Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Cesta k rozhodnutí stavět pasivní dům

Dobrý den stavitelé, dlouho jsem váhal, zda sem vůbec také přispívat, jelikož má svépomoc při budování nového rodinného hnízda bude značně omezená :-). Ale třeba to poslouží, jako insipirace a poradí v rozhodování.

Situace: Byt 40m2, tři obyvatelé, v plánu čtyři...Primární úkol: nutno zvýšit kapacitu bytového prostoru.

Ceny ve městě přemrštěné. Cena 3+1 72m2 v paneláku vč. rekonstrukce min 2,5milionu. Byt noovostavba (zprasená) 4+kk 90m2  přes 3,5mil.Kč. Domy k rekonstrukci přes 3mil.Kč. Novostavby žádné. Nabídka rodičů na darování části svého pozemku ZDARMA. Volba je jasná.

Rozhodnutí stavět novostavbu domu máme. Co dál. Ujištění, že zde stavět lze, co můžeme stavět, připojení. Podmínky jsou naštěstí vcelku mírné: 1.NP + obytné podkroví. Výška zdi v podkroví není nijak určena. Hurá, uděláme "měkký" OSB strop na vaznících a máme plnohodnotné patro a přitom dle definice jde stále o podkroví. Město potvrzuje.

Přípojky: voda není problém, 15m v zemině. Elektrika není problém 10metrů s protlakem (platí ČEZ). Plyn nechceme. Optika zde není. Kanalizace...ouvej. Jelikož je pozemek již ze tří sran zastavěn, tak není žádná jednoduchá možnost napojení na gravitační kanalizaci (z důvodu spádu, sítí atd.) Možnosti jsou dvě: 1) gravitační kanalizace za 350tisic (105m), část nutno v řadu (min. DN250, revizní šachty DN1000, protlak pod silnící 10m, ručení krajským silnicím, že při oslabení svahu budeme následné škody platit min. po 10let...  2) Gravitace 2m od domu, zde přečerpávací jímka a poté 30m do gravitační kanalizace, převýšení 1,5m...cena odhadem při použití velmi kvalitního čerpadla Zehnder 100tisíc...volba je jasná :-)

A teď co teda budeme stavět? Peníze naštěstí nejsou ten nejzásadnější problém (banka potvrzuje, odhad vypadá slibně - drahé nemovitosti), cílem byl komfortní dům, s minimem technologií, úsporný, co nejkompaktnější, bez zbytečných prostor, bez sklepa, minimalistický. S manželkou to nazýváme byt se střechou. Manželka je z bytu a já mám a budu mít velmi málo času (dvě odpoledne týdně a každý druhý víkend), čili údržba, aby byla opravdu blízká bytu :-). Také se nám velmi zalíbila rekuperace. Já alergik, kolem spousta polí, čerstvý vzduch bez plýtvání teplem - mikroventilacemě naprosto irituje....z této rovnice vyplouvá jasně napovrch nízkoenergetický dům a dále faktor možnost získat dotaci 450tisíc náš sen posouvá rovnou na pasivní dům.

Čteme tuny materiálu, píšeme různým projektantů a firmám, jsme na návštěvě ve čtyřech pasivních domech, zjištujeme háčky a výhody, zjišťujeme reálné ceny...ne z katalogu a reklam. Máme jasno. Pasivní dům ! Ale jaký?

Každý současný stavebník ví, že vybrat jakoukoliv věc na stavbu a do domu je hrůza ! Těch materiálů, technologií, postupů, přístupů, izolací, OKEN !, atd. je naprosto šíleně moc. Z toho co volíme do uzšího výběru není nic špatné, vše je vlastně dobrá volba, ceny jsou různé, ale když uberete např. na oknech, zaplatíte více za technologie. S manželkou jsme se ale dohodli, že na věcech pro stavbu zásadních šetřit nebudeme (okna, izolace, topení atd.), zejména těch co pak již nevyměníme, narozdíl třeba od plovoucí podlahy.

Nakonec jsem vybrali projektanta p.Martínka z Bukové u Příbrami (sympaťák dal spoustu rad ještě před volbou právě pro něho)

Užitná plocha domu 125m2 (5kk), dvě koupelny, veliká okna na jih směrem do zeleně. Blíže viz. půdorysy a obrázky. A/V není dokonalé, dům je malý a vysoko (490m.n.m), proto jsou kriteria pro EPD hůře dosažitelná.

