Reklama
Vyhledat: 

Rozhodnutí stavět a koupě pozemku

Já i přítelkyně pocházíme z vesnice, respektive z malého města, oba jsme vyrostli v rodinném domku. Aktuálně žijeme v 1+kk v centru krajského města (zejména z pracovních důvodů a byla to i taková zkouška jestli spolu vydržíme bydlet). Při uvažování o budoucnosti jsme se rozhodli, že bychom rádi zpátky na vesnici do vlastního domku.

Tak jsme začali hledat vhodný stavební pozemek v mé rodné vísce. Spolu s rodinou jsme dali hlavy dohromady a po „průzkumu“ vesnice jsme vybrali čtyři pozemky, které by se nám líbily. Jeden z nich se již dlouho inzeroval k prodeji – tento jsme vyloučili jako první – hlavní důvod byl, že se na něm nacházela ruina, byl poměrně úzký, ve svahu a moc jsme si tam neuměli představit dům.

Druhý pozemek (z našeho pohledu ideální) k prodeji sice inzerován nebyl, ale i tak jsme oslovili majitele, který nejdříve vypadal, že by k prodeji svolil, ale nakonec si to rozmyslel. Údajně by na něm chtěl časem stavět sám (osobně si myslím, že se ho za dva, tři roky stejně zbaví).

U zbylých dvou pozemků nás majitelé informovali hned, že nemají zájem pozemky prodávat. Takže to vypadalo, že naše stavba skončí dřív než začne. Ještě se nabízela možnost odkupu rozestavěného domu (shodou okolností ve vlastnictví majitele pozemku č. 2), kterou jsme ale hned zavrhli.

Zamysleli jsme se tedy pořádně nad pozemkem č. 1, pozemek měl celkem 889 ma nacházela se na něm ruina původní stavby. Vlastník se o pozemek téměř vůbec nestaral a tak byl zarostlý až hanba. Elektronicky jsme prověřili rozměry na výpisu z katastru, zkontrovali jestli není zatěžkán exekučním příkazem a břemeny, prověřili územní plán a možnost napojení na sítě, fyzicky vzali pásmo a měřili – výsledek byl, že by to vlastně šlo. Zavolali jsme do realitky a pozemek zamluvili. Po rezervaci následovala cesta na stavební úřad s dotazem, jestli by bylo tam bylo možné postavit dům – odpověď rychlá a jasná – přineste projekt a my vám to řekneme – díky za pomoc. Naštestí mám kamaráda projektanta a majitele stavební firmy, který mi po shlednutí pozemku řekl, že by to mělo být OK, tak jsme do toho šli a pozemek koupili.

Při té příležitosti jsme koupili i sousední pozemek od obce - zahradu (cca 800 m). Tady ještě bylo třeba část pozemku oddělit, takže návštěva geodeta a vypracování geometrického plánu.

Postup demolice a připojení sítí popíšu v dalším článku.

 

Náklady

Název položky Cena
Pozemek 136 500 Kč
Daň z nabytí 5 460 Kč
Geometrický plán 6 500 Kč
Poplatek katastr 1 000 Kč
Ocenění pozemku 1 000 Kč
Celkem 150 460 Kč
Naposledy změněno pátek, 16 únor 2018 14:08

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Beny

Beny

Věk: 28

Detaily domu

Kraj: Pardubický
Velikost pozemku: 1 696 m2
Zastavěná plocha domu: 96 m2
Podlahová plocha domu: 152 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 179 373 Kč

Související články

Výběr pozemku

Výběr pozemku

Výběr a koupě domku

Výběr a koupě domku
S manželem jsme 3 roky pracovali v zahraničí, abychom si na nějaký starší domek v Čechách našetřili. Nabídky domů jsme sledovali už ze zahraničí, takže celkové hledání nám zabralo 2…

Tak jsme do toho přeci jen šli

Tak jsme do toho přeci jen šli
Dobrý den stavebníci, tak jsme s manželkou do toho praštili. Tak nějak bych zhodnotil krok, ke kterému jsme se odhodlali.

Mohlo by Vás zajímat

Vodoměrná šachta

Vodoměrná šachta
Základovou desku nám bude stavět firma, která nám bude stavět hrubou stavbu. Už z toho důvodu,že pokud by se vyskytly problémy, mohli by to dávat za vinu nám a na…

Diskuzní fórum

  • Obvodové zdivo
  • Tak já z 44 T profi stavím, a musím namítnout, že by vata vypadávala při drážkování pro...
  • Autor lto | 22. čen 2018 13:22
  • stříkaná PUR izolace v podkroví
  • Dobrý den, rád bych se zeptal na zkušenosti se stříkanou PUR izolací. Mám v plánu zateplení...
  • Autor Salmos | 22. čen 2018 12:55
  • Půjčka od státu
  • Dobrý den, chtěl jsme se zeptat , nevíte někdo víc o půjčce od státu , která se teď...
  • Autor Roman&Lenka | 22. čen 2018 12:29