Zateplení podlahy a podlahové vytápění

Stavba ve svahu, část VIII. - podlahy a zásyp opěrné zdi

Stavba ve svahu, část VIII. - podlahy a zásyp opěrné zdi

Protože jsme se snažili eliminovat maximum plastu v domě, nakonec jsme se dohodli, že bude (pokud možno) všude dřevěná podlaha.
Instalace teplovodního podlahového vytápění

VIDEO: Instalace teplovodního podlahového vytápění

Celý dům z projektu e4 dům svépomocí bude mít podlahové vytápění. Proto se dnes podíváme právě na jeho instalaci.
Izolace podlahy polystyrenem

VIDEO: Izolace podlahy polystyrenem

Dneska vám v projektu e4 dům svépomocí ukážeme, jak na izolaci podlah. No a protože už nám polystyren ze stavebnin DEK přivezli, můžeme se rovnou pustit do práce. Tak pojďme na to.
Podlahové vytápění

Podlahové vytápění

V dnešním světě technologie nestojí na místě. Díky rychlému vývoji stavebních technologií si spotřebitelé mohou vybrat typ vytápění, který nejlépe vyhovuje jejich technickým a nákladovým požadavkům.Při instalaci podlahového vytápění je třeba vzít v úvahu velké množství faktorů. Je třeba vzít v úvahu různé podmínky tepelných ztrát, možnosti napájení, použitelnost jednotlivých topných těles a termoregulačních prvků. Můžete si to spočítat a udělat sami, ale je lepší se alespoň poradit s odborníkem.Existují dva typy podlahového vytápění:Prvním je vodní podlahové vytápění, vytápění se provádí pomocí trubek položených v podlaze, kterými cirkuluje teplonosné médium (voda, roztok ethylenglykolu).Druhou možností je elektrické podlahové vytápění, které je vyhříváno elektrickými kabely položenými v podlaze.Elektrické vytápění přeměňuje elektrickou energii na teplo. Topná jádra v podlahových topných kabelech jsou vyrobena z vysoce odolných slitin a jejich hlavní funkcí je zahřívat se při průchodu elektřiny. Běžné měděné nebo hliníkové vodiče nejsou pro tento účel vhodné.Podlahové vytápění se ohřívá běžnou vodou (roztokem etylenglykolu) z topného systému prostřednictvím trubek vedených v podlaze.Hlavním topným prvkem v systémech podlahového vytápění je trubka. Dříve byla základním materiálem, z něhož se většinou vyráběly topné trubky pro podlahové vytápění, měď - nákladný, nepružný a rozmarný materiál. Dnes jsou k dispozici různé typy plastových a kovových plastových trubek. Výrobky předních výrobců jsou pružné, lehké, odolné proti difúzi kyslíku a vysoce odolné proti korozi a zarůstání. Jejich molekulární struktura je taková, že po rozbití získají po zahřátí svůj původní tvar. Po přitlačení na konci přes vnitřní průměr pomocí speciální trysky a následném nasazení na šroubení rychle získají původní průměr, utáhnou objímku šroubení a zajistí vodotěsnost spoje. Jejich životnost přesahuje 50 let. Jsou 100% hygienické - netoxické a neutrální vůči vodě. Systémy vodního vytápění se dělí na betonové podlahy a podlahové vytápění.Betonové vodní systémy podlahového vytápění. Technologie jejich instalace je jednoduchá. Vodovodní podlahové trubky se připevní k tepelné izolaci a poté se vyplní maltou. "Koláč" celého betonového systému se pohybuje mezi 80 a 140 mm - v závislosti na tepelných ztrátách podlahy. Potěr nad trubkami musí být vysoký nejméně 30 mm. V opačném případě může dojít k zebřímu efektu, tj. nedostatečná tloušťka potěru povede k nerovnoměrnému rozložení tepla po celé ploše podlahy. Existuje také riziko, že potěr při zatížení praskne. Betonový systém musí vydržet zatížení 300 kg/m2.Betonové vodní podlahové vytápění je navrženo a instalováno jako hlavní vytápěcí systém. Výjimkou jsou případy, kdy podlahové vytápění slouží v souladu se zadáním zákazníka jako komfortní nebo doplňkové vytápění. Betonový topný systém je levnější než podlahové vytápění.
Reklama
Chcete dobře izolovat váš dům?

Chcete dobře izolovat váš dům?

Nyní více než kdy dříve je nutné dobře hospodařit se všemi druhy energií, neboť jejich cena je vysoká a zároveň zde bude bez pochyby snaha se zbavit energetické závislosti na jiných státech ve světě. Nejsem stavař, ale strojař s doktorátem z oblasti fyziky materiálů. Proto problematiku mého příspěvku se budu snažit popsat „akademicky“, ale i „selsky“. Tento článek se zaměřuje zejména na problematiku tepelných mostů u výplní otvorů (oken a dveří), avšak pochopením problematiky tepelných mostů může čtenář získané znalosti aplikovat i jinde při snižování tepelných ztrát na domě.Budete stavět dům? Budete dům izolovat (zateplovat)? Budete měnit okna? Chcete mít nějakou orientační představu, kolik můžete správnou volbou či provedením ušetřit? Já, když stavěl dům, tak jsem hledal odpověď na otázku: Jaké jsou úniky tepla skrz stěnu, okna, dveře, podlahu, střechu atd. a snažil jsem se najít procentuální únik přes zmiňované části domu. Odpověď však není jednoduchá! Pokud budete mít např. zaizolovanou fasádu, ale nezaizolovanou střechu, tak vám bude teplo z domu více unikat střechou než fasádou, a proto nelze jednoduše říct, jaká část tepla uniká u nějakého „průměrného“ domu střechou a kolik tepla fasádou apod. „Teplo jde vždy cestou nejmenšího odporu“.Jeden z nejčastějších parametrů pro popis tepelného šíření v konstrukci domu je:Součinitel prostupu tepla U, kde jednotkou je [W/m2K].Nás však bude zajímat Tepelný odpor R, kde jednotka je [m2K/W]. Tepelný opor je tedy převrácená hodnota U, a tak platí že: R=1/U.V případě tepelného odporu vnějšího zdiva s izolací je celkový odpor dán součtem odporů jednotlivých částí fasády (teoreticky sériové zapojení rezistorů jako v elektrotechnice) tj. zejména součet odporů zdiva a izolace (polystyren/vata), viz také např. zdroj [1].Pro ilustraci tabulka 1 uvádí parametry U a R pro “fasádu” s cihlou Porotherm 38 Profi + určitou tloušťkou fasádního polystyrenu 70 F značeno EPS v tloušťkách 0, 10, 20 a 30 cm (pozn. je prakticky jedno jestli Porotherm, Heluz či jiný výrobce – parametry jsou hodně podobné):tabulka 1 – parametry U a R pro fasádu
Instalace podlahového topení

Instalace podlahového topení

Po dokončení pokládky podlahového polystyrenu a fólie přišlo na řadu podlahové topení. V celém domě, včetně garáže bude teplovodní podlahové topení. Výhodu teplovodního topení vidím v možnosti použít „jakýkoliv“ zdroj tepla, nejenom tedy elektrické energie (kotel na tuhá paliva, tepelné čerpadlo, teplovodní soláry, …).
V zimě na stavbě: tyto práce můžete dělat i při nízkých teplotách

V zimě na stavbě: tyto práce můžete dělat i při nízkých teplotách

Nestihli jste dokončit dům před zimou? Nezoufejte a vrhněte se na práce, u kterých nízké teploty nevadí. Patří k nim třeba malování, montáž sádrokartonu nebo pokládka podlah. Činit se ale můžete i venku. V každém případě stačí vybrat správné materiály a ohlídat, aby teplota nespadla pod určitou hranici.
Stavba domu v pandemii - 13. podlahové topení

Stavba domu v pandemii - 13. podlahové topení

Ne, že bychom si úplně nevěřili na pokládku podlahového topení, ale vzhledem k dohodnuté práci a garantováním záruk jsme toto svěřili profesionálům. Zkušení a šikovní řemeslníci od firmy Ing. Michala Slavíčka - Elgas Kolín, kteří již v domě instalovali rozvody a odpady vody, se nejprve vrhli na pokládku systémové desky. Původně jsme chtěli na podlahový polystyren dávat jen odrazivou fólii, ale i přes vyšší finanční nároky nám pan Slavíček po zkušenostech doporučil systémovou desku s výstupky tloušťky H55 s EPS 150 polystyrenem. Hlavní výhoda této desky spočívá v snadné instalaci a fixaci potrubí a hlavně v izolaci a směrování veškerého tepla vzhůru do podlahy.Položení systémové desky a následného potrubí mělo výhodu v tom, že případné poškození potrubí, by šlo za firmou. Díky velkým zkušenostem s pokládkou navíc dokázali i snížit co nejvíc prořezy. S pokládkou těchto desek zároveň instalovali po obvodu stěn a v místě prahů dilatační izolační pásy.Po položení systémové desky si i dle našich představ, kde bude kuchyňská linka, vestavěné skříně v pokojích udělali řemeslníci značky, tak aby v budoucnu nedocházelo k zbytečnému prohřívaní dřevěných nábytků a jeho případnému rozkližování.
Reklama
Reklama
Stavba domu v pandemii - 12. podlahový polystyren

