Reklama
Vyhledat: 

3. První práce na baráku + další zařizování kolem (6+7/2017)

Ještě jsme neměli z katastru ani potvrzení, že už by byl dům přepsaný na nás, ale my už byli tak nažhavení, až budeme něco dělat, že jsme začali i bez toho.

Zabedněná okna + dveře Zabedněná okna + dveře

První fyzické práce, kterými jsme začali, byly:

 • zabezpečení domu, aby nám tam nikdo nelezl a hlavně aby se nikomu nic nestalo. Na okna jsme sehnali od kamaráda plastové palety, na kterých vozí sádlo, tak jsme dali jednu zevnitř a druhou zvenku a svázali drátem. Místo dveří máme velké palety, taky jednu ze vnitř a druhou zvenku, svázané drátem. Na dveře jsme přidali i ceduli Zákaz vstupu… ať je to pojištěné.

 • šachta na vodu - z ní manžel vyndal asi 8 pytlů hlíny s žížalama , flašky - petky i skleněné a nějaké cihly a roxory. Bordelu to bylo hodně a nakonec se dole objevila betonová podlaha, o které jsme nemněli ani tušení. Hned to vypadá lépe.
  Hned jsme objednali kamaráda, který přijel jedno odpoledne díru zaměřit a svařil nám „vrata“ s rámem, které na šachtu umístíme.
  Za cca 2 týdny jsme rám s dveřma obdrželi, natřeli jsme je krásnou zelenou barvou s metalízou, kterou jsme původně koupili na úplně něco jiného, ale teď se hodila.Následně jsme požádali mého taťku, jestli by nám mohl s opravou šachty pomoct… jak už jsem zmínila, nemáme ani tušení, jak se míchá malta a jak beton, ten souhlasil a aktivně se připojil k pracem na domečku – až se sama divím, protože tvrdil, že by ho nekupoval a že je tam práce jak na kostele… přesto doufám, že tam jednou bude bydlet s náma.

 • Takže jsme nejprve odstranili vršek šachty a cihly, které nahoře byly kolem dokola a rozpadaly se… chvíli to vypadalo, že pokud budem takhle čistit vršek, tak za chvíli budem až na dně, ale nakonec jsme sundali cca 2 řady a sem tam ještě někde něco. Taťka ukázal, jak se dělá malta = koupil pytel malty a rozmíchal ho s vodou na přijatelnou hustotu :-D (zvolil tu lehčí variantu, tak snad jindy uvidíme, jak se to míchá). Mezi tím jsme očistili nějaké další cihly, které se daly použít a společně s maltou jsme je dali zpět na místo s tím, že vrchní řadu jsme udělali z cihel nových. Nechalo se to týden zaschnout a další víkend se udělal ještě věněc z betonu a roxorů kolem dokola na ty cihly a do něj se zabetonoval rám na dvěře.

 • elektrika… u domu antoníček je a po konzultaci s kamarádem/šikovným elektrikářem jsme zjistili, že ze sloupu, co je u domu je tažený kabel do antoníčku – do skříně, která je ČEZu a je umístěná ve spodní části antoníčku. Z toho je pak kabel, který jen tak trčí uvnitř antoníčku. Ve vrchní části byly starý rezavý dvířka, které je potřeba vyměnit a připravit vše pro umsítění hodin a zapojení elektriky… Takže opět pod vedením zkušeného taťky proběhlo vymontování starých dvířek, upravení rozměru pro novou betonovou rozvodnou skříň, tu jsme do díry vsadili, prostrčili kabely dírama a maltou s příměsí cementu (prý to bude pevnější) jsme zadělali díry kolem. Antoníček vypadá skoro jako nový.
  Zároveň jsem na ČEZu podala žádost o připojení, za týden mi přišla smlouva a já uhradila rezervaci 12.500,- za 3x25A (lze to platit na dvakrát, ale poslala jsem to celé, abych na to nemusela pak myslet). Teď je to na nás.

