Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Vrtaná studna

Toho večera jsem byl poněkud neklidný, brzo ráno měli přijet studnaři ! Ano, byl to fofr, objednat studnaře, s proutkařem najít vodu (500,-Kč), prý v 25 metrech a pak jen čekat na 3. 4. 2010, kdy byla domluvená akce.

 

Chtěli jsme vlastní zdroj vody s tím, že se to vyplatí a brzy se to vrátí (to se ještě uvidí…) jsme do toho  šli, a jelikož by se tam později technika na pozemek nedostala, museli jsme vrtat ještě před zahájením stavby.

 

Takže zmiňovanou dubnovou sobotu kolem 8h ráno na náš pozemek zajela V3Ska s vrtnou soupravou pana Hentshela z Království u Šluknova a začala příprava k vrtání studny. Díky velké pomoci mého souseda (pán co nám prodal pozemek) jsme zajistili 380V pro vrták (požadovali jistič minimálně 20A … bohužel k dispozici byl jen 16A, proto nám to pan Raiser zapojil a na dopoledne opustili dům, aby nepřetížili síť (to by pro vrták v zemi prý nebylo dobré).

 

Vrtalo se nejprve do hloubky cca 5m, hned po odvrtání cca 2-3m vytryskl gejzír vody, docela sem se zaradoval, ale byl jsem ujištěn, že je to povrchová voda a tu nechceme (a jak sem později zjistil,byl bych rád, kdyby tam nebyla vůbec). Poté zatloukli do vyvrtané díry ocelovou chráničku (cca 4m průměr 168), nasadili jiný vrták a už to frčelo.

 

Povrchová voda se tou ocelovou chráničkou ucpala, aby netekla do vrtu, a vrtné tyče jen mizely…. Když už byli v 15metrech a pořád nasuchu, začal jsem být nervózní, při pomyšlení, že jeden metr mě bude stát 1200,- Kč jsem v duchu počítal a počítal.

 

Na 17metrech začala stříkat voda, zaradoval jsem se a čekal, kdy se skončí. No nekončilo se a vrtalo se dál 

 

Vody bylo celkem dost a kompresor, co hnal do vrtu vzduch vždy vyfoukl  pěknou spršku. Studnařům se to zdálo pořád málo, že je prý malý přítok, tak vrtal hlouběji, aby v té žule našel další puklinky s vodou. Pro informaci od cca 6-ti metrů vrtali ve skále (žula). Na 25 metrech jsem přestal počítat peníze a začal se modlit ať už skončej… vody pořád málo… gejzír byl tak 1-2metry … no na 30metrech už to zastavil, s tím že to stačí a že oficiálně hlouběji stejně nemůžou (musí být povolení od báňského úřadu). Trochu jsem se opotil, ale utěšoval jsem se, že tam bude alespoň dost vody.

 

Poté vrt pořádně vyčistili vzduchem a nacpali tam černé plastové trubky (od 20metrů perforované) a mezi chráničku a plast postupně vysypali pískem a utěsnili bentonitem (takové granule, co se zalejou vodou a oni nabobtnají a zabrání prosakování povrchových vod do vrtu). Na vrt se nasadil ochranný kryt a bylo hotovo. Hodiny ukazovali něco málo po půl druhé a při představě, kolik to vše bude stát, jsem byl opět poněkud neklidný.

 

Pak jsem byl ještě upozorněn na to, že je potřeba z vrtu minimálně 2-3týdny čerpat vodu, aby se nezanesly póry, kterými voda do vrtu proudí. Dále bude potřeba okolo vrtu dát skruže a nebo tzv. vodoměrnou plastovou šachtu.

 

Toto byl pouze „průzkumný vrt“, je potřeba ho zlegalizovat. Na to jsem si objednal hydrogeoložku, která vrt zkoukla, prošla se po parcele něco si zapsala, a já za 14dnu zaplatil 3000. Poté projektant vypracuje projekt a dokumentaci pro legalizaci, což bude stát také nemalé prostředky (prozatím nevím přesně)

A kolik je ve vrtu vody? Po našem čerpání se hladina ustálila na 29, a za hodinu jsme odčerpali 1m3 vody a stále ve studni zbylo 10metru vody… takže vody je opravdu hodně.

 

Příště vám popíšu jaké to je, když je vody moc a vy nevíte co s ní, aneb usazování vodoměrné šachty

 

 

Náklady

Název položky Cena
Proutkař 500 Kč
Vrt 30m + , plastové trubky 125mm, obsypání , utěsnění 38 400 Kč
Ocelová chránička 4m 4 000 Kč
Celkem 42 900 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

  • Odkaz Komentáře Vláďa a Lucka středa, 13 prosinec 2017 18:55 napsal(a) Vláďa a Lucka

    Zdravím, popravdě vodu do baráku zavedenou mám ale používam ji jen pro zalévání zahrady :) ve studně mam druhýnm rokem nějaky obyč čerpadlo do studny za ccs 6tis a v pohodě to uztáhne, v baráku expanzní nádoba a na 70l a mam to zavřený aby to nešlo do baráku. vyvod mam ze studny ještě ven na zahradní hadici a ovladaní čerpadla přes tu expanzku. tz čerpadlo ve stuidní... v baraku to nedělá ramus. Na zavedení ndo baralku jsem nebyl scpopen zatim udělat rozbor :) hruza no... ale vzhledem k tomu že platim jen vodny a ne stočny tak mě cena vody nějak netrápí...

  • Odkaz Komentáře Mirka744 středa, 13 prosinec 2017 15:59 napsal(a) Mirka744

    Hezký den, můžu se zeptat, jaké jste do studny použili čerpadlo? My pořád uvažujeme jestli ponorné nebo povrchové.. už jsme našli i několik favoritů, konkrétně tady - https://www.cerpadlabezstarosti.cz/146-ponorna-cerpadla-na-vodu - ale byla bych ráda za nějakou osobní zkušenost či doporučení :) Díky!

  • Odkaz Komentáře Hampy pondělí, 24 leden 2011 09:46 napsal(a) Hampy

    Ahoj, gratuluji ke krásnému domku, vypadá to, že Vám to jde jako po másle :-) Chtěl bych se jen zeptat, zda není problém mít vrtanou studnu na pitnou vodu a zároveň použít vsakovací jímku na splašky? Co tomu říkal projektant vody? Držím palce ať to jde dobře až do cíle ;)<->

Vláďa a Lucka

Vláďa

Koníčky: moje dvě zlatíčka, počítače, internet, auto, cestování, hudba, filmy
Zaměstnání: IT

Lucka

Koníčky: náš prcek na plný úvazek, internet, hudba, plavání, cestování
Zaměstnání: po mateřské již v práci :)

Detaily domu

Kraj: Ústecký
Velikost pozemku: 700 m2
Zastavěná plocha domu: 100 m2
Podlahová plocha domu: 140 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 2 602 706 Kč

Související články

Studna

Studna
Ode dneška už máme na pozemku vlastní vodu!!

Ach ty přípojky ...

Ach ty přípojky ...
Tak, jak už to u svépomocníků na zdejším portále bývá zvykem, i my jsme zatoužili po vlastním bydlení. Zhruba před osmi lety jsme se sice upsali k úvěru na panelovou…

Elektřina a voda

Elektřina a voda
Dřív než projekt domu jsme začali řešit elektrickou přípojku a vodu. 

Diskuzní fórum