Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Dřevěná okna vs plastová okna

Vložil: HQK Škoch
Dne: 06. úno 2018 10:12

Dobrý den,
prosím o jakékoliv rady, tipy, zkušenosti co se týká dřevěných nebo plastových oken s dřevěným dekorem? Jaké jsou jejich výhody, nevýhody. Jaká okna jste na svůj domeček volili vy? Jakou firmu doporučujete? Zkušenosti s dvojskem, trojsklem? Cokoliv. Mockrát předem děkuji
Odpovědět

Vložil: Michal "Quickyprd" Opluštil
Dne: 06. úno 2018 10:52

Dobrý den,
volba oken byla u Nás na velmi dlouho. Vcelku důležitá je cena. my máme pasivní dům a tam jsou okna zcela zásadní. Dle zkušeností jiných majitelů, jsme si toto jen utvrdili. Nejlevnší nabídka použitelných oken byla 280tisíc, nejdrazší atakovala cenu 600tisíc (32m2, HS portálů v okně 500x220cm, jen dveře jsou 70-100tisíc atd.) Nakonec jasně vyhrála okna Alphawin Optiwin. Je to dřevohlíníkjl či spíše za puštěná dřevěná ve fasádě s hliníkem na vnějších drobných částech. Stojí jako Plasthliník od Internormu. Nejlevnší nabdíka byl čistý Plast v barvě od Rehau Geneo. Cena cca 480tisíc nakonec. Nechtěli jsme si do konce života říkat, při phledu na plast, že jsme si měli připlatit. A ten vzhled...minimalismus, žádné dekorace, kryté panty...nádhera. Jednání majitele, ukázka výroby. On příplatek v celkovém rozpočtu jsou jednotky procent. radši ušetříme na podlahách, dveřích a třeba kuchyni. Ale okna jsou alfa a omega stavby. A taky byla dobrá volba doplňků...jedna klika, jedna barva vně, tři skoro stejné barvy uvnitř :-)...to není jak kachličky :-)
Obecná doporučení: Jedine trojsklo, nechápu, že ještě někdo volí dvojsklo. Plast jedině pokud jsou menší ona. Pokud jsou velká okna (portály apod.) je zejména při přímem slunku veliká roztažnost. Potom volit budď dřevo či plasthliník opláštění kryje plast a dilatace není taková. Slušná dřevěná ale stojí to co top plast....takže kdybych musel osekávat rozpočet, tak beru dřevo a jednou za čas ho přetřu.
Prostě Naše rozhodnutí bych ukončil takto: Budeme se na to koukat pořád, vyměnit to jako třeba int.dveře či nábytek nejde, je to záasní po dům (většina potíží je vždy při instalaci oken...a to je poslední doporučení...zjistětě reference na instalace !...i kvalitní okno, když se blbě osadí stojí za prd, když táhned, je tepelný most a máte kolem plíseň...
Odpovědět

Vložil: travas
Dne: 07. úno 2018 08:36

Jenom krátce, co se týká životnosti tak ta bude zhruba stejná jak u plastu tak u dřeva, s tím, že u plastu nepoznáte zda nejde o plast již recyklovaný.
Odpovědět

Vložil: Michal "Quickyprd" Opluštil
Dne: 07. úno 2018 08:57

Co se životnosti týče tak myslím vede dřevo. Tedy pokud se bude řádně udržovat. První generace plastových oken jsou na tom dnes co vidím dost bídně. A top že dnešní výrobci nových generací tvrdí, že vydrží desítky let, tak je to jen teorie, neověřitelná praxí...asi jako živostnost CD/DVD...dřevo je ověřené, jen je drazší a musí se udržovat, u dřevohliníku je sice údržba mnohem jednodušší, ale zase cena je někde jinde.
Odpovědět

Vložil: Blanka Cabovská
Dne: 14. úno 2018 18:48

Dobrý den, kvalitní okna jsou základem pro tepelnou pohodu v domečku. Okna jsou z hlediska energetického nejslabším článkem stavby, dochází zde k největším únikům tepla, v létě naopak jsou při nevhodném řešení strůjcem nepříjemně přehřátého interiéru...
Okna s vyšším součinitelem prostupu tepla jsou v zimě chladná a není příjemné poblíž nich sedět. Z hlediska tepelné pohody chceme, aby všechny povrchy (stěny, strop, podlaha a i okna) měly co nejpodobnější teplotu.
Okna nejsou investicí na pět let, proto volte co nejkvalitnější zasklení (tudíž trojsklo) a celkově nízký součinitel prostupu tepla celého okna (např. U=0,8 W/m2.K). Vyhnete se také lamentování a nadávání při neustálém utírání kondenzátu z oken.
Z hlediska materiálu - dřevo je prostě dřevo a dělá to své. Je to přírodní materiál a vypadá mnohem lépe než plast. O plastu toho navíc moc nevíme. Zasvítí na něj slunce a kdo ví, co se z něj uvolňuje. Dřevěná okna je ovšem nutné čas od času udržovat (např. nátěr). Co se týče trvanlivosti, zas tak bych se u dřevěných oken neobávala. Používala se už od pradávna, a na starších stavbách jsou dřevěná okna ještě do teď. Nevýhodou jsou bohužel finance, ale to je dáno asi také tím, že většina investorů volí prostě plast...
Nicméně i sebelepší okno může být degradováno na nejnižší úroveň nesprávnou nebo odfláklou montáží.
Odpovědět
Odpovědět