Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Kdo má nejkrásnější komín Schiedel? Známe vítěze fotografické soutěže

Určitě si vzpomenete, jak jsme před časem vyhlásili soutěž o nejhezčí fotografie ze stavby komínu Schiedel s originálním a vtipným popiskem nebo historkou. Ze soutěžních příspěvků odborná porota vybrala tři nejlepší, kterým jsme rozdali odměny v celkové hodnotě 30 tisíc korun.

Opět se ukázalo, že mezi námi jsou neskutečně šikovní svépomocníci. Sami jsme byli překvapeni, kolik úžasných příspěvků nám dorazilo. A že bylo z čeho vybírat! Spousta stavebníků si pochvalovala nejen to, jak snadné bylo komín postavit, ale také bezvadné jednání se zástupci firmy Schiedel. Není divu, že vám šla práce tak dobře od ruky.

Vybrané fotografie jste mohli průběžně sledovat na našem facebooku. Jména vítězů jsme nakonec slavnostně vyhlásili v pátek 22. září 2017 na expozici Svépomocí.cz během největší události pro stavebníky, na veletrhu FOR ARCH.

Nejraději bychom odměnili všechny soutěžící. Rozhodli jsme se proto, že vedle hlavních výher udělíme také ceny uznání. Nebudeme dále napínat. Představujeme vám šťastné výherce!

1. místo

Odměnu 15 000 Kč za sérii obrázků sestavy Schiedel UNI ADVANCED získává Jiří Hajduk

1.hajduk

Z komínu se nakonec stal stožár s pirátskou vlajkou. Přečtěte si komentář k vítězným fotkám.

Původně jsme měli v plánu stavět komínovou sestavu od firmy Ytong, ale na konec jsme se rozhodli o sestavu Schiedel Uni Advanced o délce 7,2 metry. Komín jsme pořídili u firmy Dek a za pár dní byl doma. A výsledné foto mluví za vše.

Hajduk

2. místo

Odměnu 10 000 Kč za fotky ze stavby komínu Schiedel ABSOLUT získává Petr Haderka

2.haderka

Přečtěte si historku, jak se podle vítěze druhého místa staví LEGO pro dospělé

Komín Schiedel Absolut byl v plánu již v projektové dokumentaci. Při hledání vhodné krbové vložky se však do mě pustili páni kominíci, že Schiedel je nejdražší řešení a navíc zbytečné. Že mi postaví komín levnější a výsledek bude stejný. Inu, chvíli to vypadalo, že jim dám za pravdu, protože vazníky a střecha se pokládaly od konce ledna a v únoru - v době, kdy jsem měl pod koleno zasádrovanou levou nohu a nemohl na ni došlápnout. Pokrývači tlačili, aby komín byl hotový a vše šlo v logickém sledu. Pro mě a mého tátu to byla velká výzva, kterou jsme nakonec přijali a pustili se do díla bez kominíků (vždyť to na Svépomocí Živě vypadá jako Lego pro dospělé!)

Jednoho únorového rána mi sundali po 6 týdnech sádrové těžítko a hned odpoledne jsme začali s tátou připravovat plochu pro komín - vše vyměřit a hlavně odstranit zbytky sněhu a zmrazků. Dalším krokem bylo převézt zásilku 2 palet stavebnice Absolut ze stavebnin. Venku zmrzlá sněhová pokrývka a já přenášel tvárnice kulhající na levou nohu. Vypadal jsem asi jako Kokosy na sněhu, když se učily chodit po ledě. Teploty pod bodem mrazu nám nepřipravily ty nejlepší podmínky pro zdění, bylo nutno si přitopit. Vybudovali jsme proto takové malé "sídlo pro bezdomovce" osazené plynovou lampou a přímotopem. Usadili jsme termoizolační základ z pěnového skla, zatopili mu a nechali odpočívat do druhého dne, kdy jsme chtěli začít se zděním. Jaké však bylo naše překvapení, když jsme druhý den ráno zjistili, že zakládací malta není dost zatuhlá a tudíž se nic stavět nedá. A parta kamarádů na pomoc svolaná! Co teď? Chce to více tepla. Přidali jsme tedy do našeho komínového doupěte další tepelné zdroje, sami se zahřáli slivovicí v čaji i bez čaje a vyřezali do tvárnic potřebné otvory pro dvířka, napojení kouřovodu a k montáži adaptéru pro přívod vzduchu. Po obědě se konečně mohlo začít zdít. Práce to byla hezká, přesná a poměrně rychlá. Improvizované lešení a hlavně jeřáb vypůjčený od pokrývačů vyřešil otázku, jak vytáhnout jednotlivé tvárnice do střešní a nadstřešní části. Komín jsme pak ještě zateplili minerální vatou. No, komín byl sice konečně postaven, ale chybělo nadstřešní ukončení. Vzhledem k požadavkům pokrývačů, jednoduchosti a rychlosti jsem zvolil již hotový systémový plášť komínu s bílou omítkou. Ale jak toto poměrně těžké monstrum vysmýčit bezpečně až nad komín a pak ho hezky usadit?? Naprosto skvěle pomohl kamarád s plošinou. Díl se podvěsil pod koš plošiny a s centimetrovou přesností byl usazen. Už jen drobné kosmetické úpravy a celý systém komínu bezpečně stojí a může se nanášet vrstva lepidla a omítky. Část komína na půdě byla vyšperkována i fajnovou omítkou ;-)

