Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Dotaz

Vložil: Alesak
Dne: 13. pro 2017 22:56

Dobrý den,

mám jeden asi fakt "noob" dotaz:-) Chceme stavět dům cca 110m obytné plochy. Když se bavím s architektem odhaduje cenu realizace na téměř 5M, na druhou stranu když se o tom bavím s kolegy kteří mají již podobné kratochvíle čerstvě za sebou tak slýchávám cenu kolem 2,5M. Bavíme se o zděném dvoupatrovém domě jednoduchého obdelníkového tvaru se sedlovou střechou. Chtěl bych se tedy zeptat co zde dělá ten rozdíl? Za jakou cca cenu je možné postavit dům ve výše zmíněném stylu? A rozumím tomu že přesnost odhadu bude odpovídat "přesnosti" popisu.

Děkuji a přeji hezký den
Odpovědět

Vložil: zero2
Dne: 13. pro 2017 23:55

Jako odhad se obvykle bere cena typu obestavěný prostor * cena za 1 m3 obestavěného prostoru. Obestavěný prostor je zhruba vnější objem domu.
Ta cena za 1 m3 je sledována např. statistickým úradem na základě indexu stavebních cen a řekněme že nyní odpovídá nejméně 6000 Kč/m3. Zahrnuje cenu domu na klíč ve standardní kvalitě a standardního zařízení. Obvykle se 40% z této ceny bere jako cena hrubé stavby na klíč.
Rozdíl mezi cenou na klíč a cenou svépomocí je v ceně práce, i když ne vše se dá dělat svépomocí a v ceně materiálu, kde stavební firmy počítají ceníkové ceny a případné slevy berou jako svůj další příjem. Na druhou stranu, svépomocníci často nepočítají své vedlejší výdaje, např. dopravu svým automobilem a podobně.
Příklady rozpočtů se dají najít tady na fóru, je to samozřejmě hodně individuální. Např. můžete mít hliníkodřevěná okna za 600 tisíc anebo plastová za 150 tisíc. Do toho se zamotává kvalita zateplení a požadavek na nízkoenergetickou náročnost či pasivní dům, kde kromě větší izolace rostou náklady na doplňkové systémy, např. rekuperace. To je ale někdy trochu vyváženo dotací Nová zelená úsporám.
Pokud si chcete udělat nějakou představu hrubé stavby, sežeňte si např. katalog stavebnin DEK, kde jsou sestavy konstrukcí s cenami.
Ceny v katalozích typových domů odpovídají cenám za obestavěný prostor.
Navíc, často se rozpočet překračuje, takže je dobře mít nějakou rezervu.
Poslední úprava: 13. pro 2017 23:57 od zero2.
Odpovědět

Vložil: Jiří Kubíček
Dne: 14. pro 2017 13:21

Dobrý den, jak už bylo naznačeno, je velký rozdíl mezi tím, když vám někdo dům postaví na klíč a celkem rychle, a mezi tím, když budete zručný a budete to stavět postupně svépomocí, kdy si toho postupně hodně uděláte sám nebo s rodinou, jen na některé dílčí věci bude potřeba třeba firma nebo řemeslník. Taky materiál mžete sehnat levněji přes různé webové obchody se stavebninami, jen je při tom občas problém s rychlostmi dodávek, takže to musíte objednávat s předstihem. Pak je tu ještě ta věc použitých technologií a jak jste náročný na luxus a vybavení v interiéru. Takže při vaší velikosti domu klidně můžete zainvestovat těch 2,5 mil, ale i těch 5 mil.
Odpovědět
Odpovědět