Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Od základu po stropy

Po nějaké době se jdeme zase pochlubit, jak nám naše stavba roste. Je to skvělý pocit, když dům roste do výšky a nekoukáme stále jen na obrovskou "betonovou placku".

V posledním článku jsem skončila tím, že jsme zalili základovku. Po zalití jsme zhruba měsíc a půl jezdili pravidelně beton kropit. Tímto bych chtěla dát za pravdu tomu, kdo vymyslel, že duben=apríl. U nás to platí dvojnásob. Při betonování základové desky jsme potřebovali hlavně, aby nepršelo. No jistě, nepršelo, lilo jako z konve. Když jsme měli základovku hotovou, potřebovali jsme, aby občas sprchlo. Kdepak, byly tropy. A když jsem natírala asfaltové pásy a nějaké ty tropy by se hodili, aby to dobře uschlo, první vrstvu mi chvilku po natření spláchnul déšť. Mám takový pocit, že tam nahoře se nám někdo pěkně vysmívá.

Na druhý pokus už jsme se nedali. Natřeli jsme asfaltové pásy pod obvodovou zdí 60 cm široké. Na to přišla natavit 50 cm široká lepenka. Na lepenku jsme založili na maltu první řádek cihel. Vybrali jsme pálené cihly Porotherm profi 44 cm, abychom už nemuseli zateplovat. Časem se ukáže, zda byla tato volba správná. Nechali jsme pár týdnů maltu vyzrát, zatím jsme jezdily "stavbu" okukovat a sem tam poklidit něco na zahradě. Díky častým dešťovým srážkám jsme ovšem víc než desku s prvním řádkem měli trošku větší dětské brouzdaliště.

Po vyzrání malty jsme mohli pokračovat a z dětského brouzdálka udělat třeba bazén :) Nejdříve jsme založili rohy, pak natáhly osnovy a jelikož jsme cihly lepili na pěnu, rostl dům, jak když bičem mrská. Kdybysme nemuseli věčně čekat na to, až nám stavebniny dovezou cihly, byla by hrubá stavba hotová za pár dní. Poslední cihla položena a dům byl připraven na pokládku stropů.

Už podle projektové dokumentace jsme měli určeno, že budeme mít keramické stropy HELUZ MIAKO. Vybrali jsme si je hlavně díky tomu, že oproti klasickým panelům jsou odlehčené a tím dům ani základy tolik nezatížíme. Klasicky se tyto stropy poskládají až na stavbě a poté zalijí betonem. My jsme si našli jednoho pána z blízkého města, který se přímo těmito stropy zabývá. On je ovšem skládá a zalévá betonem ještě na zemi a vytvoří z nich panely. Hotové panely nechá vyzrát a poté je jeřábem pokládá na rovnou na dům. Obrovskou výhodou oproti klasickému způsobu je to, že po nich můžeme ihned chodit. Beton na stropech nám totiž zrál během toho, co jsme stavěli přízemí :) 

Po pokládce stropů, kdy jsme si odpočali, protože pán si vše zařídil sám, na nás čekal věnec. Věnec jsme vázali z roxorů průměru 12, 2x10 a 8 mm. Třmínky jsme vázali nad překlady a v rozích za sebou po 15 centimetrech, nad zdí po 35 centimetrech. Přítel si vyrobil z hřebíku háček, který upevnil do aku vrtačky. Na vázání jsme koupili ve stavebninách spešl drátek na vázání armatury, který vypadal jako "rádoby osmička". Osmičku jsme ohnuli v půlce, přiložili k armatuře, háček zahákli o očka a aku vrtačkou utáhli. Nařezala jsem dřívka 15 a 35 cm dlouhá, podle kterých jsme jeli místo metru. Jakmile jsme dostali grif do ruky, šlo to jako po másle. Vázali jsme po částech na stropě a až potom pokládali na zeď. Z panelů zůstali šikovně trčet roxorové "fousy", takže jsme museli při kompletaci věnce dávat pozor, abychom si o "fousy" neroztrhli ruku nebo nohu. Nakonec jsme hotový věnec k těmto "fousům" přivařili. O tom, že jsme to udělali dobře, svědčila slova přítele, který prohlásil: "Ten se ani nehne." Místo šalování jsme zvolili cihlové věncovky a pak jsme si dali maraton s kolečky na trase míchačka-vrátek-věnec a zpět.

Pak už zbývalo jen došalovat mezery mezi panely, abychom je mohli vylít betonem a tím tak celý strop sjednotit. Teď se opět hodili zbytky z demolice. Jako šaluňk se skvěle hodila prkna z původních stropů a jako podpěry dobře posloužily trámy z původní střechy. Pak jsme mohli celý betonový maraton míchačka-vrátek-stropy absolvovat znovu. Poslední kousek jsme dolili a dohladili 13. 7. 2017.

Teď na nás čeká výstavba podkroví, věnec č. 2 a v půlce října máme od střechařů termín na střechu. Ale o tom zase v dalším článku ;-)

 

Náklady

Název položky Cena
Stropy heluz miako 155 000 Kč
Celkem 155 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

6 komentáře

Lukáš & Eliška

Lukáš

Věk: 28
Koníčky: cyklistika, turistika, paintball
Zaměstnání: Operátor v gumárenské výrobě

Eliška

Věk: 25
Koníčky: požární sport, turistika
Zaměstnání: Pracovník v sociálních službách

Detaily domu

Kraj: Královehradecký
Velikost pozemku: 1 200 m2
Zastavěná plocha domu: 100 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 1 600 000 Kč
Celkem prostavěno: 833 500 Kč

Související články

Trámový strop

Trámový strop
Souběžně se zateplením domu jsem dělal svépomocí trámový strop v patře, na který se později usadí osb deska-podlaha na půdě a zespodu se dá sdk. Do vzniklé dutiny se zafouká…

Už to roste!!!

Už to roste!!!
Tak po delší době konečně menší sumář, nějak nestíhám psát...moc práce v práci a doma. Takže ve středu dřevo, jak jsem očekával nepřijelo, jelikož od rána lilo.

Hrubá stavba z VPC

Hrubá stavba z VPC
Takže, jak jsem psal dříve, hrubá stavba je z VPC. Rozhodoval jsem se mezi Hodonínem a Rakouským Kalkstandstein. Rozhodl cenový rozdíl ve prospěch rakušáků(teď nevím přesně kolik) a v Hodoníně…

Diskuzní fórum

  • Fasáda na zatepleném soklu
  • Dobrý den, jak jste nakonec problém vyřešil? a s jakým výsledkem? Já osobně se tam tu...
  • Autor Martin | 22. říj 2017 22:30
  • Garážová vrata Hörmann
  • Já můžu za sebe doporučit vata od www.kruzik.cz máme je už pár let a pořád šlapou skvěle....
  • Autor Filip.Vlk | 22. říj 2017 20:14