Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Hrubá stavba - obvodové zdivo

Tak jsme opět tu :) Po tom, co nám deska pěkně vyzrála, jsme ji hned podrobili zatěžovací zkoušce a ve dvou fúrách se navezly VPC cihly od KM Bety. Nejprve dorazily příčky a zakládací cihly 4DF a 12DF-D THERM. Nakoupili jsme penetraci a hydroizolaci ve dvou vrstvách. Jedna je protiradonová RADONELAST 3.5 a druhá "ochranná" ICOPAL HYDROBIT V60 S35.

Manželka napenetrovala podklad a postupně jsme natavili izolační pásy s přesahem 15cm pro budoucí zpětný spoj. Kolem odpadů jsme provedli později izolační "kalhotky", doporučuji dát si pozor kolem průchodek kopoflex, evidentně nemají rády teplo, podařilo se mi je protavit rozehřátou lepenkou.

Po předchozí domluvě nám technik z KM Bety přijel založit rohy a předat nám instrukce nutné pro vyzdění hrubé stavby svépomocí. Mimo to nám ochotně zodpověděl veškeré dotazy a pomohl s rozmístěním materiálu, který zrovna ten den dovezli (obvodové zdivo). Opravdu skvělý pán, kdyby někdo potřeboval kontakt na pomoc se založením tak pošlu :)

Ikdyž nám počasí stále moc nepřálo, pustili jsme se do usazení všech zakládacích prvků na vysokopecnostní maltu po obvodu, dali jsme si opravdu hodně záležet na rovine ve všech směrech abychom pak měli snazší zdění na tenkovrstvé lepidlo. Přecijen na těch dvou až třech milimetrech lepidla už se to těžko rovná.

Mno a opět přes veškeré deště a plískanice jsme pomalu zdili a zdili až nám vyrostl domeček před očima :) Ty dva týdny jsme jezdili ze stavby opravdu unaveni, jelikož jsou tvarovky poměrně těžké, kor když navlhnou... doporučuji palety po návozu rozřezat z igelitu, jinak jsou stále zapařené "balení z výroby je dle našeho opravdu nedostačující a cihly ihned promoknou" ale na vzduchu zase velmi rychle vysychají. Neustálé přikrývání zdiva aby do čerstvé práce nenapršelo bylo opravdu úmorné... Vždy nejvíc času zaberou přípravy/úklid materiálu, nářadí a staveniště, samotná práce pak jde rychle.

Zjistili jsme též že půlky jsou o několik milimetrů nižší než celé cihly, což zejména v krajích stěn způsobovalo "výškové klesání" krajů. Vždy jsme tam museli přimáznout víc lepidla. Posléze jsme si domysleli, že půlky jsou záměrně menší aby vyrovnaly tloušťku vložené nerezové vázací kotvy ale ne všude nám to vycházelo na půlky a to naopak způsobilo že v místě kotev zdivo rostlo (5kotev nad sebou je už 5mm rozdíl takže jsme je po tomto zjištění dělali mírné zábrusy do zdiva abychom tomu předešli. Na základě informací z internetu a od technika KM Bety jsme zdili rohy na "tupo" a vázali kotvami. Po páté řadě přijel na kontrolu projektant a zděsil se, že neprovazujeme rohy.... takže jsme z toho byli na měkko a pro jeho klid jsme tedy začali dál rohy vázat, což nám stejně do modulu pak nevycházelo, takže jsme museli i řezat a domaltovávat...řekl bych, že bez provazu rohů to sedělo lépe...

Jinak jsme měli zapůjčené sáňky na lepidlo a s nimi to byla paráda, natáhl se vždy kus zdi a položilo se několik cihel a vyrovnalo a znovu dokola :) šlo to docela rychle. Na hřeben bych to dělat asi nechtěl, ikdyž se sáňky musí častěji pracně mýt...

Podle mě, kdo říká, že se VPC blbě řeže, tak to není pravda, poflákali jsme vše jedním kotoučem na 230mm flexe bez problémů, jen to trochu práší ale to i jiné stavební materiály :) Jak jsme se blížili ke konci zdění a ubýval materiál, používali jsme i rozbité tam, kde se domaltovávalo, protože jich bylo škoda a byla to jen estetika...Nakonec zbylo asi 6 celých cihel.

