Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Změna Územního plánu na dosah

Od posledního článku uplynul právě rok a pro nás se změnily 2 zásadní věci. Manželství a Územní plán. Momentálně tedy bydlíme v pronájmu a čekáme na zapracování změny Územního plánu. Ale pokusím se celé územní řízení popsat od začátku.

Když nám před cca rokem a půl zamítly naši žádost na změnu pozemku ze zemědělské plochy na plochu pro bydlení, uvedly tyto důvody zamítnutí: přes pozemek je navrženo vedení VVN 110 kV, pozemek je daleko od obytné zóny a sousedí s lesní půdou.

Vedení nad 100 kV má ochranné pásmo 50 m z každé strany, což byla polovina celého našeho pozemku. Poslala jsem tedy žádost o zúžení koridoru ochranného pásma tohoto VVN správci sítě, načež mi přišla kupodivu kladná odpověď se zúžením ochranného pásma.

Spolu s tímto souhlasem jsem sepsala i ostatní body toho zamítnutí, jelikož nebyli oprávněné. Pozemek leží 60 m od návrhové plochy pro bydlení, což se neslučuje s tvrzením, že je daleko od obytné zóny. Důvod zamítnutí, že sousedí s lesní půdou je bezpředmětný, jelikož stavba zasáhne minimálně ochranná pásma lesů.

Spolu s novou žádostí o změnu jsem tato odůvodnění podala na Obecní úřad znovu. Odpověď starosty zněla, aby to mohl přednést na zastupitelstvu obce, bude potřebovat vyjádření z odboru územního plánování. Možná tady bylo zásadní, kterým směrem se to bude ubírat. S referentem se trochu znám, tak jsem ho poprosila o radu, jakým vhodným způsobem to řešit. Řekl mi, že souhlasné stanovisko mi na plochu pro bydlení nedá, ale že je možnost zanést pozemek do územního plánu jako plochu smíšenou obytnou, formou zemědělských usedlostí. Souhlasila jsem a ještě toho dne mi vypsal kladné stanovisko.

Toto starostu, kterému se to ze začátku opravdu nechtělo řešit, utvrdilo a mohl žádost přednést zastupitelstvu obce. Tady byl další klíčový moment. Moc jsem chtěla, aby to odsouhlasili, ale žila v realitě toho, že taky nemusí. Na zasedání zastupitelstva nechodím, celkově tam asi moc lidí nechodí, ale tentokrát bylo důležité, abychom tam byli.

Hurá. 11 zastupitelů z 15 souhlasilo. Musím říct, že mě trochu mrzel starostův přístup, a kdybychom tam nebyli, asi by vůbec nevytáhnul souhlasné stanovisko z Územního plánování. Ale je to tam, i když náš ještě čeká běh na dlouhou trať. Obec následně bude řešit, jestli bude zanesení změn do ÚP řešit už teď nebo až k roku 2017. Aktualizovat se ÚP musí každé 4 roky a poslední změna proběhla v roce 2013.

Věřím, že i když nás to bude stát ještě hodně trpělivosti a odříkání, jednou tam ten dům bude stát. Dnes už nemám vidinu stavět co nejdřív… ale prostě stavět.

Na závěr bych chtěla říct, že nám k tomuto všemu pomohla jedna velmi důležitá věc. Být připraven! Měla jsem stohy papírů, výkresů, výňatků. Katastrální mapu, mapu ÚP vydaného, pročtenou textovou část ÚP, možnosti různých ploch pro bydlení, načtený stavební zákon a vyhlášky o územním plánování. Všechno nastudované a připravené použít, když bude potřeba. Ono totiž, když přijdete na úřad a tam oni zjistí, že o věci o které jednáte, víte absolutní ho…., bez problému vám všechno zamítnou. Proč by si taky přidělávali práci. Člověk musí být připraven, připraven nenechat se zahnat do kouta.

Přeji všem, kteří řeší podobné věci jako my, aby měli dostatek trpělivosti a odvahy a nezahodili šanci při prvním pádu.

A teď jen doufejme, že budu moci napsat další článek dřív něž za rok nebo za dva.

