Stavba opěrné zídky

Autor: Pjóťa (15 příspěvků)
26. 3. 2017
10 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci, chtěl bych vás poprosit o rady ohledně výstavby opěrné zídky.

Mám zahradu ve svahu (na obrázku tmavě zelená barva) a rád bych si za domem udělal cca 12m rovinu (na obrázku světle zelená barva). Součástí zídky bude i sklep 3,5m x 4,5m, na kterém bude postaven zděný zahradní domek a vedle 1m široké schodiště.

Výška zídky mi vychází cca 130cm. Chtěl bych ji postavit ze ztraceného bednění a tady bych se chtěl zeptat:

- Jakou šířku tvárnic použít? Uvažoval jsem 25cm , nebo 30cm.

- Základ pod sklepem a čelní zdí bude hluboký 80-90cm. Jak hluboký základ udělat pod bočními zdmi?

- Jelikož nejdelší část zídky v kuse bude mít 9m, na koncích bude svázána s boční zdí a schodištěm a vzhledem k výšce zídky, je potřeba stavět i nějaké opěrné "ramena"?

- Jaké průměry roksorů použít a po jaké vzdáleńosti je umístit příčně i podélně?

- Ve spod podél zídky bude drenážní trubka zabalená netkanou textilií a zasypána štěrkem vyvedená přes zídku. Oddělit textílií i štěrk, nebo stačí pouze drenážka?

- Někde jsem četl, že prostor za zídkou by měl být vysypán štěrkem do výšky 20cm pod povrch, kvůli roztahování zmrzlé zeminy. Je to opravdu nutnost?

- Stačí zídku a sklep od zeminy oddělit nopovkou, nebo mám použít i ipu?

Děkuji za jakoukoliv reakci a radu.

Přílohy

celkovepohledy.png
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama