Příběh Romana: Pasivní dům je logická volba

Autor: Tereza Malinová (119 příspěvků)
6. 2. 2018
0 komentářů
Příběh Romana: Pasivní dům je logická volba
Příspěvek stavebníka
Svépomocník Roman patří k nejaktivnějším přispěvatelům na webu Svépomocí.cz. Během roku ve svých článcích zdokumentoval, jak roste jeho patrový pasivní dům o obytné ploše 120 m2. Ve shrnujícím článku se dozvíte, proč se rozhodl pro pasiv, jaký materiál zvolil ke stavbě hrubé stavby, nebo jak dopadl první Blower-door test.

 "Proč stavíme pasivní dům? Podle mě je to logická volba, respektive nevidím důvod nestavět pasivní... Jediné, co se dá namítnout, jsou vícenáklady, které nemusí být defakto žádné," vysvětlil Roman svou volbu. Více se o domě dočtete v jeho prvním článku.

Základy čistě svépomocí

Za domem bude přisazená terasa na železobetonové nádrži na vodu a sklípku. Budeme čerpat dotaci NZÚ. Stavíme částečně svépomocí. Co se týče technologií, tak nic složitého neplánujeme - vzduchotechnika, fotovoltaika, elektro topení (podlahovka pod dlažbou v koupelnách a zádveří). Obytné místnosti sálavé panely Ecosun. Stínění v přízemí žaluzií a patro přesahem střechy.„

Příběh Romana: Pasivní dům je logická volba
Reklama

Až po základovou desku, kterou budoval dva měsíce ve třech lidech, si veškerou práci zajistil svépomocí. „Kdybych si to nechal udělat, tak počítám minimálně 100 tisíc korun navíc.“

Příběh Romana: Pasivní dům je logická volba

Strop byl navržen monolitický betonový - zedníci jej dělali sami ve třech, já jsem pouze zajistil šalování, které postavili, naházeli desky a pak výztuž, kterou jsem taky zajistil já (objednal, jelikož tam byly takové rozměry, že potom může jezdit tank). Musím říct, že při vázání výztuže měli řemeslníci asi největší problémy a hodně nadávali.„

Reklama

Střechu zafoukal celulozou

Střechu přenechal stavebník Roman kompletně na tesařích. Její skladba je následující: na dřevěný krov položili DHF desky, fólie (pojistná hydroizolace), latě, kontralatě, betonovou hladku - tašku Bramac Tegalit star. Prostup střechou je jediný v podobě odvětrání kanalizace. „Když měli tesaři hotový krov, vyzdil jsem štíty - krov neleží na štítech a štíty nemusí být ani přesně po krov, zvenku se to uzavře polystyrenem a zevnitř se to celé vyfouká celulózou (od horní strany krovu 48 cm celulózy).“

Příběh Romana: Pasivní dům je logická volba

Souběžně se zateplením domu udělal Roman trámový strop v patře, na nějž se později usadila OSB deska - podlaha na půdě a zespodu sdk. Do vzniklé dutiny pak zafoukal zvukovou izolaci. Střechu má stavebník zateplenou foukanou celuozou.

Reklama

Fasáda se šikovnými řemeslníky

Hned po střeše se stavebník pustil do přípravy pro okna - špalet. Jaká okna si vybral, se dočtete v jeho dalším článku. Na řadu přišla také fasáda. Spolupráci s fasádníky si Roman chválil: „Podařilo se mi domluvit velmi šikovné řemeslníky, kteří mají dobré recenze, zkušenosti s pasivem a jsou z vedlejší dědiny. Stejně jako tesaři a klempíř, což se ukázalo jako velmi praktické, poněvadž tyto tři profese spolu musí spolupracovat.“

Blower-door test slavil úspěch

Nastal den "D" a Romanův pasivní dům se podrobil Blower-door testu. „Prošli jsme na první dobrou s výsledkem 0,52. Pro pasivní domy je maximum 0,6. Pak jsme prošli dům a hledali netěsnosti. Našli jsme tři: zásuvky, kudy trochu foukalo. Díle prostup kolem trámů asi 2x. Pak na dvou místech odlepená páska. A asi 0,1 dělaly OSB desky na střeše. Zásuvky, pásky a kolem trámů jsem to opravil, tak na ostrém testu by to mohlo být tak o 0,1-0,2 lepší.“

Příběh Romana: Pasivní dům je logická volba

Domácí čistička odpadních vod

Na pozemku Romana není kanalizace, takže si musel vybrat mezi septikem nebo čističkou odpadních vod. Z ekonomických i ekologických důvodů padlo rozhodnutí na čističku. „Podařila se i pěkně usadit. Ve dvou lidech v pohodě, i když má 170 kg. Bohužel pak zase pršelo, takže napojení na kanalizaci musí počkat. Ještě se musí vykopat přepad z nádrže, který ústí taky do vsaku. Pak se vsak může vyplnit recyklátem a zahrnout. Musíme to stihnout ještě letos, v zimě chceme kolaudovat.“

Příběh Romana: Pasivní dům je logická volba

Fotovoltaickou elektrárnu zaplatí dotace

Bylo jasné, že chceme stavět do pasivu. Podle NZÚ jsou dvě úrovně dotace – 300 nebo 420 000 Kč. Pokud bychom stavěli na nižší dotaci, nemusíme fotovoltaickou elektrárnu mít, ale když stavíme na vyšší dotaci, tak nám ji ten rozdíl zaplatí celou. Takže proč nestavět na vyšší dotaci? Panely jsme vybrali kvalitní, vyráběné v Brně, aby taky trochu vydržely. Byla možnost koupit panely z Číny, bylo by to levnější, ale nechci je za pět let měnit. Instalovali se výhodně, když bylo lešení kolem domu, nemusel se tak platit příplatek za techniku,“ pochválil si stavebník instalaci. Článkem o fotovoltaické elektrárně Romanův stavební příběh zatím končí. Těšíme se na jeho další pokračování. Přejeme mu, ať se mu daří a posíláme dárkový balíček svépomocných vychytávek z našeho e-shopu. Všechny články od svépomocníka Romana jsou k dispozici na tomto odkazu. Také stavíte? Podělte se o tom s námi, možná inspirujete další stavebníky.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová
Tereza Malinová (119 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama