Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Změna Územního plánu na dosah

Od posledního článku uplynul právě rok a pro nás se změnily 2 zásadní věci. Manželství a Územní plán. Momentálně tedy bydlíme v pronájmu a čekáme na zapracování změny Územního plánu. Ale pokusím se celé územní řízení popsat od začátku.

Když nám před cca rokem a půl zamítly naši žádost na změnu pozemku ze zemědělské plochy na plochu pro bydlení, uvedly tyto důvody zamítnutí: přes pozemek je navrženo vedení VVN 110 kV, pozemek je daleko od obytné zóny a sousedí s lesní půdou.

Vedení nad 100 kV má ochranné pásmo 50 m z každé strany, což byla polovina celého našeho pozemku. Poslala jsem tedy žádost o zúžení koridoru ochranného pásma tohoto VVN správci sítě, načež mi přišla kupodivu kladná odpověď se zúžením ochranného pásma.

Spolu s tímto souhlasem jsem sepsala i ostatní body toho zamítnutí, jelikož nebyli oprávněné. Pozemek leží 60 m od návrhové plochy pro bydlení, což se neslučuje s tvrzením, že je daleko od obytné zóny. Důvod zamítnutí, že sousedí s lesní půdou je bezpředmětný, jelikož stavba zasáhne minimálně ochranná pásma lesů.

Spolu s novou žádostí o změnu jsem tato odůvodnění podala na Obecní úřad znovu. Odpověď starosty zněla, aby to mohl přednést na zastupitelstvu obce, bude potřebovat vyjádření z odboru územního plánování. Možná tady bylo zásadní, kterým směrem se to bude ubírat. S referentem se trochu znám, tak jsem ho poprosila o radu, jakým vhodným způsobem to řešit. Řekl mi, že souhlasné stanovisko mi na plochu pro bydlení nedá, ale že je možnost zanést pozemek do územního plánu jako plochu smíšenou obytnou, formou zemědělských usedlostí. Souhlasila jsem a ještě toho dne mi vypsal kladné stanovisko.

Toto starostu, kterému se to ze začátku opravdu nechtělo řešit, utvrdilo a mohl žádost přednést zastupitelstvu obce. Tady byl další klíčový moment. Moc jsem chtěla, aby to odsouhlasili, ale žila v realitě toho, že taky nemusí. Na zasedání zastupitelstva nechodím, celkově tam asi moc lidí nechodí, ale tentokrát bylo důležité, abychom tam byli.

Hurá. 11 zastupitelů z 15 souhlasilo. Musím říct, že mě trochu mrzel starostův přístup, a kdybychom tam nebyli, asi by vůbec nevytáhnul souhlasné stanovisko z Územního plánování. Ale je to tam, i když náš ještě čeká běh na dlouhou trať. Obec následně bude řešit, jestli bude zanesení změn do ÚP řešit už teď nebo až k roku 2017. Aktualizovat se ÚP musí každé 4 roky a poslední změna proběhla v roce 2013.

Věřím, že i když nás to bude stát ještě hodně trpělivosti a odříkání, jednou tam ten dům bude stát. Dnes už nemám vidinu stavět co nejdřív… ale prostě stavět.

Na závěr bych chtěla říct, že nám k tomuto všemu pomohla jedna velmi důležitá věc. Být připraven! Měla jsem stohy papírů, výkresů, výňatků. Katastrální mapu, mapu ÚP vydaného, pročtenou textovou část ÚP, možnosti různých ploch pro bydlení, načtený stavební zákon a vyhlášky o územním plánování. Všechno nastudované a připravené použít, když bude potřeba. Ono totiž, když přijdete na úřad a tam oni zjistí, že o věci o které jednáte, víte absolutní ho…., bez problému vám všechno zamítnou. Proč by si taky přidělávali práci. Člověk musí být připraven, připraven nenechat se zahnat do kouta.

Přeji všem, kteří řeší podobné věci jako my, aby měli dostatek trpělivosti a odvahy a nezahodili šanci při prvním pádu.

A teď jen doufejme, že budu moci napsat další článek dřív něž za rok nebo za dva.