Celé obvodové zdivo jsme zvládli za 11dnů práce zezačátku pouze s manželkou a pak ještě pomohl několik dní tchán, což bylo hodně znát, když nemusíte stále běhat dolů a řezat, míchat lepidlo a podává Vám někdo materiál. Manželka by zasloužila metál, co vše na stavbě zastane za práce :D

Jelikož nebyli lidi, tak jsme si na překlady sjednali jeřáb a za půl hodiny jsme nafrkali překlady ve dvou lidech, kromě velkého (3,4m v obýváku a jednoho nad vchodové dveře, který nám nedodali), vylijeme je současně s věncem jako monolit. :)

Pak jsme si hodili rovinu nivelákem pro věnec a sjednali truhláře na šalunk věnce, jelikož na to si sami netroufneme, přecijen bych nerad aby se nám to vyvalilo při lití. Ale o tom až příště :)

 

Náklady

Název položky Cena
Zdivo KM Beta Sendwix obvod 175mm + příčky 115mm 173 499 Kč
hydroizolace pod zdivo Radonelast 3,5 + Icopal Hydrobit V60 S35 15 595 Kč
plynová bomba 10kg 360 Kč
vysokopevnostní malta 10x 10Mpa Baumit 1 090 Kč
Laserový dálkoměr BOSCH + úhlová bruska Makita 230mm 5 859 Kč
Celkem 196 403 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

6 komentáře

 • Odkaz Komentáře Ewans pondělí, 25 září 2017 20:54 napsal(a) Ewans

  Ten projektant byl teda pěknej ocas-uveďte jméno když neví že se vpc neváže ale svazuje pouze ocelovou kotvou. Já tak mám postavený celý barák-na patro.

 • Odkaz Komentáře LOCHi pondělí, 11 září 2017 21:47 napsal(a) LOCHi

  :) Věřím, že mnozí zedníci - min. ten který byl u mě by to nedal ani z půlky tak kvalitně! Prosím o kontakt na: lochiman@seznam.cz

  Díky a zdravím.

  Martin L.

 • Odkaz Komentáře Ondřej a Lucka neděle, 10 září 2017 21:44 napsal(a) Ondřej a Lucka

  Zdravím LOCHi,

  omlouvám se za pozdní reakci ale byli jsme na dovolené, tak jsem neměl přístup k internetu.
  Napište mi zde prosím svůj email, pošlu Vám na pána z KM Bety kontakt.

  Jinak děkujeme za pochvalu, jistě bychom pár detailů nyní provedli lépe ale to je tak, když člověk zdí poprvé v životě celý dům svépomocně :)

 • Odkaz Komentáře LOCHi čtvrtek, 07 září 2017 21:51 napsal(a) LOCHi

  Krásně vyzděno - smekám! Nás to teď čeká taky - původně jsme se rozhodli pro zedníka, ale ten přecenil síly a vzdal to. Myslíte, že byste mi mohli poslat na email kontakt na pána, který vám se zakládáním přijel pomoci? Děkuji! ML

 • Odkaz Komentáře Ondřej a Lucka pátek, 30 červen 2017 23:56 napsal(a) Ondřej a Lucka

  Ahoj,

  ano, je to přesně jak píšete, začali jsme na tupo, podle technika KM Bety a článků z internetu a i z dokumentace ke zdivu. Projektant to viděl jinak...tak jsme mu vyhověli :) ikdyž jsem to viděl jako zbytečné.

 • Odkaz Komentáře R neděle, 25 červen 2017 22:55 napsal(a) R

  Zdravím, pochopil jsem dobře, že jste nejdříve zdili na tupo s kotvami a když přijel projektant, který vám VPC do projektu navrhnul, tak vám řekl, že máte rohy provazovat, a tak část stěny máte na tupo na kotvách a část provázanou?

Ondřej a Lucka

Ondřej

Věk: 32

Lucie

Zaměstnání: neuvedeno

Detaily domu

Kraj: Královehradecký
Velikost pozemku: 1 863 m2
Zastavěná plocha domu: 149,4 m2
Podlahová plocha domu: 133,2 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 3 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 219 117 Kč

Související články

Zdění + Izolace + komín

Zdění + Izolace + komín
Po částečném vyzrání desky cca 14 dní jsem objednal izolátera, který pod nosné stěny udělal perfektní izolace. Spousty lidí mi radilo, ať určitě nedávám měkkou lepenku a ať koupím sice…

Hydroizolace ZD a založení první řady cihel

Hydroizolace ZD a založení první řady cihel
Po vylití základové desky následovalo cca týden kropení a zrání desky. Hydroizolaci jsme navařili po 14 dnech od vylití, první řada se zakládala přesně 3 týdny po vylití základové desky.

Založení, zdění, stropy, věnce

Založení, zdění, stropy, věnce
Rozhodl jsem se po delší době doplnit článek o průběhu výstavby hrubé stavby a podělit se tak zde o své zkušenosti a poznatky.

Diskuzní fórum

  • elektrika
  • Dobry den. Toto není elektroměrový sloupek pro Vás, ale sloupek, kde budou umístěny nožové...
  • Autor Bunny | 23. čen 2018 14:31
  • Obvodové zdivo
  • Tak já z 44 T profi stavím, a musím namítnout, že by vata vypadávala při drážkování pro...
  • Autor lto | 22. čen 2018 13:22