Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Garáž - fáze "hrubá stavba"

U stavby domu mě dost mrzelo, že jsem se z nedostatku času nemohl příliš účastnit, nechal si udělat základovku na klíč a hrubou udělat od zedníků. Obé dopadlo né uplně dle mých představ, tak jsem se hecnul a rozhodl se garáž postavit sám (jakože uplně sám, když nepočítam techniku).

V dubnu se nechala shrnout zemina pod budoucí zámkovkou a halda bordelu z předchozích stavebních akcí poposunout k sousedovi (asi by nebyl rád kdyby to věděl), plán byl nacpat bordel pod desku……což uplně neklaplo. Nechala se zaměřit garáž a rovnou i oficielně pozemek s veškerými náležitostmi jako sezvání sousedů atd. atd. Po zaměření jsem stvořil lavičky (úplně k ničemu) a vyvápnil budoucí garáž a jímku, kterou jsem díky nedostatku místa musel nacpat hned vedle garáže. Dojel bagřík, vykopnul se čtyřicítkou lžící základový pas a obří díra na jímku dle rozměrů v technickém listu. Při kopání jsem dvě lavičky zrušil sám a dvě jsme zasypali hlínou. Další mi zlomil závozník ze stavebnin……upřímně, stejně jsem nakonec zjistil, že lavičky jsou úplně k ničemu na stavbu objektu jako je garáž.

V části, kde je jímka nalepená na garáž jsem naskládal čtyřicítku bednění a proarmoval. Nechala se dovézt jímka a ještě než si pan bagrista odvezl bagr jsem ho zneužil k jejímu uložení. Předtím jsem pochopitelně srovnal dno pískem, abych následně při ověřování rozměrů jímky zjistil, že prodejce má na stránkách u jedné jímky dvě různé výšky. Než jímku dovezl, potvrdil mi, že to mám o 10 čísel hlubší, takže jen srovnání spolikalo skoro jednu fůru písku. S bagristou jsme jímku hodili do díry a já si ji obsypal a zasypal. Nátok a odtok mě teprve čeká až definitivně uklidím a srovnam pozemek.

Objednal se beton do pasů, vylil se beton do pasů a bez nějakého výraznějšího měření a rovnání se po zapíchání roxorů nechal ležet……..takzvaně „na prasáka“……křivý jak Vaculíkovi nohy pochopitelně a to se ani nebudu zmiňovat o tom, že jsem se vykašlal na nějaký přeměřování a rovnání pasů…..je to jen garáž ne. Takže jsem musel tři strany bednění dořezávat a jednu stranu naopak pajádně podhazovat. Tady možná ty lavičky měly nějakej smysl. Započalo období řezání a ukládání bednění. Během toho vydatně pršelo, takže se mi většina břehů skácela na beton v pasech a ten čupr mazlavoučkej jíl se mi tam krásně rozpatlal…….všechno jsem vyházel, malou konvičkou co jsem šlohnul synovi jsem to polejval a vytíral hadrem…..trotl.

Při ukládání jsem zjistil, že tam to bednění nenacpu do rozměru dle projektu, tak jsem garáž hold operativně zmenšil cca o 15 cm na dýlku a o 10 cm na šířku, vše jsem pochopitelně důsledně měřil a přeměřoval :)……na některý věci by na stavbě prostě měli bejt aspoň dva….po vyskládání bednění jsem natáhl pásmo a zjistil, že mám jednu úhlopříčku o deset čísel delší než druhou. No co už, předělávka nepřicházela v úvahu, tak se to tak prostě nechalo…..beztak to bude celý pod zemí……

Nějaký to bednění zbylo, tak jsem vyrobil schod do baráku, objednal se zavlhlej beton a připravila se část na kterou se ukládaly spirolly. Růčo jsem si dokop vnitřek základovky…..měření není moje silná stránka, takže nejen, že jsem tam neuklidil ten bordel ze sousedova pozemku, ale navíc jsem musel v jedné části asi deset čísel dokopnout…….

Povolal se jeřáb, uložily se spirolly, udělalo se armování, povolal se mix, a bylo hotovo. Všechno jsem sfouknul za cca 2 dny dovolený, po večerech a víkendech.