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

12 komentáře

 • Odkaz Komentáře Habis pondělí, 10 červenec 2017 22:35 napsal(a) Habis

  hmm rozumím. Je toto dobré vědět ..Budu muset ještě o tom hodně studovat :-) S tím architektem se spojím a uvidíme jak se bude chovat zdali bude chtít mi pomoct nebo bude arogantní..

 • Odkaz Komentáře zero2 pondělí, 10 červenec 2017 22:18 napsal(a) zero2

  To se právě děje přímo při podání návrhu na změnu územního plánu. Zkrátka, na výřezu katastrální mapy nakreslíte/vyznačíte kus, který chcete mít zastavitelný. Pozor ale na různé omezení - např. minimální velikost parcely pro zastavění, procento zastavitelnosti, vzdálenosti od silnic, abyste pak vůbec mohli nějaký dům tam postavit... Také je nutno si dát pozor na různé druhy zastavitelných území - v některých je dovoleno podnikání (např. živnostník a jeho autoservis), v některých ne. V některých je dovoleno chovat hospodářská zvířata, někde ne, to je pak vidět v popisu zón území.
  Normálně se dává celý pozemek, aby se ulehčilo rozhodování majitelů, kde se pak bude stavět, ale pokud jste v situaci, kdy je známo, že to nebude moc jednoduché, je možno si už v této fázi udělat jakési územní řízení a přímo omezit místo k zastavění.
  Tohle by mohla poradit ta firma, resp. architekt, co to zpracovává. On navrhuje popis těch zón a má ponětí/navrhuje regulativy (tj. omezení) při zastavitelnosti. V různých zónách mohou být regulativy různé.

 • Odkaz Komentáře Habis pondělí, 10 červenec 2017 22:06 napsal(a) Habis

  a v jaké fázi se to vymezuje/ sděluje ? když se to nese na obec? děkuji za rady.

 • Odkaz Komentáře zero2 pondělí, 10 červenec 2017 22:01 napsal(a) zero2

  Ještě: nemusí se dávat celý pozemek (parcela) jako zastavitelná, stačí vymezit kus, kde chcete stavět (tj. zbytek zůstane zeleň), tohle máme na našem pozemku.
  Obecně se chce, aby zastavitelné území bylo kompaktní, tj. bez větších mezer, aby se nezvyšovaly náklady na cesty, svoz odpadu, vodovod, kanalizaci a podobně. A aby se obec rozrůstala ve fázích, tj. postupně a ne aby se stavělo na přeskáčku. Tj. podle toho se rozhodnout, kde požádat o zastavitelné území.

 • Odkaz Komentáře Habis pondělí, 10 červenec 2017 21:54 napsal(a) Habis

  Dobře, zkusím to tedy tedko a uvídíme jaké důvody vyjdou na povrch a kdyby to nevyšlo tak se budu snažit za ty dva roky nějak odstranit popř. se poradit s někým znalým..Moc bych si přál tam stavět opravdu super místo a ani sítě nejsou daleko..

 • Odkaz Komentáře zero2 pondělí, 10 červenec 2017 21:50 napsal(a) zero2

  Otázka je právě to zkomplikování. Jsou dvě možnosti - buď to zkusit a počítat s tím, že šance není 100% a tudíž za dva roky je možno to zkusit znovu a třeba při současném projednávání vyjdou na povrch argumenty a důvody, proč to nejde a ty se pak pokusit vyvrátit. U nás na obci se také některé lokality raději vyjmuly z návrhu, aby neohrozily další, ale to šlo o další zastavitelné území a protože už je u nás v obci potenciálních parcel více než dost, mohl by nadřízený úřad chtít zrušit nějakou jinou.
  Nebo druhá možnost, počkat dva roky.
  Za dva roky, to může zase být stejné a zase vám někdo řekne, že by to zkomplikovalo, navíc, územní plán se dělá několik měsíců, řekněme rok a tedy už jsou to tři roky, pokud to vše jde podle plánu.
  Podle mého názoru by nebylo špatné to zkusit i přes riziko. Zkrátka, pokud by to nešlo, tak se nebudete odvolávat a zkusíte to za dva roky.