 • přípojka elektriky do domu… abychom u ČEZu prošli na výbornou a byli připojeni, tak je potřeba ale zároveň připravit připojení do domu, takže jsme povolali bagristu, který nám k domu vybagroval a vykutal díry pro vedení kabelu a rovnou tedy i vedení trubek na vodu, tedy hloubka cca 120cm. Vzhledem k tomu, že dům a okolí stojí na pískovcové skále, tak to nebyla sranda, ale bagrista to zvládnul a díry jsou na světě. Manžel objednal všechny možné hadice, kabely, chráničky, ochranné pásky… a hned, jak nebude deštivý víkend se pustíme do pokládky a dělání díry do sklepa, kudy povede veškeré vedení.
  Až bude kabel položen a zapojen v domě, pak přijde kamarád-elektrikář, zapojí to v antoníčku, nechá udělat revizi a to se pak nahlásí na ČEZ a oni přijedou a zapojí to… doufám, že to už nebude trvat dlouho.

Stále ale převažovaly ty „zařizovací“ práce, jichž jsem se účastnila hlavně já.

 • Mámin přítel dělal spoustu let střechy (nyní už dělá v jiném oboru) a tak nám dohodil tesaře, který je šikovný, ne drahý a hlavně je ochotný, ten se jedno odpoledne přijel na střechu podívat a zhodnotit stávající stav + nám udělat takový první nástřel, co a jak bude potřeba udělat a za kolik…. Když jsem ho viděla, jak chodí po podlaze, která se houpe, tak mě jímala hrůza… a když se nahýbal přes okraje v díře, aby viděl na tašky a střechu zvenku, tak jsem myslela, že se pozvracím… nakonec to odhadli na cca 400tisíc se vším všudy. Počítám tedy ještě víc, protože tam budou okna, bude potřeba postavit nový jeden štít… opravit „lem“ kolem domu a udělat buď železobetonový věnec, nebo jen zpevnění pomocí ocelových lan. Každopádně říkal, že střecha musí kompletně pryč, ale trámy se dají ještě použít třeba na pergolu + podlaha, že je ve špatném stavu, ale nosníky vypadají v pořádku, tak uvidíme, až se to odkryje – pryč musí hlína a nálety ze shora + stropy ze slámy, které jsou zespoda. (my později usoudili, že to tam ještě rok necháme, protože to je možná přítěž, ale z části i zatím ochrana, než bude střecha nová). Takže střecha bude za rok, nyní nejsou finance, stavební povolení, projekt… a když to počkalo tolik let, tak rok už se v tom ztratí.

 • Co se týká stavu studny a vody v ní… volala jsem místního studnaře, který mě nejprve děsil tím, že voda všude mizí a studny v okolí vysychají, pak ale studnu zkouknul a řekl, že hloubka je cca 15m, vody je tam cca 1m, je to studna kopaná. Po mém dotazu na čistění řekl, že je potřeba, aby tam byla elektrika 380V (aby se to neprodražilo kvůli generátorům) a že je potřeba koupit nový betonový kryt, jednu skruž, následně se studna vyčistí, osadí skruží a je to… sranda za cca 10-12.000,-. Takže nyní čekáme na elektriku a protože vodu budeme potřebovat, tak se studna opraví a vyčistí + použijeme čerpadlo a domácí vodárnu tak, abychom vodu zatím na stavbu měli. Studna je hned vedle šachty s připojením na pitnou vodu, takže se do šachty připojí vedení na vodu pitnou, vodu studniční a rovnou i přívod elektriky na čerpadlo – to vše zároveň tak, aby to vedlo v jedné díře (šikmo nad sebou – 120cm voda, 80-90cm elektrika)

