Reklama
Vyhledat: 

Netradiční základová deska

Ahoj svépomocníci! S novým článkem jsem si dával trochu na čas. Důvod je jednak v množství práce, kterou jsem musel vykonat, abych mohl napsat ucelený článek, ale především změnou pohledu na samotnou stavbu.

Ještě nedávno jsem tuto rekonstrukci bral něco jako zábavu a koníček. S ohledem na množství peněz, které do chaty vkládám, jsem ale situaci přehodnotil a přestal brát rekonstrukci jako nejnutnější údržbářské opravy domu, ale jako tvorbu domu pro život, i když tam asi žít ani nebudu. V opačném případě by mi totiž bylo líto proinvestovaných peněz, které ze staré chaty udělají zase jen starou chatu. Podmětem rozhodnutí bylo, že se tam musí opravit skutečně úplně všechno.

Pokud mám vyprávět příběh fotek v příloze, tak někdy na podzim 2015 jsem si řekl, že ty prkna položené na hlíně sloužící jako podlaha nejsou pro dnešní dobu dostačující. Vrhl jsem se tedy na odstranění podlahy a odebrání cca 20cm hlíny abych tu pak nahradil betonovou deskou. V místě kde bude stát komín jsem betonový základ prohloubil. Čas šel dál a já začal uvažovat, že ty schody do sklepa mi v domě zabírají docela dost podlahové plochy a tudíž jsem tyto schody potřeboval přesunout mimo hlavní obytný dům. Vedle domu jsem vyhloubil šachtu, kterou jsem vyztužil železobetonem. O tom, že je celý dům trochu nakřivo jsem věděl od počátku. Ono taky když vám barák stojí jen na kamenech pospojovaných blátem, tak těch 200 let povětrnostních vlivů udělá svoje. Rozhodl jsem se tedy pomocí heverů dům srovnat do roviny.

Takže vznikla místa, kde kousek podezdívky chybělo. Mohl jsem tam ty kameny doplnit jen položením a obalením blátem, tak jako okolo celého zbytku domu. Já se ale rozhodl tyto lokální části rozebrat, s tím, že kameny naskládám zpět, ale již obalené betonem. Z lokální opravy se pak stala oprava podezdívky kolem celého domu. Podezdívku jsem ve skutečnosti vystavěl jen asi 20 cm pod spodní hranu trámů, abych pak dovnitř domu až pod trámy snadno vložil karisítě 150 x 150 x 6. Tedy samozřejmě až poté co jsem si tam natahal kanalizační rozvody a ještě takový můj výmysl další kanalizační trubky, kterými v budoucnu plánuji vést vodu a topení. Celé se to následně uhutnilo vibrační deskou, která podjela i pod vnitřními trámy. Po vložení karisíťí jsem dozdil mezeru mezi podezdívkou a začal se připravovat na betonování. Jelikož jsem měl v domě trámy, které měly přesně kopírovat úroveň budoucí podlahy, na okraje jsem připevnil L profily ohnutého plechu, které mi při rovnání základové desky sloužily jako orientační body.

Do každé místnosti jsem si nachystal lať o něco kratší než byla šířka místnosti a tou latí jsem po těchto L profilech stahoval beton do roviny. Samotnou betonáž jsem vymyslel tak, že si z půjčovny půjčím 6m dlouhý pásový dopravník, který dám dovnitř domu a který mi beton dopraví od domíchávače až do zadní místnosti. Tak jak bude beton přibývat, se bude pásový dopravník posouvat ven z domu.

Celkem bylo potřeba 9,5 m3 betonu. 9 m3 mi dovezl Cemex pevnost C20/25 a zbylý půlkubík jsem si domíchal svépomocí. Ještě bych upozornil na dvě věci. Práce s betonem je docela dřina. To jak jsme to měli namyšlené, to bylo na rozprostírání betonu fyzicky náročnější (oproti pumpě). Po hodině jsem padal únavou, a když jsme končili, tak už jsem toho měl fakt plné kecky. To hlavní co chci ale říct je, že když jsem končil, tak jsem měl beton doslova až za ušima. Po tomto mě na potřísněných místech začala svědit pokožka a později se mi na těch místech udělaly takové puchýřky, jako když se odřete a pak když se to zahojí tak to upadne. Nevím, co za chemie byla v betonu, ale postihlo nás to dva, co jsme byli v kontaktu s betonem. Příště bych se určitě více chránil proti potřísnění – rada na závěr.

