Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Burn it down - hydroizolace

Tak akce IPA včera proběhla. Plán zněl jasně, musí se to udělat za každou cenu... a povedlo se, i když s malými komplikacemi..ale o tom až později. Ráno jsem si sjel na stavbu a odmetl jsem opět vodu, která v noci napršela, ať je odpoledne vše ready. To počasí nám vážně moc nepřeje...

Poté hurá do práce a prokonzultovat plán na dnešek s kolegy, vždy se od nich dozvím nějakou užitečnou radu, to je vážně k nezaplacení.

Po konzultaci jsem se rozhodl natavit jen 0,5m pásy izolace, použili jsme dle projektu Glastek 40 Special Mineral (7,5 x 1m).

Po poledni jsem se tedy vydal na servis s autem (potřebovalo nový olej a filrty) a na nákup nějakých nezbytností. Koupil jsem si pěkný zahnutý nůž na řezání lepenek a koberců, kožené rukavice na tu hřejivou práci a pár dalších drobností a potom honem na stavbu.

Nanosil jsem si na desku 4 role izolace (parádní rozcvička) a začal řezat role na poloviny. Jak bylo hotovo, tak jsem se pustil do zbroušení příloš přečnívajících kusů perimetru. Koupil jsem si na to super "hladítko" s hrubým smirkem na spodní straně. Potom jsem začal podle spočtených rozměrů kreslit na desku kóty pro budoucí izolaci pod příčkami... nestihl jsem to ani celé a musel jsem do města pro pomocníka.

Něco kolem čtvrté jsme se pustili do akce. Já jsem nahříval, kamarád roloval. Na kraj jsem si vždy položil kus desky, ať mi z toho perimetru něco zůstane, tavil se opravdu rychle.... Spoje jsme vždy tak o 10-15cm překrývali a zapatlali je trochu do sebe.

Práce šla pěkně od ruky a udělali jsme cca 2/3 dlouhé strany, jednu krátkou stěnu a poté jsme se vrátili opět k té dlouhé a potom asi po 10 minutách to přišlo...kamarád říká koukej tam nám něco kouří a ukázal směrem k místu které jsme tak před 5 minutami dělali...no a pak už honem fofry a rychlá záchranná akce. Chytl perimetr a zrovna v tom nejblbějším místě kde byly i chráničky na budoucí elektro vedení, chránička s hadicí na vodu a podobně... No tak jsme honem nalili do propálené díry vodu na pití co byla po ruce, potom kýbl a pro jistotu jsme nalili vodu i do chrániček které byly vyvedené v technické místnosti, jelikož se z některých taky už trochu kouřilo... tak snad přežila velká část chrániček, co byla v desce a neprohořeny nějak více dovnitř... ach jo.

Zbytek se nesl v poklidném duchu, kraje byly cca v 6 hotové a začali jsme s izolací pod příčky. Tam šla práce o poznání rychleji a až na drobný detail (opět práce našeho milovaného projektanta) že v jedné části výkresu byly špatně kóty, to pěkně odsýpalo. Jen na těch propočtech jsme se trochu zdrželi a tak jsme finišovali až za tmy. Osvětlení na pozemku není, tak jsem svítil jen hořákem, stejně jsem jej měl půjčený včetně bomby a u té se účtuje vždy plný objem i kdybych spotřeboval jen trochu, tak jsme ji alespoň využili co nejvíc :-) Cca v 8 bylo hotovo, slušná práce za 4 hodiny...

Pak jsme si užili ještě trochu legrace s telefonem a hořákem a hurá domů...

Pokračování bude až jakmile začne stavět tesař, dnes jsem mu volal a bude další týden zpoždění, příští týden teprve bude materiál, pak týden chystání a pak už snad konečně pojedou...

Více článků na http://normacks.blogspot.cz/

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

14 komentáře

 • Odkaz Komentáře Standa a Monika pátek, 15 září 2017 15:33 napsal(a) Standa a Monika

  Určitě, horkovzdušná pistole zapálí rám okna :) , asfaltu stačí mnohem méně.

 • Odkaz Komentáře NorMack pátek, 15 září 2017 15:22 napsal(a) NorMack

  Super děkuji za tip, nechtělo by se mi to celé předělávat... mám ještě jeden dotaz, možná blbý, ale šlo by provést nahřátí třeba horkovzdušnou pistolí, nebo na to musím zase půjčovat bombu a hořák?

