Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Jak na úpravu vody ze studny či vrtu

Chystáte se na studnu či vlastní vrt nebo už dokonce máte vykopáno a přemýšlíte nad vlastní kvalitou vody? V České republice je téměř 10 % obyvatel zásobováno vodou z domovních či veřejných studní, vedle toho mnoho lidí využívá vodu ze studní na chatách a chalupách.

Mít vlastní studnu je výhoda: voda je vždy čerstvá a není zpoplatněna. Má to však také svá „ale“. Není-li o studnu pečováno, nemusí být levným zdrojem dobré vody, ale zdrojem starostí a zdravotního rizika.

20130318-192959-005

Dnes v době vysokého ekologického zatížení přírody, množství toxických látek v odpadních vodách továren a nadměrného používání chemických látek v zemědělství, pravděpodobně ani naše studna neunikne kontaminaci. Podle studií dokonce téměř 90 % studní nevyhovuje požadavkům ČSN 75 7111 na pitnou vodu, a to alespoň v jednom ukazateli. Naštěstí o možném zdravotním riziku můžeme hovořit “nanejvýš” u 60-70 % studní.

Čím začít?

Jako první je nutné udělat hydrogeologický průzkum. Ten zahrnuje nalezení zdroje vody, průzkumný vrt, hloubení a vyhodnocení průzkumného díla a závěrečnou zprávu.

 

Rozbor vzorků z průzkumného vrtu nám ukáže kvalitu vody a nasměruje nás kam dál. Bohužel málokdo má tak rozlehlou zahradu, abychom mohli případně studnu či vrt přesunout o kilometr dál za lepším zdrojem. Většinou nemáme na výběr a stavíme tak s vědomím, že bude zapotřebí vodu následně nějak upravit.

 

Při průběžné kontrole kvality vody ve studni můžeme zjistit, že jsou některé z parametrů nevyhovující.

Časté příčiny znečištění studní

Než začneme řešit samotnou úpravu vody, je třeba zjistit možné příčiny kontaminace. Může se jednat jen o jednorázové znečištění, ale také o závažnější problém.

●    u studně není dodržena ochranná vzdálenost od zdrojů možného znečištění (zemědělství, žumpy, jímky, apod.)
●    studna má nevhodný kryt, není vodotěsný plášť nebo je nevhodně upraveno okolí (např. že do studně prosakuje povrchová voda).
●    nevyhovující čerpací zařízení
●    studna není dlouhodobě používaná

20130318-192959-004 

Samotná úprava vody

Kvalitní vodu má málo kdo a tak k nutnosti alespoň nějaké úpravy vody většinou stejně dojdeme. Snad jen pokud máte srub na samotě vysoko v horách.

 

Nejčastější příčiny kontaminace vody v ČR

Nejběžnější příčinou kontaminace vody u nás jsou dusičnany, které mohou být značným nebezpečím zejména pro kojence. Jejich zdrojem je nadměrné nebo nesprávné používání hnojiva, úniky odpadních vod ze žump, septiků a hnojišť. Vodu však mohou znečistit i stovky různých toxických látek  jako jsou herbicidy a pesticidy, chemický odpad z výroby, motorové oleje, nafta apod.

 

Časté jsou též nežádoucí látky přírodního původu, které se mohou místy do vody dostat z geologického podloží. Někdy je lze poznat na první pohled např. díky zabarvení vody. Například nadměrné množství železa, jiná znečištění odhalí jen laboratorní analýza.

 

Známým problémem je přemíra vápníku a hořčíku, který se projevuje bělavými usazeninami na stěnách varných nádob a zanášením potrubí. Problém je známý jako tvrdá voda.

Tvrdá voda

Tvrdá voda je voda s vysokým obsahem minerálů, nejčastěji ionty vápníku (Ca2+) a hořčíku (Mg2+). Jednoduchý testem tvrdosti může být mýdlo. Čím méně pění, tím je voda tvrdší. Pro přibližné stanovení tvrdosti slouží různé indikátory, které jsou běžně k dostání např. v bazénových potřebách. Přesnou tvrdost vody získáme rozborem vody v akreditované laboratoři.

 

Mapa tvrdosti vody v ČR
20130318-192959-001

Tvrdá voda a následně vzniklý vodní kámen zanáší spotřebiče, potrubí, snižuje jejich účinnost a ve finále nás může stát nemalé peníze.

Jak vodu upravit?

Pokud je problémem tvrdost, nejrozumnějším řešením je použití zařízení na změkčení vody. Pokud rozbor ukáže vyšší i jiné hodnoty, pro potřeby rodinného domku či chalupy může postačit některá menší univerzální úpravna.

 

Osvědčeným zařízením je AquaEmix, které lze pořídit ve specializovaném obchodě www.zmekceni-vody.cz.

 

Zařízení patří do série inovativních multifunkčních úpraven vody se širokým záběrem filtrovaných látek, efektivně řešící nejtypičtější problémy s kvalitou vody.

 

Vodu změkčuje, zároveň odstraňuje železo, mangan, amoniak a koriguje zápach.

 

Pokud si nejste jisti, jaké zařízení je pro Vás vhodné , využijte formuláře na adrese www.euroclean.cz/vyber-upravny-vody. Specialista je Vám připraven pomoci s výběrem.


 

Získáte tak jistotu čisté a zdravotně nezávadné vody ve svém domě.

Komerční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Související články

Studna

Studna
Ode dneška už máme na pozemku vlastní vodu!!

4. FÁZE - Voda, elektřina, odpady

4. FÁZE - Voda, elektřina, odpady
Zpětně se vracím k tématu po "uzavření" stavby. Máme komplet obvodové zdivo, příčky, vazníky, střechu a v neposlední řadě komín, tak můžeme nainstalovat stavební krbová kamna, zatopit si a pokračovat…

Kopání přívodu vody

Kopání přívodu vody
Jako jednu z prvních věcí jsme potřebovali dotáhnout vodu na pozemek. Řád v obci vedl cca 6 m od našeho pozemku.

Diskuzní fórum