Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Hrubá stavba - věnec

Jak jsem uvedl v předchozím článku, na šalování věnce jsme pozvali truhláře, který zvládl s pomocníkem a naší asistencí bednění zkompletovat za jeden den. Použili jsme desky OSB 22mm bez pera a drážky, spojeny byly ve spodní části svařenými T-kusy provlečenými zevnitř ven a na koncích byly navařeny kousky závitovek, aby jsme to zatáhli zvenčí na matku s podložkou. na každé desce 4 T-kusy.

Desky se pak srazily k sobě, vyrovnaly do váhy, zadělaly se dořezy, zajistily svlaky na vruty, dovnitř se vložila armovací výztuž, kterou jsme nechali udělat v MZ Hutní Pardubice, Výztuž byla 4x R12, třmínky 6mm po 150mm, v překladech byly dvojité koše a spodní byly zhuštěny třmínky po 100mm, rohové příložky a spoje přetaženy o 600mm zevnitř ven a naopak, jednotlivé koše se prodrátovaly a vynesly do prostoru kvůli krytí roxorovými distančníky, kterými jsme vymezili prostor nad výztuží. Ty se zajistily zarádlováním vrchu bednění vázacím drátem. To byla asi nejdelší práce. V rozích jsme ještě navrutovali hranoly proti vyvalení a bylo připraveno.

O týden později jsme jentaktak dali dokupy partu rodinných příslušníků a pustili jsme se do lití věnce s výrobou vlastního betonu. Objednali jsme lepší cement (42.5), písek a drcené kamenivo frakce 8-16 a celkem jsme namíchali kolem tří kubíků betonu na dvě malé míchajdy. Pěkně z kolečka lopatou do kalfasu na HAKI leštění a vše se pořádně pěchovalo, nejvíc péče jsme věnovali překladům, kde byly dva armokoše nad sebou.

Začali jsme cca v 6:30 ráno a o půl třetí bylo hotovo i s obědem v 6ti lidech.

Následující týden udeřila velká vedra, tak jsme jezdili kropit několikrát za den, aby měl beton dost vláhy na zrání, jelikož nás tlačil čas montáže vazníků, který se neúprosně blížil.

Rozborku šalování před montáží vazníků jsem těžce podcenil a párali jsme se s tím se ženou celou neděli až do tmy, dokud jsem nedělal bruskou ohňostroj pro sousedy až do nočního klidu a poté ještě od pěti ráno ten den, kdy měli přijet montížníci na vazníky. Uřezat všechny ty roxory byl docela záhul ale odměnou nám byl pohled na krásný věnec :).

 

Náklady

Název položky Cena
Armatura do věnce + dvou překladů 11 819 Kč
cement 42,5R, písek, štěrk 8/16 6 900 Kč
Šalování věnce (OSB, výzací dráty, závitovky, roksory, práce) 16 000 Kč
Celkem 34 719 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Pavel úterý, 20 červen 2017 08:14 napsal(a) Pavel

  Zavitovka je pekna. Reseni funkcni, ale drahe a pracne. Staci radlovat dratem v mistech zavitovky, pripadne dat vice rozpernych koliku. Ty pri betonovani vytahnout.
  Jeste doporucuju si poridit vibrator. Neskutecny pomocnik.

 • Odkaz Komentáře Ondřej a Lucka pondělí, 19 červen 2017 21:15 napsal(a) Ondřej a Lucka

  Ty roksory jsou 12mm ale stačily by i 10tky, závitovka byla 10 nebo 12tka. drželo to jako bejk ale pak to rozebírat byl masakr :) Kdyby jsi to pak chtěl mít rychleji rozhozené, tak za trochu vyšší cenu je tu varianta místo těch Tkusů použít nařezanou závitovku a matky dát z obou stran, budeš to pak mnohem snáz rozebírat. Naše varianta byla trochu pracnější, desky jsme řezali na 30cm, výška věnce je 25cm. díry jsme navrtali tak, aby si to sedlo na ty provlečené roksory a pak se podkládalo do roviny např kousky železa, velkými podložkami atd. Nařezané špalíčky plnily funkci rozepření výšky na šíři věnce než jsme tam místo nich dali roksory (položili nejprve na koš a pak dali výš, zarádlovali drátem aby držely zapříčené a na ně se pověsil armokoš do prostoru a někde zase podložil... jak to kde šlo co nejsnáze :) překlady byly podšalované taky OSB deskou, ta byla zespod zajištěna hřeby 300stovkami, proklady byly v celé síle asi na tři patra zarádlovány drátem a ještě celé podepřené trámy, přecijen to byla váha.. jo a ještě vrutama ten spodek staženej. Stavělo se to od brzkého rána celý den až do půl osmé do večera ale výsledek stál za to :) jinak rovnali jsme to ve dvou směrech, jak podélně, tak na šířku aby vrch byl opravdu rovina... Tak přeji hodně zdaru :)

 • Odkaz Komentáře Mara pondělí, 19 červen 2017 10:22 napsal(a) Mara

  Čus Ondro prosím tě zanedlouho mě čeká taky šalování věnce a docela se mi líbí tvůj způsob mohl bych se jen zeptat z jakého průměru roxoru jsi svařoval ty T Kousky jaký průměr závitovky jsi pak ještě navařoval ? Moc díky za odpověď Marek

Ondřej a Lucka

Ondřej

Věk: 32

Lucie

Zaměstnání: neuvedeno

Detaily domu

Kraj: Královehradecký
Velikost pozemku: 1 863 m2
Zastavěná plocha domu: 149,4 m2
Podlahová plocha domu: 133,2 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 3 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 219 117 Kč

Související články

Obvodové stěny a věnce

Obvodové stěny a věnce
Deska zrála a my jsme zalévali. A  nakonec dozrál čas, a ze stavebnin začali navážet cihly. 

Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec, zateplení sklepa

Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec, zateplení sklepa
Po zatvrdnutí základové desky jsme pozvali pána, který nám udělal hydroizoloci celé desky. Zvolili jsem kvalitní gumovou (zeleno žlutou) izolaci, z toho důvodu, že máme podsklepený dům. Nejdříve položil geotextilii,…

Rychlé a snadné bednění věnců

Rychlé a snadné bednění věnců
Stavební systém VELOX se již více než 60 let úspěšně používá na stavbu rodinných a bytových domů i administrativních budov. Sendvičové štěpkocementové stěny VELOX zde prokazují své vynikající parametry v…

Diskuzní fórum

  • prostor mezi trámy
  • Co bude pod strechou? Vytapeny prostor? Tak potom vatu. Nevytapeny prostor? Tak klidne nic.
  • Autor Pavel | 21. kvě 2018 22:49
  • Cena domečku
  • Pokud to chcete jen orientačně těch >1000m3 kolem 5 milionu jen stavba bez terasy apod. Může...
  • Autor cbk3 | 21. kvě 2018 11:28
  • Stavba pergoly
  • Já co jsem koukal i v okolí, tak plno lidí to má tak, že třeba mají terasu o 20 cm nad...
  • Autor PavelR | 21. kvě 2018 00:14