 • Odkaz Komentáře Habis pondělí, 10 červenec 2017 21:37 napsal(a) Habis

  Na úřadě jsem byl a proběhla ted změna uzemního plánu,kterou zaplatil investor, který to náhle rychle potřeboval. Za naší obec dělá uzemní plánování externí firma a ta právě doporučila aby můj pozemek tam nedávala, že by to možná uzemní proces zkomplikovalo..přičemž starostka není proti. Jinak uzemní plán obce další bude za dva roky což není tak dlouhá doba, proto chci se nejlepe připravit . Pozemek se nachází skoro uprostřed zahradní oblasti, ale naproti zahradě je barák..tak si myslim že by to šlo..

  Níže zkopírovaný email od firmy, kterou napsala firma obci:

  Při zpracování úplného znění Zprávy o uplatňování jsem se zabýval také žádostí o změnu paní Habadové a došel jsem k závěru, že to není rozumné a změnu č. 2 by to mohlo zkomplikovat. Pozemek parc. č. 351 je malou částí velké plochy ZS (zeleň sídelní – zahrady), která by musela být celá zařazena pro bydlení, a to nezdůvodníme, protože je to na ZPF v 1. třídě ochrany.

  Doporučujeme paní Habadové, aby dala připomínku k návrhu změny č. 2 až bude zveřejněna, a pak se poradíme co s tím.
  Lepší odpověď zajím nejsem schopen dát.

 • Odkaz Komentáře zero2 pondělí, 10 červenec 2017 20:40 napsal(a) zero2

  Pokud chcete informace o změně územního plánu, je nejjednodušší navštívit obecní úřad. Ten ho vypracovává a ten také ví, v jaké je fázi. Pokud jste majitelem nemovitosti v obci, pak máte právo nahlížet do usnesení zastupitelstva a ty by to obsahovaly. Další možností je úřední deska úřadu.
  Ale osobní návštěva či alespoň telefon je vždy nejlepší...

 • Odkaz Komentáře Daniel pondělí, 10 červenec 2017 19:41 napsal(a) Daniel

  Dobrý den, dá se někde na internetu dohledat v jaké je "fázi" změna územního plánu?
  Děkuji za odpověď

 • Odkaz Komentáře Habis středa, 17 květen 2017 16:23 napsal(a) Habis

  tady je ještě kontakt děkuji

  djperoxid@seznam.cz

janka

Jana

Věk: 25

Václav

Věk: 25
Zaměstnání: strojírenství

Detaily domu

Kraj: Zlínský
Velikost pozemku: 3 175 m2
Zastavěná plocha domu: do 200 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 2.0 00. 000 Kč

Související články

Část I. - sběr informací

Část I. - sběr informací
Započato kolečko obíhání různých oddělení úřadů, abychom se někam hýbli.

Stavební povolení - ohlášení

Stavební povolení - ohlášení
Stavební povolení jsme začali řešit zhruba v listopadu roku 2017, a jelikož jsme nechtěli platit něco okolo 15.000,- za obletání povolení projektantem, šli jsme do toho sami a samozřejmě opět…

Vysněný domeček - trápení s projektem

Vysněný domeček - trápení s projektem
Jako každý jiný mladý pár bydlící v bytě jsme i my zatoužili po vlastním domečku. Společné bydlení u rodičů nebo v podnájmu má svoje kouzlo, ale vlastní je vlastní.

Mohlo by Vás zajímat

Opěrná zídka a sklep

Opěrná zídka a sklep
Po vylití věnce zůstala ještě chvilka času, a tak přišla nařadu i 1. část opěrné zídky (konec září 2011), jejíž součástí bude i malý sklípek, který bude sloužit na uskladnění…

Proklikejte se k perfektní střeše

Proklikejte se k perfektní střeše
Novinkou, kterou v roce 2011 přináší Lindab svým zákazníkům je již od pohledu precizní a nadčasová krytina Lindab Click, vzhledově srovnatelná s klasickou falcovanou krytinou se stojatou drážkou u níž…

Diskuzní fórum

  • elektrika
  • Dobry den. Toto není elektroměrový sloupek pro Vás, ale sloupek, kde budou umístěny nožové...
  • Autor Bunny | 23. čen 2018 14:31
  • Obvodové zdivo
  • Tak já z 44 T profi stavím, a musím namítnout, že by vata vypadávala při drážkování pro...
  • Autor lto | 22. čen 2018 13:22