Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Klimatizace

Vložil: Jakub a Kateřina
Dne: 28. čec 2015 13:55

Po posledních 2 tropických týdnech začínám reálně uvažovat o klimatizaci do domu. Máte s tím někdo zkušenosti? Napadla mě čistě laická myšlenka, že bych si pořídil rekuperaci, která by v 90% roku fungovala jako rekuperace a v těch tropických 10% by se na hotové vzduchové rozvody k rekuperační jednotce připojila nějaká klimatizační jednotka, která by tak byla schopna ochlazovat současně celý dům a né pouze jednu místnost.

Nevím jistě jestli vůbec něco takového je možné a jestli to má smysl. A i kdyby to možné bylo, jestli to není energeticky extrémně náročné. Díky za tipy a nápady.
Odpovědět

Vložil: ing. arch. Martin Veber
Dne: 28. čec 2015 22:15

Dělají se jak rekuperace kombinované s chlazením, tak máte i u současných tepelných čerpadel podobnou možnost v letních měsících generovat místo tepla chlad. Jen je potřeba nějakou relativně dostupnou regulaci v okruhu. V případě podlahového nebo stěnového topení to je velmi dobrá volba, v radiátorech to pochopitelně moc smyslu nemá, s ohledem na cirkulační princip.
Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93
Odpovědět

Vložil: Jakub a Kateřina
Dne: 30. čec 2015 08:57

Děkuji za odpověď. Přiznávám, že jsem nad tím zatím příliš nepřemýšlel, ani si nevyhledával žádné informace. Nenapadlo mě, že by se TČ dalo v létě i chladit. Jako zdroj tepla jsme si již naplánovali plynový kondenzační kotel, takže mě více láká chlazení v rámci nějaké vzduchotechniky. Ale bude to chtít si asi ještě něco načíst a navštívit pár krámků, které se klimatizací zabývají. Každopádně díky.
Odpovědět

Vložil: Jan Zima
Dne: 30. kvě 2017 16:16

Kdybyste potřebovali poradit s tepelným čerpadlem, klimatizací nebo jednotkou, která dokáže obojí, obraťte se na pana Pokorného z www.frostik.cz. Pomůže vám vybrat nejlepší možné řešení a profesionálně ho namontuje.
Odpovědět

Vložil: Jiří Kubíček
Dne: 05. čen 2017 19:56

Dobrý den, sice by se našly nějaká hybridní jednotky, které spojují klimatizaci (myšlena tím klasická klimatizační jednotka) s rekuperační jednotkou, ale má to svá specifika a není to vůbec běžná záležitost, ale nejsem na to odborník, abych vám to vysvětlil do podrobností. Obecně platí, že jestli chcete chladit nebo topit pomocí rekuperace a rozvodů vzduchu, tak především pomocí aktivní rekuperace, která má v sobě integrované takové malé TČ o omezeném výkonu, takže i to chlazení nebo topení je spíše jen takovým přichlazováním nebo přitápěním o výkonu cca mezi 1-2 kW a hodí se to především pro pasivní domy nebo dobré NED, kde i takový výkon poznáte. V žádném případě vám to ale plnohodnotně nenahradí klasickou klimatizaci (množství vzduchu při větrání rekuperací je podstatě menší, než to co zpravidla potřebujete ke klimatizování nebo případně topení ), což je principiálně TČ vzduch/vzduch, pomocí které můžete v létě dobře s pořádným výkonem chladit a v zimě do určitých venkovních teplot levně topit a taky můžete získat sazbu EE pro TČ.

Když to tedy shrnu, buď upřednostníte větrání pomocí aktivní rekuperace, kterou můžete přichlazovat nebo přitápět, jak moc to pocítíte, záleží na TZ domu. Nebo potřebujete především klimatizovat a v tom případě nepotřebujete žádné rozvody vzduchu a pořídíte pouze klimatizaci. Buď jednu do nějaké největšího otevřeného prostoru v domě, nebo více jednotek nebo multisplit (jedna venkovní jednotka spojená s více vnitřními jednotkami pomocí chladivového potrubí). Dá se i chladit s TČ vzduch/voda nebo země/voda do podlahovky, ale opět to plnohodnotně nenahrazuje klasickou klimatizaci a je potřeba si dát pozor na kondenzaci vlhkosti.
Odpovědět

Vložil: Novotna5
Dne: 20. čen 2017 17:39

Souhlasím s Jirkovým názorem, váš nápad by bylo dost komplikované realizovat :)
Osobně nejsem moc zastánce klimatizace v celém bytě a unas jsme to řešili malou přesnou klimatizací www.bevedo.cz/produkt/ecg-mk-103-01327299/ která krásně ochladí celou místnost a není ani hlučná.
Odpovědět

Vložil: lukysz
Dne: 20. čen 2017 21:51

Zdravím,
možné to samozřejmě je. Já osobně podobný systém vytápění a chlazení mám instalovaný. Mám TČ vzduch voda. Uvnitř domu vnitřní jednotku-hydrobox. Tepelné čerpadlo natápí akumulační nádrž nebo chladí další nádrž kde je studená voda. Ze zásobníků jdou dva okruhy to rekuperační jednotky. Jeden s teplou vodou přes výměník v rekuperační jednotce pro vytápění vzduchem a druhý se studenou vodou do výměníku v rekuperační jednotce pro chlazení vzduchem.
Odpovědět

Vložil: fedak
Dne: 19. říj 2017 14:20

Proč zde dosud nikdo nezmínil chlazení kapilárními rohožemi? Nedělají průvan a náklady jsou nízké
Odpovědět
Odpovědět