Reklama
Vyhledat: 

Komín

Březen a Říjen 2010

Během března jsme s Katkou zbourali nadstropní část komínu a vyvložkovali průduch od sklepa na půdu.

komín komín

Ve sklepě jsem vybetonoval vybírací místo. Sklepní část byla vysypána sutí a popelem, ale naštěstí nebyla vyzděna, takže to šlo bez větších obtíží. Ve sklepní části s plánovanými dvířky jsem založil betonek, na který jsem směrem do průduchu vložil odpadní trubku o menším průměru než je keramická vložka a obetonoval do výšky podlahy v přízemí.
Prozíravě jsem trubku vyndal během tuhnutí betonu a i tak to šlo ztuha, později už by to asi nešlo vůbec.

Po vytuhnutí jsem pokračoval nalepením první vložky a postupoval až nad strop přízemí. V průběhu bylo samozřejmě vloženo téčko pro vstup kouřovodu od krbových kamen. Vložka byla lepena speciálním kamnářským tmelem v tubě a vložka byla obalena kamnářskou skelnou vatou. Tato vata bylo největší svinstvo, s jakým jsem kdy pracoval. Přestože jsem měl vše chráněné, tak mě to na rukách svědilo ještě týden poté.

Do původního komínu jsem se vešel díky použití vložky o průměru 140 mm a díky tomu jsem limitován na použití kamen do průměru 130 mm. V té době jsem měl napjatý rozpočet a vyfrézování přízemní části jsem prostě nechtěl řešit. Dnes toho trochu lituju a určitě jsem to vyfrézovat měl, zejména díky omezení do budoucna.

Poté byl komín v přízemní částí zazděn a pokračovalo se omítkami a dalšími pracemi.

Ke komínu jsem se vrátil až po přestěhování v říjnu, abych mohl v zimě topit i krbovými kamny.

Na stropě kolem rozšířené izolační vrstvy vložky jsem vybetonoval další betonek pro usazení první komínové tvárnice.
Poté už to byla opakovaná činnost lepení tvárnic lepidlem, vložek tmelem a vkládání nepříjemné izolace.

V podstřešní části jsem tvárnice vyměnil za betonové prstence se vzorem cihliček a pokračoval až na předepsaných 65 cm nad předpokládaný hřeben. Do připravených otvorů jsem zalepil závitové tyče pro zajištění komínové desky. Po zatvrzení jsem nalepil, a šrouby zajistil, finální krycí desku a namontoval krycí plechy kolem vyústění vložky.

Prostor kolem komína jsem provizorně oplechoval a utěsnil. Finální oplechování se provedlo s výměnou krytiny a opravou střechy.
Komín jsem ještě zavětroval samodomo konstrukcí z pásoviny ke krovu.

Celý komín je taková stavebnice vytvořená místními stavebninami, které zkombinovali různé komponenty s ohledem na kvalitu, kompatibilitu i cenu. S komínem jsem nadmíru spokojen a provozuji ho už přes 5 let bez závad.

Jediná závada byla s místním kominíkem, který se mi snažil za každou cenu dokázat, že svépomocí se kvalitně komín postavit nedá. Za poslední vložku tahal tak dlouho, až ji urval, ale taky se s ní pořádně praštil do rypáku, protože to drželo dostatečně. Prohodil pár chytrých rad o tom, že dneska už nefrčí keramika, ale nerez. Vypsali kontrolu a i s kolegou jsem je poslal pryč a už si je do baráku nepustím.

Vložku jsem očistil nalepil zpátky a fungujeme dál....

Chvilku potom mi známý vyprávěl o komínu prováděném "profesionály", ve kterém to během čištění cinkalo, jak zvonkohra, a který se musel celý předělat a znovu vyvložkovat, protože profíci to asi lepili normálním lepidlem... Takže asi tak.

