Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Vrtaná studna

Vlastní zdroj vody jsme chtěli mít připravený ještě před začátkem stavby. V té době ještě nebyla zhotovená přípojka k vodovodnímu řádu. Studnu chceme používat pouze na zalévání zahrady. Časem, až se vrt vyčistí, ji možná využijeme i pro bazén. Studeň jsem poptal u třech firem z Pardubického kraje.

Parametry studny:

 1. vrtaná studna
 2. průměr vrtání 240 mm od 0 do 4.5 m
 3. průměr 200 mm od 4.5 do 15 m
 4. skruže průměr 96 cm (80 cm světlost) 

Ceny na klíč se pohybovaly od 40 000 do 65 000 Kč.

 

Vybral jsem tu nejlevnější nabídku s tím, že skruže zajistím sám, abych ještě cenu snížil. Papírování jsem se chtěl vyhnout, protože jsem v té době zařizoval projekt a ohlášení stavby rodinného domu, tak  jsem úředničinu nechal na projektantovi studny.

 

Na konci prosince 2011 jsme našli pramen 2 m od hranice pozemku. Upozornil jsem firmu na to, aby průzkumný vrt byl před vrtáním řádně nahlášen na stavebním úřadě. V polovině ledna se začalo za mrazu vrtat a za dva dny bylo hotovo. Vydatnost vrtu je 0.55 litru za vteřinu :-). Platba za vrtání proběhla až po čerpací zkoušce. Za 3 týdny jsem převzal hydrogeologický posudek, který jsem společně s projektem zaplatil.

 

Projektant obeslal sousedy, kterých bylo v té době 13, aby podepsali, že s vrtanou studnou souhlasí. V prvních 14 dnech se vrátilo jen 7 souhlasů. Se zpožděním dorazily další 2 souhlasy. Bohužel se ukázalo, že jeden ze sousedů má kopanou studnu, o které jsme dosud nevěděli, cca 60 metrů daleko a že mně rozhodně souhlas nedá. Spolumajitelka pozemku se také vyjádřila záporně. Abych to celé urychlil, tak jsem sehnal ještě 2 podpisy osobně a nastala dlouhá pauza, která trvala asi 5 měsíců. Soused stále souhlas nedal. Nepomohlo žádné přesvědčování ani argumenty, že mají studnu dostatečně daleko.

 

Projektant nechtěl vyvolávat na stavebním úřadě místní šetření, takže se čekalo, až zahřmí. Naštěstí se začaly vrtat studny na dvou sousedních parcelách a to snad pomohlo k tomu, že jsme po půl roce získali všechny souhlasy sousedů. Projektant vše předal na stavební úřad a konečně přišlo v září stavební povolení.

 

Na konci září 2012 jsem objednal malé JCB, které vykopalo okolo vrtu obdélníkovou díru ( 1.8 x 1.2 metru) a vybetonovali jsme podkladní desku. Armoval jsem roxory průměr 6 a 10 do kříže.  Desku jsem nechal týden zrát a pomocí JCB jsem usadil betonové skruže (jedna váží 400 kg). Skruž jsem pomocí klínků srovnal do vodováhy. Potom se usadila druhá skruž. Dole jsem skruže obetonoval zvenčí i zevnitř ke spodní betonové desce. Nakonec bagr skruže opatrně přihrnul hlínou a bylo hotovo. Z úředních věcí už nás čeká jenom poslední krok - kolaudace. 

 

Při výstavbě studny jsme postupovali takto: 

 1. projekt studny
 2. povolení průzkumného vrtu na stavebním úřadě (odbor vodohospodářský)
 3. vrtání průzkumného vrtu
 4. čerpací zkouška
 5. hydrogeologický posudek
 6. souhlasy sousedů
 7. územní rozhodnutí a souhlas se stavbou (+ nabytí právní moci)
 8. povolení k odběru čerpání vody (+ nabytí právní moci)
 9. výstavba studny (skruže)
 10. osazení čerpadlem
 11. kolaudace
 

Náklady

Název položky Cena
Projekt, hydrogeologický posudek a zařízení povolení 4 900 Kč
Vrtání studny 15 m 18 000 Kč
Skruže pr. 96 cm, výška 80 cm - 2 kusy + poklop 3 520 Kč
Výkopové práce a manipulace (JCB) 1 000 Kč
Čerpadlo HC80 3 425 Kč
Hadice 3/4 palce 65m 1 610 Kč
Písek, cement, armatura 700 Kč
Celkem 33 155 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Majkíí pondělí, 28 leden 2013 11:01 napsal(a) Majkíí

  http://www.studnarstvi-pardubice.cz/

 • Odkaz Komentáře Majkíí pondělí, 28 leden 2013 11:00 napsal(a) Majkíí

  Pažilo se vždy menším průměrem než je průměr vrtání. Tedy 200 mm do 4.5 m a 160 mm do 15 m. Obsypávalo se kačírkem. Zátku z betonu tuším neprováděli, ale já jsem rouru v úrovni desky celou obetonoval.

 • Odkaz Komentáře Mao pondělí, 28 leden 2013 10:51 napsal(a) Mao

  Zdravím, chci se zeptat jaký máte průměr vystrojení vrtané studny (hrubý průměr píšete 200mm, zda jste obsypávali kačírkem a dělali vám cementovo-bentonitovou zátku u toho většího průměru? jaká firma vám dělala vrtanou studnu? díky

Majkííí a Kačka

Majkííí

Věk: 39
Koníčky: rodina, cestování, stavba, chopper
Zaměstnání: IT

Kačka

Věk: 34
Koníčky: rodina, cestování, děti
Zaměstnání: Administrativní pracovnice
Celkem prostavěno: 2 428 713 Kč

Související články

Studna

Studna
Ode dneška už máme na pozemku vlastní vodu!!

Ach ty přípojky ...

Ach ty přípojky ...
Tak, jak už to u svépomocníků na zdejším portále bývá zvykem, i my jsme zatoužili po vlastním bydlení. Zhruba před osmi lety jsme se sice upsali k úvěru na panelovou…

Elektřina a voda

Elektřina a voda
Dřív než projekt domu jsme začali řešit elektrickou přípojku a vodu. 

Diskuzní fórum