Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Jak na fasádu

Fasáda - Zateplení fasády domu Vám přinese zásadní úsporu energií spojených jak s vytápěním, tak i s klimatizováním vnitřních prostor. Zateplením můžete docílit až 30% úspory nákladů, což při neustále rostoucích cenách energií je jistě nezanedbatelné. V následujícím článku se podíváme na dva nejčastější a nejběžnější způsoby zateplení, jejich výhody či nevýhody a soupis potřebných materiálů.

 

 

Kontaktní fasáda

Kontaktní fasáda je nejpoužívanější způsob zateplení fasády, kdy je izolant – pěnový polystyren nebo minerální vata – pevně připojen ke stávající fasádě. Tím mimo jiné docílíte i odhlučnění Vašeho domu. Výhody pěnového polystyrenu, nejčastěji fasádní polystyren EPS 70 F, spočívají v jeho cenové dostupnosti, snadné aplikaci a dobré opracovatelnosti. Nevýhodou je oproti fasádním vatám menší požární odolnost. Fasádní, neboli minerální vaty naopak vynikají vyšší požární odolností, jejich nevýhodou je však vyšší cena a problematičtější aplikace na fasády spojená s vyšší hmotností a nasákavostí při aplikaci.

Na co si dát pozor

Než začneme fasádu zateplovat, musíme připravit suchý a pevný podklad zbavený nečistot a uvolněných částí staré fasády, stejně tak různých doplňků, jako jsou větrací mřížky, hromosvod apod.. Provedeme též penetraci původní fasády pro zlepšení přilnavosti podkladní a lepící vrstvy (například penetrací Weber.podklad A). Poté již můžeme zahájit samotnou montáž izolantu.

Postup zateplení fasády

Začneme montáží zakládacích soklových lišt po obvodu celého domu. Do těchto lišt vkládáme izolační desky buď:

 - polystyren - např.: fasádní polystyren EPS 70 F, EPS 100 F, Styrotherm 70 Plus
 - fasádní vatu - např. Isover TF, Isover NF 333, Nobasil FKD nebo Nobasil FKL

 

Tyto izolační desky zároveň lepíme tzv. na terče pomocí lepícího stěrkového tmelu (např. Weber tmel 700). Takto postupujeme směrem odspodu nahoru a desky dáváme na vazbu, podobně jako cihly. Desky následně kotvíme pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem, na 1m2 použijeme alespoň 4 hmoždinky. Na rohy fasády použijeme rohové lišty s perlinkou. Tyto lišty zpevňují rohy fasády a chrání je před poškozením. Po dokončení montáže izolačních desek celou plochu přestěrkujeme stěrkovým tmelem (opět můžeme použít zmíněný nejprodávanější Weber tmel 700). Stěrkování provádíme odshora dolů v několika vrstvách. Celková síla stěrky musí být alespoň 3-5mm. Do stěrkového tmelu vtláčíme armovací tkaninu, tzv. perlinku. Ta musí být zcela „ponořena“ do stěrkového tmelu a zcela jím překryta. Perlinku napojujeme vždy s cca 10cm překrytím, v namáhaných místech i dvojnásobným.

 

Po důkladném vyschnutí stěrky je možné zahájit aplikaci finální vrstvy, tedy omítky. Použijeme penetraci pod omítku (např. Weber.pas podklad UNI) pro zlepšení přídržnosti a snížení savosti podkladu. Po penetraci provedeme klempířské práce a zatmelíme spáry kolem oken pružnými akrylátovými tmely.

 

Poté již můžeme nanést finální omítku, která celkově chrání fasádu před povětrnostními vlivy a samozřejmě je tou pověstnou estetickou třešinkou na dortu celé nové fasády.

Provětrávaná fasáda

V případě provětrávané fasády není izolant pevně přichycen přímo ke staré fasádě, ale je vkládán do roštu. Tím vznikne vzduchová mezera. Prouděním a cirkulací vzduchu je zamezeno zvlhnutí stěn a případné tvorbě plísní a bakterií. Systém provětrávaných, nazývaných také předsazených, fasád je doporučen u budov se zvýšenou vnitřní vlhkostí. Bezkontaktní systém se skládá z nosného roštu, izolačního materiálu, odvětrávací mezery a vnějšího obložení. Obkladem mohou být dřevotřískové či OSB desky, které se dále omítnou, a dále betonové, kovové a keramické desky. Výhodou u provětrávané fasády je možnost instalace i v mrazech z důvodu suchého procesu a případná omyvatelnost ( dle použitého obkladového materiálu).

Ideálním izolantem je minerální vata ve tvaru desek, které se vkládají pod obklad do připraveného roštu. Hlavními přednostmi tohoto systému jsou výborné tepelně izolační i akustické vlastnosti, nízký difuzní odpor a vysoká požární odolnost.

 

Všechny materiály pro oba způsoby zateplení samozřejmě nakoupíte u nás. Pokud si nevíte rady ohledně zateplení fasády či máte nějaké technické dotazy, kontaktujte nás, ochotně Vám poradíme.

 

Koupit produkty na zateplení fasády výhodně »

Komerční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Související články

Fasáda

Fasáda
Koncem srpna jsme začali s fasádou. Udělali jsme rošty z latí a mezi ně vkládali dřevovláknitou izolaci steiko. Vše se zaklopilo folií a přidělal další rošt, který ponese už samotnou…

VIDEO: Zateplení cihlového domu polystyrenem ISOVER GreyWall

VIDEO: Zateplení cihlového domu polystyrenem ISOVER GreyWall
Dům je postavený z broušených cihel tloušťky 240mm zděných na tenkovrstvé lepidlo. Pro zateplování byl zvolen šedý, tedy grafitový polystyren s označením ISOVER GreyWall tloušťky 10 cm. 

Provětrejte fasádu!

Provětrejte fasádu!
Výrobce LB Cemix uvádí na trh novou generaci fasádního zateplení, které si vedle skvělých tepelněizolačních schopností ponechává v unikátní míře prodyšnost. Zateplovací systém Cemix THERM DIFU je až 20x prodyšnější…

Diskuzní fórum

  • Stavební dozor
  • Omlouvám se vím že to sem nepatří. Nevíte nebo nemáte někdo kontakt na někoho kdo dělá...
  • Autor Karel a Radka | 13. úno 2016 23:50
  • VPC založení zdiva
  • @Stas: ale já nechci nahrazovat všechno zdivo. VPC mi vyhovuje. Pouze jsem chtěl doporučit...
  • Autor Popo | 13. úno 2016 21:38
  • Prosím o kritiku
  • Dobrý večer,chystáme se postavit baráček a vymýšlíme si projekt. Prosím o kritiku a rady a...
  • Autor Mirda | 13. úno 2016 19:22