Reklama
Vyhledat: 

2. Jak si vlastně stojíme?

Tak koupě proběhla v pořádku a od 30.5.2017 jsme majitelé Ruiničky v nedaleké vesničce. Teď bylo ale potřeba zajistit spoustu věcí okolo, takže to vypíšu popořadě… některé věci ještě nejsou dovyřízené, takže se k nim budu v dalších článcích ještě vracet.

Ruinička Ruinička

Jsem v papírování a „ouřadování“ celkem poctivka a nemám ráda, když se něco odkládá nebo vůbec neřeší… chci mít jasno a vědět, na čem jsme a co bude v budoucnosti, takže jsem se pustila do zjišťování věcí kolem domu, které musíme zajistit dříve, než začneme vůbec něco budovat:

 • Stav domu: 

Znovu jsme pořádně prošli celý dům, prohlídli jsme sklep, místnosti a dokonce jsme vylezli i do podkroví, ale měli jsme strach tam chodit, abychom se nepropadli, střecha je děravá a už několik let tam prší, takže je to místy ztrouchnivělé. Hrubá stavba je v pořádku, ale jinak je potřeba fakt komplet rekonstrukce. Střecha musí být co nejdříve!

Prošli jsme i pozemek kolem – dům je na hranici pozemku, ale za domem je studna, která podle starousedlíků prý patří k domu a vedle je šachta s přívodem pitné vody z řádu (bez hodin, takže nyní nefunkční). Šachta je hluboká cca 180cm, ale je v ní spoustu bordelu (cihly, hlína, flašky…) a přes ní nahoře jsou jen hozený starý plechy, který se můžou kdykoli pohnout nebo propadnout… takže je potřeba to opravit, abychom tam jednou nenašli ty naše raubíře… Studna je hluboká a asi je v ní voda… to je celé, co víme, protože je tam jen malá škvírka mezi mega tlustým betonovým poklopem. 

1/ zjistit s tesařem, v jak špatném stavu je střecha + podlaha v podkroví + nacenit novou
2/ zjistit stav studny, zajistit případně čištění, zjistit stav vody 

3/ vyčistit, opravit a zabezpečit šachtu na vodu 

4/ udělat plot (pes i děti lítaj všude, což je nežádoucí!)

 • Projektant: 

Zajistit projektanta, protože bez toho to prostě nedáme, bude potřeba stavební povolení minimálně na střechu, pak k tomu určitě vizualizace pro CHKO… atd. 

 • Pozemek: 

Už jsme zjistili, že bude potřeba ho oplotit, ale kde přesně? A jak? Takže: 

1/ udělat výměru pozemku, protože původní plot je v chabém stavu, navíc na základech plotu stojí dřevěná kůlna s botelem, která nejspíš patří sousedům 

2/ z jakého materiálu plot bude? CHKO určitě něco předepisuje 

3/ je potřeba stavební povolení nebo nějaké ohlášky? 

4/ zjistit, jak je to vlastně s tou studnou – je naše, ale pozemek je ústeckého kraje (ve správě ho mají silničáři) 

5/ zjistit, jak to je s okapem a přesahem střechy na druhý sousední pozemek

 • Daň z nabytí nemovitosti: 

Volala jsem na finanční úřad Litoměřice a ochotná paní mi doporučila, že si mám nejprve zkusit ohodnotit dům na jejich stránkách, ale že v našem případě, kdy dům je v tak špatném stavu, to není úplně vhodné (jejich odhadní program je dělaný spíš na standardní domy, než na ruiny), takže pokud mi prý vyjde nějaká veliká suma, tak se prý spíše vyplatí zaplatit odhadce a platit daň podle odhadu. Následně do 3 měsíců od nabytí se musí podat přiznání, kde se přikládá (vše stačí kopie) kupní smlouva, zpráva o nabytí z katastru a odhad nebo přílohy s výpočtem podle finančáku. 

Doma jsem pak prozkoumala v klidu odhadní cenu podle finančáku a ta mi vyšla na 1.700.000,- = COŽE??? (daň je 4%!) No, takže odhadce byl jasný… obvolala jsem jich pár, ale nakonec jsem zvolila tady místního pána a domluvili jsme hned termín, kdy se na to podívá a vše zaměří (cena 3000,- - ta cena se pak u přiznání odečítá od základu daně, tak aspoň něco) 

 • Daň z nemovitosti 

Další daň, která se ale už platí ročně a je to v řádu stokorun (podle oblasti a nemovitosti…), tam se máme prý hlásit až v lednu, protože se to platí ročně a za tento rok to ještě platil původní majitel… takže to až za půl roku.

Takže to je začátek dalších mých povinností (já jsem spíš přes papírování, zařizování, volání atd… a můj muž bude pak přes tu práci, já budu přisluhovačka :-D ).