 • Dále jsem řešila projektanta… Pán, který nám dělal odhad, tak je též projektantem, řekl, že by dům zboural a postavil nový, za komplet projekt si řekl 60tisíc. Bohužel mi byl pán nesympatický a hlavně se mi nelíbilo dům bourat, takže jsem hledala dál. Přes známého jsem tam pak pozvala dalšího pana projektanta, který byl sympatický a dům zkouknul, neboural by ho a moc se mu líbil, stav ohodnotil kladně…nicméně působil na mě dost lehkomyslně, protože prohlásil, že vlastně nepotřebujeme ani projekt jako takový, protože není potřeba stavební povolení… Max budeme potřebovat pohledy pro CHKO a jinak se máme tvářit, že pouze opravujeme stávající stav… což bohužel zrovna v případě střechy není myslitelné. No a přes kamarádku jsem se dostala k třetímu projektantovi – tedy projektantce, která mi padla do oka, nejen že to byla sympatická ženská, která nepůsobila ani přehnaně seriózně, ale ani lehkomyslně… ale má zkušenosti s těmito starými opukovými domy (jeden sama opravuje a bydlí v něm a další už projektovala v našem okolí) a hlavně je má ráda… ten náš prý dokonce okukovali, když vybírali ten svůj, ale pro špatné majetkové poměry, které na našem domu kdysi byly, nakonec koupili dům ve  vesnici o pár km dál. Cena projektu je podobná těm pánům předtím, takže jsme souhlasili a domluvili se, že až dodělá projekty, na kterých pracuje, tak se vrhne na ten náš… hned už měla nápady na provedení okna na střeše, takže jsem na to moou zvědavá – bude to „volské oko“, které jsem si tam hned představila a jsem sama unešená tím nápadem J
  Rovnou jsme se domluvily, že si zařídí i posudek statika, abychom lépe věděli, co a jak bude a nebude potřeba.

 • Také bylo potřeba vyřešit plot a tím tedy hranice pozemku a majetkové poměry na pozemku, kde stojí studna…
  1/ nechali jsme vyměřit hranice pozemku = pozemek se nám zvětšil ještě o dost velkou část, kterou jsme mysleli, že už je sousedů + nám přibyla kůlna, která je pořádně zabordelařená a je potřeba jí vyklidit a bordel odvozit na sběrný dvůr.
  2/ u silničářů jsem zajistila odkup pozemku se šachtou a studní s tím, že si musíme nechat udělat geometrický plán toho, co přesně chceme koupit… spolu s paní od silničářů (která je shodou okolností původem z té naší vesničky a ten dům zná ještě z dob jeho plné síly) a s geodety jsme vymysleli, jak by to mělo vypadat… Smlouvu a vše kolem bychom měli obdržet koncem srpna, to jsem zvědavá, kolik to bude všechno stát…ufff

 • Dále jsme řešili, jak vlastně uděláme plot. Plot mezi námi a sousedy (tam, co je nyní i ta kůlna), tak bude z poplastovaného pletiva s podezdívkou ze ztraceného bednění (máme doma psího krtka) a čelní plot k silnici uděláme zatím provizorní z toho, co najdeme v kůlně a co se tam kde válí tak, aby nás nestál nic a splnil funkci, která je pro nás nyní hlavní = aby nám neutíkaly děti a pes na silnici. V tomto rozsahu by to snad nemělo ani vadit CHKO, protože pletivo je dovoleno mezi sousedy a ten čelní plot bude zatím provizorní, kvůli další stavbě a opravám. Vzhledem k tomu, že plot tam už byl a jen ho opravíme, tak není potřeba žádné úřední oznamovaní či povolování.

 • A nyní poslední zásadní věc, kterou je potřeba dořešit je, že máme okap a část střechy na pozemku u sousedů (tam je nyní nepoužívaná zahrada). S majitelem jsem se domluvila, že uděláme věcné břemeno na to, že tam okap může být (vodu svedeme k nám) a že můžeme po domluvě na pozemek v rámci oprav a údržby domu (čištění okapů, oprava střechy, oprava zdí a fasády…. ). Nyní řeším tu smlouvu a dost se v tom topím, takže pokud někdo řešíte něco podobného a máte už smlouvu hotovou, budu moc ráda za nahlédnutí či rady, jak by to vypadat mělo.

 • Co se týká Daně z nabytí nemovité věci – byla jsem na FÚ, tam jsem si s paní prošla mnou připravené papíry, ta mě pochválila a opravila pouze jedno datum (u kterého jsem si sama jistá nebyla, protože se tam přičítaly nějak měsíce k datu nabytí…) a vypočítala jsem, že budeme platit 10.044Kč, což je méně, než jsem čekala, takže super… peníze jsem rovnou hned poslala, abych na to pak za 3 měsíce nezapomněla (a hlavně dokud je ještě mám ).