Stavba domu v pandemii - 12. podlahový polystyren

Bílé peklo, takhle bychom shrnuli pokládku podlahového polystyrenu. Práce, která se nám ze začátku jevila jako velice snadná a jednoduchá, tak nám dala zabrat několik dní a přinesla spoustu provztekaných chvilek. Pro pokládku v domě, kde bude podlahové topení se systémovou podložkou tloušťky 50mm, jsme si objednali polystyren Styrotrade EPS 200 vždy ve dvou tloušťkách 50 a 80 mm a do garáže, kde bude jen radiátor 60 a 100mm.
Tepelná izolace podlah

Tepelná izolace podlah

Po dodělání veškerých instalací (voda, odpady, elektrika, vysavač) o je již možné dodělat tepelnou izolaci podlah a podlahové topení. Podle projektu je v podkroví vrstva izolace 6 cm a v přízemí 12 cm. Cena polystyrenu v roce 2021 prudce stoupala, takže jsem polystyren objednal hodně dopředu i za cenu, že bude v domě překážet a bude se několikrát přenášet…Spočítal jsem tedy plochu domu a objednal dva druhy polystyrenu. EPS 100P tloušťky 6 cm do obytných částí domu. A XPS 300 tloušťky 6 cm do garáže, pod akumulační nádrž a do zádveří. V podkroví bude použita jedna vrstva, v přízemí vždy dvě vrstvy izolace.
Omítky, podlahové topení a podlahy

Omítky, podlahové topení a podlahy

V minulém článku jsem se věnoval přípravě všech rozvodů v domě, teď když už je vše hotové a připravené na omítání, jdeme konečně na to. Na tuto část jsem se těšil nejvíc, protože omítky a podlahy dům úplně promění. Než k tomu však došlo, byly to trochu nervy. Nastoupily totiž firmy, protože takto časově náročné práce nejde v jednom člověku dělat. Nemůžu říci, že bych si odpočinul, protože jsem se mezi tím pustil do zateplení domu, čemuž se budu věnovat později v samostatném článku. Musím už teď říci, že to je výživný a říkám si, jestli jsem si neukousnul příliš velké sousto, ale k tomu až později.
Konečně bydlíme - Část druhá

Konečně bydlíme - Část druhá

Pokračování toho, co jsme už všechno udělali, abychom se mohli konečně nastěhovat...
Reklama
Reklama
Anhydrit a topenařina

Anhydrit a topenařina

Lít, či nelít, toť otázka... A také další dilema v životě svépomocného stavebníka.
Podlahy - pokládání polystyrenu, podlahovka a betonování - část 22.

Podlahy - pokládání polystyrenu, podlahovka a betonování - část 22.

Podlahy jsou pro mě dalším vrcholem stavby. Ale bez práce nejsou koláče, a tak i tohle stálo nějaké úsilí. To se píše srpen 2019.
Realizace podlahy z lehkého betonu Liapor Mix

VIDEO: Realizace podlahy z lehkého betonu Liapor Mix

Lehký keramický beton Liapor Mix lze využít pro výplň klenbových, keramických a prefabrikovaných stropů nebo také pro vytvoření lehké betonové podlahy. Ta nezatíží podkladní konstrukci a navíc má výborné tepelně izolační vlastnosti. Vyzkoušeli jsme její realizaci na zkušebním modelu.
Kdy, proč a jak jednoduše vyměnit radiátor

Kdy, proč a jak jednoduše vyměnit radiátor

Čeká vás výměna radiátorů? Pravděpodobně se vám do tohoto kroku příliš nechce a říkáte si, že to ještě chvíli počká. Nemusíte však výměnu odkládat. S radiátory značky KORADO je opravdu jednoduchá.
Reklama
Rozhovor:  Dům ze slámy je umělecké dílo

Rozhovor: Dům ze slámy je umělecké dílo

Mladí stavitelé, kteří se nebojí jít proti proudu. Patrový dům ze slámy budují dva roky a pomalu se blíží ke konci. „Každý přírodní dům je umělecké dílo. Pocit a atmosféra v něm je nenapodobitelná,“ říká nadšeně stavitelka Ivana, se kterou jsme vedli rozhovor o tom, jaké to je stavět slaměný dům.
Vnitřní sádrové omítky, izolace, podlahové topení a anhydrit

Vnitřní sádrové omítky, izolace, podlahové topení a anhydrit

Poslední týden v dubnu na to vlítli omítkáři, následně jsem se pustil do podlahové izolace, aby mohli topenáři pokračovat s pokládkou systémových desek a teplovodním vytápěním. Pak už se jen zalilo anhydritem a konečně to začíná připomínat obydlí i na podlaze.
Od izolace střechy k podlaze

Od izolace střechy k podlaze

Dlouhé zimní večery jsem strávil ve vatě, nemusíte mi ale vůbec závidět..
Vnitřek - výsledky jdou pomalu

Vnitřek - výsledky jdou pomalu

Zdravím stavebníci. Jsme po dlouhé době zase zpět na svépomocí.cz.
Nejnovější příspěvky na webu