Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Garáž - fáze "hrubá stavba"

U stavby domu mě dost mrzelo, že jsem se z nedostatku času nemohl příliš účastnit, nechal si udělat základovku na klíč a hrubou udělat od zedníků. Obé dopadlo né uplně dle mých představ, tak jsem se hecnul a rozhodl se garáž postavit sám (jakože uplně sám, když nepočítam techniku).

V dubnu se nechala shrnout zemina pod budoucí zámkovkou a halda bordelu z předchozích stavebních akcí poposunout k sousedovi (asi by nebyl rád kdyby to věděl), plán byl nacpat bordel pod desku……což uplně neklaplo. Nechala se zaměřit garáž a rovnou i oficielně pozemek s veškerými náležitostmi jako sezvání sousedů atd. atd. Po zaměření jsem stvořil lavičky (úplně k ničemu) a vyvápnil budoucí garáž a jímku, kterou jsem díky nedostatku místa musel nacpat hned vedle garáže. Dojel bagřík, vykopnul se čtyřicítkou lžící základový pas a obří díra na jímku dle rozměrů v technickém listu. Při kopání jsem dvě lavičky zrušil sám a dvě jsme zasypali hlínou. Další mi zlomil závozník ze stavebnin……upřímně, stejně jsem nakonec zjistil, že lavičky jsou úplně k ničemu na stavbu objektu jako je garáž.

V části, kde je jímka nalepená na garáž jsem naskládal čtyřicítku bednění a proarmoval. Nechala se dovézt jímka a ještě než si pan bagrista odvezl bagr jsem ho zneužil k jejímu uložení. Předtím jsem pochopitelně srovnal dno pískem, abych následně při ověřování rozměrů jímky zjistil, že prodejce má na stránkách u jedné jímky dvě různé výšky. Než jímku dovezl, potvrdil mi, že to mám o 10 čísel hlubší, takže jen srovnání spolikalo skoro jednu fůru písku. S bagristou jsme jímku hodili do díry a já si ji obsypal a zasypal. Nátok a odtok mě teprve čeká až definitivně uklidím a srovnam pozemek.

Objednal se beton do pasů, vylil se beton do pasů a bez nějakého výraznějšího měření a rovnání se po zapíchání roxorů nechal ležet……..takzvaně „na prasáka“……křivý jak Vaculíkovi nohy pochopitelně a to se ani nebudu zmiňovat o tom, že jsem se vykašlal na nějaký přeměřování a rovnání pasů…..je to jen garáž ne. Takže jsem musel tři strany bednění dořezávat a jednu stranu naopak pajádně podhazovat. Tady možná ty lavičky měly nějakej smysl. Započalo období řezání a ukládání bednění. Během toho vydatně pršelo, takže se mi většina břehů skácela na beton v pasech a ten čupr mazlavoučkej jíl se mi tam krásně rozpatlal…….všechno jsem vyházel, malou konvičkou co jsem šlohnul synovi jsem to polejval a vytíral hadrem…..trotl.

Při ukládání jsem zjistil, že tam to bednění nenacpu do rozměru dle projektu, tak jsem garáž hold operativně zmenšil cca o 15 cm na dýlku a o 10 cm na šířku, vše jsem pochopitelně důsledně měřil a přeměřoval :)……na některý věci by na stavbě prostě měli bejt aspoň dva….po vyskládání bednění jsem natáhl pásmo a zjistil, že mám jednu úhlopříčku o deset čísel delší než druhou. No co už, předělávka nepřicházela v úvahu, tak se to tak prostě nechalo…..beztak to bude celý pod zemí……

Nějaký to bednění zbylo, tak jsem vyrobil schod do baráku, objednal se zavlhlej beton a připravila se část na kterou se ukládaly spirolly. Růčo jsem si dokop vnitřek základovky…..měření není moje silná stránka, takže nejen, že jsem tam neuklidil ten bordel ze sousedova pozemku, ale navíc jsem musel v jedné části asi deset čísel dokopnout…….

Povolal se jeřáb, uložily se spirolly, udělalo se armování, povolal se mix, a bylo hotovo. Všechno jsem sfouknul za cca 2 dny dovolený, po večerech a víkendech.

