Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rozhodnutí stavět + přípravy

Zdravím všechny stavebníky, tak jsme se taky rozhodli postavit si svůj vlastní RD. Tahle myšlenka nás napadla už před několika lety. Já pocházím kousek od Mladé Boleslavi, manželka z Olomoucka.

Už když jsme se rozhodovali, kde zapustíme kořeny, museli jsme brát v úvahu, kdo nám pomůže se stavěním baráčku. A jelikož tchán už postavil svépomocí baráky dva (ano, opravdu baráky, žádné baráčky :D ) tak mě rozum odvál na Moravu. Bydlíme právě u manželčiných rodičů, dá se říci v dvougeneračním domku (bungalov s podkrovím).

 

Oba jsme odjakživa žili v rodinných domech, takže bychom si moc bydlení v bytě neuměli představit.

 

Hlavním důvodem stavby svépomocí je samozřejmě úspora nákladů. Při financování úvěrem musíme počítat každou uspořenou tisícovku. Nezanedbatelným faktorem je samozřejmě i kvalita práce. Člověk aspoň ví, kde a co v domě má.

 

Pozemek jsem sehnali ve vesnici vzdálené asi 2 km od města, kde bydlíme. Je to bývalý sad zemědělského družstva. Předchozí majitel měl jeden velký pozemek o cca 2200 m2, rozdělil ho a jednu část si nechal a druhou prodal. Naše část má 1374m2. Pozemek sme koupil za 400 kč/m2. To bylo na podzim roku 2011. Na pozemku nebylo nic. Ani sjezd ze silnice, takže největší problém bylo se na pozemek vůbec dostat.

 

První, co jsme řešili, byl projekt všeho okolo domu. Veškeré oplocení, sjezd, přípojky sítí, chtěli jsme ještě před stavbou postavit hospodářskou budovu a do budoucna jsme si nechali na projekt nakreslit i zastřešené posezení.

 

První, co jsme museli vybudovat, byl tedy sjezd. Výškový rozdíl mezi silnicí a naším pozemkem je cca 60 cm. Aby do budoucna mohli na sjezdu parkovat např. návštěvy a nemuseli pokaždé zajíždět až za plot, udělali jsme ho cca 6 m široký a cca 7 metrů dlouhý. První co bylo potřeba před samotnou stavbou sjezdu, bylo vykopat a najít vedení Telefonicy O2. Tam kde bude zhotoven vjezd, musel být vsazen do betonové chráničky. O2 s tím dělalo celkem ofuky. Že se přijedou podívat a zkontrolovat atd. Nic z toho samozřejmě nebylo, pouze jsem to vyfotila a poslal pánovi, který to má u nás na starosti. Po zasypání jsme se konečně pustili do zabetonování roury. V konečné fázi vznikl armovaný betonový útvar cca 90x90x600 cm s rourou uvnitř. Už druhý den po zavadnutí jsme začali navážet veškerý bordel, který jsme kde našli :) Samozřejmě to ani zdaleka ještě nestačilo na to, aby se na vjezd dalo jezdit. Poprosili jsme tedy místního autodopravce, až bude mít nějakou fůru, kterou by odvezl, ať nám ji tam vyklopí. Stalo se hned druhý den. Bouračka baráku, směs cihel, omítek a jíné. Dobré cihly jsme s manželkou vybrali a očistili, použijeme je na stavbu hospodářské budovy. Po rozhrnutí se konečně na sjezd dalo jezdit, i když zatím bez bočních stěn.

 

Následovalo oplocení pozemku v místě rozdělení původního velkého pozemku. Zvolili jsme klasické pletivo o výšce 160 cm. Tchán mi vyrobil vrták do zeminy a tak vrtání děr na zabetonování sloupků šlo jedna báseň. Nejhorší část byla srovnat poté výškově sloupky tak, aby byli v jedné rovině. A protože jsme počítali s tím, že se pozemek bude o nějakých 10 cm v místech u tohoto plotu zvedat, museli jsme s tím také už kalkulovat. Dílo se podařilo, plot i po 2 letech stojí :).

 

Na pozemku nebyly vybudovány žádné sítě. První co bylo potřeba, bylo zažádat o připojení elektřiny. Přes pozemek vede nízké napětí a tak nám po asi roce od podání žádosti svedli ze sloupu sousedů elektřinu. Pří té příležitosti vyměnili i starý dřevěný sloup za klasický betonový. A následovalo další kopání. Musel sem vykopat drážku cca 60-70 cm hlubokou a dlouhou nějakých 20 m od sloupu po hranici pozemku, kde měl stát rozvaděč s elektroměrem. Po nějakém čase se dílo podařilo, spolu s tchánem jsme z porfixu vybudovali sloupek, osadili skříní a za pár dní nás elektrikář připojil. Hurá :) Do té doby jsme si museli půjčovat elektřinu od souseda a to samozřejmě nebylo úplně ideální.

