No a hned jak budem mít podepsanou kupní smlouvu a bude se blížit čerpání hypo tak už se potkáme s projektantem aby se ideálně dalo na jaře 2018 kopnout.

  • Odkaz Komentáře George středa, 09 srpen 2017 14:38 napsal(a) George

    Taky jsem ajtak a barak jsem postavil po vikendech a kamaradech, takze bych se toho nebal :) Zajimave reseny barak, ten obyvak by mohl vypadat paradne, ale bal bych se ze se bude hrozne sirit hluk do pokoju nahore, deti asi nepodekujou nebo vy detem :D

ArnieX

Martin Doubek

Věk: 27
Koníčky: Rodina, pes, IT, Apple, DIY
Zaměstnání: IT Designer

Andrea Doubková

Věk: 25
Zaměstnání: Mateřská "dovolená"

Detaily domu

Kraj: Ústecký
Velikost pozemku: 1 872 m2
Zastavěná plocha domu: 90-105 m2
Podlahová plocha domu: 130-160 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 5 200 000 Kč

Související články

Jak bude dům vypadat? Ukážeme vám naši studii

Jak bude dům vypadat? Ukážeme vám naši studii
Od první schůzky s architektem po předání studie uplynulo půl roku. Po první konzultaci (viz předchozí článek) jsme od Filipa dostali několik návrhů, které jsme si prošli a sepsali jsme, co…

Úvod, aneb jak to vše začalo...

Úvod, aneb jak to vše začalo...
Ahoj. Předně se vám představíme. Jmenuji se David a mé zaměstnání je trochu nezvyklé – kapitán lodě. Manželka Pavlína je na rodičovské dovolené a stará se o dvě malé děti.…

Jak jsme do toho spadli

Jak jsme do toho spadli
Všechny Vás tady srdečně zdravím. Moc Vám všem děkuji, že tady přispíváte a že jste nám inspirací a rádci na této pro nás nové cestě. Cestě za novým bydlením.

Mohlo by Vás zajímat

Jak to všechno začalo: výběr domu + kam s ním?

Jak to všechno začalo: výběr domu + kam s ním?
Po třičtvrtě roce stráveném v podnájmu v suterénním bytě 2+1 jsme si uvědomili, že platit za něco, co nikdy nebude naše nemá cenu. A ještě k tomu v bytě.

Hrubá stavba - přízemí

Hrubá stavba - přízemí
Červen až srpen 2010 - Zdění s pěnou asi nemá smysl komentovat, je to tak čistá a rychlá práce, že se s Davidem naprosto shodujeme, že je to to nejlepší na stavění…

Když stavíte svépomocí už druhý dům

Když stavíte svépomocí už druhý dům
Pan Martin s manželkou už jeden dům svépomocí postavili. Jejich syn se do tehdy nového domu narodil před dvanácti lety. Šlo o malý bungalov na nerozlehlém pozemku, který přestal rozrůstající…

Diskuzní fórum