Tak, to je vše, co se týká dosavadních prací a zařizování. Dokud není voda a elektrika, tak toho moc dělat nejde…. V srpnu bychom rádi udělali zbytek elektriky, aby už byla funkční, přípravu na vodu, vyklízení kůlny a prostoru pro plot a rádi bychom udělali i dveře do chlívků tak, abychom tam už mohli nechávat i nějaké nářadí a nevozili to všechno v autech jak zedníci.

Děkuji všem, kteří přelouskali můj článek až do konce a budu se těšit na komentáře a případně další články vás ostatních, co si procházíte svépomocnou budovatelskou mánií :-)

 Krásné léto s příznivým počasím…

Kamča a Jarda

 

Náklady

Název položky Cena
Daň z nabytí nemovistosti 10 044 Kč
Čez - rezervace 3x25A 12 500 Kč
dveře do šachty 4 100 Kč
vytyčení hranic pozemku 4 235 Kč
Antoníček+jističe+oprava 5 300 Kč
Nářadí pro další práce (flexa, bruska, pila, lopaty atd.) 12 000 Kč
bagrista na výkop 1 700 Kč
cihly, malta, roxory... na šachtu 1 000 Kč
Celkem 50 879 Kč
Naposledy změněno středa, 16 srpen 2017 09:39

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

5 komentáře

 • Odkaz Komentáře ArnieX čtvrtek, 24 srpen 2017 16:36 napsal(a) ArnieX

  Zdravím, jasné to mě štve také když tu někdo přestane psát, někteří si nakonec založí vlastní blog a sem už nepíší, asi to také bude tím, že množství článků je občas větší než se tu dá přes vcelku dlouhé schvalovací období procpat. Každopádně se těším na další vaše články. Mě by koupě takového domu a jeho rekonstrukce přišla jako mission impossible, a sám bych se do toho nikdy nepustil, proto mě to zajímá jak se vám bude dařit. Další články z mé strany budou postupně, teprve se nám finišuje nákup pozemku, zítra jedeme zkontrolovat zda už je realizovaná vodovodní přípojka, příští týden schůzka v bance, podpis hypo na pozemek a ve středu schůzka s projektantem. Snad začnem na jaře stavět.

 • Odkaz Komentáře zero2 čtvrtek, 24 srpen 2017 15:17 napsal(a) zero2

  Právník/notář by to měl zkontrolovat, ale vy mu musíte vysvětlit, co tím chcete dosáhnout, ne že ten text není špatně po formální stránce a tedy on musí zkontrolovat, že tam jsou vyjmenovány všechny myslitelné eventuality - věcné břemeno je děláno na neomezenou dobu. Vy chcete, aby vám soused a všichni jeho následovníci (tj. komu to prodá, kdo to zdědí, komu to pronajme či propachtuje) vám tam ten přesah střechy trpěli a trpěli i okap a jeho roury zpět na váš pozemek. Toto i v případě, že budete muset střechu/krovy/okap opravovat a dočasně odstranit (tj. aby se nestalo, že při opravě, kdy střechu sundáte, oni netvrdili, že přesah už nepotřebujete a tudíž to věcné břemeno zaniklo a nové vám už udělat nepovolí - břemeno lze zrušit i soudně, pokud oni by dokázali, že již ho nepotřebujete). Věcné břemeno si nechte udělat na pozemek, ne na vás osobně, tak, aby i ono přešlo na příští vlastníky/nájemce/pachtýře vašeho domu/pozemku.
  Na druhou stranu oni potřebují mít jistotu, že vy jim střechou nezaberete celý pozemek (na to je právě rozměrové ohraničení).
  Rozměrové ohraničení se obvykle dělá geometrickým plánem (řádově 5000 Kč), v tom případě si nechte trochu více prostoru, kdybyste např. zateplovali.
  Chce to skutečně to pořádně udělat, většinou je to tak, že následující vlastníci již nejsou tak chápaví jako ti, co situaci znají nyní a nemuseli byste se s nimi dohodnout po dobrém a pak jediná šance je se s nimi soudit.