 • Odkaz Komentáře Standa a Monika pátek, 15 září 2017 15:17 napsal(a) Standa a Monika

  To že nedrží v ploše je úplně jedno, stačí když je nabodovaný. Konkrétně tento pás se tak má pokládat. Najděte špatné spoje, označte si je třeba křídou. Vezměte zbytek, nějaký odřezek, nahřejte a špachtlí stáhněte ze spodní! strany asfalt, ohřejte špatný spoj a zašpachtlujte. Jako když děláte třeba se sádrou... Tento pás se nahřívá hodně ale krátce, jinak stéká až na nosnou vložku a to je pak těžké ho plošně nastavit, když to máte prvně v ruce. Takhle to ale jednoduše opravíte, stejným způsobem můžete "utěsnit" i větší díry u prostupů, když pás neuříznete úplně přesně.

 • Odkaz Komentáře NorMack pátek, 15 září 2017 13:50 napsal(a) NorMack

  Ahoj, tak krátká vsuvka, volal mi včera můj stavební dozor a říkal že jsem to měl prý někde málo nahřáté a někde tedy hydroizolace nedrží...to tedy nechápu kde, když mi asfalt pomalu tekl... no a také že spoje někde také nedrží. Budu tedy asi nucen udělat ještě jednu vrstvu, případně vše ještě jednou projít a přetavit. Schválně jsem se ptal jak dozora, tak tesaře jestli je lepší izolace jen po příčky anebo celoplošně, tak mi oba potvrdili že je správně jen pod příčkami. Kdyby byla celoplošně, tak hrozí riziko poškození (spadne vrtačka, kladivo, zašlápne se šroubek nebo prorazí žebříkem) a lepší je tedy potom dotavit zbytek...

  Můj dotaz zní, je možné teď ještě opravit nějak ty spoje, znova celé prohřát a zapatlat. Nebo bude lepší udělat celé ještě jednu vrstvu??

 • Odkaz Komentáře Standa a Monika čtvrtek, 14 září 2017 09:39 napsal(a) Standa a Monika

  Většina projektantů desky navrhuje správně, ale ve snaze něco ušetřit stavebníci skladby nedodrží. Určitě bych desku posadil min. 30 cm nad terén, pak se nemusí dělat svislá izolace, ale tomu musí odpovídat i zásyp pod vlastní roznášecí deskou.Tedy v žádném případě nevracet vybagrovaný materiál zpět v plném objemu a poprášit štěrkem, aby se to nelepilo na boty.... Dejte si rovnítko mezi venkovní a vnitřní výšku k desce. 30 cm nad terénem, uvnitř 30 cm štěrku poníženo o výšku vlastní desky. Zásyp zeminou nedělat výš než je okolní terén. Výhody lití desky do šalování z polystyrénu jsou nesporné, ale čím je polystyren chráněn? Kde je nopovka, která odvede děšťovku od základů. Při prvním dešti vody půjde cestou nejmenšího odporu a vyplní všechny díry mezi polystyrénem a základem a bude to tak dělat na věky... ZB není rozhodně vodotěsné a voda si pod desku cestu najde. Takže když šalovat polystyrénem, tak nezaházet, ale rozepřít o terén. Pak přidat nopovku až k patě základu. Pak bude základ v teple a suchu. V případě že je pozemek "mokrý", s nepropustnou zeminou, vyplatí se přidat drenáž. Ale určitě nezapomenout na odvětrání,tedy vývod od drenáže nad terén.

 • Odkaz Komentáře crazyiiii čtvrtek, 14 září 2017 08:31 napsal(a) crazyiiii

  Ráďa a Léňa: i tak díky :) zvlněná nevypadá (to, co čouhá zpod zdiva)... a vzhledem k dalšímu užívání pak nastane pravděpodobně problém s vlhkostí? Chápu to správně?

 • Odkaz Komentáře Ráďa a Léňa čtvrtek, 14 září 2017 07:48 napsal(a) Ráďa a Léňa

  Stando, ani bych Vás jako prudiče nebral, ale pouze člověka co se snaží pomoct / upozornit na to co se dělá špatně, a kde by mohl být problém. Řídil jsem se videem, který tu umístil pan Tesárek, který také pokládal hydroizolaci jen tuto jednu. Ale v Deku jsem se taky zajímal, a byl jsem ujištěn, že opravdu lze položit samostatně, ale jak se říká slibem nezarmoutíme :-D. Zatím jsem to natavoval, pouze pod příčky a zdivo a nesetkal jsem se, že by stekl asfalt až takhle, že bych to uvařil. Jak by měla být správně navržena deska, aby mohla hydroizolace, plnit jen pojistnou funkci?

