Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Cesta k rozhodnutí stavět pasivní dům

Dobrý den stavitelé, dlouho jsem váhal, zda sem vůbec také přispívat, jelikož má svépomoc při budování nového rodinného hnízda bude značně omezená :-). Ale třeba to poslouží, jako insipirace a poradí v rozhodování.

Situace: Byt 40m2, tři obyvatelé, v plánu čtyři...Primární úkol: nutno zvýšit kapacitu bytového prostoru.

Ceny ve městě přemrštěné. Cena 3+1 72m2 v paneláku vč. rekonstrukce min 2,5milionu. Byt noovostavba (zprasená) 4+kk 90m2  přes 3,5mil.Kč. Domy k rekonstrukci přes 3mil.Kč. Novostavby žádné. Nabídka rodičů na darování části svého pozemku ZDARMA. Volba je jasná.

Rozhodnutí stavět novostavbu domu máme. Co dál. Ujištění, že zde stavět lze, co můžeme stavět, připojení. Podmínky jsou naštěstí vcelku mírné: 1.NP + obytné podkroví. Výška zdi v podkroví není nijak určena. Hurá, uděláme "měkký" OSB strop na vaznících a máme plnohodnotné patro a přitom dle definice jde stále o podkroví. Město potvrzuje.

Přípojky: voda není problém, 15m v zemině. Elektrika není problém 10metrů s protlakem (platí ČEZ). Plyn nechceme. Optika zde není. Kanalizace...ouvej. Jelikož je pozemek již ze tří sran zastavěn, tak není žádná jednoduchá možnost napojení na gravitační kanalizaci (z důvodu spádu, sítí atd.) Možnosti jsou dvě: 1) gravitační kanalizace za 350tisic (105m), část nutno v řadu (min. DN250, revizní šachty DN1000, protlak pod silnící 10m, ručení krajským silnicím, že při oslabení svahu budeme následné škody platit min. po 10let...  2) Gravitace 2m od domu, zde přečerpávací jímka a poté 30m do gravitační kanalizace, převýšení 1,5m...cena odhadem při použití velmi kvalitního čerpadla Zehnder 100tisíc...volba je jasná :-)

A teď co teda budeme stavět? Peníze naštěstí nejsou ten nejzásadnější problém (banka potvrzuje, odhad vypadá slibně - drahé nemovitosti), cílem byl komfortní dům, s minimem technologií, úsporný, co nejkompaktnější, bez zbytečných prostor, bez sklepa, minimalistický. S manželkou to nazýváme byt se střechou. Manželka je z bytu a já mám a budu mít velmi málo času (dvě odpoledne týdně a každý druhý víkend), čili údržba, aby byla opravdu blízká bytu :-). Také se nám velmi zalíbila rekuperace. Já alergik, kolem spousta polí, čerstvý vzduch bez plýtvání teplem - mikroventilacemě naprosto irituje....z této rovnice vyplouvá jasně napovrch nízkoenergetický dům a dále faktor možnost získat dotaci 450tisíc náš sen posouvá rovnou na pasivní dům.

Čteme tuny materiálu, píšeme různým projektantů a firmám, jsme na návštěvě ve čtyřech pasivních domech, zjištujeme háčky a výhody, zjišťujeme reálné ceny...ne z katalogu a reklam. Máme jasno. Pasivní dům ! Ale jaký?

Každý současný stavebník ví, že vybrat jakoukoliv věc na stavbu a do domu je hrůza ! Těch materiálů, technologií, postupů, přístupů, izolací, OKEN !, atd. je naprosto šíleně moc. Z toho co volíme do uzšího výběru není nic špatné, vše je vlastně dobrá volba, ceny jsou různé, ale když uberete např. na oknech, zaplatíte více za technologie. S manželkou jsme se ale dohodli, že na věcech pro stavbu zásadních šetřit nebudeme (okna, izolace, topení atd.), zejména těch co pak již nevyměníme, narozdíl třeba od plovoucí podlahy.

Nakonec jsem vybrali projektanta p.Martínka z Bukové u Příbrami (sympaťák dal spoustu rad ještě před volbou právě pro něho)

Užitná plocha domu 125m2 (5kk), dvě koupelny, veliká okna na jih směrem do zeleně. Blíže viz. půdorysy a obrázky. A/V není dokonalé, dům je malý a vysoko (490m.n.m), proto jsou kriteria pro EPD hůře dosažitelná.

