Reklama
Reklama
Vyhledat: 

10 kroků na cestě za perfektní ochranou střechy s podstřešní fólií Tondach

Snem každého majitele moderní novostavby je střecha, která je nejen designově vyladěná do posledního detailu, ale hlavně plně funkční, odolná a může se zároveň pochlubit dlouhou životností. Toho lze docílit nejen pečlivým výběrem krytiny, ale hlavně dodržením správných postupů pokládky a instalace plně kompatibilních doplňků. Každá ze součástí musí dokonale sedět a většina investorů tuto práci jistě ráda přenechá odborníkům. Pokud jste ale z řad profesionálů, nebo vás tato problematika zajímá, přinášíme cenné rady a postup, který je zárukou ideálně realizované doplňkové hydroizolační vrstvy (DHV).

Aby měl realizátor jistotu, že hydroizolační fólie skutečně střeše výrazně prodlouží životnost, měl by se vždy řídit osvědčenými postupy mistrů řemesla. Lze je rozdělit do deseti kroků - když je dodrží, spolehlivě vybere správnou fólii, správně ji nainstaluje, bude se majitel moci těšit z výhod plného komfortu užívání střechy.

1. Nejdříve je nutné určit třídu doplňkové hydroizolační vrstvy (DHV) a tím pádem i správně vybrat podstřešní fólii. Kromě bezpečného sklonu je třeba brát na zřetel také zvýšené požadavky. Mezi ně patří způsob využívání podkroví (pro obytné účely nebo kanceláře), konstrukční náročnost střechy (členitost, zvláštní útvary, délka krokví nad 10 m), náročné klimatické poměry (nechráněná poloha, exponovaná lokalita, vyšší nadmořská výška, zvýšené zatížení sněhem, zvýšené zatížení větrem atd.), zvláštní místní předpisy a nařízení (místní stavební předpisy, nařízení památkové péče, dotčených orgánů státní správy atd.). Jakmile se seznam všech požadavků, které se střechou souvisí, dosadí do přehledné tabulky, třída těsnosti už se určí snadno.

 • Pro třídy těsnosti DHV 1 resp. DHV 2 je nejvhodnější nová Tondach FOL Mono Premium na prkenném záklopu se svařenými spoji a páskou přes kontralatě resp. s těsnicí páskou pod kontralatě.
 • Pro třídu těsnosti DHV 3 lze doporučit Tondach FOL Mono DT nebo druhou letošní novinku Tondach FOL Thermo DT s lepší tepelnou izolací na prkenném záklopu. Spoje je třeba slepit a pod kontralatě umístit těsnicí pásku.
 • Třída těsnosti DHV 4 znamená možnost výběru mezi Tondach FOL S, Tondach FOL Mono, Tondach FOL Mono DT na tvarově stálé tepelné izolaci nebo prkenném záklopu, se slepenými spoji a těsnicí páskou pod kontralatěmi.
 • Pro třídu těsnosti DHV 5 jsou vhodné fólie Tondach FOL S, Tondach FOL Mono, Tondach FOL Mono DT na tvarově stálé tepelné izolaci nebo prkenném záklopu, slepenými spoji a průběhem pod kontralatěmi bez podtěsnění.
 • Pro třídu těsnosti DHV 6 použijte Tondach Fol S volně na krokvích, neslepenými přesahy a průběhem pod kontralatěmi bez podtěsnění.

folie 619xsvp

Obr. Originální podstřešní fólie Tondach mají vysokou gramáž, pevnost v tahu a výbornou propustnost vodních pár. Chrání nejen střechu s nižším sklonem proti zafoukaným vodním srážkám a náporovému větru.

TIP: Máte-li vybranou střešní krytinu, nechte si ZDARMA spočítat střechu přímo výrobcem zde na Výpočet střešní krytiny.

2. Nejvhodnějším podkladem pro hydroizolační fólii je bednění z prken nebo fošen. Vždy pokračujte na jedné straně střechy.

3. Vybírejte dostatečně dlouhá prkna - při pokládce by každé z nich mělo být dostatečně dlouhé, aby přesahovalo přes nároží. Když je celá řada hotová, přesahy stačí jednoduše seříznout podle trámu.

4. Při impregnaci prken je třeba myslet na to, aby dřevo vykazovalo vlhkost přesně podle norem. Nechte impregnaci nejdřív dostatečně zaschnout, až poté je možné pokládat fólii. Jakmile se začne s pokládkou, na impregnaci už zapomeňte - jejím opětovným nanesením by se jen snížila vodotěsnost fólie. Mějme však na paměti, že nejvhodnější ochranou dřevěných konstrukcí je větrání.

5. Ještě zkontrolujte, zda jsou všechny krokve v rovině. Jakmile si budete jistí, lze pokládat fólii.

romanska rezna 09
Obr. Střešní krytina Románská 12 je vhodná pro střechy s nižším sklonem. Podstřešní fólie aplikované jako doplňková hydroizolační vrstva plní v konstrukci střechy významnou úlohu.

6. Pokud se při práci používá motorová pila, dávejte pozor na potřísnění fólie olejem. Drobné skvrny sice na propustnost moderních hydroizolačních fólií nemají vliv, v případě většího potřísnění je ale stejně lepší místo vystřihnout a nahradit záplatou.

7. Než přejdete k laťování, je třeba nejdříve naistalovat kontralatě s minimální výškou 4 cm a dle použité třídy těsnosti i podtěsnit a následně přesně rozměřit vaši střechu a podle toho naplánovat, kde budou latě přesně umístěny. Vzdálenost mezi nimi musí zajistit dostatečné překrytí tašek, což závisí na sklonu střechy a typu střešní krytiny. Jakmile se připevní druhá lať, začíná se měřit od ní.

8. Poté už se můžete pustit do laťování. Na kontralatě necháte připevnit vodorovné - závěsné latě, na které se poté budou pokládat pálené tašky.

9. Abyste zamezili vlivu UV záření na odkrytou fólii, pokryjte ji střešní krytinou co nejdříve, ideálně nejpozději měsíc po pokládce.

10. Pokud při pokládce vzniknou malé trhlinky, není třeba se stresovat. Opravíte je snadno pomocí pásek Multi-tape pro lepení fólií.

 

Více informací o střešní krytině a doplňcích naleznete na stránkách výrobce v sekci produkty Tondach nebo doplňky Tondach.

Stáhnout přílohy

Komerční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Související články

Střecha

Střecha
Tak jelikož jsem svépomocí poněkud zanedbával a všechny články dával jen na blog, pokusím se teď  nějak v rychlosti sesumírovat všechny práce, které se udály na našem domu až do…

Podkroví, střecha, okna aneb konečně můžeme říct "máme dům"

Podkroví, střecha, okna aneb konečně můžeme říct
Konečně nastala etapa, na kterou jsme se z celé stavby nejvíc těšili. Konečně budeme mít dům "uzavřený" a hlavně nebudeme mít po každém dešti všude louže. 

Martina Sáblíková finišuje stavbu rodinného domu

Martina Sáblíková finišuje stavbu rodinného domu
Martina Sáblíková se i přes náročnou olympijskou sezónu pustila do stavby rodinného domu. Hrubá stavba je již hotová. Stavba je zastřešená a chybí pouze fasáda. Na řadu přichází řešení vnitřních…

Komentáře

Diskuzní fórum

  • Bezpečnostní dveře
  • Za mne velká spokojenost s tímto přehledným portálem www.pujckahonzik.cz
  • Autor Petr | 27. kvě 2018 19:13
  • Cena - Bungalov Roma (Gservis)
  • Dobrý den, pokud sháníte půjčku, chtěla bych Vám doporučit Honzík půjčku, kde najdete...
  • Autor Petr | 27. kvě 2018 19:03