Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Skladba obvodového zdiva - vytápění

Vložil: xamis1
Dne: 13. pro 2017 19:30

Zdravím všechny a prosím o radu.
Budu stavět přízemní dům zhruba těchto parametrů a rozhoduji se o způsoby vytápění.
Přízemní dům 13 x 9m. Sedlová střecha sklon cca 22st. . Podlaha anhydrit + 15-20cm EPS 100. Strop SDK + cca 40cm vata. Obvod zdivo 25cm Ytong + 20-25cm EPS70. Okna samozřejmě trojsklo, plocha oken cca 21,5m2.

Myslíte, že je vhodné vytápění el. odporovým kabelem. Vím, že budu vázaný pouze na jeden zdroj, ale např. tepelné čerpadlo se mi zdá jako nenávratná investice. Limit měrné neobnovitelné primární energie budu řešit asi krbem.
TZ zatím neznám, mohl by je někdo odhadnout? Dům bude stát v Chomutově.
Vyvrátí mi někdo tenhle konkkrétní návrh skladby domu? Už se v těch diskuzích ztrácím.

Děkuji
Odpovědět

Vložil: Chuchmi
Dne: 14. pro 2017 12:34

Za mě proč ne. Máme dům půdorsného tvaru cca 16x16 (ale je to Lko). Celková zastavěná plocha 229m2, obytná 169+25 garáž. Topení pouze odporový kabel + občas krb (ale spíš vyjímečně nebo pokud si chceme vytopit na 25). Čeká nás první zima, ale zatím to vypadá že se vejdeme na záloze do 2 000 Kč.

Naše skladba: 22 EPS podlaha, 50 EPS strop, stěny Porotherm 44 T profi.

Máte zhruba 2,5 kW TZ prostupem a 2 kW větráním (což je vždy přehnaná reálná hodnota). Já sem zvolil taky odporové kabely a za ušetřené peníze pořídíme rekuperaci ať nemusíme v zimě řešit větrání.

Když sem to počítal pro sebe, tak kolem 4 kW se už vyplatí spíše elektrická podlahovka než cokoli jiného (hlavně při opravdu lidové ceně oproti ostatním systémům. Jinak za mě to byla ta nejlepší volba, náběh tepla opravdu rychlí, příjemné teď v zimě na nohy (ikdyž nečekejte vyloženě teplou podlahu, při těch ztrátách jsme vůbec rádi že to občas zapne).
Odpovědět

Vložil: Jiří Kubíček
Dne: 14. pro 2017 13:13

Dobrý den, beru to tak, že 13 x 9 m jsou venkovní rozměry domu a dům bude bez rekuperace. Při použití 20 cm izolace v podlaze, 25 cm na stěnách a 40 cm ve stropě, a při světlé výšce 2,6 m vám přibližně vycházejí TZ prostupem 2,5 kW a TZ větráním při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h kolem 0,9 kW, celkem bych to viděl tedy na reálné TZ kolem 3,4 kW. Při takových TZ už klidně elektřinou topit můžete (přímotopy nebo el. podlahovka, ale klidně by se dal použít i elektrokotel s teplovodní podlahovkou). Pro splnění limitu měrné neobnovitelné primární energie by měl stačit i obyčejný krb s malým výkonem pro radost. Kdyby to náhodou nestačilo, tak je ještě možnost pořízení bojleru s vestavěným TČ místo klasického el. bojleru, nebo můžete taky dát do nějakého největšího otevřeného prostoru v domě obyčejnou klimatizaci, což je vlastně TČ vzduch/vzduch, a i do budoucna se dá tímto lehce vyřešit, kdyby vás začaly trápit větší náklady na vytápění. Proto radím, nechte si alespoň udělat na klimošku nějakou přípravu v podobě jističe a připraveného el kabelu. Se skladbou domu nějaké problémy nemám, klidně to tak může být, ytong bych použil minimálně tu 25. Zálohy na elektřinu by vám měly stačit v rozmezí 2.000 - 2.500,-Kč měsíčně, ono taky záleží na počtu osob v domě.
Odpovědět

Vložil: xamis1
Dne: 14. pro 2017 17:01

Díky za názory,
ano 13x9 jsou vnější rozměry a dům bude bez rekuperace. Krb bude spíše jen tak symbolický. O klimošce určitě uvažuji, budeme mít otevřený prostor kuchyně, obývák a chodba k pokojům, tak jí tam asi dám. Nějaký tip na klimu? Jsme čtyřčlenná rodina tak ty zálohy vypadají zajímavě. TZ se mi velice líbí. El. kabely opravdu vycházejí velice dobře cenově a jen se potřebuji ujistit, jestli jsem zvolil dobře. Nemáte tip na výrobce/prodejce el. kabelů. Budu to dělat svépomocí .
Děkuji
Odpovědět

Vložil: Jiří Kubíček
Dne: 14. pro 2017 17:18

S konkrétními výrobky vám bohužel neporadím, na trhu je toho hodně, nějakou slušnou klimošku seženete za cenu celé instalace v rozmezí 25-30.000,-Kč, třeba nějaké LG, ale existují i levnější, třeba Sinclair a prý též dobře poslouží. Vytápění bych asi řešil spíše přímotopy a třeba jen někde el. podlahovku, ale to už je na vašem rozhodnutí. Ten rb pořiďte o výkonu maximálně 3-4 kW, většinu topné sezóny budete krýt asi jen poloviční TZ, než jsou výpočtové a navíc to vytápění krbem nebude rovnoměrné v celém domě, takže pak lehce hrozí přetopení určité části domu, když to přeženete s výkonem krbu a teplo z krbu se dost špatně vyvětrává. Při 4 členné rodině by vám měly zálohy 2.500,-Kč na elektřinu bohatě stačit, budete v tom mít všechno, veškerou spotřebu domácnosti, vytápění, ohřev TV a paušální platbu za jistič, podle mne se při vašich TZ do těch maximálně 30.000,-Kč ročně bez problémů vejdete. Už zde ale trochu stojí při tolika lidech za úvahu ten bojler s vestavěným TČ pro ohřev TV, jeho cena je kolem 30.000,-Kč a uspoří vám podle mne minimálně 4.000,-Kč ročně, takže návratnost docela rychlá a vešli byste se podle mne i se zálohami do 2.000,-Kč měsíčně. Ještě si projděte dodavatele elektřiny, kolem 2,-Kč se dá 1 kWh v NT bez problémů sehnat a při tarifu D57d je cena NT a VT téměř stejná.
Poslední úprava: 14. pro 2017 17:25 od Jiří Kubíček.
Odpovědět

Vložil: xamis1
Dne: 14. pro 2017 21:54

Na klimošku kouknu a pokusím se nějakou vybrat. Radši bych místo přímotopů, zvolil podlahovku, už z toho důvodu, že budu mít po celém domě dlažbu. Takže počítám, že dlažba bude mít dobré akumulační schopnosti. Krb bych měl opravdu jen kvůli Limitu měrné neobnovitelné primární energie. Takže spíše formálně. Na bojler s TČ ještě kouknu a zvážím jeho koupi. Dodavatele elektřiny si hlídám a každý rok kontroluji a cenu držím co nejníže.
Odpovědět
Odpovědět