Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Budování základové desky

Po nepříliš příznivém březnu je tu konečně normální počasí (byť se nám přeháňky nevyhnou) a mohli jsme začít s pracemi.

Nástup techniky se nám o pár dní posunul, tak zbyl i čas na vrtání děr pro stavbu oplocení. V mezičase jsem stihl vyvrtat 15 děr do hloubky 80 cm, které budou osazeny kovovými sloupky pro montáž poplastovaného pletiva výšky 150 cm.

5. dubna jsme dokončili rozměření základů, rozhodli jsme o výšce podlahy (pozemek je svažitější než se zdá, na 15 m úhlopříčce o cca 40 cm) a postavili lavičky.

Následující den dorazil bagr, provedla se skrývka ornice a vyhloubila zhruba polovina základových spár. Třetí den bylo dokončeno hloubení a bagr nám odjel, neboť musel na nějakou rychlou akci (havárie vodovodu či co). Navezli jsme štěrk, položili zemnící pásku a nasvorkovali vývody zemnících drátů, které jsem důkladně zabitumenoval.

Na 8. dubna byl objednaný beton a Schwing a samozřejmě začalo pršet. Naštěstí to nebylo nic hrozného, ale 5 mm podle srážkoměru spadlo.

V betonárce měli Schwing volný jen kratší (se 17 m ramenem) na podvozku MAN 8x4. S krátkým ramenem bylo nereálné provézt betonáž ze silnice (potřebovali bychom rameno 22 m), a tak to risknul na louku a samozřejmě dostatečně blízko nedojel (chybělo cca 2,5 m). Museli jsme zbytek dohrnout lopatami, ale šlo to rychle.

Za chvilku dorazil druhý mix, který byl na Tatře 6x6 a ten s dojezdem neměl sebemenší problém. Po vyprázdnění nám zbylo cca 0,2 m3 betonu a musel jsem pochválit výpočet potřeby betonu.

Uvíznutý MAN jsme podsypali štěrkem a nakonec vyjel. Také jsem po nich musel uklízet silnici, tak jsem tam asi hodinu běhal s lopatou a koštětem.

Další krok bylo ztracené bednění šíře 300mm, kanalizace a chráničky pro přívod elektřiny a vody. Do základových pasů se navrtala svislá armatura a provázala se s vodorovnou. Příprava, zdění a armování zabralo zhruba 4 dny. Mezitím bagr vytáhnul původní vodoměrnou šachtu a VAK napojil přípojku do domu. Vodoměr bude uvnitř. Zřídili jsme si stavební paušál na vodu (50m3/rok po 36,- Kč)

Následovala betonáž ztraceného bednění cca 10cm pod horní hranu bednění. Další den proběhlo štěrkování a hutnění pod deskou. Bednění desky děláme rovnou z XPS 100 mm, kterým zateplíme sokl. Svislá armatura ze základů se naohýbala do desky, položily a svázali jsme kari sítě, které jsme si podložily starší betonovou dlažbou.

Objednali jsme beton, ale vzhledem k vytížení přijede až za 4 dny.

Začali jsem tedy bagrovat venkovní kanalizační potrubí. Splašková kanalizace je lomená 2x 45st. s revizní šachtou v lomení a na hranici pozemku, kde je připraven protlak pod silnicí v hloubce téměř 3m. Celková délka potrubí cca 30m. Následovala sběrná šacta dešťové kanalizace a její napojení na hranici pozemku v hloubce cca 2m. Celková délka potrubí cca 6m. Uložení kopoflex trubek 50mm pro elektřinu, celkem 2x15m (druhá trubka pro zvonky, kameru a bránu)

20. dubna proběhla betonáž desky. Výpočet seděl a spotřebovali jsme 17 m3 betonu. Zbylo cca 0,25 m3, kterým jsme zpevnily štěrkový podsyp před vjezdem do budoucí garáže.

Základová deska je hotová a to proti původnímu plánu se skluzem pouhé 2 dny.

 

Stavbě zdar.

 

 

Náklady

Název položky Cena
Bagr a tatra 40 000 Kč
Zemnící pásek, drát a svorky 3 000 Kč
Beton, doprava a čerpání 80 000 Kč
Ztracené bednění 20 000 Kč
Vnitřní kanalizace, prostupy 6 000 Kč
Roxory, kari sítě 20 000 Kč
Venkovní kanalizace, šachty 25 000 Kč
Štěrk 40t 15 000 Kč
Písek 10t 3 000 Kč
EPS sokl + lepidlo 20 000 Kč
Celkem 232 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Valda pondělí, 06 červen 2016 16:47 napsal(a) Valda

  Velikost desky je cca 100m2

 • Odkaz Komentáře Valda pondělí, 06 červen 2016 16:47 napsal(a) Valda

  V celkově prostavěné částce jsou veškeré náklady, včetně pozemku, projektu a dřívější rekonstrukce bytu. Náklady fáze stavby jsou u konkrétního článku.

 • Odkaz Komentáře Honza pondělí, 25 duben 2016 08:53 napsal(a) Honza

  Dobrý den, kde stavíte a jaká je velikost desky. ? A to už máte tolik prostavěno. .?

Valda

Petr

Věk: 39

Martina

Věk: 36
Zaměstnání: neuvedeno

Detaily domu

Kraj: Královehradecký
Velikost pozemku: 1 928 m2
Zastavěná plocha domu: 106 m2
Podlahová plocha domu: 147 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 660 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 706 025 Kč

Související články

Základová deska od A do Z

Základová deska od A do Z
Pár dní uběhlo, základní beton zaschl, děti dělali kraviny v základech...Teď příjde to nejtěžší. Tím, čím mne Honzík celou dobu strašil, mám už nyní za sebou. Vzpomínky jsou ale zatím v…

Dokončení základové desky

Dokončení základové desky
Po vylití ztraceného bednění a sestavení kanalizace přišlo na řadu zavážení desky a následné hutnění.

Základová deska

Základová deska
Dobrý den, dnešního dne jsem dokončil základovou desku, jdu kropit. Už po 4 hodinách se objevily první prasklinky a po týdnu je jich docela hodně. Musím uznat, že jsem udělal…

Diskuzní fórum

  • Obvodové zdivo
  • Tak já z 44 T profi stavím, a musím namítnout, že by vata vypadávala při drážkování pro...
  • Autor lto | 22. čen 2018 13:22
  • stříkaná PUR izolace v podkroví
  • Dobrý den, rád bych se zeptal na zkušenosti se stříkanou PUR izolací. Mám v plánu zateplení...
  • Autor Salmos | 22. čen 2018 12:55
  • Půjčka od státu
  • Dobrý den, chtěl jsme se zeptat , nevíte někdo víc o půjčce od státu , která se teď...
  • Autor Roman&Lenka | 22. čen 2018 12:29