 

Náklady

Název položky Cena
beton C20/25 9m3 21 000 Kč
kari sítě 150x150x6 4 000 Kč
kanalizační trubky 110mm 5 000 Kč
štěrk 14 tun 7 000 Kč
cement 42,5 7 000 Kč
hever 20 tun 1 200 Kč
hever 2 x 5 tun 1 200 Kč
hever 2 tuny 300 Kč
půjčovna vibrační deska 400 Kč
půjčovna pás. dopravník 650 Kč
benzín do vibr. desky 150 Kč
piva pro chlapi 100 Kč
oběd pro chlapi 500 Kč
nafta do nakladače 2 000 Kč
řetěz do pily 5 x 1 500 Kč
spojovací materiál 600 Kč
zahradní hadice + koncovka 500 Kč
neuvedený další materiál 10 000 Kč
olej do nakladače 1 500 Kč
Celkem 64 600 Kč
Naposledy změněno neděle, 17 září 2017 19:05

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Ondřej a Lucka čtvrtek, 26 říjen 2017 21:39 napsal(a) Ondřej a Lucka

  Až teď koukám, že na Vaší chaloupce vazníky nehrozí :) ale obdivuji, jakou si s tím dáváte práci... musí to být obrovská dřina.

 • Odkaz Komentáře Valec pondělí, 18 září 2017 13:56 napsal(a) Valec

  Mělo se to zbourat a postavit znovu. Ostatně tohle tvrdí většina lidí co chodí kolem, včetně mě :-). Upřímně řečeno by k tomu zbourání z mé strany ale dojít nemohlo. Tento dům pro mě nemá vysokou prioritu. Takže než bourat a stavět tohle daleko od domova, spíše bych pouze stavěl novostavbu na zajímavější lokalitě. Obecně mě ale manuální práce baví a tato chata je prostředek jak se jim věnovat. Nicméně vždycky když odtamtud odjíždím, tak mám smíšené pocity. Díky za palce, ale vezmi si někdy montérky a dojeď na brigádu! :-)

 • Odkaz Komentáře Marešáci pondělí, 18 září 2017 11:03 napsal(a) Marešáci

  Ahoj Lukáši, tak si tu tak čtu a prohlížím fotky u tvého článku a říkám si, jestli nebylo snadnější ten dům celý rozebrat a postavit znovu :-))) (následně mě ale napadá, že i my bychom to měli snadnější, kdybychom dům zbourali a postavili znovu :-) takže tě vlastně chápu :-D ).
  Klobouk dolu, musí to být hrozná dřina... čeká nás to v baráku taky - podlahy máme taky jen hínu + prkna (a ty prkna už jsou ve většině domu pryč díky nenechavým sousedům)...
  Držím palce a budu dál sledovat tvé články :-)

Valec

Lukáš

Věk: 31
Koníčky: plavání, kytara, stavba
Zaměstnání: designer

Detaily domu

Kraj: Zlínský
Velikost pozemku: 300 m2
Zastavěná plocha domu: 70 m2
Podlahová plocha domu: 70 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 100 000 Kč
Celkem prostavěno: 145 800 Kč

Související články

Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení

Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení
Svépomocník Ondřej patří mezi tři nejaktivnější přispěvatele našeho webu za uplynulý rok. Chceme proto připomenout jeho stavební příběh, který začíná prohlídkou přízemního rodinného domu z roku 1908, jehož kouzlu s manželkou Andreou…

Podlaha - tvarovky IGLU

Podlaha - tvarovky IGLU
Jak jsem psal v jednom z dřívějších článků, rozhodl jsem se jako izolaci použít provětrávanou podlahu.

Příprava podlahy 10. 1. 2016

Příprava podlahy 10. 1. 2016
Tento den jsme zahájili práce. K dispozici mám rodinného zedníka Milana, který na stavbě bydlí.

Diskuzní fórum