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Habis středa, 17 květen 2017 16:23 napsal(a) Habis

  tady je ještě kontakt děkuji

  djperoxid@seznam.cz

 • Odkaz Komentáře Habis středa, 17 květen 2017 16:16 napsal(a) Habis

  Dobrý den Jano a Václave,

  Chtěl bych se zeptat na nějaké informace ohledně pozemku v záplavové oblasti. - tedy jen kousíček pozenku tam je.. Pozemek je ted vedený jako zahrada a chceme z toho udělat stavební pozemek a ani starostka není proti. Proto bych chtěl probrat s Vámi detaily. Co a jak udělat.děkuji

 • Odkaz Komentáře Ondřej a Lucka pátek, 30 říjen 2015 16:22 napsal(a) Ondřej a Lucka

  Dobrý den Jano a Václave,

  ve vašem boji s obecním úřadem a územním plánem Vám držmíe pěsti a věříme, že nakonec uspějete a to v dohledné době :)

  Procházíme si něčím podobným, jelikož pro stavební povolení na našem pozemku je jako podmínka zpracování územní urbanistické studie pro další rozhodování.
  My podali žádost o zpracování územní studie již před dvěma lety a dvěma měsíci a teprve nyní se zdá, že se blížíme do finále a na jaře bychom mohli jít žádat o stavební povolení. Ještě ale řešíme majetkoprávní vztahy kvůli nepřesným hranicím pozemku a blízkost důležitých inženýrských sítí okolo stavby.

  On ten čas ale uteče, jelikož mezitím, se může řešit spousta věcí kolem projektu domu a přípravy inženýrských sítí a úprav pozemku včetně starostí s administrativou a přiživováním aktivity úředníků.

  Přejeme Vám mnoho štěstí a budeme sledovat vývoj vašeho snu :)

  srdečně zdraví Ondřej a Lucie

janka

Jana

Věk: 24

Václav

Věk: 24
Zaměstnání: strojírenství

Detaily domu

Kraj: Zlínský
Velikost pozemku: 3 175 m2
Zastavěná plocha domu: do 200 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 2.0 00. 000 Kč

Související články

Když se daří, tak se daří ...

Když se daří, tak se daří ...
Zdravíme všechny stavebníky, od posledního článku uběhla už nějaká doba, ale stále ještě nemáme povolení. Žádost o stavební povolení jsme už  podávali na úřad a doufali jsme, že bude vše…

Projekt a stavební povolení

Projekt a stavební povolení
S projektem jsme začali na konci září 2016. Kompletní projekt byl dokončen na konci ledna. Po náročných úvahách jsme nakonec skončili u domu 4+kk s terasou a garáží o celkové…

Hypotéka, projekt, papíry

Hypotéka, projekt, papíry
Zdravíme všechny svépomocníky.  Stejně jako vy jsme se rozhodli stavět svépomocí. Jsme ve fázi, kdy se nám dělá projekt na domeček, který jsme si sestavili ze dvou typových projektů společnosti…

Mohlo by Vás zajímat

Vybíráme kuchyňskou pracovní desku

Vybíráme kuchyňskou pracovní desku
Kuchyňská pracovní deska do značné míry určuje to, jak bude naše kuchyň vypadat. Nezáleží při tom jen na barvě, ale také na struktuře a především na materiálu, se kterým budete…

Stropy rodinného domu zvládnete bez námahy za jeden den

Stropy rodinného domu zvládnete bez námahy za jeden den
Stavba domu svépomocí neznamená „odtahání“ každého jednoho kolečka písku vlastníma rukama. Správný výběr dodavatelů jednotlivých prací a jejich organizace ve výsledku uspoří stejné množství nákladů a ruku v ruce s nimi i…

Diskuzní fórum

  • Odhad ceny - hrubá stavba
  • Mě tuhle cenu řekl projektant v lednu, když mi vypočítával, kolik bych měl zaplatit za...
  • Autor zero2 | 26. kvě 2017 22:10
  • Stavební povolení Hygiena
  • dobrý den Pošlete mi to vyhodnocení a vyjádření KHS na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. // projdu to...
  • Autor alenka.zencikova | 25. kvě 2017 23:16
  • Předimenzované základy
  • Nakonec byla 17.5. Měli na to dlouhé objenavky (závod nestíhal vyrábět). Jinak myslím že...
  • Autor Chuchmi | 25. kvě 2017 22:00