 

Náklady

Název položky Cena
Odhadce 3 000 Kč
Celkem 3 000 Kč
Naposledy změněno pondělí, 14 srpen 2017 14:41

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

4 komentáře

 • Odkaz Komentáře Marešáci pondělí, 14 srpen 2017 14:57 napsal(a) Marešáci

  Ano ano, odhadce má své tabulky, ale na internetu mi vyšla hodnota domu cca 1,7mil. a odhadce to odhadnul na cca 370tisíc, takže opravdu zásadní rozdíl.
  Chtěl předem vědět, na co je odhad určený, což v našem případě byla právě ta daň z nabytí nemovité věci.
  @pavels - odhadce je odhadce, jakmile má někdo povolení to dělat, tak může, je pak spíš rozdíl, pro koho to dělá a jaká je s ním domluva, tak, jak píše zero2. Náš odhad na FÚ uznali úplně v pohodě.
  Plot tam vlastně byl a náznaky (základy) tam jsou dodnes, takže povolení potřeba nebude, jen pak asi schválení od CHKO.
  Vodu z okapu budeme určitě stahovat k nám do nádrží, do kterých plánujeme svést i vodu z ČOV tak, abychom měli vodu na údržbu domu i zahrady (splachování WC, úklid, zalejvání zahrady, mytí auta atd., nevím zda jí lze použít i do bazénu, ale to budeme řešit až později).
  Děkuji za zprávy!!!! :)

 • Odkaz Komentáře zero2 neděle, 13 srpen 2017 19:28 napsal(a) zero2

  Všechny odhady musí udělat znalec.
  Rozdíl je v určení odhadu - odhad pro účely daně z nabytí (maximalizace ceny, tj. maximalizace daně) je jiný než odhad pro banku (určení ceny, za kterou se dá nemovitost prakticky ihned prodat, tj. co nejmenší) a jiný než odhad pro účely exekuce (většinou je tam kus podle tabulek, pak je tam porovnání s podobnými prodávanými nemovitostmi v okolí, z toho se vypočítají ceny za m2 a ceny za ohraničený objem stavby a doplní do hodnot nemovitosti).
  Neboli, už při zadání práce odhadci je nutno specifikovat. Vzhledem k tomu, že prakticky vždy se tam znalec dostaví na místo, tak je dost času mu to upřesnit.

 • Odkaz Komentáře pavels neděle, 13 srpen 2017 15:56 napsal(a) pavels

  Není odhad jako odhad, na to pozor! Pro potřeby výpočtu daně z nabytí potřebujete znalecký posudek vypracovaný znalcem.

  Klasický odhad od odhadce vám na FÚ neuznají, ten je určen bankám.

 • Odkaz Komentáře zero2 neděle, 13 srpen 2017 13:45 napsal(a) zero2

  Popravdě odhadce také má své tabulky a sice se může snažit jak chce, ale aby nepřišel o oprávnění, musí je dodržet. Takže on vypočítá objem, i když vezme v úvahu stáří, stejně to nějaká suma bude. Nám vypočítal cenu domu, který právě bouráme, na milión. Na druhou stranu si můžete dát náklady na odhadce do přiznání a ušetřit 4% z 3000 Kč..
  Pokud už tam plot je, může se obnovit, v jakémkoliv vhodném tvaru, pokud není, musí se žádat o územní souhlas - tj. nechat si podepsat od sousedů souhlas s výstavbou (500 Kč), od ledna 2018 se nemusí dělat souhlas s plotem do 2m u hranic, které nejsou veřejným prostranstvím.
  Vodu z okapu musíte svést na svůj pozemek, pokud chcete na sousedův, je více než vhodné si udělat služebnost (věcné břemeno) svodu vody (tj. soused musí souhlasit, že do katastru vloží omezení svého pozemku). Ale protože dnes se voda hodí, je lepší ji zachytávat a používat na zahradě než ji někam bez užitku vypouštět a nebo za to dokonce platit.

Marešáci

Jarda

Věk: 36
Koníčky: IT, geocaching, rodina
Zaměstnání: IT technik

Kamča

Věk: 34
Koníčky: rodina, pes, čokoláda, koloběžka, cardmaking
Zaměstnání: Sales support

Detaily domu

Kraj: Ústecký
Velikost pozemku: 1 025 m2
Zastavěná plocha domu: 250 m2
Podlahová plocha domu: 750 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 403 917 Kč

Související články

Vy máte zájem stavět, my máme zájem vám ušetřit!

Vy máte zájem stavět, my máme zájem vám ušetřit!
Každá úspěšná stavba musí mít správný základ. O co se jedná? O exkluzivní SLEVOVÝ POUKAZ "Stavte výhodně", který je výsledkem uzavřeného partnerství předních výrobců stavebních materiálů. Co z toho vyplývá?…

Hypotéka na koupi a rekontrukci domu

Hypotéka na koupi a rekontrukci domu
Po rozhodnutí koupit domek jsme museli začít jednat a rychle sehnat hypotéku. 

Začátek

Začátek
Na začátku byla jen myšlenka resp. jen sen. Jelikož ve středočeském kraji žijeme společně již 8 let a a vždy jsme byli v pronájmu, za který se platilo v rozmezí…

Diskuzní fórum