Kraje se přejely penetrací, navařila se IPA…..popáleniny, hořící boty….klasika. Pogumovaný, látkový rukavice se na tuhle činnost upně nehoděj, výhoda je, že už nikdy nikde nezanecham otisky a když ťukam do klávesnice, tak mi krásně odskakujou prsty. Občas, když se rozjedu, tak se hřbetem ruky plesknu do čela. Pozval se pán od Porothermu. Do objednávky na založení jsem na férovku napsal, že mi letí úhlopříčka o deset čísel a rovinu jsem měřil latí, o které netuším jestli je rovná, takže bude základovka možná trochu z kopce a jediné co na staveništi mohu nabídnout ve vysoké kvalitě je investor….hned druhý den se ozval pán, očividně bez smyslu pro humor nebo jsem nebyl první se základovkou v provedení „kosodélník z kopce“ a jim už to prostě vtipný nepřijde a domluvili jsme technika na založení.

Protože šlo jen o garáž, sfouknul to technik sám, půjčil jsem jen míchačku, úhlopříčka ho nějako nešokovala, rovinu jsem chytil perfektně (lať byla asi rovná). Srovnal to tak šikovně, že jsme garáž zas o pár čísel nafoukli, takže až tam nalepim pásky, tak to bude +/- cenťák dle projektu :). S pánem jsme si super pokecali, času bylo dost a práce málo. Trochu mě naštvali kalkulátoři v Porothermu, chápu, že se snaží prodat co nejvíc, ale napočítali mi 24 pytlů zakládačky, 12 jsem vracel do stavebnin. Stejně tak mi napočítali 12 palet cihel, ve finále jsem použil 7 a zapomněli napočítat překlady nad okno (mám tam jen 1 okno, slovy „jedno“). Kdybych ty počty střelil od boku, budu to mít skalkulovaný přesněji, než oni a netrvalo by mi to tři tejdny.

Objednaly se broušený čtyřiadvacítky (naštěstí až poté co jsem si po těch expertech vše přepočítal) a lepidlo a naskládalo se to do výšky věnce, od souseda jsem si půjčil kozy, jako podlážka sloužila paleta…..dost krátký a hodně přesunů, ale nechtělo se mi shánět nic jinýho, mám skoro dva metry a z lešení jsem dělal asi jen dvě řady. Nejnáročnější bylo narvat sám z toho čupr lešení dvoumetrový překlady nad okno, ale povedlo se. Na tří a půl metrový nad vrata už jsem si netroufl :). Svázal jsem si je na zemi a hodilo se to nahoru jeřábem zaráz, když se tam házely POT trámy.

Trámy se roztahaly, vyskládaly se Miako vložky, to byla otázka dopoledne. Naohýbaly se třmínky, naskládaly se roxory, zjistilo se že třmínky jsou moc velký, takže se naohýbaly znova a započalo dlooooouhé období vyvazování….strašná záležitost. Když se koše dovázaly, hodily se nahoru karisítě a provázaly, nalepily se věncovky na pěnu, půjčily se stojky a teď už jen betón a vrhnu se na střechu a interiér….

Všechno jsem dělal v klídku bez nějakého stresu. Když se dodělala jedna věc, začala se řešit další. Kdyby mi to takhle udělali zedníci tak……sklopim oči, vytáhnu šrajtofli a budu naštvanej. Sám jsem to zvládl v kvalitě průměrného „řemesníka“, bez tahání šrajtofle a ten pocit štěstí vždy, když se něco dokončilo….k nezaplacení…

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Homzík a Domísek

Honza

Věk: 35
Koníčky: geocaching, chalupa, lenošení, teoretická stavba domu
Zaměstnání: Senior accountant (prostě účetní)

Dominika

Věk: 29
Koníčky: geocaching, chalupa, péče o manžela, negování teoretických staveb
Zaměstnání: Payroll specialist (prostě účetní)

Související články

Vrchní hrubá stavba

Vrchní hrubá stavba
Spodní část hrubé stavby máme hotovou a jde se na vršek. Na terénní úpravy jsme si pozvali malý bagr. Ten strávil na stavbě celý den a na to, že to…

Na návštěvě u stavitelky Martiny

Na návštěvě u stavitelky Martiny
Martina staví se svým manželem patrový dům. Během stavby sice nemá čas psát blog, i přesto se ale chtěla podělit o své stavební zkušenosti a plány, a tak nás pozvala…

Montáž hrubé stavby

Montáž hrubé stavby
Ahoj stavebníci, dneska o hrubé stavbě. Už před stavbou domu jsem byl rozhodnutý že chci nějakou stavebnici, protože budu chtít stavět rychle. Dřevostavbu neodsuzuji, ale pro sebe jí odmítám. Stavět z…

Diskuzní fórum