Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Zhodnocení návrhu projektu

Vložil: TomasTNT
Dne: 12. zář 2017 11:48

Zdravím,
snažím se si sám navrhnout si dispozice svého budoucího patrového domu. V horním patře by mě stačili klidně jen 3-4 pokoje, ale jelikož přízemí není jak zmenšit, vychází mi to pořád takto.
Nevím, zda-li něco podstatného nepřehlížím, případně postřehy z "praxe" by se hodili.

Proto bych Vás chtěl poprosit o shlédnutí návrhu a případné připomínky a třeba i odhad ceny při stavbě svépomocí (tj. cena za materiál dům z Ytongu).

Předem díky všem zúčastněným :)
Přílohy:
Odpovědět

Vložil: SlaMeR
Dne: 12. zář 2017 13:29

Dobrý den,
dům je opravdu obrovský. Nevím jakou máte představu o ceně a jaké máte finanční možnosti, ale podle mě je to dům někde kolem 4-5 mil. Dům odhaduji na nějakých 170 m2 zastavěné plochy. Plocha podlahová bude někde kolem 270 m2. Při (dobré) ceně 20 000 kč/m2 to máte dokonce 5 400 000 kč.
Nejprve bych se chtěl zeptat na orientaci vůči světovým stranám a situace domu na pozemku. Tím se nejspíš zodpoví otázka proč máte obyvák + kk řešení do ulice ? Pokud tedy budu brát v úvahu stejné rozložení místností a půdorys domu, tak jako první doporučuji se vyvarovat balkonu. Balkony jsou velmi neekonomické a podporují tepelné mosty.

Vzhled domu
Doporučil bych modernější řešení stavby a to tak, že obytnou část by řešil obdélník se sedlovou střechou. Řešení přízemí a podkroví s vyšší nadezdívkou (cca 175 cm). Střecha nad garáží by byla plochá jen přízemí. Zde může mít i technické zázemí.
Přikládám obrázek, který jsem našel na webu modrastrecha.cz (pro představu)

Přízemí
Určitě bych doporučil zmenšit chodbu. Šířka 2 metry je opravdu hodně a bude pořád hodně široká i když tam dáte skříně. Spíše bych zkusil navrhnout funkční chodbu s vestavěnými skříněmi. Mezi chodbou a obyvákem budete muset vyřešit dveře, jelikož zákon neumožňuje mít mezi wc a obývacím prostorem jen jedny dveře. Musíte mít nejméně dvoje. Toto platí od roku 2012. Obývací pokoj s kuchyní je opravdu hodně prostorný cca 50m2 - snažil bych se to snížit např na 45-48m2 a raději přidat spíž, která se vždycky hodí. Velká chodba vám neumožňuje lépe pracovat s prostorem. Výklenek u koupelny bych rozhodně nedělal. Už tak je chodba dost široká, že byste si mohl dát 10 metrů skříně vedle sebe. Koupelnu bych zmenšil a snažil se do ní zakomponovat wc. Myslím, že není potřeba mít v domě 2x sprcháč a 2x vanu. V přízemí bych řešil pouze sprchový kout + umyvadlo + wc. Technickou místnost bych udělal čistě obdélníkového tvaru. Předpokládám, že zde bude kotel na vytápění a pračka + sušička. Zde není upřesněno jaké vytápění bude mít dům. Bude komín ?

Patro nebudu řešit, protože pokud v domě nebude žít alespoň 8 lidí, tak nevím proč by měl dům obsahovat tolik pokojů.

Můj návrh - Vstup do domu někde v úrovni kuchyně. Po levé straně mít kuchyň a místo pokoje 1.11 mít obývák. Od chodby směrem vpravo mít technické zázemí, přes které bych se dostal do garáže. Dále by mohly být schody - tak aby se v 1.patře dalo dobře pracovat s prostorem. Dále může být malá koupelnička se záchodem a někde v úrovni 1.15 a 1.13 by mohl být pokoj.
V patře by už zbylo místo jen pro 3 pokoje a koupelnu.

Nechci Vám nic vymlouvat a jen kritizovat. Je to pouze můj pohled na váš návrh domu.
Přílohy:
Odpovědět

Dne: 12. zář 2017 14:09

Děkuji za podněty.
Vchod domu z jihu. Vím, že dům je velký - potřeboval bych ubrat dva pokoje, jen nevím jak toho docílit, když přízemí má tuto plochu a tu o moc nezmenším, možná o +-10m2 bych zvládl.