Zde uvádím finální výběr zásadních prvků a stručné zdůvodnění proč zrovna toto:

Základy: Pěnosklo - prostě tomu nějak vnitřně věřím a velmi se mě libí přerušení celé desky od tepelných mostů. Rozdíl v ceně záleží na tom co si uděláte sami. Ale při odečtu izolačních tvárnic, podlahového EPS, poloviny perimetru atd. je cena zejména u patrové stavby (deska bude mít 75m2 !) proti klasickým pasům jen o málo vyšší či stejná.

Hrubá stavba: VPC 175mm KS či Vapis - v nejuzším výběru byl ještě Novatop, ale zdivo vyhrálo. proč prostě vyhrálo. Dům na důchod bez dětí si ale uděláme z Novatopu :-) O VPC toho jinak bylo napsáno mnoho. Dřeva bude v domě i tak dost.

Střecha: Hliníková falcovaná na vaznících - trvanlivost, minimalismus, váha, krása....

Okna: Alphawin Optiwin, HS portál Motura - nabídek desítky, vše hekzé, cenově mezi 290tisíc (DafePlast Rehau geneo) až po 650tisíc (Internom dřevohliník), ale kdo někdy viděl na vlastní oči Alphawiny...pochopí. A kdo mluví s majitelem vyýrobny...pochopí dvakrát. Prostě nádhera. Cena šílená. Ale na oknech nešetřit. Uvnitř dřevo, zvenku jen parapet a sklo. Žádné viditelné kování. Za AL-plast od Dafeplastu bych dal sice o skoro 150tisíc méně...ale zbytek života bych si říkal, proč já vů* jsem si tenkrát nepřiplatil :-) A PHPP volbu jen potvrdilo.

Izolace: Dole pěnosklo, fasáda EPS Grey 300mm, mezi vazníky celuloza 500mm, tady asi není třeba rozebírat :-) 

Technologie: Nilan Compact - bojler, tepelné čerpadélko (stejný kompresor jako velké ledničky AEG), aktivní rekuperace, řízení vlhkosti...vše v jedné větší skříni a viděl jsem tři v chodu. Pro "bytaře" ideální. Přímotopy á 500W do každé místnosti, krbo-komín Plewa unitherm či Schiedel Kingfire - cena vyšší než komín + krbová kamna extra, ale zabere málo místa, vzduchotěsný, jednoduchá instalace, krása (výměník jsme zavrhli, peletky také...alespoň nějaký zdroj musí být nezávislý na elektrice a co s tím dřevem které máme) A nakonec bohužel vyšla dle energ. auditu potřeba FVE 500W na dotaci B.2...volba padla na GridFre systém 2x270W a proudové relé...cena do 20tisíc vč. instalace. Technologie celkem by měli být kolem 460-500tisíc se vším všudy.

pozn. o krbu i když v pasivu a sáláním jen do vzduchu jsme měli jasno - oheň prostě bude i kdyby to byla kadibudka !  Oheň mě v bytě prostě chybí. A elektrika tu vypadává vcelku často.

Garáž a spol:  Jednoduchá konstrukce KVH, kotvení do domu přes Dosteba prvky. Terasa dřevo. Celá terasa je zastřešena. zharadní skald je oddělen od domu. Spodní střecha terasy funguje jako stínění HS portálu (5m). Horní Okna (2,75m široká) bohužel musí mít žaluzie (spolu s FVE dvě vady co se minimalismu týče :-/). Přesah střech nešel udělat, dům by poté byl již moc vysoký a neprošel tak přes SÚ...

Celá stavba domu by samozřejmě šla zlevnit. Krb zcela vyhodit, dát malé čerpadlo na ohřev topné vody, vyhodit Dosteby a kotvit na patky, okna "jen" Dafeplast, okna celkově menší a HS portál nedávat vůbec, na půdu "vatu", založit na pasech. FVE dát do obyčejného bojleru bojleru a rekuperaci obyčejnou pasivní atd. Dalo by se tak ušetřit asi 200-250tisíc. Ale jak jsem psal. Nechtěli jsme šetřit tam kde toho budeme později litovat či co by snížilo komfort užívání.