Kraje se přejely penetrací, navařila se IPA…..popáleniny, hořící boty….klasika. Pogumovaný, látkový rukavice se na tuhle činnost upně nehoděj, výhoda je, že už nikdy nikde nezanecham otisky a když ťukam do klávesnice, tak mi krásně odskakujou prsty. Občas, když se rozjedu, tak se hřbetem ruky plesknu do čela. Pozval se pán od Porothermu. Do objednávky na založení jsem na férovku napsal, že mi letí úhlopříčka o deset čísel a rovinu jsem měřil latí, o které netuším jestli je rovná, takže bude základovka možná trochu z kopce a jediné co na staveništi mohu nabídnout ve vysoké kvalitě je investor….hned druhý den se ozval pán, očividně bez smyslu pro humor nebo jsem nebyl první se základovkou v provedení „kosodélník z kopce“ a jim už to prostě vtipný nepřijde a domluvili jsme technika na založení.

Protože šlo jen o garáž, sfouknul to technik sám, půjčil jsem jen míchačku, úhlopříčka ho nějako nešokovala, rovinu jsem chytil perfektně (lať byla asi rovná). Srovnal to tak šikovně, že jsme garáž zas o pár čísel nafoukli, takže až tam nalepim pásky, tak to bude +/- cenťák dle projektu :). S pánem jsme si super pokecali, času bylo dost a práce málo. Trochu mě naštvali kalkulátoři v Porothermu, chápu, že se snaží prodat co nejvíc, ale napočítali mi 24 pytlů zakládačky, 12 jsem vracel do stavebnin. Stejně tak mi napočítali 12 palet cihel, ve finále jsem použil 7 a zapomněli napočítat překlady nad okno (mám tam jen 1 okno, slovy „jedno“). Kdybych ty počty střelil od boku, budu to mít skalkulovaný přesněji, než oni a netrvalo by mi to tři tejdny.

Objednaly se broušený čtyřiadvacítky (naštěstí až poté co jsem si po těch expertech vše přepočítal) a lepidlo a naskládalo se to do výšky věnce, od souseda jsem si půjčil kozy, jako podlážka sloužila paleta…..dost krátký a hodně přesunů, ale nechtělo se mi shánět nic jinýho, mám skoro dva metry a z lešení jsem dělal asi jen dvě řady. Nejnáročnější bylo narvat sám z toho čupr lešení dvoumetrový překlady nad okno, ale povedlo se. Na tří a půl metrový nad vrata už jsem si netroufl :). Svázal jsem si je na zemi a hodilo se to nahoru jeřábem zaráz, když se tam házely POT trámy.

Trámy se roztahaly, vyskládaly se Miako vložky, to byla otázka dopoledne. Naohýbaly se třmínky, naskládaly se roxory, zjistilo se že třmínky jsou moc velký, takže se naohýbaly znova a započalo dlooooouhé období vyvazování….strašná záležitost. Když se koše dovázaly, hodily se nahoru karisítě a provázaly, nalepily se věncovky na pěnu, půjčily se stojky a teď už jen betón a vrhnu se na střechu a interiér….

Všechno jsem dělal v klídku bez nějakého stresu. Když se dodělala jedna věc, začala se řešit další. Kdyby mi to takhle udělali zedníci tak……sklopim oči, vytáhnu šrajtofli a budu naštvanej. Sám jsem to zvládl v kvalitě průměrného „řemesníka“, bez tahání šrajtofle a ten pocit štěstí vždy, když se něco dokončilo….k nezaplacení…

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

4 komentáře

 • Odkaz Komentáře Homzík a Domísek pátek, 16 únor 2018 14:31 napsal(a) Homzík a Domísek

  Pokud je to jak píšete, tak je to skutečně dost no. To tam maj víc jak 50% na práci. Soused má bungalov, dřevostavbu. Garáž dodělával zděnou taky až letos a bez problému. Dokonce to údajně jde zkolaudovat i bez takto přistavěné garáže, takže pokud to nehoníte tak se optat na SÚ, dodělat barák a pak si vklidu ladit garáž......určitě tak ušetříte.....