 • Odkaz Komentáře Marešáci čtvrtek, 24 srpen 2017 14:53 napsal(a) Marešáci

  Zero2: Děkuju za radu, já už to na internetu taky lustrovala a mám staženo i několik smluv a snažím se tomu dát hlavu a patu, ale asi máš pravdu, že bude lepší ten notář... asi si smlouvu připravím a pak jí nechám notářem zkontrolovat, zda je to OK, nechci za to nic moc utratit, tak si myslím, že tohle bude levnější varianta, než aby mi smlouvu dělal komplet právě notář či právník. Moc děkuji!
  ArnieX: Jojo, nebojte, hodlám sem psát snad až do konce přestavby... (otázka je, jestli u baráku někdy někdo může říct, že už je hotovo? :-D ). Beru to tu jako takový deníček, a vždy mě naštve, když si začnu číst někoho příspěvky a pak zjistím, že přestal a nevím, jak to dopadlo... což tu hodně přispěvatelů bohužel dělá :( Na druhou stranu narovinu říkám, že tím, že to budeme dělat sami a vždy po kouskách a mezi tím budeme šetřit na další část, tak příspěvky nebudou tak často... respektive někdy často a pak třeba celou zimu nic... :-) Těším se ale, až napíšete, jak postupujete vy s baráčkem :)

 • Odkaz Komentáře ArnieX sobota, 19 srpen 2017 11:29 napsal(a) ArnieX

  Zdravím. Doufám že sem budete psát až do samého konce, jsem moc zvědavý jak ten váš spíš malý hotel než rodinný dům dopadne. Málokdy se vidí odvaha k tak rozsáhlé rekonstrukci. Držím palce.

 • Odkaz Komentáře zero2 sobota, 19 srpen 2017 09:47 napsal(a) zero2

  Co se týká přesahu střechy, našel jsem jeden právní názor http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/obcanske-pravo/vecna-bremena/17113-vecne-bremeno-presah-strechy.html , zatímco tady se uzavírá smlouva o budoucím zřízení věcného břemene http://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/2015/05/rec-281512916_doc1.pdf .
  Možná by stálo za to navštívit notáře a tam se zeptat, resp. s ním domluvit správné sepsání smlouvy. Je nutno to mít správně, protože až by se změnil současný vlastník sousední nemovitosti, noví majitelé by v tom mohly hledat důvody, jak z vás vymámit další peníze či by vám mohly dělat problémy.
  Vstup na sousední nemovitost v případě opravy je zaručený občanským zákoníkem, jde tam o to, aby to souseda moc neobtěžovalo a je povinnost uhradit případné škody, které mu tím vzniknou.

Marešáci

Jarda

Věk: 36
Koníčky: IT, geocaching, rodina
Zaměstnání: IT technik

Kamča

Věk: 34
Koníčky: rodina, pes, čokoláda, koloběžka, cardmaking
Zaměstnání: Sales support

Detaily domu

Kraj: Ústecký
Velikost pozemku: 1 025 m2
Zastavěná plocha domu: 250 m2
Podlahová plocha domu: 750 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 403 917 Kč

Související články

Bouráme

Bouráme
"Jestli chci, tak babička na mě přepíše pozemek i s domem a půjde bydlet do nového" došla jednou moje novomanželka se zajímavou zprávou. No jejda, ještě abychom nechtěli! Jednalo se…

Demolice a stavební bouda

Demolice a stavební bouda
Na našem pozemku se nacházela ruina původního domu, ze které nebylo možné zachovat vůbec nic. Zdi postavené z kombinace pálených a nepálených cihel, opukových kamenů, spadlá střecha, mohutná opuková zeď, která…

Začátek rekonstrukce - demolice

Začátek rekonstrukce - demolice
Tak, a vše začalo. Po koupi chalupy a převzetí klíčů jsme se hned vrhli na vyklízení bordelu z půdy a pokojů. Nebylo toho moc, ale nějaký čas nám to zabralo.…

Diskuzní fórum

  • Příjezdová cesta + sítě
  • Dobrý den, protože máme zkušenosti s realizací mnoha komunikací, s přeměnou z orné půdy na...
  • Autor AŘbeton | 22. kvě 2018 20:56
  • Komunikace mezi pozemky
  • Zdravím, děkuji za odpovědi všem. V rohu pozemku stoji malý domek, ve kterém je elektrika,...
  • Autor Romča | 22. kvě 2018 12:32