Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Stavba, rozebrání a opětovná stavba komínu

I. Stavba

30.5.2009 - mi přišel postavit komín jeden chlápek říkající si "Zedník" s vekým Z. Chytrý byl už té chvíle co jsem ho vyzvedl a vezl ke mě na pozemek. Proč nepřijel sám jsem si domyslel hned vzápětí.

 

Komín mám stavebnici od EKO KOMÍNŮ a tak stavba není až tak náročná. Dokonce na internetových stránkách je kompletní a pěkně podrobný návod na stavění toho komínu. Vychvaloval se celou dobu kolik toho už nepostavil. Já blb na to skočil. Hned na začátku se mi zdálo podezřelé, že se ptá mě laika co patří jako první základ atd. Kdybych ho neupozornil, tak by si ani nezměřil prostupy ve stropě a jak to vychází kolem krokví.

 

Začali jsme stavět komín dle jeho požadavků. Docela to šlo, akorát šamotové vložky komínu vymazával lepidlem pro přesné zdění tvárnic. Takhle jsme pokračovali až nahoru. Při mých námitkách, že tady mám nějaké pytlíky se zalévací hmotou reagoval slovy "to tam být nemusí". Později jsem zjistil, že ani nevěděl na co je ta zalévací hmota. Po dostavění komína mu říkám, že mi zbyly nějaké tuby se spárovací hmotou. Jeho odpověď opět byla " no vidíš to aspoň někomu prodáš a ušetříš ". Při mých argumentacích, že v nadstřešní části komína mají být roxory říkal. Já už postavil stovky komínů. Je to zbytečné.

 

Druhý den jsem v práci tohle konzultoval s kolegyní, která má stejný komín a říkala, že se to staví úplně jinak. Začal jsem shánět informace. Volal jsem nezávisle 2 kominickým firmán, 2 stavebním firmám a všichni stejně tvrdily, že je to velmi riskantní a technologicky nepřípustné. Zavolal jsem teda tomu Zedníkovi s velkým "Z" a řekl mu to. Ten začal stím, že by chtěl vidět jejich komíny a že to mi na to dává 1000% záruku. Zdálo se mi, že dnes asi taky něco popil. ( no bylo už před polednem :)) Nedalo mi to a v pondělí ráno jsem volal do firmy EKO komíny a tam mi jejich technik potvrdil, že je to technologicky nepřípustné a že komín musí jít dolů. Klidně mi to dá i písemně. Jelikož podle něj komín rozebrat bude velmi obtížné a ne všechny části se nám podaří rozebrat v pořádku, budu všechnu práci a materiál dokládat Zedníkovi. Ten se ktomu asi nebude mýt, ale já díky své práci moc dobře vím, jak se v právních věcech chovat

 

Abych to zhrnul tak chyb ve stavění udělal hodně, ale ty největší byly v tom, že vymazal šamotové roury lepidlem a ne roztažným tmelem, a tím pádem při nahřátí komína se lepidlo vydrolí a budu tam mít je šamoty přes které může procházet horký vzduch. Jelikož to mám blízko krokví ( on dokonce komín opřel o krokev), tak hrozí zapálení střechy.

 

01_komin_stavba-domu-svepomoci

 

Jó, moje rada je. BERTE JEN OSVĚDČENÉ LIDI. NEZNAMENÁ ŽE KDYŽ MAJÍ PAPÍR TAK JSOU DOBŘÍ.

 

II. Rozebrání

1.6.2009 - jsem ve spolupráci se švagrem a tchánem musel rozebrat komín, který mi postavil zedník, který nedodržel technologické postupy a proto byl komín nebezpečný. Sám bych ho těžko rozebíral, protože betonové tvárnice jsou docela těžké.

 

Šlo to celkem dobře a rychle. Nevím čím to bylo, ale komín ještě nebyl ztvrdlý. Buď bylo špatně namíchané lepidlo, nebo to udělalo počasí, které bylo vlhké. Podle mě to bylo tím počasím. Komín byl ale postavený 2 dny. Pro mě lépe, že neztvrdlo. Rozebrali jsme jednotlivé vložky a ocelovým kartáčem jsem oškrabával lepidlo ze šamotových vložek i tvárnic. To už šlo trošku hůře, ale taky to šlo. Jen toho bylo docela dost. Moc mě potěšilo, že nebudu muset asi kupovat nové šamotové vložky ani tvárnice. Jen budu muset přikoupit izolaci kolem sopouchu, která se mi někde potrhala při rozebírání komínu.