 • Odkaz Komentáře Pája a Dája pátek, 16 únor 2018 14:08 napsal(a) Pája a Dája

  Děkuji za odpověď. Naceněná je základní deska, hrubá stavba (stěny - garáž je nalepena na dům, takže se vlastně jedná jen o jednu dlouhou stěnu + přední s otvorem na vrata a zadní s otvorem na dveře), dvě plastová okna, zadní dveře na zahradu a elektricky otevíraná vrata, a střecha. Podlahu v garáráží stejně tak omítky, zateplení a rozvody elektro bych si dělal pak sám. Připadá mi to hodně na jen uzavřenou hrubou stavbu, proto zvažuji jestli později nedodělat garáž oddělenou svépomocí. Každopádně děkuji za odpověď, jdu počítat.

 • Odkaz Komentáře Homzík a Domísek pátek, 16 únor 2018 13:23 napsal(a) Homzík a Domísek

  To se uplně takhle nedá posoudit, záleží co jste si nechal nacenit. Jejich cena určitě reálná je za komplet dokončenou garáž, určitě to nebudou dělat zadara. Já dost ušetřil na samotné základovce bo spirolly už byly koupené, jen se uložily. Takže do fáze, základovka, finální podlaha, zdivo a finální střecha cca 170 tisíc vč. DPH, pak už záleží na vás co tam budete chtít mít, já se plácnul přes kapsu a nechal si udělat dřevookno a dřevodveře, takže okno, dveře, vrata na dálkáč cca 80 tisíc vč. DPH. Elektroinstalace je do garáže za hubičku, vodu tam nemam, omítky počítam max 10 tisíc a mam hotovo. Pak už je na vás co budete chtít mít venku, garáž mimu dům bez topení se nezatepluje, takže jen do lepidla nebo hrubá + finální omítka, max 20 tisíc, já budu lepit pásky, takže tam určitě ještě za 100 zahučim. Moje garáž tedy jen na materiálu +/- odpovídá nabídce vašich zedníků :D. Počítam ale, že vám to nacenili jako kdysi mě zedníci barák, tzn. low quality a cokoliv co budete chtít jinak vám přiceněj......tzn. jo cena je reálná, 230 bude materiál a 150 jejich práce, což si myslim je OK, neni to záležitost na tejden to dotáhnout do kvality ke kolaudaci. Toť můj pohled, určitě se najde hafo jiných stavebníků, kteří vám fouknou vítr do plachet vyjádřenim "já jí postavil za kilo a tohle je drahý", ale když dělají dva totéž, né vždy je to totéž :)

 • Odkaz Komentáře Pája a Dája pátek, 16 únor 2018 10:21 napsal(a) Pája a Dája

  Máte prosím spočítáno, na kolik Vás garáž svépomocí vyjde (včetně základní desky a střechy)? My budeme stavět RD hrubou stavbu na klíč + ostatní svépomocí. Chtěli by jsme mít u domu i garáž, ale tu nám nacenili na 380 000 Kč bez DPH, a to mě připadá hrozně moc. Tak abych měl představu zdali se vyplatí garáž postavit svépomocí nebo je jejich cena reálná. Děkuji.

Homzík a Domísek

Honza

Věk: 36
Koníčky: geocaching, chalupa, lenošení, teoretická stavba domu
Zaměstnání: Senior accountant (prostě účetní)

Dominika

Věk: 30
Koníčky: geocaching, chalupa, péče o manžela, negování teoretických staveb
Zaměstnání: Payroll specialist (prostě účetní)

Související články

Založení zdiva a zdění

Založení zdiva a zdění
Tak po položení izolace jsme domluvili založení od Porothermu, čehož vůbec nelitujeme. Dne 16.5. jsme začli. Vše jsme měli nachystáno a vše šlo krásně od ruky.

Zdění obvodového zdiva a věnec

Zdění obvodového zdiva a věnec
Po založení první řady následovala týden pauza. Pokračovalo se příští víkend, respektivě od čtvrtka do neděle.

Zdění+terasa...pokračujeme ve splnění svého snu

Zdění+terasa...pokračujeme ve splnění svého snu
Tak a jsme zpět....pár dní volna a odpočinku. Rychle dořešit veškeré věci, které se doposud odkládaly a neměly nic společného s domečkem.

Diskuzní fórum

Reklama