Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Jak na fasádu

Fasáda - Zateplení fasády domu Vám přinese zásadní úsporu energií spojených jak s vytápěním, tak i s klimatizováním vnitřních prostor. Zateplením můžete docílit až 30% úspory nákladů, což při neustále rostoucích cenách energií je jistě nezanedbatelné. V následujícím článku se podíváme na dva nejčastější a nejběžnější způsoby zateplení, jejich výhody či nevýhody a soupis potřebných materiálů.

 

 

Kontaktní fasáda

Kontaktní fasáda je nejpoužívanější způsob zateplení fasády, kdy je izolant – pěnový polystyren nebo minerální vata – pevně připojen ke stávající fasádě. Tím mimo jiné docílíte i odhlučnění Vašeho domu. Výhody pěnového polystyrenu, nejčastěji fasádní polystyren EPS 70 F, spočívají v jeho cenové dostupnosti, snadné aplikaci a dobré opracovatelnosti. Nevýhodou je oproti fasádním vatám menší požární odolnost. Fasádní, neboli minerální vaty naopak vynikají vyšší požární odolností, jejich nevýhodou je však vyšší cena a problematičtější aplikace na fasády spojená s vyšší hmotností a nasákavostí při aplikaci.

Na co si dát pozor

Než začneme fasádu zateplovat, musíme připravit suchý a pevný podklad zbavený nečistot a uvolněných částí staré fasády, stejně tak různých doplňků, jako jsou větrací mřížky, hromosvod apod.. Provedeme též penetraci původní fasády pro zlepšení přilnavosti podkladní a lepící vrstvy (například penetrací Weber.podklad A). Poté již můžeme zahájit samotnou montáž izolantu.

Postup zateplení fasády

Začneme montáží zakládacích soklových lišt po obvodu celého domu. Do těchto lišt vkládáme izolační desky buď:

 - polystyren - např.: fasádní polystyren EPS 70 F, EPS 100 F, Styrotherm 70 Plus
 - fasádní vatu - např. Isover TF, Isover NF 333, Nobasil FKD nebo Nobasil FKL

 

Tyto izolační desky zároveň lepíme tzv. na terče pomocí lepícího stěrkového tmelu (např. Weber tmel 700). Takto postupujeme směrem odspodu nahoru a desky dáváme na vazbu, podobně jako cihly. Desky následně kotvíme pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem, na 1m2 použijeme alespoň 4 hmoždinky. Na rohy fasády použijeme rohové lišty s perlinkou. Tyto lišty zpevňují rohy fasády a chrání je před poškozením. Po dokončení montáže izolačních desek celou plochu přestěrkujeme stěrkovým tmelem (opět můžeme použít zmíněný nejprodávanější Weber tmel 700). Stěrkování provádíme odshora dolů v několika vrstvách. Celková síla stěrky musí být alespoň 3-5mm. Do stěrkového tmelu vtláčíme armovací tkaninu, tzv. perlinku. Ta musí být zcela „ponořena“ do stěrkového tmelu a zcela jím překryta. Perlinku napojujeme vždy s cca 10cm překrytím, v namáhaných místech i dvojnásobným.

 

Po důkladném vyschnutí stěrky je možné zahájit aplikaci finální vrstvy, tedy omítky. Použijeme penetraci pod omítku (např. Weber.pas podklad UNI) pro zlepšení přídržnosti a snížení savosti podkladu. Po penetraci provedeme klempířské práce a zatmelíme spáry kolem oken pružnými akrylátovými tmely.

 

Poté již můžeme nanést finální omítku, která celkově chrání fasádu před povětrnostními vlivy a samozřejmě je tou pověstnou estetickou třešinkou na dortu celé nové fasády.

Provětrávaná fasáda

V případě provětrávané fasády není izolant pevně přichycen přímo ke staré fasádě, ale je vkládán do roštu. Tím vznikne vzduchová mezera. Prouděním a cirkulací vzduchu je zamezeno zvlhnutí stěn a případné tvorbě plísní a bakterií. Systém provětrávaných, nazývaných také předsazených, fasád je doporučen u budov se zvýšenou vnitřní vlhkostí. Bezkontaktní systém se skládá z nosného roštu, izolačního materiálu, odvětrávací mezery a vnějšího obložení. Obkladem mohou být dřevotřískové či OSB desky, které se dále omítnou, a dále betonové, kovové a keramické desky. Výhodou u provětrávané fasády je možnost instalace i v mrazech z důvodu suchého procesu a případná omyvatelnost ( dle použitého obkladového materiálu).

Ideálním izolantem je minerální vata ve tvaru desek, které se vkládají pod obklad do připraveného roštu. Hlavními přednostmi tohoto systému jsou výborné tepelně izolační i akustické vlastnosti, nízký difuzní odpor a vysoká požární odolnost.

 

Všechny materiály pro oba způsoby zateplení samozřejmě nakoupíte u nás. Pokud si nevíte rady ohledně zateplení fasády či máte nějaké technické dotazy, kontaktujte nás, ochotně Vám poradíme.

 

Koupit produkty na zateplení fasády výhodně »

Komerční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Související články

Vnější omítky a fasáda

Vnější omítky a fasáda
Ihned po vnitřních omítkách se zedníci vrhli na venkovní omítky. Michal lepil polystyren a apolišty s perlinkou na špalety oken.

Fasáda

Fasáda
Poslední část, co mě zbývala před kolaudací, bylo zateplení fasády. Nejprve jsem nalepil hydroizolační lepenku na sokl, pak odsekal zbytky lepidla a malty, aby to nedělalo problém při lepení polystyrenu.

Online kurz jak správně provést zateplení fasády

Online kurz jak správně provést zateplení fasády
Během léta jste měli možnost sledovat seriál, ve kterém jsme zodpovídali dotazy vás, svépomocných stavebníků, k problematice zateplování fasád. Praktické informace, jak postupovat při správném zateplování fasád, můžete nyní načerpat…

Diskuzní fórum

  • Územní plán vs. plynovod
  • To není nic složitého. Proto, abyste si nechal zpracovat projekt, od úředníků na stavebním...
  • Autor ing. arch. Martin Veber | 31. srp 2015 21:11
  • Izolace nad krokvemi
  • Dobrý den, mohla bych Vás také poprosit o kalkulace? Předem Vám děkuji. e-mail:...
  • Autor Katka Hud | 31. srp 2015 08:30
  • Rada se skelnou vatou
  • Zdravím stavebníci. Chtěl bych se zeptat na Vaše názory. Mám možnost získat vatu Isover Domo...
  • Autor Miloš Pečinka | 30. srp 2015 21:33
Reklama