 

Domluvil jsem se dneska s kominíky z vedlejšího městečka, kteří mi ho ppostaví a udělají mi k němu i revizi. Bude to jistější. Jsou tady známí a mají dobrou pověst, tak to snad bude v pohodě.

 

III. Stavba

9.6.2009 - přišli kominíci postavit komín. Nemohl jsem je ke mě dostat, protože mají hodně práce. Přišli až ve 13:00 hod., protože museli sehnat redukci na komínovou vložku z průměru 160 na 200, která se rozbila při rozebírání komínu. Po rezebrání komínu, který postavil zedník špatně jsem nemohl dokončit střechu. Klempíři mi ji pokryli skoro celou, ale část museli kvůli komínu vynechat.

 

Kominíkům to šlo pěkně od ruky. Šlo vidět, že nestaví první komín. Hned jak přijeli zkontrolovali co všechno ke komínu mám a začali pracovat. Přivezli si i svou vatu na komínové vložky, protože ta má byla z části potrhaná a nedala se použít. Komínové vložky lepili svým tmelem, protože ten můj se jim nějak nezdál. Možná už byl vytvrdlý a možná mi přes zimu nějak ztvrdnul v garáži :)
Aby se komín nedotýkal krokve tak si zvětšili otvor ve stropě a teď to krásně sedne. Dneska vyzdili komín do vrchního patra a zítra ho dokončí nad střechu.

 

Doufám, že nebude pršet, protože mám obavy abych je opět někdy sehnal.

Jelikož jim to šlo pěkně od ruky a vůbec nepotřebovali mou pomoc, tak jsem si aspoň s vidinou nového komínu začal připravovat dřevo na topení v krbu. Nejdříve jsem nařezal zbytky z krovu a naštípal a potom začal s řezáním a šťípáním polen. Převážně třešní, švestek a bříz, které jsem měl ze stromů, které byly na pozemku když jsem jej koupil. Pokládal jsem to na palety k plotu, nad kterými později postavím stříšku ze zbylých stojek stropu. Dneska jsem toho moc nenařezal, ale i ta trocha dala při štípání zabrat.

 

Ve stavění komínu se pokračovalo 10.6.2009. Je supr, že přes noc se vypršelo a ráno je opravdu moc pěkně a teplo. Kominíci opět přijeli dva a tak jsem si na Slovensko do stavebnin zajel pro lepidlo na perlinku a maltu s duvilaxem na omítnutí komínu. po příjezdu na stavbu už kominíci měli komín ve výšce střechy. Jelikož mě vůbec nepotřebovali opět jsem si šťípal dřevo na zimu.

 

Už jsem myslel, že komín se dneska postaví a dokonce ho i omítnu, ale kolem 12:00 hod. začalo pršet a tak kominík přikryl komín a práci dokončí zítra. Už chybí jen zasunout do bloků komínovou vložku a dát vrch komínu a je hotovo. Stavební bloky už jsou všechny postavené.

 

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

6 komentáře

 • Odkaz Komentáře Jolly007 pondělí, 01 březen 2010 01:00 napsal(a) Jolly007

  teď tam ty roxory jsou. měli by být po celé části komínu, ale nutností jsou jen v nadstřešní části. tam být musí (dle sdělení kominíků). vysoká je myslím 60 cm nad střechou.

 • Odkaz Komentáře Kolega sobota, 13 únor 2010 01:00 napsal(a) Kolega

  Trestný čin se podle nového trestního zákoníku přece dělí na přečin, zločin a zvlášť závažný zločin. Težce pochybuju, že by jsi to dokázal nějak napasovat na zločin, který je zde negarivně vymezen, kde je trestní sazba od 5 do 10 let (při škodě 7.000,- Kč) kdoví jestli by to nebyl nakonec přestupek :-) Policejní orgán je povinen přijmout jakékoliv oznámení a prověřit skutečnsoti zda se nejedná o trestný čin, přestupek nebo jiný správní delikt, ale nakonec by se to stejně odložilo. S trestním právem tohle opravdu nemá vůbec nic společného, Ty jsi uzvařel ústní dohodu o smlouvě o dílo a postupuje se dle Občanského zákoníku. Chybí zde subjektivní stránka trestného činu, tedy úmysl, který je třeba skoro u všech TČ proti majetku, pachatele postavit Ti špatně komín. Tedy Ke zdárnému konci by jsi musel ovšem nejdřív na ten špatně postavenej komín pozvat znalce z oboru stavebnictví, který by udělal znalecký posudek. Jak mu teď dokážež, že byl postaven špatně?