Finanční limit pro stavbu svépomocí bych chtěl mít do 2,5-3mil. s DPH.
Odpovědět

Vložil: SlaMeR
Dne: 12. zář 2017 14:27

Chtělo by to snížit nároky na prostor. Škoda, že máte vchod z jihu. To pak dělá problém vyřešit prosvětlení domu. Můžu se zeptat jak je to se stavbami kolem pozemku? Jestli když by se dal obyvák s kuchyní na tu západní stěnu, tak jestli by tomu nestínila vedlejší stavba ? Nejlepší by byla nějaká fotka pozemku a pohled na západ a pohled na východ :). Pak by se určitě přidal i někdo další s návrhem.
Odpovědět

Dne: 12. zář 2017 14:41

Problém je asi v tom, že nemám představu o potřebném prostoru, resp. jak to užitečně rozložit. :) Stačilo by mi 150m2 + garáž.
Vchod je potřeba mít z jihu, na západě nic nestíní (pole), na východě je nejbližší stavba 40m, na severu asi 100m. Foto nemám, ale dá se říci, že je to volný prostor ze všech stran.
Odpovědět

Vložil: 5CH
Dne: 12. zář 2017 17:12

Hlavně s ohledem na očekávanou cenu je dům opravdu velký. A ikdyž je vás teď 5-6 tak myslete kdo v těch pokojích bude za 10-15 let. Celkovou konstrukci doporučuji zjednodušit, tj. co nejméně rohů, žádné výklenky, balkón, rohové okna, popřemýšlet, jestli garáž nemít v přístřešku, protože případná plochá střecha toho taky méně snese, navíc to jsou náklady navíc na vytápění. A připravit se na to, že pokud nebudete vše dělat sám ( s rodinou), tak to bude přes 4M. Svépomocí totiž znamená sám si sehnat řemeslníky a vše vyběhat, nebo taky stavět 5 let sólo. S poznámka od SlaMeR souhlasím. Pokud nebudete zmenšovat, tak si pohlídejte max. zastavěnou plochu 150m2 pro stavbu svépomocí.
Přílohy:
Odpovědět

Dne: 12. zář 2017 17:23

Ano, máte pravdu, potřebuji to zmenšit, a to o dost, na těch 200-210m2 s garáží - tu chci mít.
Dokážete někdo odhadnout cenu materiálu? Vše bych si udělal sám, kromě střechy.
Potřeboval bych kdybych materiál nakoupil za max. 2,2-2,5mil a dejme tomu 500tis. dal za případné práce, které si třeba neudělám sám (střecha, možná anhyd. podlahy,..). Voda, topení, elektro, si umím udělat sám. Zdění též.

Díky. Už to upravuji podle vašich návrhů. :)

PS: Tak jsem to upravil...zast.pl. 147m2, užitn. 225m2.
Přílohy:
Poslední úprava: 12. zář 2017 18:10 od TomasTNT.
Odpovědět

Vložil: Sifo
Dne: 12. zář 2017 19:55

Se vším co se výše napsalo souhlasím a ještě by se dalo napsat daleko více. Za mě jednoznačně vyhodit a začít znovu. Pokud chceš ušetřit peníze na stavbě, tak nešetři na tom nejdůležitějším. To je projekt. Jsou to nejhůře ušetřené peníze. A jelikož se na stavbách pohybuji spousty let a takových projektů jsme viděl mraky, tak se pod to v klidu podepíši. Najdi si dobrého architekta. Udělá ti 3D studii na míru. Stojí cca 20-50 tis. Jsou to nejlépe investované peníze!!! Nebudeš tam mít takové hrůzy jako 16 m2 chodbu v patrovém domku, ložnice 30 m2 apod.....Je to velmi nevyvážené. Ty se v tom vidíš, ale není to dobré. Je to špatné. Cena za prácií svépomocí je cca 15 tiš.kč/m2 -+. Při tvých 220 m2 = 3,3 mil. A to se bavíme jen o domě bez nábytku atd., bez oplocení, terénu, zpevněných ploch. Pokud ti architekt zmenší dům na 150 m2 + 30m2 garáž = 180 m2. Rozdíl bude cca 40 m2 * 15 tis. = 60 tis. Zaplatí sebe, část projektanta a hlavně ušetří tvé ruce a záda.

Co mě se osobně nelíbí:

střecha, střešní okna, výklenky atd, garáž součást domu (její cena na m2 bude stejná jako m2 obýváku), velikosti a poček pokojů, velikost chodby, wc v garáží (bude se muset temperovat), koupelny jsou oproti pokojům malinkaté,2 vany atd........to co psali kluci výše.......hlavně balkon!!!! vyhodit.....

Problém těchto vlastních návrhů je ten, že ty si něco nakreslíš a už nevidíš jiné možnosti ( naprosto jiné půdorysy, možnosti) a jediné co děláš, je že to zmenšuješ. Jenže pak se dostaneš do slepých uliček, viz. ložnice nad garáží 30 m2
Odpovědět

Dne: 12. zář 2017 21:28

Mate pravdu. Projektant bude, jen jsem za nim chtel jit s nekakym napadem...aby mel predstavu...
Odpovědět