Jinak audit vyšel na  A/A a dle TNI je spotřeba na vytápění 10kWh/m2 :-) Dle PHPP 14kWh/m2 a pár drobných. Dafe plast i Internom vyšly o cca 2kWh horší (TNI). Tepelná ztráta domu je 2,35kW :-)

Představa o stavbě je ta, že desku si uděláme částečně sami, uzavřenou hrubou stavbu s fasádou firma (klidně drazší, ale zkušená), technologie firma a dokončovací práce sami a známí řemeslníci.

O tom zda volby byly správné a nebudeme toho litovat nevíme, uvidíme za pár či mnoho let :-)

Nyní se již blíží projekt do poslední fáze a již pomalu získáváme jednotlivá povolení k územnímu souhlasu :) A o tom by mol být příští článek. Problém co čicháme je fakt, že ochotná paní z SÚ, která nám domek ze studie schválila (vypadá jinak než okolní, ale uzemní plán splňuje) je na mateřeské...a kdo tam bude nyní...to be continued.

Stáhnout přílohy

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

30 komentáře

 • Odkaz Komentáře Michal "Quickyprd" Opluštil sobota, 23 září 2017 22:16 napsal(a) Michal "Quickyprd" Opluštil

  Zdravím, k bungalovo asi to, že zde ve městě prakticky všude je regulace na patrový dům, bungalovy jsou v celém městě všeho všudy dva....pozemek ve vesnici kolem cena min.400-500tisíc a nutnost všude autem....2kk bungalov si pořídíme na důchod :-)
  K technologii. Pláne byl jen kompaktní jednotka, přímotopy a sálavý krb bez výměníku a čerpadel. Bohužel z důvodu regulace nešla vyšší střecha a tím větší přesha a proto musíme mít žaluzie v horním patře a z důvodu A/V a pár drobnostzí nevyšla primární energie, takže musíme mít i FVE 0,5kW (budem řešit GrridFree za 25-30tisíc). Celá technologie tedy bude za necelých 500tisíc (Nilan vč. kompletní VZT na klíč, krb,přímotopy, miniFVE a žaluzie). Žádné teplovodní potrubí, žadná nutnost topit krbem a dělat dřevo, žádné akumulační nádrže, žádná solo čerpadla, žádné venkovní jednotky čerpadel, zemní výměníky, IQ domácnost apod. Bez FVE by byla jen dotace B.1, ale dostat 150tísíc za investici 25-30tisíc, ujde. Krb je sice drahý, sálavý a ekonomicky nesmyslný (mohla být lepší FVE za stejnou cenu), ale ohe%n prostě chceme. Někdo připlatí za IQ domácnost, někdo za jan kuchyň, někdo za gauč, designový lustr, auto apod...my za krb.
  A svépomoc jak píšu je hodně nadsazená, většinu prací budou dělat firmy, my jen ty dokončovací či nezásadní pro funkci pasivu. Některé omítky, podlahy, SDK, venkovní dřevo atd. Zbytek budu koordinovat. Jelikož kvůli práci a nedostatku lidí prpstě nemám šanci to dělat celé sám i kdybych chtěl. Třeba tento týden bych ze sedmi dní mohl dvě odpoledne...to bych toho stihnul :-)

 • Odkaz Komentáře vita_k sobota, 23 září 2017 20:20 napsal(a) vita_k

  Uzasna encyklopedie tento prispevek! Jen nechapu, ze pozadavek byl na levnejsi nejnutnejsi technologie vysel na "460-500tisíc se vším všudy". Muzete to prosim blize rozepsat? Mne to moc neprijde jako to nejnutnejsi pri takove cene i kdyz vezmu v uvahu bojler s TC, akt. rekuperace a FTV.

  Jeste z moc nevim, proc je to planovano jako patrovy, proc ne prizemni? Ten by mel vyjit cenove lepe nez patrovy, podle toho jak to chapu. A pokud to ma byt svepomoci, tak bych si tipnul i mene nez 4m. Ale nemam to jak podlozit.