  Crazyiii - jsem také laik, ale pokud nemáte penetraci nemuselo dojít ke správnému natavení a bude se Vám IPA vlnit, nebo nějako pracovat. Některé se natavují celé, u nekterých stačí bodově většinou u druhých vrstvách.

 • Odkaz Komentáře crazyiiii čtvrtek, 14 září 2017 06:30 napsal(a) crazyiiii

  Zdravím :-) na úvod - jsem totální laik. Co se stane, když je ipa položena na desku bez penetrace? A "připéká" se předpokládám po celé ploše? Pokud tohle není správně provedeno a už není možné vše strhat a začít znovu, protože stojí několik řad zdiva, dá se provést aspoň nějaké opatření proti budoucím škodám... ? Moc děkuji :)

 • Odkaz Komentáře Standa a Monika středa, 13 září 2017 08:27 napsal(a) Standa a Monika

  GLASTEK 40 SPECIAL MINERAL se používá jako součást izolace spodní stavby proti zemní vlhkosti, gravitační i tlakové vodě (v kombinaci s jedním nebo dvěma dalšími pásy) a radonu.
  Tolik citace z "příručky". Máte určitě pravdu, že většina stavebníků dává izolaci pouze pod zdivo, ale zvláště při pokládce svépomocí je to špatně, protože čím víc spojů, tím větší pravděpodobnost chyby. A když navíc při pokládce pás uvaříte a steče Vám asfalt až na nosnou vložku, rázem je izolace poloviční. Asfalt steče a když zezhora takové místo zatížíte, může dojít ke střihu. Řeší se to pak třeba vykopáním šachty vedle domu a vložením čerpadla s plovákem... Nejsem prudič, jen sem na stavbách viděl už moc nešťastných majitelů domů, kteří podcenili hydroizolaci. To že je letos třeba suchý rok neznamená, že to tak bude stále. Lepší je navrhnout desku tak, aby se majitel na hydroizolaci nemusel spoléhat, aby plnila opravdu jen pojistnou funkci.

 • Odkaz Komentáře Ráďa a Léňa středa, 13 září 2017 07:09 napsal(a) Ráďa a Léňa

  Stando a Moniko, mám na základové desce úplně stejný pás, a v DEKU jsem byl ujištěn, že lze tento pás položit jako samostatný a v jedné vrstvě i podle jejich příručky, co je uvedena na internetu to lze. Vlnky jsem jich měl taky pár, ale po konzultaci s dozorem je vše v pořádku. Většina stavebníků dává hydroizolaci, pouze pod zdivo, aby právě nedošlo k poškození při výstavbě hrubé stavby, popřípadě při montování lešení, ale mám stejný názor na to, že bych ty pásy udělal určitě po metru, není to zas tak špatná práce. Ale každému, se dělá lépe něco jiného :-). Stavbě zdar a pevným nervům zvlášť :-)

NorMack

J

Věk: 33
Koníčky: IT, auta, cestování, děti
Zaměstnání: IT admin

M

Věk: 33
Koníčky: cestování, děti
Zaměstnání: MD

Detaily domu

Kraj: Olomoucký
Velikost pozemku: 534 m2
Zastavěná plocha domu: 83 m2
Podlahová plocha domu: 137 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 700 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 612 837

Související články

Betonový potěr na hydroizolační fólii

Betonový potěr na hydroizolační fólii
Dříve, než bude možné založit první šár cihel, bylo v plánu betonování. Přesněji betonování krycí vrstvy, která má ochránit hydroizolační fólii před poškozením v průběhu stavby. V našem případě je…

Hydroizolace a založení stavby

Hydroizolace a založení stavby
11. srpna 2017 jsme udělali asfaltový penetrační nátěr. Tahle práce je oproti předchozím pohodová a rychlá. Jelikož byl srpen, tak jsme šli hezky po práci. Zametli jsme, ať je povrch…

Pokládka izolační fólie

Pokládka izolační fólie
První akcí letošního roku byla instalace protiradonové fólie sikaplan wp 1100-15hl v celé ploše desky. Přesně tento typ mi určil radonový posudek, pořízený jako podklad pro stavební povolení.

Diskuzní fórum

  • Příjezdová cesta + sítě
  • Dobrý den, protože máme zkušenosti s realizací mnoha komunikací, s přeměnou z orné půdy na...
  • Autor AŘbeton | 22. kvě 2018 20:56
  • Komunikace mezi pozemky
  • Zdravím, děkuji za odpovědi všem. V rohu pozemku stoji malý domek, ve kterém je elektrika,...
  • Autor Romča | 22. kvě 2018 12:32