 • Odkaz Komentáře Kolega sobota, 13 únor 2010 01:00 napsal(a) Kolega

  Jo a ještě prosimtě kde a u čeho to sloužíš?

 • Odkaz Komentáře Simona pondělí, 08 únor 2010 01:00 napsal(a) Simona

  Teda, vy si na té stavbě fakt užíváte! :-o

 • Odkaz Komentáře Eric neděle, 07 únor 2010 01:00 napsal(a) Eric

  Zdravím,chtěl jsem se zeptat,jestli jste to ještě nějak dodatečně řešili s tím šikulou,co to prvé tak diletantsky postavil??Měli jste na tu jeho práci vystavenou fakturu?Nějaké vrácení peněz za špatné provedení díla proběhlo?Bohužel začínám tušit,že budu mít skoro přes kopírák stejný problém.Nechal jsem si postavit od člověka,který se mi ozval v internetové poptávce komín Schiedel UNI,ale teď zjištuji,že pár věcí nedodržel,mimochodem úplně stejně jako vám mi to postavil skoro úplně k vazníku,přitom je tam kolem místa jako blázen,když jsem kouknul dovnitř,nikde jsem nezahlídl spárovací hmotu mezi vložkama.Nechávám si udělat odborný posudek,příp. revizi od jiné kominické firmy,jsem zvědavý,co mi řeknou?!Ale zajímá mě,jak jste to nakonec s tím člověkem pořešil,jestli tedy nějak??Já mám v ruce akorát fakturu od něj na dodávku materiálu a montáž,nikoliv smlouvu o dílo,nevím,jak je to pak s vymáháním reklamace???Díky za odpověď:-)

 • Odkaz Komentáře Jolly007 neděle, 07 únor 2010 01:00 napsal(a) Jolly007

  já se na to nakonec vybodnul a to ze dvou důvodů. první a to ten nej bylo to, že se jedná o tchána kolegy z práce a to není zrovna příjemné. druhý důvod je to, že se jedná o občansko právní spor se kterým vám policie nepomůže. aby se jednalo o trestný čin ( od nového roku zločin ) musel by se mu dokázat úmysl, protože zločin je činem úmyslným. ve skutečnosti to znamená to, že se s ním buď dohodnete na vyrovnání nebo to řešíte občansko právnímy vztahy. pokud se to vyplatí. já měl škodu kolem 7 000 kč a tak jsem se do toho nepouštěl. nejvíce mi vadilo jednání toho Zedníka, který se choval dost povýšeně a byl to přitom obyčejný šumař. ze začátku jsem byl odhodlaný do toho jít za každou cenu. pokud budete mít škodu vyšší nenechte se odradit a ty peníze po něm chtějte.

Jarek a Martina

Jaroslav

Celkem prostavěno: 140 223

Související články

Miako strop + komín

Miako strop + komín
Po dozdění jsme se vrhli na komín, který jsem už chtěl mít hotový, abych nemusel šalovat zbytečně otvor. Komín jsem zvolil ten nejlevnější, protože nebude plnit zásadní úkol vytápění. Komplet…

Zdění + Izolace + komín

Zdění + Izolace + komín
Po částečném vyzrání desky cca 14 dní jsem objednal izolátera, který pod nosné stěny udělal perfektní izolace. Spousty lidí mi radilo, ať určitě nedávám měkkou lepenku a ať koupím sice…

Jaký komín je do rodinného domu optimální?

Jaký komín je do rodinného domu optimální?
Jednoduchá odpověď - takový, který přinese pohodu, nezávislost a jistotu, že se budeme mít vždy kde ohřát bez sebemenšího nebezpečí pro rodinu. Že budeme topit úsporně a s ohledem na…

Diskuzní fórum