 

Už při koupi pozemku jsme počítali s tím, že necháme vybudovat studnu. Chceme na zahradě pěstovat ovocné i okrasné stromky, nějakou tu zeleninu atd. V neposlední řadě bychom chtěli napojit i dům (přinejmenším záchod) na vodu ze studny. Veškeré vyřizování na studnu trvalo dobrý půl rok. V říjnu 2012 nám firma vykopala 7,5 m hlubokou studnu. Když obsypávali skruže zeminou a štěrkem, málem nám studna přetekla :) Máme tam opravdu dost vody. I při delším suchu máme ve studni 6,5-7 m vody.

 

Další informace zase příště :).

 

Náklady

Název položky Cena
Pozemek 550 000 Kč
Projekt na přípojky, ploty, hos. budovu a jiné 10 000 Kč
Pletivový plot 10 000 Kč
Sjezd 10 000 Kč
Elektřina poplatek 12 500 Kč
Elektřina kabely, rozvaděč 6 000 Kč
Elektřina sloupek 1 000 Kč
Studna 33 500 Kč
Čerpadlo 1 000 Kč
Celkem 634 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

2 komentáře

 • Odkaz Komentáře Petr a Yveta pátek, 18 březen 2016 06:38 napsal(a) Petr a Yveta

  Dobrý den,

  byla to firma Studny Loutocký z Liboše, okr. Olomouc.
  http://www.studnyloutocky.cz/
  Maximální spokojenost. Nejlepší cena co jsem poptával, všechny povolení zařídili, viceméně sem musel jen oběhat sousedy. Nic víc. Za 2-3 hodiny měli hotovo.

 • Odkaz Komentáře Martin čtvrtek, 17 březen 2016 17:16 napsal(a) Martin

  Dobrý den, můžete mi prosím poslat nějaký kontakt na firmu která vám kopala studnu? A jak jste s firmou byli s firmou spokojeni?

  Děkuji
  Martin

Petr a Yveta

Petr

Věk: 32
Koníčky: rodina, stavba, pasivně sport
Zaměstnání: ekonom/účetní

Yveta

Věk: 30
Koníčky: rodina, ruční práce, pečení
Zaměstnání: rodičovská dovolená (porodní asistentka)

Detaily domu

Kraj: Olomoucký
Velikost pozemku: 1 374 m2
Zastavěná plocha domu: 145 m2
Podlahová plocha domu: 222 vč. garáže m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 400 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 976 762 Kč

Související články

Stavební parcela

Stavební parcela
Dobrý den, asi před třemi roky jsme se s přítelem rozhodli, že si postavíme rodinný dům. Stavební pacelu jsme si vybrali v obci Číměř na Vysočině, ve které bydlím a přítel…

Výběr a koupě pozemku

Výběr a koupě pozemku
Ahoj Stavebníci, my jsme Liduš a Luboš. V roce 2015 jsme se rozhodli, že je čas začít hledat společné bydlení do budoucna. Prohlídli jsme na internetu spoustu pozemků. Reálně jsme se…

Začínáme budovat

Začínáme budovat
Zdravíme všechny stavitele. Dlouho jsme s manželkou rozmýšleli stavbu domečku, bydlíme v bytě 3+1 a chtěli jsme svoje. Bohužel jsme nemohli najít vhodný pozemek.

Diskuzní fórum

  • Vazba rohu
  • Ta obvodová 40 při těch rozměrech vypadá na střídavě 2 a 3 řezy na šár. Co se týče té...
  • Autor mates | 19. dub 2018 21:50
  • Přejezd k pozemku
  • Alespoň podle fotek se mi zdá, že by to chtělo ještě vylepšit. Předně bych řekl, že by...
  • Autor zero2 | 19. dub 2018 20:32
  • Střešní terasa podlaha
  • Nathahnul bych PVC izolaci, napr.Fatrafol nebo podobne. Podlaha uz je potom na vas, napr. rost a...
  • Autor Ondra a Barča | 19. dub 2018 10:05
Reklama
Stavba domu
Rekonstrukce domu
Rekonstrukce bytu