Zde uvádím finální výběr zásadních prvků a stručné zdůvodnění proč zrovna toto:

Základy: Pěnosklo - prostě tomu nějak vnitřně věřím a velmi se mě libí přerušení celé desky od tepelných mostů. Rozdíl v ceně záleží na tom co si uděláte sami. Ale při odečtu izolačních tvárnic, podlahového EPS, poloviny perimetru atd. je cena zejména u patrové stavby (deska bude mít 75m2 !) proti klasickým pasům jen o málo vyšší či stejná.

Hrubá stavba: VPC 175mm KS či Vapis - v nejuzším výběru byl ještě Novatop, ale zdivo vyhrálo. proč prostě vyhrálo. Dům na důchod bez dětí si ale uděláme z Novatopu :-) O VPC toho jinak bylo napsáno mnoho. Dřeva bude v domě i tak dost.

Střecha: Hliníková falcovaná na vaznících - trvanlivost, minimalismus, váha, krása....

Okna: Alphawin Optiwin, HS portál Motura - nabídek desítky, vše hekzé, cenově mezi 290tisíc (DafePlast Rehau geneo) až po 650tisíc (Internom dřevohliník), ale kdo někdy viděl na vlastní oči Alphawiny...pochopí. A kdo mluví s majitelem vyýrobny...pochopí dvakrát. Prostě nádhera. Cena šílená. Ale na oknech nešetřit. Uvnitř dřevo, zvenku jen parapet a sklo. Žádné viditelné kování. Za AL-plast od Dafeplastu bych dal sice o skoro 150tisíc méně...ale zbytek života bych si říkal, proč já vů* jsem si tenkrát nepřiplatil :-) A PHPP volbu jen potvrdilo.

Izolace: Dole pěnosklo, fasáda EPS Grey 300mm, mezi vazníky celuloza 500mm, tady asi není třeba rozebírat :-) 

Technologie: Nilan Compact - bojler, tepelné čerpadélko (stejný kompresor jako velké ledničky AEG), aktivní rekuperace, řízení vlhkosti...vše v jedné větší skříni a viděl jsem tři v chodu. Pro "bytaře" ideální. Přímotopy á 500W do každé místnosti, krbo-komín Plewa unitherm či Schiedel Kingfire - cena vyšší než komín + krbová kamna extra, ale zabere málo místa, vzduchotěsný, jednoduchá instalace, krása (výměník jsme zavrhli, peletky také...alespoň nějaký zdroj musí být nezávislý na elektrice a co s tím dřevem které máme) A nakonec bohužel vyšla dle energ. auditu potřeba FVE 500W na dotaci B.2...volba padla na GridFre systém 2x270W a proudové relé...cena do 20tisíc vč. instalace. Technologie celkem by měli být kolem 460-500tisíc se vším všudy.

pozn. o krbu i když v pasivu a sáláním jen do vzduchu jsme měli jasno - oheň prostě bude i kdyby to byla kadibudka !  Oheň mě v bytě prostě chybí. A elektrika tu vypadává vcelku často.

Garáž a spol:  Jednoduchá konstrukce KVH, kotvení do domu přes Dosteba prvky. Terasa dřevo. Celá terasa je zastřešena. zharadní skald je oddělen od domu. Spodní střecha terasy funguje jako stínění HS portálu (5m). Horní Okna (2,75m široká) bohužel musí mít žaluzie (spolu s FVE dvě vady co se minimalismu týče :-/). Přesah střech nešel udělat, dům by poté byl již moc vysoký a neprošel tak přes SÚ...

Celá stavba domu by samozřejmě šla zlevnit. Krb zcela vyhodit, dát malé čerpadlo na ohřev topné vody, vyhodit Dosteby a kotvit na patky, okna "jen" Dafeplast, okna celkově menší a HS portál nedávat vůbec, na půdu "vatu", založit na pasech. FVE dát do obyčejného bojleru bojleru a rekuperaci obyčejnou pasivní atd. Dalo by se tak ušetřit asi 200-250tisíc. Ale jak jsem psal. Nechtěli jsme šetřit tam kde toho budeme později litovat či co by snížilo komfort užívání.

Jinak audit vyšel na  A/A a dle TNI je spotřeba na vytápění 10kWh/m2 :-) Dle PHPP 14kWh/m2 a pár drobných. Dafe plast i Internom vyšly o cca 2kWh horší (TNI). Tepelná ztráta domu je 2,35kW :-)

Představa o stavbě je ta, že desku si uděláme částečně sami, uzavřenou hrubou stavbu s fasádou firma (klidně drazší, ale zkušená), technologie firma a dokončovací práce sami a známí řemeslníci.

O tom zda volby byly správné a nebudeme toho litovat nevíme, uvidíme za pár či mnoho let :-)

Nyní se již blíží projekt do poslední fáze a již pomalu získáváme jednotlivá povolení k územnímu souhlasu :) A o tom by mol být příští článek. Problém co čicháme je fakt, že ochotná paní z SÚ, která nám domek ze studie schválila (vypadá jinak než okolní, ale uzemní plán splňuje) je na mateřeské...a kdo tam bude nyní...to be continued.

Stáhnout přílohy

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

40 komentáře

 • Odkaz Komentáře tombl1971 středa, 14 únor 2018 04:46 napsal(a) tombl1971

  Pokud Vás zajímají další kompaktní jednotky podívejte se např na Pichler PKOM4. Díval jsem se na ni na podzim na Forarchu. Má 2 tepelná čerpadla (1 pro ohřev TV a jedno pro aktivní rekuperaci)
  Cena je určitě vyšší než Nilan Compact.

 • Odkaz Komentáře Michal "Quickyprd" Opluštil čtvrtek, 04 leden 2018 10:38 napsal(a) Michal "Quickyprd" Opluštil

  na to Vám asi nedokáži fundovaně odovědět. To by Vám měl navrhnout projektant (zkušený). Vy musíte mít jen představu co doma chcete či nechcete. A taky kolik na to máte. My jsme chtěli dům, který bude uživatelsky co nejméně náročný. Žádné inteligentní domácnosti. Ventilace a voda + přitopení vš v jednom s jednoduchým ovladacím panalerm, krb bez výměníku a přímotopy s termostatem. FVE jsme plánovali až později. Zámky pěkně mechanické, žaluzie bez senzorů, žádnáí extra čerpadlůa, žádné podlahové topení, krb s výměníkem a čerpadlem apod.
  Prostě když budeme líní tak se o topení nemusíme starat :-) Samozřejmě provozně to vyjde dráž. A jak jsem psal, musíte vědět co chcete. A rozdíl v kompaktních jednotkách je v účinnosti kvalitě atd. Nilan má dobrý poměr cena/výkon. A různé kombinace technologii vycházejí +- stejně (pokud použijete kvalitní věci).

 • Odkaz Komentáře petr kratky středa, 03 leden 2018 21:24 napsal(a) petr kratky

  já tomu bohužel vůbec nerozumím. Ten Drexel to umí co? Měli jsme představu mít zařízení vše v jednom (ohřev TUV, rekuperace, chlazení, teplovodní topení). Jací jsou další výrobci?

 • Odkaz Komentáře Michal "Quickyprd" Opluštil středa, 03 leden 2018 20:41 napsal(a) Michal "Quickyprd" Opluštil

  Zdravím, konečně máme stavební povolení, čili napíšu brzy další článek.
  K oknům: Cena oken + dveře je cca 450tisíc. Celkme plocha 32m2, nejvíc je za HS portál 5m šířky, 1/3 otevírací, 2/3 fix (větší rozměr otevření jde, ale výrobce nezaručí absolutní vzduchotěsnost. prostě přímé fér jednání. Další velkou položkou jsou horní tři okna 2,75x1,35m s g67% (příplatek 12%) a dveře taky něco stojí, ale hloubka profilu 100mm mluví za sebe. Letos bude již lepší profil kde bude celkové Uw okna cca 0,62 či jak se to nadává :-). Hlavně je to dřevo, krásné minimalistické. A taky minimum negativních recenzí.
  Nilan Compact: Nilan vychvalují, ale hlavně pro poměr cena výkon. Drexel jednotky a i jiné firmy mají taky kompakty, ale cena je až dvojnásobná. FVE bohužel potřebujemne sice miniaturní, ale potřebujeme. Dům má horščí poměr A/V, jsme dost na severu a taky jsou přísnější podmínky pro dotaci. Akle pořád na tom vyděláme. A kdyby v budocunu kompakt zlobil, tak dáme třeba obyč. malou aktivní rekuperaci a extra boljer s ohřevem z FVE...jak jsem psal v článku. Výsledek volby je takový...kompakt, krb bez výměníku tj. nezávislost na elektrice při výpadku a minipřímotopy.