 • Odkaz Komentáře Michal "Quickyprd" Opluštil úterý, 29 srpen 2017 15:08 napsal(a) Michal "Quickyprd" Opluštil

  Zdravím Kropidláku, máte ve všem pravdu z pohledu praktičnosti a efektivnosti. Krb nám projektant rozmlouval, i ostatní...jsou to naprosto nevratné peníze, ale prostě ohýnek tam chceme a nechtěli nic s výměníkem. Proste mechanický sálající krbík. V bytě mě to zcela chybí. Jsou lepší jednotky než Nilan Compact, o tom žádná, ale cena po slevě za Nilan je cca 180-200tisíc To je jedna, a dále jsem ho viděl ve třech domech již pracovat, a já raději beru to co jsem viděl a slyšel zkušenosti. V mrazech uvidíme. FVE přípravu jsme stejně chtěli (rozvody + vývody na střechu, místo na měnič, na budoucí baterie), takže taková investice navíc to nebude, navíc když bude rezerva v rozpočtu tak dáme asi přímo malou (cca 2kW) FVE a v budoucnu až budou lepší baterie tak i ty. Jak píšu v článku, technologií je tuna a vybrat tu pravou nejde. Vše má pro a proti. A ložnice bude na jih prostě, chceme koukat do lesíka a ne na dům rodičů :-D V tom máme jasno od začátku. Nehledě, že v zimě bude ze západu stejně zisků jako v z jihu (díky stromům). A umyvadla nás nenapadla, ale jelikož to bude v ytongové předstěně, tak to půjde. navíc v Rehau rozvodech. A nyní v bytě slyším i sousedy o dvě patra nad náma...takže toto bude chrám ticha :-)

 • Odkaz Komentáře Kropidlák úterý, 29 srpen 2017 13:21 napsal(a) Kropidlák

  Pěkné, škoda, že jste to nepublikoval dřív! Gratulace a držím palce, ať se dílo podaří!
  V souvislosti s vašim domem mě napadlo pár drobností, spíš pro ostatní stavebníky, když budou plánovat svůj dům. Celý dům má ztráty 2,35 kW, takže když si zatopíte v krbu s veškerým výkonem do vzduchu, v místnosti bude nejspíš neobyvatelně. Nilan Compact je asi pro většinu volba číslo 1, lze ale najít modernější kompaktní jednotky. Pak by nebyla nutná ani ta malinká FTV. Při opravdu velkých mrazech Nilan Compact raději odstavit, jinak má přívádený vzduch 17-18°C. To s některými modernějšími jednotkami tolik nehrozí, ale je to taky otázka ceny. Dětské pokoje budou denně okupované asi nejdřív, kdežto ložnice asi nejpozději, proto okna pokojů raději směřovat na jih a okna ložnice na západ. Umyvadla raději dávat na stěnu sousedící s neobývanou místností.

 • Odkaz Komentáře Michal "Quickyprd" Opluštil čtvrtek, 27 červenec 2017 20:34 napsal(a) Michal "Quickyprd" Opluštil

  Jo 50m gravitace, to bycvh bral. Gravitace byla minimálně za 300tisíc, kdybych su tu DN160 dělal sám. Na území silnic to musel být ale řad b DN250 SN12, šachty DN1000, svah 30-45%, čili hloubka až 2m, šířka pro možnost práce min.70cm, tj. pažení, ručení silnicím na podemletí svahu na 10let atd.....prostě prasečina na entou. Už se pomalu zamilovávám do čerpadla Zehnder :-)
  V Blower door testu se hecovat nebudu, jelikož to necháme firmě, pěnosklo my, desku frma, a hlavní firma hrubou stavbu s fasádou pro první BD test. Zbytek si zprasíme sami :-)

 • Odkaz Komentáře S+M čtvrtek, 27 červenec 2017 20:19 napsal(a) S+M

  Ahoj, máte pěkný a vcelku celkem kompaktní domek. Přeji mnoho štěstí s úřady, ať to dopadne napoprvé. Doufám, že brzy budeme moci sdílet zkušenosti. A že to máme blízko k sobě, tak i menší hec v blower-door testu? :) Kanalizaci nezávidím, my to máme "jen" 50m, ale naštěstí z kopce a i tak mě trápí ta cena potrubí.

