Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rekonstrukce koupelny 95% svépomocí

Koupelna v mém bytě byla na první pohled naprosto nevyhovující. Hnědé kachličky vzor 1970, vana s prošlapaným smaltem, chybějící obklad za vanou, dveře otvírané dovnitř, za nimi rozměrný žebrový radiátor. Když se dovnitř postavila pračka, mlátily do ni dveře, umyvadlo bylo polovinou nad vanou a ještě vedle komína, těžko přístupné. U stropu bylo okno na záchod. Na to Terezka okamžitě řekla, že se musí "zacihlovat". Koupelnou navíc vedlo plynové potrubí ke karmě a skrz zeď do kuchyně. Prostě všechno špatně. 

Koupelna má rozměr 1,60 x 1,70 a z toho ubírá komín 0,40 x 0,70.  Nakonec, když jsem si to nakreslil na čtverečkovaný papír, se ukázalo, že to není zas tak málo.

Jako první jsem povolal topenáře a nechal odstranit plynové potrubí a radiátor nahradit žebříkem. To byli jediní řemeslníci, kteří v koupělně pracovali. Zaplatil jsem 11.000,-.

Postupně jsem za provozu koupelny osekával dlaždičky, začal jsem bourat obezdívku vany, sekat drážku na vodu a odpad k pračce, vyboural jsem beton z podlahy. Všechno tak, abychom se zatím mohli mýt. Pak jsem pozval tátu na víkend, vybourali jsme vanu a pak už nebylo cesty zpět. Během víkendu jsme sekali drážky na vodu a odpady. S odpadem jsem se musel napojit na litinové potrubí pomocí přechodky a medvědího hovna omotaného koudelí. S půjčenou svářečkou jsme svařili rozvody vody. Vodu a odpady jsem vyvedl i do kuchyně. Další den jsme betonovali podlahu. Nakonec jsme spolu pracovali čtyři dny a pak už jsem zbytek koupelny dělal úplně sám. 

Následovala nejhorší část. Stěny křivé, v komíně zazděné staré nefunkční potrubí, které jsem musel vyřezat a vymlátit, při sekání drážek hodně zdiva opadalo, vydrobilo se. Bylo nutné chybějící omítku dolepit cihlami, doházet a podle omítacích lišt srovnat. Místy i 5 cm omítky. Tato práce mi zabrala asi tři týdny a byla nejvíce demotivující, omítka se musela dělat na tři vrstvy. 

Obklady jsme si nechali navrhnout v prodejně a za tisícovku nám udělali i grafický návrh. Po nákupu nad 25.000 nám tu tisícovku zase vrátili. Poctivá práce při omítání se mi vrátila při obkládání. Neměl jsem jediný problém s kolmostí nebo rovinností. Nakoupil jsem obklad 60x30, za sprchový kout retro dlažbu 60x60 a na podlahu dlažbu imitující prkna. Nejvíc práce dalo vrtání otvorů do retro dlažby, byla příšerně tvrdá. "Prkna" na podlahu jsem pokládal náhodně, aby spáry netvořily linii. 

Nalepil jsem vaničku z litého mramoru, namontoval sprchový kout. Místo karmy přišel elektrický ohřívač se zásobníkem. Nakonec jsem osadil obložkové zárubně a dveře otvírané ven. Do koupelny se nyní pohodlně vejde pračka i koš na prádlo a díky čirému sklu sprchového koutu vypadá prostorně. Kosmetika se uloží do skříňky pod umyvadlem. 

Přestavba trvala od vybouraní vany tři měsíce. Po tu dobu jsme se myli v lavoru. To bylo možné jen díky tolerantní Terezce. Díky vlastní práci jsem ušetřil spoustu peněz a díky tomu jsem si mohl bez výčitek dovolit i dražší obklady a kvalitní sprchový kout a výsledek posuďte sami. 

 

Náklady

Název položky Cena
topení, plyn 11 000 Kč
Ytong 790 Kč
betonový potěr podlaha 1 500 Kč
odpady 1 500 Kč
vodoinstalace 2 500 Kč
omítací malta 20x25 kg 1 180 Kč
zdící malta 10x25 kg 650 Kč
obklady a dlažby 10 000 Kč
sprchový kout 9 190 Kč
vanička 3 774 Kč
umyvadlo 5 000 Kč
další 10 000 Kč
Celkem 57 084 Kč
Naposledy změněno pondělí, 02 červenec 2018 18:04

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Kuliš

Jan

Věk: 30

Detaily bytu

Kraj: Jihočeský
Velikost bytu: 56 m2
Současná dispozice: 2+1
Budoucí dispozice: 2+1
Plánovaný rozpočet: 200 000 Kč
Celkem prostavěno: 113 084 Kč

Související články

Montáž závěsného WC značky Jika

Montáž závěsného WC značky Jika
Ve videu sledujte montáž závěsného WC od výrobce JIKA s označením Lyra Plus. Montovat budeme WC na rám Geberit duofix, který je obložen keramickým obkladem RAKO. Dozvíte se také, jaké nářadí…

Obkládání koupelny

Obkládání koupelny
Už během dokončování tmelení a broušení jsem řešil řemeslníky na obkládání koupelny a záchodu. Už od počátku jsem věděl, že přesně tuto práci nebudu dělat svépomocí. Trvalo by to příliš…

Obklady, dlažby a zařízení koupelny

Obklady, dlažby a zařízení koupelny
Instalatéři udělali kus práce, ale ten místní odfláknul, co mohl, úplně strašným způsobem.

Mohlo by Vás zajímat

Jaký filtr na vodu do domu či bytu?

Jaký filtr na vodu do domu či bytu?
Máte vlastní vrt, studnu nebo jen chcete zlepšit kvalitu vody z vodovodu ve vašem bytě, v rodinném domku či na chalupě a nejste si jisti, jaký typ filtru nebo zařízení…

Hrubá stavba po střechu

Hrubá stavba po střechu
Apríl, je pátek 1. dubna a právě dnes započneme zdít hrubou stavbu domu.

Diskuzní fórum