 • Odkaz Komentáře petr kratky středa, 03 leden 2018 20:06 napsal(a) petr kratky

  Dotaz pro Kropidlák:
  můžete mi prosím poradit nějakou modernější kompaktní jednotku než je NILAN COMPACT. Všude NILAN vychvalují, zaujala mě vaše poznámka o nenutnosti FTV. Děkuji moc.

 • Odkaz Komentáře petr kratky středa, 03 leden 2018 20:04 napsal(a) petr kratky

  Dobrý den,
  můžu se zeptat na cenu za okna Alphawin? nař. rozměr okna a cena, HS portál cena. A jaké máte provedení. Děkuji.

 • Odkaz Komentáře Michal "Quickyprd" Opluštil úterý, 31 říjen 2017 11:04 napsal(a) Michal "Quickyprd" Opluštil

  Myslím, že toto je opravdu nepatrná záležitost, holt na straně kde není sluníčko a ještě navíc je stín bude výskyt řas, hub, lišejníků atd vždy. Z domu teplo prostupovat nebude. SAilikon je lepší, ale nic není dokonalé, jedině nerezovou, hliníkovou či měděnou fasádu :-) Možná ještě difzně otevřenou fasádu s obkladem ze dřeva, ale to by se zase muselo trvale udržovat. Hlavní je klima uvnitř domu.

 • Odkaz Komentáře vita_k úterý, 31 říjen 2017 10:26 napsal(a) vita_k

  Díky za odpověď, skoro jsem nevěřil, že jste něco neřešil :) Silikonová omítka asi omezuje výskyt oproti akrylátové, ale zřejmě nezabrání tomu svinstvu úplně se objevit.
  Možná že se tomu ani předejít nedá?

 • Odkaz Komentáře Michal "Quickyprd" Opluštil úterý, 31 říjen 2017 07:57 napsal(a) Michal "Quickyprd" Opluštil

  Dobrý den,
  ne nijak speciálně jsme to neřešili. Omítka bude klasická silikonová. Domy zde mají na severní fasdáě řasy, to je pravda, ale je to dle mého názoru pouze estetická záležitost, navíc severní strana bude čase zarostlá tak do 4m stromky, takže ani ta estetika nebude zásadní :-)

 • Odkaz Komentáře vita_k pondělí, 30 říjen 2017 21:02 napsal(a) vita_k

  Jeste me napadlo, resil jste prevenci vzniku plisni/ras na povrchu fasady? Nikde se to moc neresi, spise nasledky. Me by zajimal system, ktery neda podminky vzniku a byl pri tom dostupny. V podstate ze severni strany aby nebyla stena mokra... Pokud to vubec nejak jde...

Michal "Quickyprd" Opluštil

Michal

Věk: 33

Detaily domu

Kraj: Liberecký
Velikost pozemku: 891 m2
Zastavěná plocha domu: 84 m2
Podlahová plocha domu: 125 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 4 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 180 000

Související články

Z Jungle na Stavebni pozemek za 1 rok

Z Jungle na Stavebni pozemek za 1 rok
Ahoj všem, chtěl bych se podělit o svůj příběh z pralesa pozemek na rodinný dům. Přesně před rokem jsem si pořídil pozemek, nebo spíš kus jungle se záměrem jednou zde postavit…

POZEMEK - tak to konečně začalo

POZEMEK - tak to konečně začalo
Pět let jsem sháněl pozemek ke stavbě či dům v rekonstrukci. Vždy to bylo za hodně peněz, ve špatném stavu a nebo bez zahrady či u hlavní silnice, což jsem…

Pozemek

Pozemek
V červenci roku 2017 jsem se rozhodl, že si začnu hledat pozemek. Ten se mi podařilo sehnat v tom též roce a to v listopadu. Pozemek jsem si našel v…

Mohlo by Vás zajímat

Základová deska - Betonování

Základová deska - Betonování

Základy a hrubá stavba

Základy a hrubá stavba
Zdravíme Vás stavebnící, dlouho čteme a sledujeme vaše rostoucí krásné domy, inspirujeme se, radíme s některými z vás, za což chci poděkovat především zakladateli tohoto webu, protože mi již několikrát…

Diskuzní fórum