 • Odkaz Komentáře Michal "Quickyprd" Opluštil čtvrtek, 27 červenec 2017 12:39 napsal(a) Michal "Quickyprd" Opluštil

  Pokud plánujete NED, a je rozumně veliký, tak bych šel do pasivu. trakjový rozdíl proti NED tam není (pokud se opravdu bavíme o NED a ne úsporném domě). To byla naše cesta. Jak jsem psal, stačili by i levnejší technologie (ale pracnější), levnejší okna, založení na pasech, ale to pak není problém rozdílu NED a EPD, ale v požadavcích investora :-)

 • Odkaz Komentáře ArnieX čtvrtek, 27 červenec 2017 12:37 napsal(a) ArnieX

  No to co tvrdí různé firmy "na klíč" je totální blbost. Rozepíšu se ve článku. Nechci Vám to tady zaplevelovat diskuzí o naší stavbě, když je to o domu Vašem.

 • Odkaz Komentáře Michal "Quickyprd" Opluštil čtvrtek, 27 červenec 2017 12:35 napsal(a) Michal "Quickyprd" Opluštil

  Pane Doubek, zcela rozumím. Já to bral trochu obráceně. Poptal jsem pár prijektantů, řekl, co mě stačí, co mohu investovat a potom vyšlo to co zde vidíte. Kompromis mezi velikostí, materiály a cenou. Zatím jsem vždy inbestoval do raději drazších ale ověřených věcí a zatím jsem se nezklamal (naopak často jsem narazil na dražší ale přitom horší věci). Tak snad ani nyní. Jinak co se týká odhadu ceny...tak to co se píší různé firmy jsou iluzorní představy.

 • Odkaz Komentáře ArnieX čtvrtek, 27 červenec 2017 12:34 napsal(a) ArnieX

  Tak to bychom se vejít mohli. Ještě pořád nevíme zda pasiv nebo bude stačit nízkoenergetický, rozhodne určitě cena.

Michal "Quickyprd" Opluštil

Michal

Věk: 32

Detaily domu

Kraj: Liberecký
Velikost pozemku: 891 m2
Zastavěná plocha domu: 84 m2
Podlahová plocha domu: 125 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 4 000 000 Kč

Související články

Projekt

Projekt
Tak jsme konečně začali řešit s architektkou projekt RD. Co na to říkáte? Zajímají nás Vaše názory :-)

Studie a projekt RD

Studie a projekt RD
Zdavím všechny,  po nějaké době píši opět další článek - momentálně jsme ve fázi, kdy máme vše od projektu až po hypotéku zařízené a během příštího týdne by měla být již…

Rozhodnutí stavět a koupě pozemku

Rozhodnutí stavět a koupě pozemku
Zdravím všechny stavebníky. V zimě 2016 jsme si začali pohrávat s myšlenkou, že bychom si postavili dům. Oba jsme strávili dětství ve městě, avšak přítelkyně se ve svých 12 letech…

Mohlo by Vás zajímat

První myšlenka stavby

První myšlenka stavby
Při rozhodování o budoucím bydlení se vedla velice dlouhá debata, co a jak,a kde atd. Oba jsme z vesnice takže rozhodování bylo velice rychlé. Ve finále jsme se rozhodli pro…

Slovníček pojmů - když si vybíráme okna - část první

Slovníček pojmů - když si vybíráme okna - část první
Každý, kdo si vybírá okna do svého domu či bytu, by měl znát určité pojmy, co se týče oken. Připravili jsme pro vás slovníček pojmů, ve dvou článcích, aby vás…

Začátky

Začátky
Rozhodli jsme se stavět, protože chceme prostorný dům s velkou zahradou pro naše tři děti. Celou loňskou zimu jsme nakreslili stovky návrhů, ale nikdo nám nechtěl začít malovat, protože nebyl schválený…

Diskuzní fórum

  • Fasáda na zatepleném soklu
  • Dobrý den, jak jste nakonec problém vyřešil? a s jakým výsledkem? Já osobně se tam tu...
  • Autor Martin | 22. říj 2017 22:30
  • Garážová vrata Hörmann
  • Já můžu za sebe doporučit vata od www.kruzik.cz máme je už pár let a pořád šlapou skvěle....
  • Autor Filip.Vlk | 22. říj 2017 20:14