Celá stavba nám zabrala pár dnů. Ještě, že jsme se nenechali přemluvit od kominíků k jinému řešení. Skvělá byla i komunikace s obchodním zástupcem firmy Schiedel.
Shrnuto a podtrženo - stavba komínu Schiedel byla zábava pro všechny zúčastněné a mně navíc poskytla intenzivní rehabilitaci mé zlomeniny. Díky!

Haderka
3. místo

Odměnu 5 000 Kč za fotky ze stavby komínu Schiedel UNI ADVANCED získává Tomáš Singer

3.singer

Přečtěte si, jaké zážitky měl třetí z vítězů

Výstavba komínu v přízemí. Schiedel Uni-Advance. 9 m, svod 180 mm 90°. Nádherná stavebnice. Stavěno na 2 etapy, prvních 6 m za jeden den (přízemí) a kam se dosáhlo v patře, dalších 2,5 m po dokončení krovu.
Stavím patrový dům v energetické třídě B, protože jsem nežádal dotace na pasivní dům, nebylo pro mě nutností hledat komín s naprostou těsností (vnitřní provětrání proti usazování kondenzátu).

Rozhodování jsem měl tedy široké. Oslovil jsem více výrobců komínů CS komín, levné komíny Schiedel, Heluz. Abych řekl pravdu, Heluz jsem po zkušenosti s cihlami a složitosti stavebnice zavrhl rovnou. Ostatní výrobci nabízeli podobný systém stavebnice, a to i za levnější cenu než Schiedel, ale ze Schiedelem byla naprosto skvělá domluva. Zaslal jsem poptávku přišla nabídka udělal změny, přišla nabídka udělal další změny, a přišla další nabídka. Jinými slovy měli se mnou nervy, zatímco ostatní už ani neodepsali :).

A proč jsem pořád měnil návrh ?

V projektu byl komín vysoký 9 metrů (1 metr nad hřeben domu) o půdorysu 40x40 cm. Z tohoto jsem vycházel a takto jsem rozeslal poptávku s tím, že jsem věděl, že vyústění chci 1,8-2 m nad podlahou 90 stupňů a zdroj tepla budou menší kamínka pro teplo domova do 8 kW sloužící zároveň jako záloha pro topení na kruté zimy. Můj předpoklad, že bych záměrně topil pouze krbovkami není, protože jsou v obýváku a nošení dřeva 3x denně skrze terasové dveře a obývák mě nepřijde zrovna chytré. Ale prostě romantika je romantika.

Krbová kamna od ABX jsem měl vybraná již předem, a to spíše po vzhledu a prostě tam budou :).

Až se bude dělat vnější fasáda, ještě jej dám do štuku a do barvy dle fasády :)

Singer

Ceny uznání

Gabriela Zemanková

Šikovné svépomocníky napadají při stavbě dokonce verše

zemánková

Zemánková2

Tereza Lišková

U Lišků postavili komín pro kamna a už se nemohou dočkat, až v nich v zimě zatopí

Když jsme se rozhodovali pro komín, Schiedel pro nás byla jasná volba :) Nicméně více jsme nevěděli... Vytáhli jsme montážní návod, nalepili si ho do maringotky jako tapetu a studovali jsme. Začali jsme heslem "Dvakrát měř, jednou řež" a pustili se do toho. Vše jsme zvládli na jedničku, ovšem zda to máme opravdu správně poznáme až na letošní Vánoce, kdy poprvé zapálíme kamna, a to i s naším synem, který se nám mezitím narodil.

Lišková

Kateřina Kolčavová

Stavba komínu se stala inspirací pro básničku

Vítáme Vás v místě,
kde líbit se Vám bude jistě.
Domov náš si stavíme,
postupně vše tvoříme.

I komín v něm budeme mít,
aby v krbu oheň mohl být.
Schiedel značku vybrali jsme,
kvalita tím je zaručena jistě.

Skládali jsme ho s radostí
a samozřejmě s pečlivostí.
Kostku na kostku poskládati
a pak vše pěkně vyrovnati.

Nyní už stojí tam kde má
a čeká, až mu zedník finální podobu dá.

kolčavová

Vlastimil Bartoš 

Inspirujte se rekonstrukcí komínu, jak jinak než svépomocí

V roce 2013 jsem potřeboval opravit starý popraskaný komín viz. foto, a tak mne napadlo, co kdybych komínový vršek, co ční nad střechu asi 4 metry, nahradil betonovou stavebnicí Schiedel. Vydal jsem se nakupovat materiál, bohužel nesehnal jsem veškeré potřebné komponenty, a navíc má úprava byla silně nestandardní. Nikde se nepíše o nastavování zděného komína ve spodní části průlezového (asi 60x80cm) komínem betonovým, a tak jsem si musel poradit pomocí vlastnoručně vyrobených komponentů, jako je například přechodka zděného komína na betonový a z nedostatkových důvodů i ukončovací hlavy komína.
Přechodka je raději z armovaného betonu, nerad bych hledal vyvložkování s izolací na dně komína, dále jsou v přechodce vytvořeny průduchy pro nasávání větracího vzduchu.
Do zakončovací hlavy jsem zapustil pás měděného plechu, jako zábranu stékání dešťové vody do prostoru izolace, pásek pak překrývá opět vlastnoručně vyrobená stříška z měděného plechu s tím, že spodní okraj stříšky nedosedá až na povrch hlavy komína, aby mohl unikat vzduch odvádějící případnou vlhkost z meziprostoru těla komínu.

Celek komína je pak natažen lepidlem s perlinkou a jako finální úprava je pastovitá tahaná omítka. Nutno dodat že pro délku a jednoduché "napojení" na cihlový komín jsem raději nástavbu ještě opatřil kotvou k vysokému štítu sousední budovy, aby komín nerozkmitávaly poryvy větru.

Celou úpravu i s provizorním lešením jsem si vymyslel a zrealizoval SVÉPOMOCÍ, nápady jsem čerpal z jednoduchých podkladů, které jsem našel na internetu a jsou součástí přílohy :)

Ještě bych k historce a fotodokumentaci dodal že u konce jsou tři fotky po ročním provozu komína, komín táhne, jak má a odvádí spaliny dnes už z velkých kachlových kamen které mají asi osmimetrový tah, než se napojí do komína. Průvodní fotka tahu plamenů z krbu je čerstvě po rekonstrukci komína, než jsem se pustil do zničení krbu a nahrazení kachlovými kamny, opět svépomocí.

bartos

 

Výhercům srdečně gratulujeme!

Pokud jste své jméno mezi vítězi nenašli, nezoufejte. Sledujte náš web a třeba se na vás usměje štěstí příště.

Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

Miako strop + komín

Miako strop + komín
Po dozdění jsme se vrhli na komín, který jsem už chtěl mít hotový, abych nemusel šalovat zbytečně otvor. Komín jsem zvolil ten nejlevnější, protože nebude plnit zásadní úkol vytápění. Komplet…

Zdění + Izolace + komín

Zdění + Izolace + komín
Po částečném vyzrání desky cca 14 dní jsem objednal izolátera, který pod nosné stěny udělal perfektní izolace. Spousty lidí mi radilo, ať určitě nedávám měkkou lepenku a ať koupím sice…

Jaký komín je do rodinného domu optimální?

Jaký komín je do rodinného domu optimální?
Jednoduchá odpověď - takový, který přinese pohodu, nezávislost a jistotu, že se budeme mít vždy kde ohřát bez sebemenšího nebezpečí pro rodinu. Že budeme topit úsporně a s ohledem na…

Diskuzní fórum