Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Vaše názory na studii bungalov

Vložil: Madlici
Dne: 13. úno 2018 15:12

Ahoj,
prosíme o věcné rady, připomínky a samozřejmě kritiku k naší studii obdélníkového bungalovu předtím než půjdeme do ostrého projektu. Moc oceníme další pohled :-) Předem moc díky!

Ohledně čeho nejvíc tápeme:
- srovnat tři velká okna v obýváku do stejné výšky s ostatními tedy 2250 mm? Nejspíš ano
- nechat uličku mezi domem a garáží s dílnou? Vchod z domu do garáže nechceme.

Další info:
- zdivo - Porotherm 44 EKO+ Profi
- sedlová střecha
- garáž + dílna bude ze třech zateplených lodních kontejnerů (velikost je tedy celkem daná)
- špajz bude odvětrávaný
- kuchyňské okno bude ve stejné výšce jako v koupelně 1250 mm (ve studii špatně)
- TV nebude zasahovat do fixního okna (ve studii předimenzované)
Odpovědět

Vložil: ing. arch. Martin Veber
Dne: 13. úno 2018 15:23

Zdá se, že jste si tu představu vzali za svou až tak moc, že už žádné poukázání na nevhodnou dispozici nebo nelogičnost té "soutky" nedopadne na úrodnou půdu. Zkuste dát projektantovi obecnější zadání a nechte to na něm,pokud je to profesionál, udělá to jinak, ale ve Váš prospěch.

PS: Katalogový "trojtrakt", který jste si vzali jako mustr, je nesmírně často používaný, ale není zdaleka tak oblíbený při reálném provozu, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je škoda, že to tady jeho méně spokojení uživatelé zpětně nehodnotí, divili bychom se, jak se dají špatně proinvestovat peníze :-)
Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93
Odpovědět

Vložil: Madlici
Dne: 13. úno 2018 15:33

Dobrý den,
děkuji za reakci, věřte, že právě za tímto účelem získat konkrétní argumenty proč tuto dispozici nevolit a další nevhodné řešení, jsem sem příspěvek vložila.
Máte tedy nějaké konkrétní argumenty proč je toto řešení nevhodné a nelogické jak píšete? Jaké komplikace spatřujete v reálném provozu?
Odpovědět

Vložil: ing. arch. Martin Veber
Dne: 13. úno 2018 15:55

Nestihnu úplný seznam, ale než pojedu na jednání, rád odpovím...

Střední trakt, i když Vám výrobci slibují dokonale funkční světlovody, je temný, zbytečně rozměrný, špatně větratelný. Je dlouhý a tedy musí být i poměrně široký,aby netížil psychiku, ale je zase málo široký na to, aby to byla kultivovaná hala se skříněmi, obrazy a jinými zobytňujícími prvky. Není to promenáda, ale koridor. Už jen v těch dvou slovech a jejich malebnosti se skrývá rozdíl. Zkuste se také zamyslet nad ekonomičností volby. Jaký je podíl ploch skutečně obytných na celkové ploše domu? Plocha koupelny je velmi nadstandardní (mimochodem, máte tam chybu ve velikosti plochy), což opět chválím, je to ve stejné úrovni s plochou dětského pokoje pouze o 10m2 (panelové byty mívaly v 70. letech běžně okolo 12m2, a to byla tehdy nouzová výstavba v dobách bytové krize). Myslím, že za ty peníze,co dneska stojí stavba domu, byste neměli šetřit pár metrů čtverečních na naprosto špatných místech. Dále je tam tedy obývák, hlavní obytný prostor je v zásadě solidně rozměrný a i smysluplně rozvržený, ale rozvržení kuchyňské linky na žádné velké vaření nebude, tomu chybí dostatečné plochy okolo varného centra, ona i protilehlá strana je trochu stísněná. Nedej bože, abyste časem zjistili, že chcete americkou lednici, ta se Vám tam s rozměry 70x90 nemá šanci vejít. Spíž bych chválil, je sice dost malá, lidé z městských bytů mají obecně tendenci skladování podhodnocovat, důležité je zajistit v ní dobré přirozené větrání, možnost umístění mrazáku, odpadového hospodářství a podobně. Je ale dost špatně přístupná při zásobování od aut, dveře tam budou hrozně vadit.Vždycky si představujte, jak nesete celé velkobalení krabicového mléka, koly nebo jiného neforemného a těžkého zboží. Už nestíhám a neplánuji se k tomu vrátit, mám toho až nad hlavu, přenechám štafetu jinému, ale nemohu se nezmínit, že estetická vazba mezi domem a garážemi vůbec nefunguje. Proč to vypadá, jako by to bylo dílo dvou úplně samostatných osobností? Neměla by být patrna určitá provázanost, nějaký ideový výraz a podobně? Když si koupíme telefon, můžeme se strhat, aby jeho kryt s ním ladil, do koupelny si doplňujeme kelímky v barvě dlaždiček, ale na milionovou investici "s prominutím kašleme" :-)
Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93
Odpovědět

Vložil: Blanka Cabovská
Dne: 14. úno 2018 18:11

Dobrý den, já se na projekt podívám z trochu jiného úhlu pohledu.

Z hlediska dispozic - doporučila bych zvážit, jestli chcete mít ložnici orientovanou na JZ. Jižní a jihozápadní část domu se v létě bude nejvíce přehřívat a ložnice a pokoje, kde se spí, jsou spíše místem, kde nechceme mít přes noc vysoké teploty.

Naopak orientace koupelny na SV z mého pohledu také není nejšťastnější, koupelna je naopak místem, kde jsou vyšší teploty žádoucí. Navíc koupelna sousedí se zádveřím, které je nejchladnější částí domu a v zimě tak bude docházet k větším tepelným ztrátám z koupelny směrem právě do chladného zádveří.

Za rozumné považuji umístění kuchyně, technického zázemí, WC a koupelny blízko sebe. Snížíte tak potřebné délky rozvodů a tím také například zbytečné tepelné ztráty v potrubí rozvodů teplé vody. Za zvážení by možná ještě stál přesun koupelny i z výše uvedeného důvodu.

Pozor také na blízké umístění garáže na SZ straně objektu. SZ fasáda bude už tak minimálně osluněná a garáž na ní bude navíc ještě vrhat stín, na fasádě se možná za pár let objeví řasy (zelené porosty) nebo plísně.

Zvažte ještě velikost prosklených ploch. V obývacím pokoji máte navržená opravdu velká okna, hrozí zde větší tepelné ztráty. V létě pak hrozí riziko přehřívání, pokud nebudou okna vybavena kvalitním a dostatečně účinným vnějším stíněním, ideálně venkovními žaluziemi, když se jedná o tak velké prosklené plochy. Do budoucna nás čeká stále víc a víc tropických dnů i nocí.
Odpovědět

Vložil: Madlici
Dne: 15. úno 2018 12:50

Velice Vám děkuji, že jste si udělali čas a napsali svůj pohled a užitečné rady.
Poslední úprava: 15. úno 2018 12:50 od Madlici.
Odpovědět
Odpovědět