Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Od základu po stropy

Po nějaké době se jdeme zase pochlubit, jak nám naše stavba roste. Je to skvělý pocit, když dům roste do výšky a nekoukáme stále jen na obrovskou "betonovou placku".

V posledním článku jsem skončila tím, že jsme zalili základovku. Po zalití jsme zhruba měsíc a půl jezdili pravidelně beton kropit. Tímto bych chtěla dát za pravdu tomu, kdo vymyslel, že duben=apríl. U nás to platí dvojnásob. Při betonování základové desky jsme potřebovali hlavně, aby nepršelo. No jistě, nepršelo, lilo jako z konve. Když jsme měli základovku hotovou, potřebovali jsme, aby občas sprchlo. Kdepak, byly tropy. A když jsem natírala asfaltové pásy a nějaké ty tropy by se hodili, aby to dobře uschlo, první vrstvu mi chvilku po natření spláchnul déšť. Mám takový pocit, že tam nahoře se nám někdo pěkně vysmívá.

Na druhý pokus už jsme se nedali. Natřeli jsme asfaltové pásy pod obvodovou zdí 60 cm široké. Na to přišla natavit 50 cm široká lepenka. Na lepenku jsme založili na maltu první řádek cihel. Vybrali jsme pálené cihly Porotherm profi 44 cm, abychom už nemuseli zateplovat. Časem se ukáže, zda byla tato volba správná. Nechali jsme pár týdnů maltu vyzrát, zatím jsme jezdily "stavbu" okukovat a sem tam poklidit něco na zahradě. Díky častým dešťovým srážkám jsme ovšem víc než desku s prvním řádkem měli trošku větší dětské brouzdaliště.

Po vyzrání malty jsme mohli pokračovat a z dětského brouzdálka udělat třeba bazén :) Nejdříve jsme založili rohy, pak natáhly osnovy a jelikož jsme cihly lepili na pěnu, rostl dům, jak když bičem mrská. Kdybysme nemuseli věčně čekat na to, až nám stavebniny dovezou cihly, byla by hrubá stavba hotová za pár dní. Poslední cihla položena a dům byl připraven na pokládku stropů.

Už podle projektové dokumentace jsme měli určeno, že budeme mít keramické stropy HELUZ MIAKO. Vybrali jsme si je hlavně díky tomu, že oproti klasickým panelům jsou odlehčené a tím dům ani základy tolik nezatížíme. Klasicky se tyto stropy poskládají až na stavbě a poté zalijí betonem. My jsme si našli jednoho pána z blízkého města, který se přímo těmito stropy zabývá. On je ovšem skládá a zalévá betonem ještě na zemi a vytvoří z nich panely. Hotové panely nechá vyzrát a poté je jeřábem pokládá na rovnou na dům. Obrovskou výhodou oproti klasickému způsobu je to, že po nich můžeme ihned chodit. Beton na stropech nám totiž zrál během toho, co jsme stavěli přízemí :) 

Po pokládce stropů, kdy jsme si odpočali, protože pán si vše zařídil sám, na nás čekal věnec. Věnec jsme vázali z roxorů průměru 12, 2x10 a 8 mm. Třmínky jsme vázali nad překlady a v rozích za sebou po 15 centimetrech, nad zdí po 35 centimetrech. Přítel si vyrobil z hřebíku háček, který upevnil do aku vrtačky. Na vázání jsme koupili ve stavebninách spešl drátek na vázání armatury, který vypadal jako "rádoby osmička". Osmičku jsme ohnuli v půlce, přiložili k armatuře, háček zahákli o očka a aku vrtačkou utáhli. Nařezala jsem dřívka 15 a 35 cm dlouhá, podle kterých jsme jeli místo metru. Jakmile jsme dostali grif do ruky, šlo to jako po másle. Vázali jsme po částech na stropě a až potom pokládali na zeď. Z panelů zůstali šikovně trčet roxorové "fousy", takže jsme museli při kompletaci věnce dávat pozor, abychom si o "fousy" neroztrhli ruku nebo nohu. Nakonec jsme hotový věnec k těmto "fousům" přivařili. O tom, že jsme to udělali dobře, svědčila slova přítele, který prohlásil: "Ten se ani nehne." Místo šalování jsme zvolili cihlové věncovky a pak jsme si dali maraton s kolečky na trase míchačka-vrátek-věnec a zpět.

Pak už zbývalo jen došalovat mezery mezi panely, abychom je mohli vylít betonem a tím tak celý strop sjednotit. Teď se opět hodili zbytky z demolice. Jako šaluňk se skvěle hodila prkna z původních stropů a jako podpěry dobře posloužily trámy z původní střechy. Pak jsme mohli celý betonový maraton míchačka-vrátek-stropy absolvovat znovu. Poslední kousek jsme dolili a dohladili 13. 7. 2017.

Teď na nás čeká výstavba podkroví, věnec č. 2 a v půlce října máme od střechařů termín na střechu. Ale o tom zase v dalším článku ;-)

 

Náklady

Název položky Cena
Stropy heluz miako 155 000 Kč
Celkem 155 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

6 komentáře

Lukáš a Eliška

Lukáš

Věk: 29
Koníčky: cyklistika, turistika, paintball
Zaměstnání: Operátor v gumárenské výrobě

Eliška

Věk: 26
Koníčky: požární sport, turistika
Zaměstnání: Pracovník v sociálních službách

Detaily domu

Kraj: Královehradecký
Velikost pozemku: 1 200 m2
Zastavěná plocha domu: 120 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 200 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 480 500 Kč

Související články

Založení zdiva a zdění

Založení zdiva a zdění
Tak po položení izolace jsme domluvili založení od Porothermu, čehož vůbec nelitujeme. Dne 16.5. jsme začli. Vše jsme měli nachystáno a vše šlo krásně od ruky.

Zdění obvodového zdiva a věnec

Zdění obvodového zdiva a věnec
Po založení první řady následovala týden pauza. Pokračovalo se příští víkend, respektivě od čtvrtka do neděle.

Skládáme dům

Skládáme dům
Neuběhlo ani 14 dnů od zalití desky a už jsme byli domluvení s panem Dufkem (který se o nás výborně stará), že dojede a založíme první řadu tvárnic. Bylo tedy…

Diskuzní fórum