 

Naposledy změněno úterý, 17 květen 2016 14:09

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

4 komentáře

 • Odkaz Komentáře Lukáš a Katka úterý, 28 únor 2017 13:48 napsal(a) Lukáš a Katka

  Ahoj Ghoste.
  Záleží jak široký je původní průduch a jaký průměr kouřovodu budete potřebovat. Pokud není dost místa, je lepší nerez a s tím je to i pravděpodobně jednodušší. Dá se spustit z vrchu a není potřeba tolik přistupových otvorů jako u vložek. S těmi je třeba pracovat během lepení a je třeba se tam dostat - viz rozbouraná zeď u nás v přízemí.
  Druhá otázka je s ohledem na životnost. Keramika podle mě vydrží podstatně víc i vzhledem k agresivnímu, kyselému prostředí v původním komínu.
  Jinak tvárnice pokud si matně pamatuji brali stavebniny od eko-kominy.cz, podobně to vypadá na kominy-levně.cz

 • Odkaz Komentáře roulend.ghost pondělí, 27 únor 2017 11:10 napsal(a) roulend.ghost

  Dobře ty, hezká práce :) Taky potřebuji vyvložkovat komín, už to není co to bývalo... Hledal jsem na netu nějaké firmy, co to dělají, ale koukám, že se to dá zvládnout i sám. Vnukl jsi mi tedy nápad, a hledal jsem dál, zatím jsem našel jen pár použitelných článků (třeba tento: http://www.novebydleni.cz/clanek-Jak-vyvlozkovat-komin--918), ale ten tvůj je lepší. Každopádně, jaký jsi použil materiál na vložku (nevím jestli jsem se nepřehléd). Každopádně, díky předem :))

 • Odkaz Komentáře Zajíčkovi pondělí, 13 červen 2016 15:14 napsal(a) Zajíčkovi

  Kominík chytrolín:-(. Jinak klobouk dolů.

 • Odkaz Komentáře Sob007 neděle, 29 květen 2016 19:06 napsal(a) Sob007

  Dobrá práce.

Lukáš a Katka

Lukáš

Věk: 33
Koníčky: Práce na domku, Práce, Dílna, PC Gaming
Zaměstnání: Technik JAS-39

Katka

Věk: 28
Koníčky: Práce na zahradě, zvířátka
Zaměstnání: statní zaměstnanec
Celkem prostavěno: 848 000

Související články

Svěřte komín do rukou profíků. Ušetří vám čas i peníze

Svěřte komín do rukou profíků. Ušetří vám čas i peníze
Stavíte, nebo rekonstruujete svůj dům? Pak už to nejspíš znáte, když si člověk láme hlavu, aby nepodcenil výběr komínového systému. Vězte, že v tom nejste sami. Internet doslova praská ve…

VIDEO: Montáž komínového systému Schiedel KOMBIGAS

VIDEO: Montáž komínového systému Schiedel KOMBIGAS
Potřebujete komín ke spotřebiči na pevná paliva i ke spotřebiči na plyn? Nemusíte kupovat komíny dva. Ukážeme vám systém, Schiedel KOMBIGAS, který oba typy komínů kombinuje. Získáte tak dva komíny…

Novinka mezi komínovými systémy - Schiedel KombiGas

Novinka mezi komínovými systémy - Schiedel KombiGas
V posledních let se na poli vytápění stalo standardem využívání více zdrojů tepla. Společnost Schiedel, s.r.o., která se zabývá vývojem, výrobou a testováním komínových systémů již 70 let, tento trend…

Diskuzní fórum

  • Hydroizolace bubliny.
  • Dobrý den, druhý den po nalepení hydroizolace a ohřátí desky sluncem se nám pod hydroizolací...
  • Autor Slávek1 | 24. dub 2017 23:45
  • Modul-Leg RD Start
  • Zdravím, Chtěl bych se zeptat na to co říkáte na Modul-Leg (...
  • Autor vejniik | 24. dub 2017 12:27