Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Příběh stavebníka: projekt připravoval přes dva roky

Michal je projektant rodinných domů a také svépomocný stavební, který nás pozval na návštěvu svého bungalovu, jenž staví se svou ženou. Možná proto, že je z oboru, mu projektování jeho domu zabralo více času než stavba samotná. Zeptal jsem se ho, jak dlouho čekal na stavební povolení, z čeho staví i jaký má rozpočet na svou stavbu.

Pozemek a regulace v obci

„Stavět rodinný dům jsem se rozhodl na základě příležitosti, když mi rodiče nabídli pozemek. V tu chvíli jsem neváhal, a protože se rád posouvám dál, na nic nečekal a začal stavět svůj vlastní dům.

Pozemek má rozlohu kolem 1040 m2. V obci, kde stavíme, není regulační plán tolik omezující. Jde jen o základní parametry – zastavitelnost do 30 % velikosti pozemku a výška hřebene 12 metrů, což pro náš bungalov nebyl problém," vysvětluje Michal.

mini 1

Projekt domu za dva roky

"Projektovou dokumentaci jsem si vytvářel sám, a jak už to tak bývá, s manželkou jsme projekt řešili skoro tři roky, než jsme jej odnesli na stavební úřad,“ popisuje Michal začátky.

Povolení stavby vyřizoval stavebník dva a půl měsíce. Z důvodu zastavěné plochydomu  přesahující 150 m2.

Budování základů

„S výkopy základů jsme začali 30. července roku 2016. Základovou desku jsem si realizoval svépomocí i za pomoci odborníků. Realizovala se standardně, tedy výkopové práce pasů, patek, vylití základového pasu do roviny a pak založení prolévacích tvárnic, na kterých pak byla vyšalována základová deska,“ popisuje.

Zdění z nezasypaných cihel Heluz Family

„Obvodové zdivo je z materiálu pálené keramické cihly značky Heluz Family 44 cm. Kupovali jsme zdivo nezasypané a vysypávali jsme jej manuálně drceným pytlovaným polystyrenem. První patro jsme zdili zhruba čtyři týdny ve třech lidech,“ říká k výběru stavebního materiálu svépomocník.

Střecha z krovů opracovaných na CNC stroji

„Stropní konstrukce je tvořena vazníkovou konstrukcí, na které je zavěšený sádrokartonový podhled. Standartní těžká stropní konstrukce tedy na domě není vůbec realizována."

mini 2

Krov byl dodáván dodavatelsky, opracovaný na CNC strojích - spoje byly lisovány na průmyslovém lisu. A dodány na Michalovu stavbu jeřábem. 

"Krytinu jsme dávali keramickou pálenou s povrchovou úpravou engoba. Vzhledem k tomu, že jsme začínali 30. července 2016, tak stavba se střešní konstrukcí, s klempířskými a pokrývačskými pracemi, byla dokončena 30. července 2017. Je to tedy přesně rok, co jsme objekt uzavřeli,“ říká Michal.

Plány a rozpočet

„V tuto chvíli máme dokončená a osazená okna, betonové lité podlahy, sádrové omítky a nyní čekáme na sádrokartonářskou firmu, abychom se posunuli zase dále.

Dům plánuji dostavět do konce roku. Rozpočet, který jsme si s ženou stanovili je 3 miliony korun, ale vzhledem k tomu, že jsme si navymýšleli spoustu dalších věcí oproti původními plánu, bude to plus mínus 100–200 tisíc korun,“ říká k rozpočtu stavebník Mcihal.

Závěr

Michalovi děkujeme, že se s námi podělil o své stavební zkušenosti. Držíme mu palce, aby stavba dál pokračovala podle plánu.

 

O váš stavební příběh se s námi podělte zde.

 

Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

BRAMAC představuje další technologickou inovaci AERLOX

BRAMAC představuje další technologickou inovaci AERLOX
BRAMAC, lídr na trhu střešních systémů, uvádí na trh novou betonovou tašku Classic AERLOX. Díky kombinaci optimalizovaného designu a upravené výrobní receptury se tento model střešní tašky vyznačuje o 30…

Založení zdiva a zdění

Založení zdiva a zdění
Tak po položení izolace jsme domluvili založení od Porothermu, čehož vůbec nelitujeme. Dne 16.5. jsme začli. Vše jsme měli nachystáno a vše šlo krásně od ruky.

Zdění obvodového zdiva a věnec

Zdění obvodového zdiva a věnec
Po založení první řady následovala týden pauza. Pokračovalo se příští víkend, respektivě od čtvrtka do neděle.

Diskuzní fórum