Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Stavební pozemek v malém svahu

Vložil: M&M
Dne: 12. srp 2017 16:55

Dobrý den, řešíme teď s přítelkyní co vymyslíme na našem pozemku, který je z jedné poloviny mírně ve svahu a to přesněji na 16m je převýšení 1,2m a druhá polovina je v rovině. Samozřejmě chceme stavět tam, kde je ten svah, tedy u cesty, druhá polovina je totiž sice v rovině, ale pod úrovní cesty. Myslíte, že je dobrý nápad první polovinu zavozit a zvednout? Jednalo by se podle mého výpočtu o cca. 250m3 zeminy, jestli by mě pak cenově nevyšlo lépe vykopat sklep, což jsme moc nechtěli, jelikož by jsme museli mít schody do přízemí,pak do sklepa a ze sklepa zas na zahradu.
Odpovědět

Vložil: zero2
Dne: 12. srp 2017 20:38

Nevím, jestli chcete zavést jen jednu polovinu a tu druhou nechat sníženou či srovnat pozemek do jedné roviny celý.
Problém s navážením je vždy s tím, jak bude ukončeno - obvykle je to buď opěrná zeď, terasovité schody či jen zvýšený svah (třeba pod úhlem 45st.). V každém případě se stane to, že pruh u hranice pozemku, který bude mít jinou výšku, nebude moc využitelný (např. při převýšení 1,2m a zvýšenému svahu to znamená také pruh šířky nejnémě 1,2m).
Další možností je převýšení snížit a zavést na menší úroveň, tj. byl by tam nějaký schod.
Když budou takovéto úpravy většího rázu, na větším pozemku, je nutno mít územní souhlas, zeptejte se na stavebním úřadě.
Na druhou stranu, mít pozemek plus mínus v jedné rovině je více než žádoucí, do budoucna to bude už vyřešené a nebudete muset překonávat výškové rozdíly, zvláště až budete starší.
Můžete udělat sklep, který nebude přístupný zevnitř, ale jen zvenku.
Nejspíše jeden schod do domu budete mít - doporučuje se dělat vodorovnou hydroizolaci (tu na základové desce) nejméně 15 cm nad úrovní terénu.
250m3 se zdá být dost, kdyby ve vašem okolí někdo stavěl, třeba by se rád zbavil přebytečné zeminy. Dělat to po částech je také jedno řešení, ale budete muset počkat s výsadbou stromů či pořádného trávníku až na konečný stav v tom určitém místě.
Další řešení je tu část ve svahu vybagrovat a srovnat na úroveň spodní poloviny. Protože je tam ta cesta, bude to asi chtít nějaký statický výpočet, aby se svah neutrhl a pokud tam bude opěrná zeď, bude to chtít nějaký projekt, protože to sousedí s veřejnou komunikací.
Poslední úprava: 12. srp 2017 20:49 od zero2.
Odpovědět

Vložil: M&M
Dne: 14. srp 2017 11:05

Ano chtěli jsme zavést jen půlku, pozemek má na délku 37m takže by byl zhruba do půlky zavezen a srovnán do roviny, druhá půlka by byla níž. Sklep přístupný z venku se nám moc nelíbil, jde nám spíše o to, jestli je lepší (finančně) pozemek vybagrovat a mít sklep,nebo to zavést a srovnat první půlku, vím , že takhle přes fórum se to nedá přesně říct, ale podle mě sklep vyjde dráž, než když si z okolí seženu zeminu zdarma a jen zaplatím dovoz a zhutnění.
Odpovědět
Odpovědět