Vložil: mates
Dne: 13. zář 2017 01:07

Mně to zase nepřijde tak špatné.
Přízemí: Určitě okno v kuchyňském koutě, nebo to bude tmavé; koupelna klidně nechat, někdo má vany rád, jen zvažte, že z jídelny bude vidět při otevření dveří až do sprcháče; chodbu rozdělit tak, aby vzniklo zádveří se vstupem do garáže; garáž oddělit stěnou s izolací, aby se nemusela garáž temperovat/vytápět; nějaký přístup do prostoru pod schody?; před garáží nebo vedle počítat s pláckem na zastřešené stání - většinou to skončí tak, že garáž se stane skladištěm na všechno a auto stojí venku.
Patro: 3 x šatna ke každému pokoji a měly by být přístupné přímo z pokojů, chodit přes chodbu je otrava; předsunutý balkon bude stínit dole oknům (znám spoustu domů, kde balkon moc chtěli, že prý kafíčko, výhled a tak, dnes tam už ani prádlo nevěší); balkon je také zdrojem problémů a zvýšených nákladů: tepelný most skrze vynesené nosníky, dveře pro přístup, dobře provedená hydroizolace, nutnost ošetřovat velkou plochu v exteriéru - zábradlí, (prkenný) obklad, dlaždice,...; koupelna: udělat pořádný sprcháč aspoň těsně přes m2, ne tu špeluňku 90x90, kde se nedá ani otočit; zvážit přístup do koupelny i z pokoje, nebo udělat záchod/umyvadlo pro jeden pokoj zvlášť,...
Odpovědět

Vložil: Sifo
Dne: 13. zář 2017 08:43

Tomas postupně napsal :

V horním patře by mě stačili klidně jen 3-4 pokoje, ale jelikož přízemí není jak zmenšit, vychází mi to pořád takto............Vím, že dům je velký - potřeboval bych ubrat dva pokoje, jen nevím jak toho docílit, když přízemí má tuto plochu a tu o moc nezmenším, možná o +-10m2 bych zvládl.......Problém je asi v tom, že nemám představu o potřebném prostoru, resp. jak to užitečně rozložit. :) Stačilo by mi 150m2 + garáž.......Ano, máte pravdu, potřebuji to zmenšit, a to o dost, na těch 200-210m2 s garáží.......A k tomu ....Finanční limit pro stavbu svépomocí bych chtěl mít do 2,5-3mil. s DPH

Při ploše 225 m2 * cca15 tis. stavba svépomocí za m2 = 3,4 mil. Kde je nábytek do toho domu? Kde je oplocení, zahrada, terény, brána, zpevněné plochy atd....

Nevíme pro kolik lidí to má být, ale z toho všeho mi jasně vychází, že Tomáš prostě nemá vůbec představu co potřebuje a jak to uchopit. Viz, ložnice 30 m2, celková plocha chodeb přes 26 m2, malé koupelny, atd....vše už tu bylo řečeno.

Jak chceš oddělit tepelně garáž od domu? Olepíš celou stěnu + strop EPS? Co tepelné mosty? Když bude tepelně oddělena proč ji stavět ze 40 nebo kolik to je. Co pak to WC v garáží? Zádveří je špatně. Chybí tam ještě jedny dveře. Jedno otevření v zimě a kdo půjde z koupelny, dostane facku. Pak takové drobnosti..sedačka je v okně, TV přímo v okně, v kuchyni žádné okno, pokoje nahoře 70 dveře, pracovna jedno okno...atd......prostě je to kočkopes.......
Poslední úprava: 13. zář 2017 08:45 od Sifo.
Odpovědět

Dne: 13. zář 2017 11:21

Do 3mil. bych se chtěl vejít jen za dům, bez nábytku a terénních úprav, zahrady, ... Co jsem si letmo počítal materiál dle plochy kalkulačkou na stránkách Dektrade.cz, tak mi vychází hrubá stavba (deska, zdivo, stropy, okna) asi na 1,2-1,4mil. Nevím kolik můžou chtít za střechu...

Šířky dveří, atd. se samozřejmě opraví, to jsem dal omylem. Stejně tak okna, ty se doplní, jde mi hlavně o dispozice místností.
Velký pokoj nad garáží - u šikmin střechy zabudovat skříně jako odkládací prostor nepotřebných věcí... takže by se plocha o 10m2 zmenšila. Šatny jsou spíše místnosti na mimosezónní věci a v danou chvíli "nepotřebné" věci.
Přílohy:
Poslední úprava: 13. zář 2017 11:29 od TomasTNT.
Odpovědět

Vložil: mates
Dne: 13. zář 2017 13:02

No vida, jak se to pomalu zlepšuje.
Ještě přidat okno v kuchyni, zvětšit koupelnu/zmenšit tech. m., garáž lze svisle oddělit třeba Heluz Family 2in1, vodorovně třeba lokální změnou konstrukce stropu na 4m spirol 150(160) s polystyrenem, záchod s umyvadlem v garáži proč ne, pokud se tam bude člověk delší dobu zdržovat. V ložnici nad garáží udělat pod šikminou šatnu, možná i mini koupelnu (umyvadlo, zrcadlo; třeba i mísu, pak by mohlo být WC i koupelna spojeny do do jedné místnosti - zvětšení koupelny), o sprcháči už jsem psal, rohový sprcháč 90x90 je fakt málo, světlo v pracovně může zachránit střešní okno, v pokojích bych ho nedával a radši zvětšil okna +10 procent nad výpočet, ten balkon... k čemu bude, kromě dizajnu.
Tohle všechno dobrý projektant odchytí, srovná a spraví.
Odpovědět
Odpovědět